Top 5 prop firm s nízkými pravidly pro drawdown
Prop firmy s nízkými pravidly pro drawdown 2026: srovnání 5 firem, pevný vs trailing drawdown, propočty na účtu $100,000 a kdo vyplácí nejrychleji.

By Lenka Rož Schánová · Operations & Risk, For Traders
Prop firmy s nízkými pravidly pro drawdown jsou ty, které měří ztrátu z počátečního balance (pevný drawdown), nikoli z nejvyššího dosaženého equity (trailing), a nesvazují vás časovým limitem. Nejčistší kombinaci v roce 2026 nabízí For Traders: 5 % denní a 10 % celkový pevný drawdown, žádný časový limit, profit split až 90 % a challenge od $299 — vše na simulovaném kapitálu s výplatou performance rewards.
Klíčové poznatky
- Rozhoduje typ výpočtu, ne procento: pevný 10 % drawdown z balance je v praxi mnohem volnější než trailing 12 % z equity high.
- Na $100,000 účtu s pevným 10 % máte $10,000 rezervy trvale; u trailingu se vám stejná rezerva po zisku $9,000 posune výš a vyhodí vás, i když jste stále v plusu.
- Nejvíc traderů vyřazuje denní loss limit, ne celkový drawdown — proto si nastavte vlastní interní denní stop na 2,5–3 %.
- Absence časového limitu je cennější než o dvě procenta vyšší drawdown: bez tikajících dnů netradujete setupy, které nejsou na grafu.
- Stejné 5 % znamená u XAUUSD a US100 kvůli vyššímu ATR výrazně menší pozici než u EURUSD — velikost pozice počítejte z ATR, ne z lotů.
- Důvěryhodnost poznáte podle věku firmy, veřejných payout proofs, jednoznačně definovaných porušení pravidel a komunikace při sporu — ne podle výše profit splitu.
Nejrychlejší odpověď: která prop firma má v roce 2026 nejmírnější drawdown
Nejmírnější kombinaci pravidel pro drawdown v srpnu 2026 nabízí For Traders – 5 % denní limit, 10 % celkový limit, oba pevné (počítané z počátečního balance, ne z equity), bez časového limitu a s profit splitem až 90 %. Právě kombinace pevného výpočtu a nulového time limitu dělá z prop firmy reálně „nízkodrawdownovou“ – ne samotné procento, které si každá firma může nastavit jinak.
Shrnutí v šesti číslech
- 5 % – denní drawdown limit u For Traders, počítaný z balance na začátku dne
- 10 % – celkový (max) drawdown limit, pevně vázaný na startovní kapitál challenge
- až 90 % – profit split, tedy podíl na performance rewards z vašeho simulovaného zisku
- od $299 – vstupní cena Trading Challenge u nejmenší velikosti účtu
- 0 – dní časového limitu na splnění evaluace (bez limitu)
- výplata na vyžádání – performance rewards nečekají na fixní výplatní cyklus
Srovnávací tabulka pěti prop firem
| Prop firma | Denní limit | Celkový limit | Typ výpočtu | Časový limit | Profit split | Platformy | Pro koho ano / ne |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| For Traders | 5 % | 10 % | Pevný, z balance | Bez limitu | až 90 % | MetaTrader 5, TradeLocker, For Traders X | Ano pro traders, kteří chtějí klid na budování strategie bez tiku hodin |
| FTMO | 5 % | 10 % | Pevný, z balance | Bez limitu | až 90 % | MT4, MT5, cTrader | Ano pro fanáty zavedeného jména, ne pro nižší vstupní ceny |
| MyFundedFX | 5 % | 10–12 % | Pevný nebo trailing dle plánu | Bez limitu (u většiny plánů) | až 90 % | MT4, MT5, DXtrade, TradeLocker | Ano pro širokou nabídku plánů, ne pro traders, kteří chtějí jasně jeden typ drawdownu |
| The Funded Trader | 5 % | 10 % | Pevný (u vybraných challenge trailing) | Liší se dle typu challenge | až 90 % | MT4, MT5 | Ano pro fanáty více úrovní challenge, ne pro traders hledající jednoduchost |
| Funding Pips | 5 % | 10 % | Trailing na některých plánech, pevný na jiných | Bez limitu | až 90 % | MT4, MT5, cTrader, DXtrade | Ano pro traders otevřené trailing modelu, ne pro ty, kterým vadí pohyblivá hranice |
Jak čtete sloupec „typ výpočtu drawdownu“
Procento 10 % vypadá na první pohled stejně u všech pěti firem – rozdíl je ale v tom, z čeho se počítá. Pevný drawdown vážete na počáteční balance a hranice se nehýbe, i když jste v plusu. Trailing drawdown se naopak posouvá nahoru s vaším nejvyšším dosaženým equity – takže i po sérii dobrých obchodů vám zbývá stejně tvrdý polštář jako na startu, jen posunutý výš. To v praxi znamená, že dva účty se stejným „10 % max drawdown“ mohou mít úplně jinou míru tolerance k výkyvům. Proto sloupec typu výpočtu čtěte dřív než samotné procento – u prop firem s nízkými pravidly pro drawdown je to klíč, ne detail.
Všechna čísla v tabulce odpovídají stavu k srpnu 2026. Podmínky prop firem se mění – FTMO, MyFundedFX, The Funded Trader i Funding Pips pravidelně upravují drawdown limity, profit split i cenové plány, takže si aktuální podmínky před nákupem challenge vždy ověřte přímo u dané firmy. Připomeňme si i rámec celé hry: veškerý trading během evaluace probíhá na simulovaném kapitálu, žádné reálné peníze nejsou na trhu vystaveny riziku – reálné jsou až performance rewards, které si vyděláte po splnění pravidel.
Přímé odpovědi na otázky, které si trader klade před nákupem challenge
Než zadáte platbu za challenge, chcete vědět pět věcí: kdo je celkově nejlepší, kdo je bezpečný, kdo vyplácí nejvíc, kdo vyplácí nejrychleji a na jaké platformě budete reálně tradovat. Tady jsou stručné, citovatelné odpovědi na každou z nich – a pak tabulka, která vše shrnuje na jednom místě.
Která prop firma je celkově nejlepší pro českého tradera?
Pro českého tradera vychází nejlépe firma s pevným (ne trailing) drawdownem, bez časového limitu a s podporou v češtině nebo alespoň rychlým chatem v evropském čase. For Traders tato kritéria splňuje kombinací 5 % denního a 10 % celkového pevného drawdownu bez deadline a s cenami challenge od $299 (cca 6 900 Kč). Otázka „která prop firma má najlepšie podmienky“ tak nemá jednu univerzální odpověď – závisí na vašem stylu tradingu.
Které prop firmy jsou důvěryhodné a bezpečné?
Důvěryhodná prop firma má transparentní obchodní podmínky, jasně popsaný proces výplat a historii skutečně vyplacených traderů, ne jen marketingová čísla na webu. Bezpečné prop firmy poznáte podle veřejně dostupných pravidel drawdownu, recenzí mimo affiliate stránky a rychlé komunikace při dotazu na výplatu. Kompletní checklist, jak takovou firmu prověřit ještě před koupí challenge, najdete v další sekci tohoto článku.
Která prop firma vyplácí nejvíc peněz?
Výše výplaty se odvíjí od profit splitu a velikosti účtu, kterou vám firma dovolí tradovat – ne od reklamního slibu „až 90 %“. For Traders nabízí profit split až 90 % z performance rewards vygenerovaných na simulovaném kapitálu, ale reálná částka vždy závisí na tom, jak konzistentně dodržíte pravidla evaluace, ne na garantovaném příjmu.
Která prop firma vyplácí nejrychleji?
Rychlost výplaty rozlišujeme na dvě modely: výplata na vyžádání (kdykoli splníte podmínky) a výplata v pevných cyklech (např. jednou za 14 nebo 30 dní). Firmy s výplatou na vyžádání obecně vyhrávají u traderů, kteří chtějí performance rewards vybírat flexibilně, zatímco pevné cykly dávají firmě i tradérovi předvídatelný rytmus – u obou modelů ale rozhoduje reálná rychlost zpracování, ne jen to, co je psáno v marketingu.
Jaká je nejlepší platforma pro prop firmu?
Nejlepší platforma je ta, která odpovídá vašemu stylu – MetaTrader 5 vyhrává univerzálností a rozšířeními, cTrader nabízí hlubší DOM a rychlejší exekuci pro scalping, TradeLocker je lehký a přehledný pro mobilní trading a For Traders X je dedikovaná platforma pro futures trading na CME s nativní hloubkou grafů pro tenhle typ instrumentů. Volba platformy by měla sedět k vašemu asset class, ne naopak.
| Kritérium | Co sledovat | Proč to hraje roli |
|---|---|---|
| Typ drawdownu | Pevný vs. trailing | Pevný drawdown je předvídatelnější, trailing se posouvá s equity a je náročnější udržet |
| Časový limit | S deadline vs. bez deadline | Bez limitu můžete čekat na kvalitní setup, ne honit termín |
| Profit split | Výše v % (např. až 90 %) | Určuje, jaký podíl performance rewards si odnesete |
| Rychlost výplaty | Na vyžádání vs. pevné cykly | Ovlivňuje, jak rychle uvidíte reálné peníze na účtu |
| Platforma | MetaTrader 5, cTrader, TradeLocker, For Traders X | Musí sedět k vašemu asset class a stylu exekuce |
Pevný vs trailing drawdown: rozdíl, který rozhoduje víc než procento
Pevný (balance-based) drawdown se počítá vždy z počátečního balance a nikdy se nehne nahoru. Trailing drawdown se posouvá s nejvyšším dosaženým equity (equity high) — čím víc vyděláte, tím výš se limit vytáhne, a s ním i vzdálenost, kterou máte k dispozici na propad. Procento v marketingovém letáku vám bez tohoto rozlišení řekne skoro nic — 10% drawdown u pevného typu je úplně jiná hra než 10% trailing.
Definice v jedné větě: pevný, trailing, equity high
Pevný drawdown: limit ztráty se vypočítá jednou, z počátečního balance, a zůstává na místě po celou dobu challenge. Trailing drawdown: limit se posouvá nahoru pokaždé, když vaše equity dosáhne nového maxima (equity high), ale nikdy se nevrací zpět dolů, i když equity následně klesne. Equity high je tedy referenční bod, ne balance — a to je přesně ten detail, který v propočtu max drawdownu u prop firmy rozhoduje o vyřazení.
Propočet na $100,000: jak vás trailing vyhodí v zisku
Vezměte si účet $100,000 (cca 2 300 000 Kč) s 10% drawdownem v obou variantách a sledujte, kam se limit posune:
- Start: balance $100,000, limit pevného drawdownu = $90,000 (fixní, nemění se).
- Vyděláte se equity na $109,000 → nové equity high.
- Trailing limit se posune na $99,000 (10 % od equity high, ne od startu).
- Trh se otočí, equity klesne na $98,500 → u trailing verze jste pod limitem a jste vyřazeni.
- Přitom jste stále $1,500 v plusu proti počátečnímu balance $100,000.
U pevného drawdownu byste ve stejné situaci měli k dispozici ještě $8,500 rezervy (limit stále na $90,000), tedy bezpečnostní polštář, který trailing model v tomto scénáři úplně smazal. To je jádro debaty pevný vs trailing drawdown — ne to, jaké číslo je napsané na landing page, ale od čeho se to číslo odečítá.
Které firmy trailing používají a kdy se s ním dá žít
Trailing drawdown v různých obměnách používá řada firem na trhu, včetně FundedNext nebo CFT — a rozdíly mezi jejich implementacemi jsou často zásadní. Někteří poskytovatelé trailing po dosažení určitého zisku „zamknou" nebo zastaví (limit se dál neposouvá), jiní ho táhnou až do konce challenge i přes fázi fundovaného účtu. Tohle si musíte zjistit explicitně v podmínkách, ne odhadem z FAQ — je to rozdíl mezi hratelnou a nehratelnou strategií.
Pokud tradujete swingy, drah pozice přes noc a spoléháte na to, že se trh po pullbacku vrátí ve váš prospěch, trailing drawdown vám sedne nejhůř ze všech modelů. Roste s vaším ziskem přesně v okamžiku, kdy potřebujete prostor na to, aby se otevřená pozice „vydýchala". Pevný drawdown vám naopak dá stejnou rezervu bez ohledu na to, jak vysoko jste equity vytáhli — a to je přesně ten typ pravidla, který hledáte, když se ptáte na prop firmy s nízkými pravidly pro drawdown.
Počítá se drawdown z balance, nebo z equity? Proč se ptát ještě před nákupem
Balance-based výpočet reaguje až na uzavřený obchod, equity-based drawdown zahrnuje i plovoucí ztrátu otevřených pozic — a to je rozdíl, který vás může vyřadit z challenge i na pohybu, který se do večera otočí zpět. Než zaplatíte za Trading Challenge, potřebujete přesně vědět, který model firma používá. Otázka zní jednoduše, ale odpověď na ni určuje, jak agresivně můžete stavět position sizing už od prvního tradu.

Balance-based vs equity-based v jedné větě
Balance vs equity drawdown v kostce: balance-based počítá limit z uzavřeného zůstatku účtu, equity-based počítá limit z aktuální hodnoty účtu včetně všech otevřených pozic v každém okamžiku dne.
Otevřené pozice, plovoucí ztráta a noční swapy
Představte si, že máte denní loss limit 5 % a otevřenou pozici na XAUUSD, která je v jednu chvíli 4,8 % v minusu — a do konce dne se vrátí do plusu. U balance-based modelu se nic neděje, protože obchod jste ještě nezavřeli. U equity-based modelu jste v tu chvíli technicky na hraně vyřazení, protože systém počítá plovoucí ztrátu v reálném čase, ne až po fillu na close.
Totéž platí pro noční swapy u pozic držených přes rollover — u equity-based výpočtu se promítnou do drawdownu okamžitě, u balance-based až ve chvíli, kdy pozici zavřete. Praktický důsledek pro position sizing: pokud tradujete equity-based účet, musíte počítat s maximálním intraday excursion (MAE) vašeho setupu, ne jen se vzdáleností stop lossu. K tomu přidejte rezervu na spread, slippage a swap — jinak vás vyřadí pohyb, který by na balance-based účtu vůbec nezaregistroval.
| Parametr | Balance-based | Equity-based |
|---|---|---|
| Kdy se počítá ztráta | Až po uzavření obchodu | V reálném čase, včetně otevřených pozic |
| Vliv plovoucí ztráty | Žádný, dokud pozici nezavřete | Okamžitý, i při dočasném propadu |
| Nároky na position sizing | Stačí kalkulovat se stop lossem | Nutné počítat s MAE + rezerva na spread/swap/slippage |
| Riziko falešného vyřazení | Nízké | Vyšší, zejména u volatilních instrumentů |
Jak se otázka správně formuluje v ticketu na support
Vágní odpověď je sama o sobě informace — pokud vám support napíše něco jako „počítáme to standardně", je to signál, že pravidla nemají zdokumentovaná jednoznačně, a to je červená vlajka. Použijte přesnou formulaci, na kterou musí odpovědět ano/ne a číslem:
„Měříte denní i celkový drawdown z equity včetně otevřených pozic, nebo z uzavřeného balance? Kdy se resetuje denní limit a v jaké časové zóně?“
Odpověď chtějte písemně — e-mail nebo ticket, ne chat, který zmizí v historii. U For Traders je tato odpověď jednoznačná a zdokumentovaná v pravidlech challenge, což je přesně ten typ transparentnosti, který odlišuje solidní prop firmy s nízkými pravidly pro drawdown od těch, kde se detaily dozvíte až po prvním vyřazení.
Denní loss limit vs celkový drawdown: které pravidlo vyřazuje nejvíc traderů
Denní loss limit vyřazuje víc traderů než celkový drawdown, a rozdíl je markantní — podle zpětné vazby, kterou sbíráme od traderů napříč prop firmami, padá většina účtů na jednom emocionálním dni, ne na postupném vyčerpání kapitálu. Celkový drawdown se totiž kumuluje pomalu a vidíte ho přicházet z dálky. Denní limit vás naopak dostane v momentě, kdy nejméně čekáte — po dvou špatných fillech za sebou nebo po zprávě, která hnula trhem jinak, než jste čekali.
Právě proto je denní drawdown 5 % pravidlo, které si musíte umět spočítat na papíře ještě před tím, než otevřete první pozici. Max drawdown prop firma vysvětlení zní jednoduše: jde o maximální ztrátu vztaženou k počátečnímu balance (fixed) nebo k nejvyššímu dosaženému equity (trailing) za jeden obchodní den. Fixed model je pro vás výhodnější — víte přesně, kolik dolarů máte k dispozici, a číslo se nehýbe podle toho, jak se vám den vyvíjí.
Denní drawdown 5 % v praxi: kolik to je na jednotlivých velikostech účtu
Na papíře je 5 % abstraktní číslo. V dolarech je to jasná hranice, kterou byste si měli napsat na monitor.
| Velikost účtu | Denní loss limit (5 %) | Zbývá do konce dne |
|---|---|---|
| $10,000 (cca 230 000 Kč) | $500 | Equity nesmí klesnout pod $9,500 |
| $25,000 (cca 575 000 Kč) | $1,250 | Equity nesmí klesnout pod $23,750 |
| $100,000 (cca 2 300 000 Kč) | $5,000 | Equity nesmí klesnout pod $95,000 |
Na XAUUSD s běžnou volatilitou umí tuto vzdálenost sežrat pár desítek pipů proti vám bez stop lossu — a přesně tak vypadá typický scénář vyřazení.
Reset denního limitu a časová zóna serveru
Reset denního limitu neběží podle vašeho lokálního času, ale podle časové zóny serveru platformy — obvykle serverový čas MetaTrader 5 nebo TradeLocker, který se může lišit od vašeho o hodinu i dvě podle letního času. To je kritické u půlnočních zpráv: pokud vám den skončí v 23:59 serverového času a pozice zůstane otevřená přes reset, ztráta se může rozpočítat jinak, než jste čekali. Vždy si toto pravidlo vyžádejte písemně a ověřte si aktuální serverový čas přímo v platformě, ne odhadem.
Interní denní stop 2,5–3 % jako pojistka
Nejlepší pojistka proti vyřazení je vlastní, striktnější pravidlo než to firemní. Nastavte si interní denní stop na 2,5–3 % — tedy polovinu tolerance firmy — a vynuťte si ho technicky, ne jen slibem sobě samému:
- alert na equity nastavený v platformě nebo přes push notifikaci mobilní aplikace,
- fyzické zavření platformy po dosažení limitu — žádné „ještě jeden obchod",
- pravidlo dvou ztrát: po druhé prohrané pozici je den u konce, bez výjimky.
Tohle pravidlo platí dvojnásob v dny kolem FOMC a NFP, kdy denní limit padá nejčastěji ze všech dnů v měsíci — spread se roztáhne, slippage naskočí a i validní setup se vykreslí do červených čísel dřív, než se trh usadí.
Kolik chyb vám pravidla dovolí? Propočty na účtu $100,000
Na účtu $100,000 s pevným drawdownem 10 % ($10,000) a denním limitem 5 % ($5,000) vám risk na obchod přímo určuje, kolik ztrátových pozic si můžete dovolit, než je challenge u konce. Při risku 0,5 % je to 20 obchodů do celkového limitu, při 1 % už jen 10, při 2 % pouhých 5 – a to za předpokladu, že žádný obchod nevydělá ani cent. Číslo, se kterým se dá reálně počítat, místo abyste risk odhadovali podle pocitu.
Risk 0,5 % na obchod: 20 ztrát v řadě do celkového limitu
Risk $500 na pozici (0,5 % z $100,000) vám v rámci celkového drawdownu $10,000 dává prostor na 20 po sobě jdoucích ztrát, u denního limitu $5,000 je to 10 ztrát za jeden den. To je matematický nárazník, který přežije i vyloženě špatný týden – série 6 až 8 ztrát v řadě je při win rate kolem 45 % naprosto běžný statistický jev, ne selhání strategie. Při 0,5 % risku vás taková série nevyřadí ani z denního, ani z celkového limitu.
Risk 1 % a 2 %: kde přestává být matematika na vaší straně
Při risku $1,000 (1 %) klesne prostor na 10 ztrát celkem a 5 za den. Pořád použitelné, ale série 6 ztrát v řadě už denní limit ohrozí, pokud přijde ve dnech s vyšší volatilitou. Při risku $2,000 (2 %) máte jen 5 obchodů do celkového limitu a 2 do denního – to znamená, že běžná série 6-8 ztrát, kterou vám dá i solidní strategie s 45% win rate, je matematicky vyloučena. Nejde o to, že byste tradovali špatně. Jde o to, že vaše pravidlo position sizing dává trhu příliš málo prostoru na to, aby se náhoda projevila i ve váš prospěch.
U trailing drawdownu se tahle čísla ještě zhoršují – limit se po každém profitabilním dni posune nahoru a vy máte reálně méně prostoru, než na první pohled ukazuje procento. Pevný drawdown počítaný z počátečního balance tohle nedělá, proto se v žebříčku prop firem s nízkými pravidly pro drawdown dostávají výš.
Jak propočet změní požadovaný win rate a R:R
Nižší risk na obchod neznamená, že musíte tradovat víc, aby to dávalo smysl – znamená to, že si můžete dovolit nižší win rate při zachování stejného R:R, nebo naopak agresivnější R:R při nižším risku bez rizika prasknutí limitu. Kombinace 0,5 % risku a R:R 1:2 potřebuje k dlouhodobé ziskovosti win rate jen kolem 35 %, což je výrazně komfortnější cíl než 2% risk, kde jedna slabší série rovná se konec evaluace.
| Risk na obchod | Ztráty do denního limitu ($5,000) | Ztráty do celkového limitu ($10,000) | Riziko u série 6-8 ztrát (45% win rate) |
|---|---|---|---|
| 0,5 % ($500) | 10 obchodů | 20 obchodů | Bez problému |
| 1 % ($1,000) | 5 obchodů | 10 obchodů | Zvládnutelné, ale těsné v den s vysokou volatilitou |
| 2 % ($2,000) | 2 obchody | 5 obchodů | Matematicky vyloučeno – limit padne dřív |
Doporučení, které z propočtu vyplývá, je jednoduché: v evaluaci jezděte na 0,5 % risku na obchod, na fundovaném účtu nechoďte přes 1 %, ať už máte jakkoli silný setup. Rozdíl mezi 20 a 5 obchody, které vám pravidla dovolí prohrát, je rozdíl mezi challenge, kterou dokončíte, a challenge, kterou vám sfoukne první horší týden.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeDrawdown a volatilita instrumentu: XAUUSD a US100 nejsou EURUSD
Pravidlo pro drawdown je u naprosté většiny firem stejné pro všechny instrumenty – řekněme 5 % denní a 10 % celkový. Jenže stejných 5 % vám na XAUUSD nebo US100 spolyká zlomek pozice, kterou byste v klidu otevřeli na EURUSD, protože denní ATR (average true range) zlata nebo indexu je řádově vyšší. Pravidlo se nemění, ale prostor, který vám dává, se s volatilitou instrumentu smrskne.

ATR-based sizing místo pevných lotů
Fixní velikost pozice ("dávám vždycky 0,5 lotu") je cesta, jak si nechtěně zvýšit riziko na obchod pokaždé, když se trh rozhýbe. Správný postup je opačný:
- Vezměte denní ATR instrumentu (na D1, běžně period 14).
- Stop nastavte 1,5× ATR od entry – ne na kulaté číslo. Kulaté číslo (1900, 2900, 20000) je psychologická hladina, kterou trh rád vybere jako první, a pak teprve pokračuje ve vašem směru.
- Z ceny stopu odvoďte position size tak, aby ztráta při zasažení stopu odpovídala 0,5 % účtu v evaluaci (max 1 % na fundovaném účtu).
XAUUSD: nejobchodovanější instrument a jeho nároky na rezervu
XAUUSD je na For Traders nejobchodovanější instrument na platformě – přes něj jde víc objemu než přes jakýkoli forexový pár, takže se tato matematika týká většiny čtenářů, ne jen okrajové skupiny gold traderů. Druhý největší klastr jsou US indexy, hlavně US100 / NSDQ.
| Instrument | Orientační denní ATR | Stop (1,5× ATR) | Position size při 0,5 % risku na účtu $100,000 |
|---|---|---|---|
| EURUSD | ~70 pipů | ~105 pipů | ~0,48 lotu |
| XAUUSD | ~$28 | ~$42 | ~0,12 lotu |
| US100 / NSDQ | ~250 bodů | ~375 bodů | ~0,13 lotu |
Čísla jsou orientační a s volatilitou trhu se hýbou den ode dne – smysl tabulky je ukázat poměr, ne přesnou hodnotu k dnešnímu dni. Kdo na XAUUSD nasadí stejný lot, jaký mu vyhovoval na EURUSD, si denní limit vyčerpá na jednom horším swingu.
Futures na CME: proč se tam drawdown počítá jinak
U futures kontraktů na CME se drawdown neřeší v pipech ani procentech pohybu, ale v dolarech na kontrakt přes tick value. Micro Nasdaq (MNQ) má tick value $0,50 za 0,25 bodu, Micro Gold (MGC) $1 za 0,10 bodu. Když si ATR přepočítáte na počet ticků a vynásobíte tick value, dostanete přesnou dolarovou ztrátu na jeden kontrakt – a z toho teprve odvozujete počet kontraktů, který vám dovolí zůstat pod denním limitem. Detailní mechaniku a aktuální specifikace kontraktů má CME Group přímo v kontraktových specifikacích, což je dobré místo k ověření, než si sizing spočítáte natvrdo. Pro futures challenge to znamená jednu věc navíc: risk management se neřídí procentem pohybu ceny, ale konkrétní dolarovou hodnotou tick, která se u mikro a standardních kontraktů liší až desetinásobně.
Checklist důvěryhodnosti: jak poznáte prop firmu, která vydrží a vyplatí
Důvěryhodná prop firma má historii delší než dva roky, veřejně dokumentované payout proofs, pravidla napsaná bez gumových formulací a dohledatelnou lidskou podporu. Profit split 90 % vám k ničemu nebude, pokud firma za půl roku zmizí s vašimi performance rewards nebo vám retroaktivně změní podmínky ve chvíli, kdy žádáte o výplatu. Než se ptáte "které prop firmy jsou důvěryhodné", ptejte se nejdřív "které prop firmy vyplácí opakovaně a bez dramatu".
Šest bodů, které projděte před nákupem challenge
- Věk firmy a domény. Prověřte, jak dlouho firma reálně operuje – ne jak dlouho existuje marketingová stránka. WHOIS záznam domény vám řekne víc než "about us" sekce.
- Pravidla dostupná bez přihlášení. Bezpečné prop firmy nemají problém ukázat plné podmínky challenge veřejně, včetně definice denního a celkového drawdownu. Pokud musíte vyplnit formulář, abyste se dozvěděli, co je porušení pravidel, je to varovný signál.
- Changelog pravidel. Existuje historie změn? Firma, která upravuje podmínky bez oznámení a bez data platnosti, si nechává otevřená zadní vrátka.
- Doba odpovědi supportu. Napište support ještě před nákupem s konkrétním dotazem na consistency rule nebo definici zakázaných praktik. Odpověď do 24 hodin je standard, který můžete u For Traders i konkurence reálně otestovat.
- Měna a metoda výplaty. Ověřte, jestli firma vyplácí v USD/EUR na bankovní převod nebo jen v kryptu přes prostředníka – to napovídá o vztahu k regulaci.
- Právní entita. Firma by měla mít dohledatelné IČO nebo jeho zahraniční ekvivalent, ne jen anonymní LLC bez adresy.
Veřejné payout proofs a co na nich hledat
Payout proofs jsou screenshoty nebo videa reálných výplat, které firmy publikují na sociálních sítích nebo na webu. Sami o sobě nic nedokazují – snímek obrazovky se dá upravit. Hledejte proto kontext: jméno nebo trading ID tradera, datum, opakovanost (jeden proof je náhoda, desítky proofs za měsíc jsou vzorec) a reakce v komentářích, kde traderi potvrzují, že peníze skutečně dorazily. Prop firma pro české tradery by měla mít proofs i v komunitě, kterou znáte – fórum, Discord, lokální Facebook skupina jsou lepší zdroj důvěry než firemní Instagram.
Komunikace při sporu a definice porušení pravidel
Skutečný test přijde ve chvíli, kdy nastane spor – žádost o výplatu je zamítnuta nebo je účet ukončen za "porušení pravidel". Tady se pozná rozdíl mezi firmou, která funguje, a tou, která hledá záminky. Varovné signály:
- Consistency rule, kterou firma dovysvětlí až po vaší žádosti o výplatu – měla by být napsaná v podmínkách challenge od prvního dne, ne objevená ad hoc.
- Definice zakázaných praktik jako HFT, latency arbitráž nebo copy trading, která je vágní nebo chybí úplně, takže si ji firma může vyložit podle potřeby.
- Výhradně anonymní komunikace – žádné jméno, žádný telefon, jen ticketovací systém bez lidské tváře na druhé straně.
Profit split a rychlost výplaty jsou lákavá čísla, ale patří na konec vašeho rozhodování, ne na začátek. Firma, která má jasně napsanou definici porušení, veřejné payout proofs a support, který odpoví konkrétně a rychle, vám ušetří víc nervů než jakýkoli bonusový split navíc.
For Traders: pevný 5 % / 10 % drawdown bez časového limitu
For Traders počítá drawdown z počátečního balance, ne z nejvyššího dosaženého equity – denní limit je pevných 5 %, celkový 10 %, a na dokončení fází neběží žádný časový limit.
Pro tradera to znamená jedno zásadní zjednodušení: číslo, které vás vyřadí, se během challenge nehýbe. Nemusíte si dopočítávat, kam se posunul trailing práh po dobrém dni – prostě víte, že $10,000 (cca 230 000 Kč) účet unese ztrátu $500 za den a $1,000 celkem, a je to tak od prvního do posledního tradu.
Pravidla drawdownu a proč je vidíte dopředu
Pevný drawdown počítaný z počátečního balance je přesně ten typ pravidla, který dělá z For Traders prop firmu bez časového limitu s předvídatelným rizikem. Limit se nezvedá s equity nahoru ani dolů – zůstává fixní po celou dobu Trading Challenge. Díky tomu si můžete dopředu spočítat maximální velikost pozice, aniž byste sledovali, jak se posunul práh po posledním winning tradu.
Chybí časový limit na dokončení fází – takže se nemusíte hnát do vstupů jen proto, že vám za tři dny vyprší evaluace. Pravidlo nezaručuje, že challenge projdete; jen vám dává vědět dopředu, s jakým marginem počítat.
Two-Step Challenge
Two-Step Challenge je standardní dvoufázová evaluace – Phase 1 na ověření strategie, Phase 2 na potvrzení konzistence – a ceny startují od $299. Sedne traderovi, který chce nižší vstupní náklad a je ochotný projít dvěma koly, než dostane Funded Account. Riziko selhání ve fázi hodnocení nesete vy, ale platíte za to nižší vstupní cenou než u jednokrokových produktů.
Instant Funding a Pay After Pass
Instant Funding je jednokroková varianta bez evaluační fáze – zaplatíte a obchodujete rovnou na fundovaném účtu, bez rizika, že vás vyřadí Phase 1 nebo Phase 2. Za tu rychlost platíte jinými parametry: vyšší vstupní cena, případně konzervativnější nastavení limitů než u dvoufázového produktu. Pay After Pass jde opačným směrem – neplatíte předem, poplatek za challenge uhradíte až po jejím splnění, což snižuje vstupní bariéru pro tradery, kteří si nejsou jistí timingem svého capitálu.
Platformy, výplaty a profit split až 90 %
Trading probíhá na MetaTrader 5, cTrader a TradeLocker pro forex, zlato a index; pro futures na CME slouží For Traders X. Profit split jde až na 90 % ve prospěch tradera a performance rewards si vyžádáte na požádání – výplata jde bankovním převodem nebo v kryptu.
| Parametr | Two-Step Challenge | Instant Funding |
|---|---|---|
| Denní drawdown | 5 % pevně | 5 % pevně |
| Celkový drawdown | 10 % pevně | 10 % pevně |
| Časový limit fází | bez limitu | bez evaluace |
| Cena od | $299 | vyšší vstupní poplatek |
| Profit split | až 90 % | až 90 % |
Otevřeně: For Traders není broker a trading v challenge probíhá výhradně na simulovaném kapitálu – žádné skutečné peníze se na trhu nepohybují, dokud nedostanete Funded Account a nevznikne nárok na performance rewards. A žádné pravidlo, ani pevný drawdown bez časového limitu, vám nezaručí, že evaluaci proženete – dává vám jen čistší podmínky, se kterými pracujete.
For Traders: pro a proti podle pravidel pro drawdown
Výhody
- Pevný drawdown 5 % denní / 10 % celkový počítaný z počátečního balance — limit se po ziscích neposouvá výš
- Žádný časový limit na dokončení fází, takže netradujete jen proto, že vám tikají dny
- Profit split až 90 % z performance rewards a výplata na vyžádání, bankovním převodem i v kryptu
- Challenge od $299 a možnost Instant Funding pro tradery, kteří nechtějí procházet evaluací
- Čtyři platformy: MetaTrader 5, cTrader, TradeLocker a For Traders X pro futures na CME
- Podpora a materiály v češtině, XAUUSD a US100 s podmínkami zaměřenými na nejobchodovanější instrumenty
Nevýhody / rizika
- For Traders není broker — veškerý trading v challenge probíhá na simulovaném kapitálu
- Ani mírná pravidla nemění fakt, že většina účastníků evaluaci neprojde; rozhoduje váš risk management
- Instant Funding je za volnost bez evaluace zaplacen vyšší vstupní cenou a jinými parametry než Two-Step Challenge
- Denní limit 5 % je při 2% risku na obchod stále velmi snadné porušit ve dvou obchodech
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeČasté otázky
Která prop firma je v roce 2026 nejlepší pro drawdown?+
Nejlepší je ta firma, jejíž pravidla pro drawdown odpovídají vašemu stylu tradingu, nikoli ta s nejvyšším procentem na papíře. Rozhoduje kombinace typu drawdownu (fixní vs. trailing), toho, zda se počítá z balance nebo equity, a absence časového limitu na splnění challenge. Trader obchodující XAUUSD nebo US100 s vyšší volatilitou potřebuje jiné nastavení než scalper na forexu. Než se rozhodnete, porovnejte si konkrétní čísla u dvou nebo tří firem na účtu velikosti, kterou reálně plánujete tradovat, a ověřte si vyplácení pomocí recenzí.
Jak poznat důvěryhodnou a bezpečnou prop firmu?+
Důvěryhodná prop firma má transparentní pravidla pro drawdown, veřejně dostupné podmínky vyplácení a historii skutečných výplat, kterou lze ověřit mimo její vlastní web. Sledujte, jak dlouho firma na trhu funguje, zda jasně píše, z čeho se drawdown počítá (balance vs. equity), a jestli nemá skryté podmínky měnící se až po zaplacení challenge. Bezpečná firma se nebojí zveřejnit fail rate a nesnaží se vás nalákat nerealisticky vysokým profit splitem bez jasného vysvětlení podmínek vyplácení.
Která prop firma vyplácí nejvíc a nejrychleji?+
Výše výplaty závisí na profit splitu firmy a rychlosti procesu vyplácení, který se u renomovaných firem pohybuje od několika hodin po pár dní. Vyšší profit split (např. 90 % a víc) nemá smysl, pokud firma nemá stabilní historii vyplácení nebo pravidla drawdownu tak přísná, že se k výplatě reálně nedostanete. Než se rozhodnete podle čísla profit splitu, ověřte si u For Traders i konkurence recenze skutečných traderů a průměrnou dobu od žádosti o výplatu po připsání peněz.
Jaká je nejlepší platforma pro prop trading?+
Neexistuje univerzálně nejlepší platforma — MetaTrader 5, cTrader, TradeLocker i For Traders X mají různé silné stránky podle asset class a stylu tradingu. MetaTrader 5 je standard pro forex a má nejširší podporu indikátorů a EA. cTrader nabízí rychlejší exekuci a lepší depth of market pro scalping. TradeLocker je moderní a mobilně přívětivá. For Traders X je určená pro futures trading na CME. Volbu podřiďte tomu, co tradujete — XAUUSD a forex jinde než futures na indexy.
Jaký je rozdíl mezi fixním a trailing drawdownem?+
Fixní drawdown je pevná hranice počítaná od počátečního zůstatku účtu, zatímco trailing drawdown se posouvá nahoru s rostoucím equity a nikdy neklesá zpět. Trailing drawdown je tvrdší pravidlo, protože i po dosažení zisku musíte udržet equity nad posunutou hranicí, což omezuje prostor pro pozdější korekce. Fixní drawdown dává traderovi víc volnosti po počátečním růstu účtu. Při výběru firmy je typ drawdownu často důležitější než samotné procento, protože trailing pravidlo dokáže vyřadit i ziskový, ale volatilní trading.
Počítá se drawdown z balance, nebo z equity?+
Záleží na konkrétní firmě — někteří počítají drawdown z balance (uzavřené obchody), jiní z equity (včetně plovoucích ztrát z otevřených pozic). Výpočet z equity je přísnější, protože i dočasná nerealizovaná ztráta na otevřené pozici vás může dostat na hranici limitu, i když obchod nakonec skončíte v zisku. Tento detail zásadně mění position sizing — při equity-based drawdownu musíte počítat s menší velikostí pozice a širším prostorem pro volatilitu, zejména u nástrojů jako XAUUSD nebo US100 s vyšším ATR.
Proč je důležitější absence časového limitu než nižší drawdown?+
Časový limit nutí tradera obchodovat pod tlakem a zvyšuje pravděpodobnost impulzivních rozhodnutí, což často způsobí víc proher než mírně přísnější procento drawdownu. Bez časového limitu si můžete počkat na kvalitní setup podle svého plánu, přeskočit volatilní období kolem FOMC nebo NFP a nenutit trady jen proto, že vyprší lhůta. Proto zkušení traderi často volí firmu s o pár procent nižším drawdownem, ale bez tlaku na rychlost splnění challenge, protože disciplína bez časového stresu vede k lepším výsledkům.
Které pravidlo vyřazuje nejvíc traderů z challenge?+
Nejčastěji traderi selhávají na denním loss limitu, ne na celkovém drawdownu, protože jedna špatná session dokáže rychle vyčerpat denní limit ještě před tím, než se přiblíží k celkové hranici. Denní limit trestá impulzivní reakce po sérii proher nebo přílišné riskování po velkém pohybu na XAUUSD či US100. Řešení je nastavit si vlastní interní denní stop podstatně přísnější než pravidlo firmy — třeba na polovinu povoleného limitu — abyste vždy přestali tradovat dřív, než vás zastaví pravidla challenge.
Written by
Lenka Rož Schánová
Operations & Risk, For Traders
Lenka focuses on the operational and risk side of running a prop trading firm — the rules behind evaluations, why drawdown limits exist, and the patterns that distinguish traders who pass from those who don't. She writes for traders who want to understand the framework they're trading inside, not just the markets they're trading. Sleduj na LinkedIn · X / Twitter
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeTradujte až s $300,000
Vybrat challenge