Seznam futures prop firem 2026: srovnání podle typu drawdownu

Seznam futures prop firem 2026: For Traders, Apex, Topstep a další. Srovnání typu drawdownu, ceny challenge na 50K účet, platforem a payout pravidel.

Seznam futures prop firem 2026: srovnání podle typu drawdownu

By Jakub Rož · Founder & CEO, For Traders

Futures prop firma je firma, která tradery testuje na simulovaném kapitálu na kontraktech burzy CME (ES, NQ, GC, CL) a po splnění profit targetu jim dá fundovaný účet s podílem na performance rewards. K srpnu 2026 patří mezi nejznámější For Traders, Apex Trader Funding, Topstep, MyFundedFutures, Tradeify a TakeProfitTrader — a rozdíl mezi nimi nedělá cena, ale typ drawdownu: intraday trailing, EOD trailing, nebo static.

Klíčové poznatky

  • Parametr, který rozhoduje o splnění nebo pádu futures challenge, není profit target ani cena, ale typ drawdownu — intraday trailing sleduje váš nejvyšší unrealized zisk tick po ticku.
  • Na NQ má jeden tick hodnotu $5 a jeden bod $20 na kontrakt, takže 20bodový retrace z peaku sní $400 z trailing limitu — u ES je to $12.50/tick a $50/bod.
  • Micro kontrakty (MES $1.25/tick, MNQ $0.50/tick) jsou jediný rozumný způsob, jak splnit challenge na 50K účtu bez rizika, že vás jedna svíčka o FOMC vyhodí.
  • Reálná cena challenge není jen vstupní poplatek — přičtěte měsíční platform a data feed fees, které u některých firem zdvojnásobí náklady na účet 50K.
  • Pravidla pro overnight a weekend holding a pro trading kolem NFP/FOMC jsou nejčastějším důvodem porušení pravidel u futures — čtěte je dřív než profit split.
  • Celá evaluace u všech uvedených firem probíhá na simulovaném kapitálu; failure rate je napříč odvětvím vysoký a žádná firma negarantuje výdělek.

Podívejte se: související video

Jak jsme seznam futures prop firem sestavovali (a rychlé srovnání)

Tento seznam futures prop firem není abecední adresář, který najdete na deseti jiných webech se stejnou tabulkou a jiným logem nahoře. Firmy jsme seřadili podle toho, jak se s jejich pravidly reálně tradují ES a NQ v praxi — tedy podle typu drawdownu, dostupnosti platforem a toho, jak rychle a spolehlivě firma skutečně vyplácí. Cena challenge je poslední kritérium, ne první — u futures prop firem rozhoduje matematika drawdownu, ne to, kolik stojí vstupní poplatek.

Kritéria výběru: drawdown, platforma, payout, transparentnost

Při srovnání futures prop firem jsme se drželi čtyř tvrdých kritérií:

  • Typ drawdownu. Intraday trailing drawdown vás sleduje i uprostřed dne a je nejméně shovívavý — jedna špatná svíčka na NQ a je konec. EOD (end-of-day) trailing se počítá jen z uzavíracích hodnot, což vám dává víc prostoru na intradenní volatilitu. Static drawdown je nejjednodušší na pochopení, ale často jde ruku v ruce s nižším profit targetem.
  • Platforma. Ne každá futures prop firma podporuje stejný stack. Sledovali jsme dostupnost NinjaTrader, Tradovate, Rithmic feedu a naší vlastní platformy For Traders X — protože výběr platformy ovlivňuje slippage, rychlost fillu a to, jaká data pro CME futures challenge vlastně dostanete.
  • Skutečné náklady. Ne jen cena challenge, ale i měsíční data fee, poplatek za reset a to, co zaplatíte navíc po přechodu na fundovaný účet. Firma s levným vstupem a drahým měsíčním předplatným vás v reálu vyjde dráž.
  • Transparentnost a historie payoutů. Kontrolovali jsme veřejně dostupné statistiky výplat, ne jen marketingová prohlášení na hlavní stránce.

Srovnávací tabulka futures prop firem — stav k srpnu 2026

Ceny a pravidla se u futures prop firem mění častěji než u forexových evaluací — CME pravidla marginu i vlastní risk management firem se v roce 2026 upravovaly víc, než bylo za poslední tři roky obvyklé. Čísla níže jsou stavem k srpnu 2026 a doporučujeme je ověřit přímo u dané firmy před nákupem challenge.

FirmaVelikosti účtůTyp drawdownuProfit targetCena za 50KPlatformaPrvní payout
For Traders25K–150KEOD trailingproměnný dle fázeověřte na webuFor Traders X, NinjaTrader, Rithmicdle interních pravidel platformy
Apex Trader Funding25K–300Ktrailing (static po fundování)$3,000 (50K účet)ověřte na webuTradovate, NinjaTrader, Rithmicdle interních pravidel firmy
Topstep50K–150KEOD trailing$3,000 (50K účet)ověřte na webuNinjaTrader, TSTrader, Rithmicdle interních pravidel firmy
MyFundedFutures50K–150KEOD i intraday (dle plánu)proměnný dle plánuověřte na webuTradovate, Rithmicdle interních pravidel firmy
Tradeify25K–150KEOD trailingproměnný dle plánuověřte na webuTradovate, NinjaTraderdle interních pravidel firmy
TakeProfitTrader25K–150Kstatic / EOD (dle plánu)proměnný dle plánuověřte na webuTradovate, Rithmicdle interních pravidel firmy

Detailní rozpad pravidel, včetně toho, co znamená přechod z intraday na EOD trailing v konkrétních fázích, najdete níže u každé firmy jednotlivě — tabulka je jen orientační mapa, ne finální rozhodnutí.

Typ drawdownu: jediný parametr, podle kterého má smysl vybírat

Drawdown je maximální ztráta, kterou vám firma povolí, než účet zabaví — a existují tři typy, které se chovají úplně jinak, i když na papíře vidíte stejné číslo. Intraday trailing drawdown se posouvá i za nerealizovaným ziskem tick po ticku, EOD trailing drawdown se posune jen jednou denně podle uzavíracího zůstatku, a static drawdown stojí na místě od prvního dne. Právě tento parametr rozhoduje, jestli váš styl tradingu na účtu vůbec přežije — ne cena challenge nebo velikost účtu.

Typ drawdownuKdy se limit posouváHodí se proHlavní riziko
Intraday trailingokamžitě, i za nerealizovaným ziskemscalping, rychlé zavírání pozicvyhození z účtu i po vítězném tradu
EOD trailingjednou denně, po uzávěrceswing a pozicní tradingmenší, ale reálnější prostor pro pohyb
Staticnikdy — pevná hranice od startutrendové strategie s širokým stopemčasto vyšší poplatek za plán

Intraday trailing drawdown na konkrétním příkladu s NQ

Vezměte účet 50K s trailing limitem $2,500 a jeden kontrakt NQ (tick $5). Nastartujete se zůstatkem $50,000, limit tedy leží na $47,500. Pozice se vám rozjede do plusu o $600 — limit se okamžitě posune nahoru na $48,100, protože intraday trailing kopíruje nerealizovaný zisk, ne jen uzavřený obchod. Teď přijde pullback a pozici zavřete na break-evenu. Zůstatek je zpět na $50,000, ale limit zůstal na $48,100. Váš reálný prostor do zabavení účtu tak klesl z $2,500 na $1,900 — a to bez jediného ztrátového tradu na kontě. Tohle je nejčastější důvod, proč traderi u prop firma ES NQ trading plánů vyhoří — ne špatný setup, ale nepochopený mechanismus trailing drawdown futures prop pravidla.

EOD trailing drawdown a proč dává swing traderům víc prostoru

EOD drawdown řeší přesně tento problém — limit se posune jen jednou, po uzávěrce obchodní seance, podle zůstatku na close, ne podle špičky nerealizovaného zisku během dne. Pokud držíte pozici na ES (tick $12.50) přes celý den a intradenně jde do většího plusu i minusu, EOD trailing vás nepotrestá za volatilitu uvnitř seance — počítá se jen to, jak den skončil. Pro swing a pozicní styl je to výrazně bezpečnější konstrukce, protože nemusíte sledovat každý tick jen proto, abyste neztratili prostor, který jste si vydřeli.

Static drawdown a kdy se vyplatí zaplatit si ho navíc

Static drawdown je pevná hranice počítaná od počátečního zůstatku a nikam se nehýbe — ani nahoru, ani dolů. Máte-li strategii se širokým stopem a delším držením pozic, tento typ vám dává nejvíc dechu, protože nerealizovaný pohyb proti vám ani ve váš prospěch limit neposouvá. Firmy si tuto stabilitu často promítnou do vyššího poplatku za plán, ale pro traderi, kteří nechávají zisky běžet místo rychlého zavírání, je ten rozdíl v ceně obvykle zanedbatelný proti tomu, co ušetří na zbytečných vyhozeních z účtu.

Pravidlo na zapamatování: intraday trailing patří scalperovi, který bere zisky rychle a nedrží riziko otevřené. EOD trailing a static patří traderovi, který nechává pozici dýchat a spoléhá na to, že se hranice ztráty nezmění, dokud sám neuzavře obchod.

1. For Traders — futures challenge s vlastní platformou For Traders X

For Traders je vzdělávací prop trading platforma, která futures tradery testuje na simulovaném kapitálu přes vlastní platformu For Traders X a po splnění Trading Challenge uvolní futures fundovaný účet s podílem na performance rewards.

Zajímavé je, odkud For Traders k futures přišel. Historicky je platforma nejsilnější v XAUUSD (zlato je nejtradovanější instrument napříč celou nabídkou) a hned za ním v US indexech — US100/NSDQ táhne druhý největší objem. Futures segment na tohle přirozeně navazuje: trader, který roky sedí na XAUUSD, dostane GC (gold futures) s podobnou logikou pohybu, a kdo žije z US100, najde v NQ zrcadlový kontrakt na CME. Výhoda je, že nemusíte měnit firmu ani riziková pravidla, jen instrument.

Velikosti účtů a typ drawdownu

Futures Challenge u For Traders se nabízí ve více velikostech simulovaného kapitálu, od menších účtů pro traderu vhodných na testování strategie až po větší, kde už má smysl tradovat víc kontraktů najednou. Klíčové je pravidlo drawdownu — u For Traders X sledujete jasně definovaný denní limit i maximální drawdown v panelu rizika přímo v platformě, takže víte v každém momentu, kolik prostoru vám ještě zbývá, než by se challenge uzavřel.

Platforma a instrumenty (ES, NQ, MES, MNQ, GC, CL)

For Traders X je platforma stavěná primárně pro futures — najdete v ní hlavní CME kontrakty jako ES, NQ i jejich mikro varianty MES a MNQ, dále GC (zlato) a CL (ropa). Pro tradera, který přechází z forexové nebo gold nabídky For Traders, je to logický krok: stejné rozhraní, stejná filozofie řízení rizika, jen jiný instrument a jiná marže na kontrakt.

Payout pravidla a performance rewards

Po splnění profit targetu v rámci Trading Challenge dostanete futures fundovaný účet a nárok na performance rewards z výsledků na simulovaném kapitálu. Nejde o výplatu reálných tradingových zisků z vašich peněz — je to odměna vázaná na to, jak se vám dařilo v evaluaci a následně na fundovaném účtu. For Traders zde funguje jako challenge provider, ne jako broker.

Pro koho to je a pro koho ne

Sedí to tradeům, kteří chtějí zůstat u jedné firmy napříč FX, gold i futures a nechtějí se učit tři různé platformy a tři různé sady pravidel. Nesedí to těm, kdo čekají okamžitý přístup k reálnému kapitálu bez evaluace — challenge je vždy na simulovaném kapitálu a část tradeů evaluací neprojde, to je u futures prop firem pro futures trading standard, ne specifikum For Traders. Pokud váháte mezi futures a klasickým forexovým nebo gold účtem, stojí za to porovnat si obě cesty přímo v nabídce, než se rozhodnete, kam nasměrovat první pokus.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

2. Apex Trader Funding — objemová volba s intraday trailingem

Apex Trader Funding je americká futures prop firma postavená na jednom principu: levný vstup, hodně účtů najednou, rychlé vybírání rewards. Patří mezi nejlevnější futures prop firmy na trhu, ale ta nízká vstupní cena je vykoupená typem drawdownu, který vás nutí tradovat opatrně, i když jste v pluse.

Velikosti účtů a mechanika drawdownu

Apex nabízí účty od $25,000 až po $300,000 simulovaného kapitálu a používá intraday trailing drawdown — což je typ trailingu, který se v praxi chová jinak než klasický EOD (end-of-day) trailing u konkurence. Trailing se táhne za vaším nerealizovaným peakem equity v reálném čase, ne jen za uzavřenými obchody, a zastaví se, jakmile dosáhnete stanovené hranice nad počátečním zůstatkem (tzv. "trailing stop" na max profit). Dokud trailing běží, každý nerealizovaný zisk vám okamžitě posouvá hranici drawdownu nahoru — takže pozice, která se během dne rozjede do velkého plusu a pak vrátí zpátky, vám může ukrojit prostor, aniž byste obchod vůbec zavřeli. Proto se s tímto typem drawdownu lépe žije scalpingu s micro kontrakty než držení plné pozice přes FOMC nebo NFP — velký nerealizovaný swing v jednom kontraktu umí zavřít účet dřív, než stisknete tlačítko.

Cena, slevy a měsíční poplatky

Apex je známý agresivními slevami na evaluace — vstupní cena za challenge běžně padá na zlomek ceníkové hodnoty během promo akcí, což z něj dělá jednu z nejlevnějších cest, jak si otevřít víc paralelních pokusů najednou. Háček je v tom, že po zaplacení jednorázové evaluace běží měsíční poplatek za aktivní účet, dokud neprojdete nebo účet nezrušíte — takže levný vstup má smysl jen tehdy, když evaluaci reálně dotahujete rychle, ne když necháváte účty ležet měsíce bez pokroku.

Pro koho to je a pro koho ne

Apex sedí traderovi, který dělá hodně účtů paralelně, bere zisky brzy a umí disciplinovaně řídit riziko na Rithmic nebo NinjaTrader platformě — obě jsou u Apexu standardní volbou pro exekuci na CME kontraktech (ES, NQ, GC, CL). Nesedí to traderovi, který chce držet swingové pozice přes noc s velkým nerealizovaným ziskem a spoléhat na to, že se trh "vrátí zpátky" — intraday trailing tuhle strategii trestá jako první. Pokud patříte k těm, kdo raději otevřou pět malých účtů a řídí riziko po kouskách, než jeden velký a čekají na jeden velký tah, je Apex logickou volbou v seznamu levných futures prop firem.

3. Topstep — nejstarší jméno a EOD trailing drawdown

Topstep běží na trhu déle než většina konkurence a stavil na jiný typ drawdownu než Apex — EOD trailing drawdown, který se posouvá podle uzavíracího zůstatku dne, ne podle intradenního peaku. Pro tradera, který nechá pozici běžet do závěru a nesleduje každý tick, je to výrazně přátelštější konstrukce než klasický intraday trailing.

3. Topstep — nejstarší jméno a EOD trailing drawdown

Rozdíl je v praxi citelný. Pokud u Apexu vygenerujete během dne nerealizovaný zisk $800 a pak ho část vrátíte zpátky, trailing se vám posunul podle toho intradenního maxima a limit drawdownu je nižší, i když jste účet uzavřeli v menším plusu. U Topstepu se hranice drawdownu posune až podle toho, kde byl zůstatek na konci obchodního dne — intradenní výkyvy vás tolik nepálí, pokud dojedete do closu se ziskem.

Trading Combine a pravidla konzistence

Trading Combine je název evaluační fáze u Topstepu — obdoba Trading Challenge u jiných firem. Trader musí splnit profit target při dodržení EOD trailing drawdownu a zároveň minimálního počtu tradingových dní. Tady přichází háček: Topstep aplikuje pravidlo konzistence, které hlídá, aby jeden extrémně vydařený den nedělal příliš velkou část celkového zisku z Combine.

V praxi to znamená, že traderská equity křivka s jedním home-run dnem a zbytkem plochých dní může Combine formálně splnit číselně, ale při hodnocení konzistence narazí. Firma tím cíleně eliminuje trader, který jeden velký tah na GC nebo NQ prezentuje jako důkaz konzistentní edge — a to je přesně ten profil, který jinde v tomto seznamu funguje bez postihu.

Payout schéma a rychlost první výplaty

Struktura futures prop firma payout pravidel u Topstepu je nastavena konzervativněji než u agresivnějších konkurentů — první výběr z fundovaného účtu obvykle vyžaduje odtradovat určitý počet dní od aktivace, než se odemkne první payout okno. Není to okamžitá výplata po prvním ziskovém dni, jak láká část trhu u levnějších programů — je to přístup, který odpovídá firmě stavící na dlouhodobé stopě, ne na rychlém marketingovém čísle.

Pro koho to je a pro koho ne

Topstep sedí disciplinovanému traderovi s rovnoměrnou equity křivkou — někomu, kdo řídí risk po malých kouscích, dodržuje R:R a nehoní jeden zázračný den, který by pokryl celý měsíc. EOD trailing drawdown dává prostor držet pozici přes volatilní část dne bez zbytečné intradenní paniky.

Naopak home-run styl, kde jeden obchod na CL nebo ES tvoří 60 % zisku Combine, tu narazí na pravidlo konzistence dřív, než se dostane k fundovanému účtu. Pro takový profil je vhodnější podívat se jinam v tomto seznamu futures prop firem.

4. MyFundedFutures — flexibilní typy účtů podle drawdownu

MyFundedFutures je jediná firma z tohoto seznamu, kde si typ drawdownu volíte sami podle svého stylu, ne naopak. Nabízí paralelně varianty se static drawdownem i s EOD trailing drawdownem, takže si na začátku Challenge vyberete rámec, který sedí vašemu tradingu — nikoliv firma, která vám nadiktuje jedno pravidlo pro všechny.

Varianty účtů: EOD vs. static

U static drawdownu je hranice maximální ztráty fixní číslo od začátku do konce — třeba $2,000 na $50,000 účtu — a nehýbe se nahoru s equity jako u trailing variant. To je psychologicky jednodušší: víte přesně, kde je dno, a nemusíte počítat, kam se limit posunul po dobrém dni. EOD varianta naproti tomu trailing hranici posouvá, ale jen na konci obchodního dne, ne tick po ticku jako u intraday trailing drawdownu. Profit target se u obou typů obvykle pohybuje kolem 8–10 % z počáteční hodnoty účtu, denní ztrátový limit pak bývá nastaven jako pevná částka nezávislá na aktuální equity. Trading běží na platformách Rithmic a Tradovate, což je pro futures tradera standard, na který narazíte i u dalších firem v tomto srovnání.

Pravidla pro overnight a news trading

Tady přichází bod, který forexový trader zvyklý na swing pozice často podcení: futures burza CME má denní pauzu (maintenance break) a rollover kontraktů, a většina prop účtů proto vyžaduje flat pozici před koncem seance. U MyFundedFutures se pravidla pro overnight držení futures liší podle vybrané varianty účtu — některé plány overnight povolují, jiné vyžadují uzavření do stanoveného času. To samé platí pro obchodování kolem makro událostí typu FOMC nebo NFP, kde široký spread a slippage dokážou při statickém drawdownu bez varování vzít víc, než čekáte. Než začnete Combine, ověřte si konkrétní podmínky u zvolené varianty — je to jiná disciplína než držet pozici na EURUSD přes víkendový gap.

Pro koho to je a pro koho ne

MyFundedFutures sedí traderovi, který přesně ví, jaký typ futures funded účet mu vyhovuje, a chce si ho vybrat, ne se mu přizpůsobovat za pochodu. Pokud jste day trader bez zájmu o overnight riziko, static drawdown vám dá jasnou, neměnnou hranici. Pokud naopak chcete držet swingovou pozici přes noc na GC nebo CL, potřebujete zvolit variantu, která to explicitně dovoluje — a to si prověřit ještě před koupí Challenge, ne až po prvním flat-pravidlu, které vás vyřadí. Kdo hledá jednu univerzální sadu pravidel bez rozhodování navíc, najde jednodušší vstup u jiné firmy z tohoto seznamu.

5. Tradeify a 6. TakeProfitTrader — instant a low-cost varianty

Tradeify a TakeProfitTrader stojí na opačném konci spektra než klasický Two-Step Challenge: u Tradeify si můžete koupit účet bez evaluace hned, u TakeProfitTrader platíte nižší měsíční poplatek za PRO účet a čekáte kratší minimální dobu do první výplaty. Platí tu jednoduchá rovnice — nižší bariéra vstupu obvykle znamená tvrdší podmínky pro první payout: konzistenci obchodů, minimální počet tradingových dnů a buffer nad počátečním zůstatkem, který musíte udržet dřív, než firma peníze pošle.

Tradeify: účty bez evaluace a jejich cena

Tradeify nabízí Instant Funding model — kupujete si přímo simulovaný fundovaný účet, žádná fáze evaluace, žádný profit target, který byste museli splnit na demo kapitálu předem. Zní to jako zkratka, a v jistém smyslu je. Cena za to je vyšší měsíční poplatek za samotný přístup a zpravidla přísnější podmínky pro první výběr — Tradeify typicky vyžaduje odtradovat určitý počet dnů a udržet zisk nad stanoveným bufferem nad startovním zůstatkem, než vám první performance reward vyplatí. Než zaplatíte, ověřte si v aktuálních podmínkách přesnou výši tohoto bufferu a to, jestli se počítá z počátečního zůstatku, nebo z aktuálního high-water marku účtu — tyto detaily se u instant produktů mění častěji než u klasických Challenge.

TakeProfitTrader: pravidla výběru a PRO účet

TakeProfitTrader jde jinou cestou — dvoustupňovou evaluaci si necháte, ale platíte nižší cenu za PRO účet výměnou za konzervativnější payout pravidla. Typicky narazíte na tzv. consistency rule, která hlídá, aby jeden obchodní den nebo jedna pozice netvořily nepřiměřeně velký podíl na celkovém profitu — pokud jeden den vyděláte 70 % celého zisku evaluace, výběr vám firma zpravidla nepovolí, dokud profil obchodování nevyrovnáte. K tomu bývá stanovený minimální počet obchodních dnů (často kolem 5–10) a strop na maximální jednodenní zisk započítaný do profit targetu. Než si PRO účet koupíte, ověřte přesně tato tři čísla v aktuálních podmínkách firmy — mění se s verzemi produktu a rozhodují o tom, kdy reálně dostanete první payout.

Kdy dává instant futures účet smysl

Instant Funding a levné PRO účty dávají smysl traderovi, který má hotový, ověřený systém a nechce trávit týdny plněním profit targetu v evaluaci — chce rovnou tradovat na simulovaném kapitálu s nastavenými riziky. Nedávají smysl začátečníkovi, který si teprve ověřuje edge nebo psychiku pod tlakem reálného draw­downu, protože přísnější consistency pravidla a bufery pro výběr potrestají přesně to chování, které začátečníci nejčastěji dělají — jeden divoký úspěšný den, po kterém přijde série ztrát. Pokud hledáte srovnání celého segmentu futures prop firem podle typu drawdownu a rychlosti nástupu na fundovaný účet, přehled napříč firmami najdete v sekci srovnání futures prop firem výše v tomto článku.

7. Earn2Trade a 8. Bulenox — vzdělávací a rozpočtová alternativa

Earn2Trade sází na strukturovanou výuku před tím, než vám dá kapitál, Bulenox jde opačnou cestou — nízká vstupní cena a agresivní slevy, které se objevují prakticky každý měsíc. Obě firmy patří mezi menší hráče na futures prop trhu, ale pro tradera s omezeným rozpočtem jsou legitimní vstupní branou do mechaniky CME kontraktů, pokud víte, na co se ptát dřív, než zaplatíte.

Earn2Trade: evaluace s výukovým programem

Earn2Trade postavil svůj model kolem programu Gauntlet Mini — evaluace, která je propojená s výukovými materiály o risk managementu a mechanice futures kontraktů. Pro tradera, který přichází z forexu nebo akcií a s CME kontrakty (ES, NQ, GC) nikdy nepracoval, to dává smysl — dostanete kontext k tomu, proč se drawdown počítá jinak než u forexové evaluace. Nevýhoda: tempo evaluace je pomalejší než u firem zaměřených čistě na rychlý přechod na fundovaný účet, takže pokud chcete na live kapitál co nejdřív, Earn2Trade není nejrychlejší volba.

Bulenox: nízká cena a časté slevy

Bulenox se profiluje jako jedna z nejlevnějších futures prop firem na trhu — vstupní ceny evaluací bývají výrazně pod úrovní zavedených jmen a slevové kupóny 30–40 % nejsou výjimka, ale prakticky standard. To z něj dělá logický start pro tradera, který chce vyzkoušet mechaniku evaluace bez velkého kapitálového rizika. Otázka je, kde se ta nízká cena v produktu projeví jinde — a to je bod, kterému se vyplatí věnovat víc pozornosti než samotnému cenníku.

Na co si dát pozor u levných nabídek

U levných futures prop firem se rozdíl oproti dražším hráčům často neschová do vstupní ceny, ale do měsíčního data feed fee nebo do payout pravidel, které zjistíte až po přečtení smluvních podmínek. Než zaplatíte za evaluaci, ověřte si tři konkrétní věci:

  • Kdo je poskytovatel dat feedu a kolik za něj platíte měsíčně navíc — u CME Group dat se poplatky za real-time feed liší podle burzy a produktu, a u levných firem to bývá skrytý náklad, který za rok převýší úsporu na vstupní ceně.
  • Kdy přesně můžete požádat o první výplatu — někteří poskytovatelé mají minimální počet obchodních dní nebo minimální dobu držení fundovaného účtu, než se první performance reward vyplatí, a tahle informace bývá schovaná hlouběji v podmínkách, ne v marketingovém textu.
  • Co se stane s účtem, když porušíte soft pravidlo — třeba držíte pozici přes noc, když to firma nedovoluje, nebo obchodujete v době newsů. U některých firem to znamená okamžité ukončení účtu, u jiných jen warning. Rozdíl je zásadní a najdete ho jen v detailu pravidel.

Verdikt: Earn2Trade a Bulenox nejsou firmy, se kterými budete plánovat kariéru fundovaného tradera na velkém kapitálu, ale jako rozumný a levný start, kde si osaháte mechaniku CME kontraktů a naučíte se pravidla drawdownu bez velkého vstupního rizika, svou roli splní. Než podepíšete, udělejte si pár minut na tři otázky výše — ušetří vám to případné nepříjemné překvapení v momentě, kdy budete čekat na první výplatu.

Kolik futures challenge na 50K účet reálně stojí (v dolarech i v Kč)

Cena futures challenge na 50K účet se skládá ze tří položek, ne z jedné — vstupní nebo měsíční poplatek za evaluaci, poplatek za platformu (Rithmic, Tradovate) a poplatek za CME data feed. Levné futures prop firmy inzerují často jen tu první číslici a zbytek se dozvíte až po registraci karty.

Vstupní poplatek vs. měsíční platform a data fees

Vstupní poplatek za 50K účet se u většiny firem pohybuje v rozmezí $150–$200 (cca 3 500–4 700 Kč) měsíčně, dokud evaluaci nesplníte nebo nevyresetujete. K tomu si připočtěte platform fee za Rithmic nebo Tradovate, který bývá $10–30/měsíc, a samostatný data feed fee za live CME data — u ES a NQ typicky $50–100/měsíc, pokud si nevyberete levnější delayed data pro fázi challenge. Fundovaný účet často data feed proplácí zpětně, ale během evaluace ho platíte z vlastní kapsy.

Modelový rozpočet na tři měsíce

Nikdo nedá challenge na první pokus napoprvé s jistotou — proto má smysl počítat rozpočet na tři měsíce, ne na jeden run. Modelová kalkulace pro 50K účet s běžnou kombinací poplatků:

PoložkaCena/měsíc (USD)Přepočet (Kč)
Evaluace / reset fee$150~3 500 Kč
Platform fee (Tradovate/Rithmic)$25~590 Kč
CME data feed fee$80~1 900 Kč
Součet za měsíc$255~5 990 Kč
Tři měsíce celkem$765~18 000 Kč

K tomu si připočtěte round turn komise za kontrakt, které se u ES a NQ počítají zvlášť od evaluačního poplatku. Pokud scalpujete a otevíráte 15–20 kontraktů denně, komise v řádu $1,50–4 za round turn dokážou i profitabilní měsíc na papíře stáhnout do červených čísel. Tohle je přesně ten detail, který v marketingových materiálech nenajdete, ale v účetnictví ho poznáte hned první měsíc.

Kdy se vyplatí reset a kdy raději nový účet

Reset dává smysl, když jste blízko profit targetu a porušili jste ho jen kvůli jedné špatné session — cena resetu je většinou nižší než nový vstupní poplatek a nemusíte znovu nahrávat dokumenty. Nový účet naopak dává smysl, když jste narazili na trailing drawdown opakovaně ve stejné fázi obchodování — signalizuje to problém ve strategii, ne v jednom špatném dni, a reset by jen prodloužil stejnou chybu za další poplatek. Pravidlo je jednoduché: rozpočet plánujte na tři měsíce a na dva až tři pokusy, ne na jeden perfektní run — u futures prop firem je to reálnější odhad než jednorázová sázka na první evaluaci.

Kolik kontraktů si na 50K účtu můžete dovolit (výpočet krok za krokem)

Maximální počet kontraktů, které si na $50,000 (cca 1 150 000 Kč) účtu můžete dovolit, neurčuje limit firmy, ale vzdálenost vašeho stopu v ticích od trailing limitu. Riziko 0,5 % na obchod z $50,000 účtu je $250 — a tato částka, ne pravidla brokera, rozhoduje, jestli půjde plný kontrakt nebo jen micro verze.

Tickové hodnoty ES, NQ, MES, MNQ, GC a CL

Než počítáte position sizing futures, musíte znát tickovou hodnotu kontraktu, který chcete tradovat. Tady je přehled nejobchodovanějších instrumentů na CME:

KontraktTick / bodHodnota tikuTyp
ES (E-mini S&P 500)0,25 bodu$12.50/tickIndex
MES (Micro E-mini S&P)0,25 bodu$1.25/tickIndex (micro)
NQ (E-mini Nasdaq-100)0,25 bodu$5/tickIndex
MNQ (Micro E-mini Nasdaq)0,25 bodu$0.50/tickIndex (micro)
GC (Gold futures)0,10 bodu$10/tickKomodita
CL (Crude Oil futures)0,01 bodu$10/tickKomodita

Výpočet velikosti pozice podle ATR a trailing limitu

Vezměte si reálný příklad: účet $50,000, trailing drawdown $2,500, riziko na obchod nastavené na 0,5 % = $250. Váš stop podle ATR na NQ vychází na 20 bodů. Jeden plný NQ kontrakt při stopu 20 bodů (= 80 ticků) znamená riziko $5 × 80 = $400 na jeden kontrakt — a to už překračuje vaše $250 na trade, i když jste ještě zdaleka nedosáhli trailing limitu $2,500.

Tady přichází na řadu MNQ. Stejný stop 20 bodů na MNQ ($0.50/tick) vyjde na $0.50 × 80 = $40 na kontrakt. Do rizika $250 se vám vejde šest micro kontraktů (6 × $40 = $240) — a máte prostor škálovat podle toho, jak se vaše equity curve vyvíjí, aniž byste ohrozili trailing limit jedním nešťastným legem proti trendu.

Pro tradery, kteří přecházejí z XAUUSD, je důležité si uvědomit jeden rozdíl: jeden GC gold futures kontrakt reprezentuje 100 uncí zlata, takže riziko na bod se počítá jinak než u typického XAUUSD lotu na retailovém CFD účtu. $10 na tick u GC zní podobně jako pohyb na zlatě, ale kontraktová velikost je jiná — přepočet dělejte vždy znovu, nekopírujte si zvyk z forexového brokera.

Proč micro kontrakty splní challenge s menším rizikem

Prop firma micro futures nabídka (MES, MNQ, a u některých firem i MGC nebo MCL) existuje přesně pro tuhle matematiku. Menší tick value znamená, že se do stejného rizikového rámce vejde víc kontraktů, což vám dává jemnější kontrolu nad velikostí pozice — a méně situací, kdy jeden zlý fill posune celý účet blíž k trailing limitu. Na $50,000 účtu s trailing $2,500 je kombinace MES a MNQ v drtivé většině případů rozumnější start než honba za jedním plným ES kontraktem, který vám při špatném dni sebere klidně čtvrtinu limitu najednou.

Pravidla, která vyhazují nejvíc traderů: overnight, víkend a zprávy

Nejčastější porušení pravidel u futures prop účtu nemá nic společného s drawdownem — je to držení pozice v době, kdy to firma zakazuje. Overnight držení futures přes zavření seance, weekend holding přes sobotu a neděli nebo otevřená pozice do vyhlášení FOMC či NFP dat. Drawdown vás dostane pomalu a vidíte to přicházet. Tohle vás vyřadí jedním kliknutím na "nezavřel jsem to včas".

Flat před closem a co je rollover

Většina firem vyžaduje, abyste byli flat (bez otevřené pozice) několik minut před koncem RTH seance — typicky 5 až 15 minut před 16:00 ET pro indexy jako ES nebo NQ. Pokud pozici nezavřete včas, systém ji zavře za vás, obvykle za horší cenu, než jste chtěli. Overnight držení futures bývá povolené jen na dražších variantách účtu nebo u firem, které to explicitně nabízí jako benefit — u levnějších tierů je to rovnou porušení pravidel bez ohledu na to, jestli jste v profitu.

Druhá věc, na kterou se zapomíná, je rollover kontraktu. Futures mají expirační datum a pár dní před ním likvidita mizí ze starého kontraktu do nového (třeba z NQZ26 do NQH27). Pokud vám na účtu zůstane pozice v kontraktu, který firma prohlásí za "neaktivní", může vás to taky vystavit nucenému zavření. Sledujte kalendář expirací, ne jen svůj chart.

News trading kolem FOMC a NFP

FOMC NFP futures pohyby jsou legendární právě proto, že se dějí rychle a bez varování. NQ dokáže během několika sekund po vyhlášení sazeb udělat pohyb 100 bodů, což je při hodnotě kontraktu $20 na bod zhruba $2,000 na jeden kontrakt. Slippage na stopu v takové chvíli není výjimka, je to norma — váš stop loss na 4550 se klidně fillne na 4562, protože mezi cenami prostě nebyla likvidita.

Spousta firem proto news trading buď úplně zakazuje, nebo vyžaduje flat pozici pár minut před a po vyhlášení. Než si postavíte strategii kolem NFP nebo FOMC, ověřte si v pravidlech konkrétní firmy, jak k tomu přistupuje — někde je to tvrdý zákaz s okamžitým porušením, jinde jen doporučení.

Denní loss limit vs. trailing limit — nezaměňujte je

Denní loss limit je pevná hranice ztráty za jeden obchodní den — když ji dotknete, účet se pro daný den zamkne, ale samotný limit se druhý den resetuje. Trailing limit se naopak posouvá nahoru s vaším equity high-water markem a nikdy neresetuje zpátky. Spletete si tyhle dva pojmy a lehce uděláte chybu v position sizingu — myslíte si, že máte rezervu do konce dne, zatímco trailing limit se vám mezitím posunul jinam.

Než se pustíte do porovnávání profit splitu mezi firmami, projděte si u kandidátů tohle:

  • Kolik minut před closem musíte být flat a platí to i pro víkend
  • Jestli je overnight držení futures povolené na vaší variantě účtu
  • Jaký je postup kolem FOMC a NFP — zákaz, omezení, nebo nic
  • Jestli má účet denní loss limit, trailing limit, nebo obojí
  • Kdy a jak firma řeší rollover kontraktu blízko expirace

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Kterou futures prop firmu vybrat podle svého stylu (rozhodovací strom)

Výběr z futures prop firem se zúží na tři otázky: jak dlouho držíte pozici, jestli tradujete zprávy typu FOMC a NFP, a jestli potřebujete držet přes noc. Odpovědi vás během pár minut dovedou k typu drawdownu, který vám nezničí účet zbytečně — a to je základ každého rozumného srovnání prop firem pro futures trading.

Scalper na ES/NQ během US open

Pokud zavíráte pozice do pár minut a váš edge stojí na volatilitě prvních 30–60 minut po otevření US trhu, potřebujete firmu s intraday trailing drawdownem, ne EOD. Intraday trailing vám totiž nechá pracovat s rychlými swingy bez obavy, že vás "zabije" přenocovaná ztráta, kterou stejně nechcete držet. Scalping futures na ES a NQ navíc znamená vysokou frekvenci obchodů — ověřte si, jestli firma nepenalizuje overtrading nebo příliš krátký average trade duration v pravidlech.

Swing a overnight trader

Naopak swing trader, který nechává pozici žít přes noc a čeká na pohyb v řádu dní, potřebuje EOD (end-of-day) nebo static drawdown. Intraday trailing by vás v tomto stylu likvidoval na každém rozumném pullbacku, protože sleduje floating equity v reálném čase, ne jen zůstatek na konci dne. Swing futures pozice na GC nebo CL navíc často přes noc gapují — u static drawdownu máte jistotu, že vás gap nevyřadí dřív, než se stihne obchod vyvinout podle plánu.

Trader přecházející z XAUUSD nebo indexových CFD

Pokud jste zvyklí na XAUUSD nebo indexové CFD a přecházíte na futures, logika řízení rizika zůstává stejná — R:R, stop podle ATR, denní loss limit — ale mění se mechanika kontraktu. GC (gold futures) má jiný tick value a jiný kontraktní multiplikátor než spotové XAUUSD, obchoduje se v jiných seancích podle burzy CME a likvidita se soustředí kolem jiných hodin než na forexovém zlatě. Než poprvé riskujete simulovaný kapitál na GC, přepočítejte si position sizing od nuly — kopírování lotové logiky z CFD účtu na futures kontrakt je nejčastější začátečnická chyba při přechodu.

Styl tradinguDoporučený typ drawdownuRiziko špatné volby
Scalping (ES, NQ, US open)Intraday trailingEOD/static vás nutí zbytečně čekat na close, i když edge už vypršel
Swing/overnight (GC, CL)EOD nebo staticIntraday trailing vás vyřadí na běžném pullbacku
News trading (FOMC, NFP)Firma s explicitním povolením news tradinguTichý zákaz v pravidlech = ztráta payoutu zpětně

Jak poznat firmu s problematickými payouty

Payout pravidla jsou místo, kde se profesionální futures prop firma pozná od té, která si "vyplácení" spíš jen odkládá. Dejte si pozor na tyto signály:

  • Neurčité formulace typu "v přiměřené lhůtě" bez konkrétního počtu dní pro zpracování payoutu.
  • Zpětné změny podmínek — firma po vaší profitabilní sérii najednou "upřesní" pravidla o news tradingu nebo minimálních trading days.
  • Chybějící veřejné doklady o payoutech — žádné komunitní reporty, žádná transparentní historie výplat, jen marketingová čísla.

Připomeňte si taky, že celá evaluace běží na simulovaném kapitálu a napříč odvětvím je failure rate vysoký — passing rate v jednotkách procent je standard, ne výjimka. Firma, která to komunikuje otevřeně a zároveň má jasná, neměnná payout pravidla, je bezpečnější sázka než ta, co slibuje snadný průchod.

Futures prop firmy vs. forexové prop firmy: co získáte a co ztratíte

Výhody

  • Centralizovaná burza CME — jednotná cena, hloubka trhu a transparentní objemy místo brokerských kotací
  • Micro kontrakty (MES, MNQ) umožňují jemné škálování pozice i na účtu 50K
  • Tickové hodnoty jsou pevné a známé předem, takže výpočet rizika je přímočařejší než u lotů a pipů
  • Nižší vstupní ceny challenge než u řady FX programů a časté slevy
  • Jasně dané seance a rollover cyklus, což nahrává systematickým intradenním modelům

Nevýhody / rizika

  • Intraday trailing drawdown je tvrdší mechanika, než na jakou je forexový trader zvyklý
  • Měsíční platform a data feed poplatky zvyšují reálné náklady i v měsíci, kdy netradujete
  • Většina účtů vyžaduje flat před koncem seance — swing a overnight styly jsou omezené
  • Komise za round turn ukusují výsledek scalperům výrazně víc než spready na FX
  • Nabídka instrumentů je užší než u multi-asset FX/gold programů

Časté otázky

Jaké jsou nejlepší futures prop firmy v roce 2026?+

Mezi nejlépe hodnocené futures prop firmy v roce 2026 patří firmy s transparentními podmínkami pro trailing drawdown, rychlými payouty a podporou CME kontraktů včetně mikro verzí. For Traders patří mezi platformy, které kombinují futures challenge s jasnými pravidly pro overnight držení a bez denního time limitu. Při výběru se nedívejte jen na cenu challenge, ale na to, jak firma řeší drawdown po výplatě a jak dlouho reálně trvá schválení fundovaného účtu. Recenze a fóra jako Trustpilot dají rychlý obraz o výplatní disciplíně firmy.

Které prop firmy umožňují tradovat futures na CME?+

Futures na CME nabízí většina specializovaných futures prop firem, typicky přes platformy jako NinjaTrader, Tradovate nebo vlastní řešení postavené na feedu z CME Globex. Najdete tam standardní kontrakty (ES, NQ) i mikro verze (MES, MNQ), navíc často komodity, dluhopisy a měnové futures. Ne každá firma ale podporuje celé spektrum – u zemědělských nebo energetických futures se nabídka liší. Před koupí challenge se vyplatí ověřit si konkrétní seznam symbolů, protože ne všechny firmy mají přístup ke stejným burzám a likviditě.

Jak funguje futures challenge a čím se liší od forexové?+

Futures challenge testuje váš trading na simulovaném účtu s kontrakty vázanými na burzu CME, na rozdíl od forexové challenge, která běží na měnových párech přes MetaTrader nebo cTrader. Hlavní rozdíl je ve volatilitě a marži – futures mají fixní tick value a často striktnější limity pro overnight pozice kolem maintenance margin. Drawdown se u futures challenge často počítá jako trailing od nejvyššího zůstatku, ne od počátečního kapitálu. Časové limity na splnění cíle bývají u futures volnější, protože trh sám o sobě generuje méně obchodních příležitostí než forex.

Co je trailing drawdown a proč vyhazuje nejvíc traderů?+

Trailing drawdown znamená, že se vaše maximální povolená ztráta posouvá nahoru společně s nejvyšším dosaženým zůstatkem účtu, nikoli od počátečního kapitálu. Tradeři na něj nejčastěji naráží proto, že po sérii ziskových obchodů zapomenou, že limit se posunul, a jedna špatná svíčka po breakoutu je vyřadí i přesto, že účet je stále v plusu oproti startu. Klíčové je sledovat trailing hranici v reálném čase, nejen celkový zisk, a nastavovat stop loss s rezervou minimálně jednoho ATR před touto hranicí.

Stačí $5,000 na trading futures u prop firmy?+

Vlastní kapitál $5,000 (cca 115 000 Kč) není potřeba, protože u futures prop firmy tradujete na simulovaném kapitálu challenge, ne na svých penězích. Reálně potřebujete jen prostředky na nákup challenge, který se u menších účtů (25K–50K) pohybuje v řádu stovek dolarů. Micro kontrakty (MES, MNQ) navíc umožňují splnit cíl i s minimální marží, takže i malý účet dává smysl pro trénink risk managementu před tím, než sáhnete po větším 100K nebo 150K účtu.

Kolik stojí futures challenge na účet 50K a co platím měsíčně?+

Jednorázová cena futures challenge na účet 50K se u většiny firem pohybuje v rozmezí $150–$300, k tomu se často připočítává měsíční poplatek za data feed z CME, obvykle $50–$100. Po úspěšném splnění challenge a přechodu na fundovaný účet tento poplatek u řady firem mizí nebo se strhává z první výplaty. Vyplatí se počítat s tím, že cena za data je oddělená od cehы samotného challenge – u levnějších nabídek to bývá skrytý náklad, který navýší reálnou měsíční zátěž.

Jak si vybrat futures prop firmu podle svého stylu tradingu?+

Výběr futures prop firmy se odvíjí od toho, jestli scalpujete, swingujete nebo držíte pozice přes noc – každý styl má jiné nároky na pravidla drawdownu a časové limity. Scalperům vyhovují firmy bez omezení počtu obchodů a s nízkým spreadem na mikro kontraktech, swing traderům jde hlavně o povolení overnight a weekend holdingu bez penalizace marže. Než koupíte challenge, projděte si podmínky pro váš konkrétní styl – firma optimalizovaná pro intradenní scalping může mít nevýhodné podmínky pro pozice držené přes víkend.

Můžu držet futures pozici přes noc nebo přes víkend?+

Držení pozice přes noc je u futures prop firem obvykle povolené, ale podléhá vyšším marginovým požadavkům, protože burza mimo obchodní hodiny vyžaduje větší rezervu proti gapům. Přes víkend to bývá složitější – řada firem víkendové držení zakazuje úplně nebo ho omezuje jen na fundované účty, ne na challenge fázi. Pravidla se firmu od firmy hodně liší, takže pokud tradujete swingově a spoléháte na držení přes týden, ověřte si limity overnight marže dřív, než si koupíte konkrétní challenge.

Jaký je rozdíl mezi micro a mini kontrakty pro splnění challenge?+

Micro kontrakty (MES, MNQ) mají desetinovou velikost tick value oproti mini kontraktům (ES, NQ), takže umožňují mnohem přesnější řízení rizika při plnění drawdown limitů challenge. Pro menší účty (25K–50K) je micro varianta prakticky nutnost – mini kontrakt by při jednom nepříznivém pohybu snadno vyčerpal celý denní loss limit. Zkušenější tradeři s většími účty (100K+) často kombinují obě velikosti, aby si udrželi flexibilitu v position sizingu podle aktuální volatility trhu.

Kdy dostanu první payout u futures prop firmy?+

První payout u futures prop firem obvykle přichází po 14 dnech aktivního tradingu na fundovaném účtu, pokud splníte minimální počet obchodních dnů a dodržíte pravidla drawdownu. Frekvence dalších výplat se pak často zkracuje na týdenní nebo obousměrný cyklus podle konzistence výsledků. Rozdělení performance rewards mezi tradera a firmu bývá u futures programů výhodnější než u klasických forexových challenge, často 80/20 nebo lépe ve prospěch tradera po prvním úspěšném payoutu.

JR

Written by

Jakub Rož

Founder & CEO, For Traders

Jakub founded For Traders to build a prop trading firm with multi-asset coverage — Forex, Gold, Crypto and Futures — under a single funded-trader framework. He writes about how the prop industry actually works, what drives long-term trader performance, and where Gold and Forex strategies intersect with disciplined risk. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge