Denní obchodování s futures: Tipy, jak získat financování

Obchodování s futures v praxi: tick value ES a NQ, mikro kontrakty MES/MNQ, day margin, trailing drawdown, sizing na účtu $50,000 a cesta k fundovanému účtu.

Day Trading Futures: Tips for Getting Funded

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders

Obchodování s futures znamená nákup a prodej standardizovaných kontraktů na burze (typicky CME Group) s pevnou velikostí, pevným tick size a datem expirace. Místo lotů obchodujete kusy kontraktů, místo swapu řešíte rollover a riziko počítáte v tickech.

Klíčové poznatky

  • Futures kontrakt má pevnou velikost a pevnou hodnotu ticku — riziko si tedy spočítáte přesně na dolar dopředu, ještě než odešlete příkaz.
  • Začátečník i středně pokročilý trader patří na mikro kontrakty: MES ($1,25/tick) a MNQ ($0,50/tick) dovolí reálný sizing i na účtu $50,000.
  • Day margin u prop firmy určuje, kolik kontraktů smíte držet — nikdy to ale není limit vašeho rizika, ten si stanovíte sami stopem a velikostí pozice.
  • Nejčastější důvod porušení pravidel ve futures evaluaci není velká ztráta, ale trailing drawdown, který se dotahuje za vaším intradenním peakem.
  • Dva stop lossy za sebou nesmí sáhnout na denní limit ztráty — z toho zpětně vychází maximální riziko na obchod, ne z toho, jak si věříte.
  • Evaluace i následný fundovaný účet u For Traders běží na simulovaném kapitálu; z výsledků se vyplácejí performance rewards, ne zisk z reálné pozice na burze.

Podívejte se: související video

Co je obchodování s futures a čím se kontrakt liší od CFD

Futures kontrakt je standardizovaná dohoda o nákupu nebo prodeji podkladového aktiva k pevnému datu, obchodovaná na burze jako CME Group. Má pevnou velikost, pevný tick size a přesné datum expirace, přičemž veškeré vypořádání jde přes centrální clearing burzy — nikdo neobchoduje proti vám jako protistrana, jak to znáte od CFD brokerů.

Futures kontrakt v jednom odstavci

Když otevřete pozici na CME futures kontraktu, kupujete nebo prodáváte přesně definovaný počet jednotek podkladového aktiva — ať je to E-mini S&P 500, zlato nebo ropa. Cena kontraktu se pohybuje po tickách (nejmenší možný krok), každý tick má dolarovou hodnotu danou specifikací burzy, a kontrakt má jasné datum expirace. Žádná dohoda mezi vámi a brokerem — jen standardizovaný produkt s jednou tržní cenou pro všechny účastníky.

Futures vs. CFD a forex: velikost kontraktu místo lotů

Pokud přicházíte z forexu nebo CFD, největší mentální přeskok je tenhle: u futures neexistují loty ani mikroloty v tom smyslu, na jaký jste zvyklí. Obchodujete kusy kontraktů (jeden, dva, deset kontraktů) a každý má pevně danou velikost danou burzou — tu nelze měnit ani lámat na desetiny jako u CFD pozice. Další rozdíl je struktura nákladů: u futures neplatíte swap za držení pozice přes noc, protože žádný swap v tomto smyslu neexistuje. Místo toho platíte komisi za obchod a řešíte marži danou burzou, ne brokerem. Cena futures kontraktu navíc vzniká z reálné tržní likvidity mezi všemi účastníky burzy — market makery, institucemi, retailovými tradery — zatímco cena u CFD je odvozená kotace vytvořená brokerem. To má reálný dopad na spready a chování ceny kolem důležitých zpráv jako NFP nebo FOMC.

Expirace, front month a rollover

Protože každý futures kontrakt má datum expirace, nemůžete ho držet donekonečna jako CFD pozici. Nejlikvidnější a nejobchodovanější je vždy tzv. front month kontrakt — nejbližší nadcházející expirace. Jak se datum expirace blíží, likvidita se přesouvá do dalšího kontraktu a vy musíte provést rollover: zavřít pozici ve vypršujícím kontraktu a otevřít ekvivalentní pozici v novém front month kontraktu. Ignorovat rollover znamená riskovat nižší likviditu, širší spready a někdy i fyzické dodání podkladového aktiva u komoditních kontraktů — což u drtivé většiny retailových traderů není žádoucí scénář.

Tahle mechanika mění i to, jak počítáte riziko. Zatímco u forexu myslíte v pipech, u obchodování s futures počítáte riziko v ticích a jejich dolarové hodnotě. Stop loss 20 ticků na E-mini Nasdaq znamená úplně jiné dolarové riziko než 20 ticků na kontraktu na zlato — a právě tohle přepočítávání je základ, který musí zvládnout každý trader, než se pustí do futures trading pro začátečníky vážně.

Které futures kontrakty se hodí pro denní trading

Pro denní trading futures se nejvíc hodí kontrakty s vysokým objemem a úzkým spreadem — v praxi to znamená US indexy a zlato, případně ropu pro tradery, kteří unesou vyšší volatilitu. Konkrétně jde o E-mini S&P 500 (ES) a jeho mikro verzi MES, E-mini Nasdaq-100 (NQ) a MNQ, Gold futures (GC) a mikro GC (MGC) a Crude Oil (CL) s mikro variantou MCL. Všechny obchoduje CME Group a všechny mají dostatečnou likviditu na to, aby se do nich vešel i menší evaluační účet bez zbytečného slippage.

KontraktPodkladové aktivumTick sizeTick valueTypický denní rozsah (ticky)Nejlepší likvidita
ESS&P 500 index0,25$12,5080–12015:30–22:00 SEČ
MESS&P 500 index (mikro)0,25$1,2580–12015:30–22:00 SEČ
NQNasdaq-100 index0,25$5,00150–25015:30–22:00 SEČ
MNQNasdaq-100 index (mikro)0,25$0,50150–25015:30–22:00 SEČ
GCZlato, 100 oz0,10$10,00150–30013:00–19:00 SEČ (překryv Londýn/NY)
MGCZlato, 10 oz (mikro)0,10$1,00150–30013:00–19:00 SEČ
CLRopa WTI, 1 000 barelů0,01$10,00150–25015:30–17:30 SEČ (EIA data)
MCLRopa WTI, 100 barelů (mikro)0,01$1,00150–25015:30–17:30 SEČ

Indexy: ES/MES a NQ/MNQ

US indexy jsou jádro objemu na burze CME a logicky i jádro denního tradingu futures. ES reaguje na makro klid, NQ je nervóznější a dělá delší nohy díky vysoké váze technologických akcií — proto má i skoro dvojnásobný typický denní rozsah v ticích oproti ES. Pro indexové strategie postavené na breakoutu z opening range nebo na pullbacku k VWAP fungují oba kontrakty prakticky identicky, jen s jinou dolarovou hodnotou tiku.

Zlato a ropa: GC/MGC, CL/MCL

Kdo je zvyklý tradovat XAUUSD přes CFD, najde v GC a MGC stejnou logiku pohybu ceny, jen s jinou mechanikou vypořádání a bez swapu — místo něj řešíte rollover mezi kontrakty. U ropy navíc počítejte s tím, že do ceny promlouvá kontango nebo backwardace mezi jednotlivými expiracemi, takže rollover CL a MCL není administrativní detail, ale skutečně ovlivňuje, kdy je výhodné přejít na další měsíc.

Proč začít na mikro verzích

Obchodovat plný ES nebo NQ na evaluačním účtu $50,000 (cca 1 150 000 Kč) je zbytečně velký nástroj — jeden špatně umístěný stop na NQ vás může připravit o denní loss limit během pár vteřin. Mikro futures MES a MNQ nejsou "tréninkové kolečko" pro začátečníky, jsou to plnohodnotné kontrakty se stejným podkladovým aktivem, jen s desetinovou hodnotou tiku. To znamená, že si můžete dovolit přesnější position sizing a testovat strategii s reálným risk managementem, aniž by jeden neúspěšný trade rozhodl o celé challenge. Zkušení tradeři často škálují nahoru — z MES na ES, z MGC na GC — až když mají za sebou konzistentní data z menšího kontraktu.

Tick value: jak si spočítáte riziko na jeden obchod

Tick value je dolarová hodnota nejmenšího povoleného pohybu ceny (tick size) na jeden kontrakt. Znát rozdíl mezi tick size a tick value je základ position sizingu — bez něj nevíte, kolik kontraktů si vlastně můžete dovolit, aniž byste jedním stopem vyřadili celý den nebo celou challenge.

Tick size vs. tick value — kde se to plete

Tick size je nejmenší krok, o který se může cena kontraktu pohnout — u E-mini S&P (ES) je to 0,25 bodu, u E-mini Nasdaq (NQ) stejně 0,25 bodu. Tick value je dolarová částka, kterou ten jeden tick reprezentuje na jednom kontraktu, a ta se mezi kontrakty liší, i když je tick size stejný. U ES je tick value $12,50, u micro verze MES je desetinová — $1,25. U NQ je tick value $5, u MNQ pak $0,50. Tady dělá začátečník nejčastější chybu: spočítá riziko podle bodů místo podle dolarů a pak se diví, proč mu jeden stop sebral dvojnásobek toho, co čekal.

Přepočet stopu v tickech na dolary

Vzorec je j

Day margin vs. initial margin: kolik kontraktů si můžete dovolit

Initial margin je částka, kterou po vás chce burza nebo broker za držení kontraktu přes noc, zatímco day margin je výrazně nižší intradenní požadavek platný jen během obchodní seance. U futures prop firmy navíc neřešíte ani jedno — evaluace běží na simulovaném kapitálu a místo marginu dostanete pevný strop na maximální počet kontraktů podle velikosti účtu.

Rozdíl mezi initial margin a day margin dává smysl, jakmile pochopíte, proč burza (typicky CME Group) tyhle částky vůbec vybírá. Initial margin má krýt riziko přes noc — gap na otevření, reakci na zprávy mimo obchodní hodiny, prostě scénáře, kdy nemůžete rychle zavřít pozici. Day margin je nižší, protože předpokládá, že pozici zavřete do konce seance a riziko je tím pádem omezené na pohyb v rámci dne. U ES to v praxi znamená rozdíl řádu tisíců dolarů initial margin proti stovkám dolarů day margin u brokera.

Initial margin u brokera a day margin u prop firmy

U klasického brokerského účtu initial margin skutečně blokuje vaše peníze — je to reálná záruka, kterou musíte mít na účtu, abyste kontrakt vůbec mohli držet přes noc. U futures prop firmy je situace jiná: obchodujete na simulovaném kapitálu, takže margin v tradičním slova smyslu neexistuje. Firma místo toho nastaví pravidlo přímo v podmínkách challenge — kolik kontraktů (nebo mikro kontraktů) smíte mít otevřených najednou podle velikosti vašeho evaluačního účtu.

To je zásadní rozdíl v tom, jak přemýšlíte o riziku. U brokera vás od přemrštěné pozice částečně brzdí to, že initial margin fyzicky spotřebuje váš kapitál. U prop firmy vás nebrzdí nic kromě čísla v pravidlech — a to číslo je nastavené jako horní strop pro celou škálu strategií, ne jako doporučení pro váš konkrétní risk management.

Limit kontraktů v evaluaci není limit vašeho rizika

Typická prop trading futures pravidla vypadají zhruba takto: na účtu $50,000 smíte držet určitý maximální počet mikro kontraktů, na účtu $100,000 dvojnásobek. Problém nastává, když trader tenhle strop automaticky bere jako svou obchodní velikost — bez ohledu na to, kam mu vychází stop loss.

Velikost účtuMax. mikro kontraktů (orientačně)Riziko při plném využití (stop 20 tiků na MNQ)
$25,0003~$300
$50,0006~$600
$100,00012~$1 200

Většina traderů, kteří vyhoří na futures evaluaci, nedělá chybu ve stopu ani ve strategii — obchodují prostě na maximu povoleného počtu kontraktů, i když jejich stop loss v ticích tuhle velikost vůbec nedovoluje. Denní loss limit je pak přerušen jedním jediným špatným vstupem, ne sérií chyb. Maximální počet kontraktů podle podmínek challenge je horní hranice, kterou vám firma dovolí — vaše skutečná velikost pozice by měla vycházet z ATR, vzdálenosti stopu a procenta rizika z účtu, a tahle čísla bývají o dost nižší.

Kdy se futures reálně tradují: Globex, RTH a český čas

Futures na CME se obchodují téměř 24 hodin denně přes elektronickou platformu Globex, ale objem a likvidita nejsou rozložené rovnoměrně — pro intradenní strategie na futures je klíčové vědět, kdy je trh "živý" a kdy jen tiká. Pro tradera sedícího v Praze nebo Brně to znamená naučit se převádět americký obchodní čas na CET/CEST, protože burzovní tabulky jsou defaultně v ET a chyba o hodinu vás může postavit přesně do okna, kterému jste se chtěli vyhnout.

RTH vs. ETH (Globex) v CET/CEST

RTH (Regular Trading Hours) je jádrová seance s největším objemem — u indexových futures (NQ, ES) jde o dobu, kdy je otevřená newyorská burza. ETH (Extended Trading Hours, prakticky Globex) pokrývá zbytek dne včetně evropského a asijského bloku, kdy se sice dá obchodovat, ale spready jsou širší a fill horší. Obchodní hodiny futures se navíc posouvají dvakrát ročně kvůli letnímu času v USA i v Evropě, takže konverze CET/CEST není fixní číslo, ale je potřeba ji každý rok (respektive dvakrát do roka) zkontrolovat.

RelaceČas v ETČas v CET/CEST (léto)Charakter
Globex otevření (ETH start)18:00 (předchozí den)00:00Nízký objem, širší spread
Asijská seance19:00–03:0001:00–09:00Tenký trh, vhodné pro swing, ne pro scalping
Evropský open03:00–09:3009:00–15:30Rostoucí objem, DAX/Bund korelace
US RTH (NQ, ES, YM)09:30–16:0015:30–22:00Jádro objemu, nejužší spready
Po zavření RTH (ETH)16:00–18:0022:00–00:00Klesající likvidita, opatrně s velikostí pozice

První a poslední hodina US open

První hodina po otevření RTH (15:30–16:30 CEST) a poslední hodina před closem (21:00–22:00 CEST) se chovají jinak než zbytek dne — je to vidět na třech věcech: objemu, ATR a rychlosti fillů. Objem se v prvních minutách po open násobí, ATR na 5minutovém grafu bývá výrazně nad denním průměrem a market makeři rozšiřují spready, protože absorbují nárazovou likviditu z overnight pozic a nově příchozích objednávek. Pro vás to znamená rychlejší pohyby, ale i horší poměr mezi tím, kde jste čekali fill a kde skutečně proběhl. Poslední hodina má podobný charakter z opačného důvodu — instituce uzavírají a rebalancují pozice před close, což umí vygenerovat prudké swingy bez zjevného katalyzátoru.

FOMC, CPI a NFP: kdy stojí za to být mimo trh

FOMC, CPI a NFP patří mezi eventy, které dokážou v mikro kontraktech (MNQ, MES) vyčerpat denní loss limit evaluace během dvou minut — spread se v okamžiku zveřejnění rozšíří na několikanásobek běžné hodnoty a stop loss se často plní o několik tiků dál, než jste čekali. Tomu se říká slippage a v momentech vysoké volatility je prakticky nevyhnutelný, protože na druhé straně vašeho stopu v tu chvíli není dost likvidity na férovou cenu.

Doporučení, které dává smysl v evaluační fázi challenge: buď zůstaňte mimo trh 5–10 minut před a po zveřejnění FOMC, CPI nebo NFP, nebo pozici výrazně zmenšete a počítejte s tím, že reálný fill nebude tam, kde jste ho zadali. Riziko event risku není v tom, že byste měli špatný názor na trh — je v tom, že mechanika fillu v daném okamžiku nefunguje tak, jak jste zvyklí z klidnější části seance.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Pravidla futures challenge: co musíte splnit

Futures challenge má tři pilíře, které rozhodují o tom, jestli evaluaci projdete: profit target, denní limit ztráty a pravidlo konzistence. Pokud neznáte přesná čísla u svého produktu, netradujte — parametry se liší u Trading Challenge, Instant Funding i Pay After Pass a slepé spoléhání na "obvyklé" hodnoty vás může stát zamčený účet.

Napříč prop trading firmami obchodujícími futures se parametry pohybují v podobných rozmezích. Orientační přehled:

ParametrTypický rozsahPoznámka
Profit target6–15 %Liší se podle fáze a produktu
Denní limit ztráty2–5 %Počítá se z denního balance nebo equity
Max/trailing drawdown4–10 %Trailing se posouvá s equity high
Riziko na obchod1–2 %Doporučené, ne vždy vynucené systémem
Minimální počet tradingových dnůliší se dle produktuChrání proti "jednomu dobrému dni"

Profit target a minimální počet tradingových dnů

Profit target je procento, o které musíte navýšit účet, abyste postoupili do další fáze nebo dostali fundovaný účet. To samo o sobě zvládne slušný scalper za pár dní na volatilním kontraktu jako NQ. Proto k tomu firmy přidávají minimální počet tradingových dnů — pojistku proti tomu, aby profit target padl na jeden šťastný gap. Den se počítá jako obchodní jen tehdy, když v něm otevřete pozici, takže pokud čekáte na setup a nic neuděláte, den se do minima nezapočítá.

Denní limit ztráty jako jistič

Denní limit ztráty funguje jako elektrický jistič v bytě — když překročíte hranici, obvod se vypne dřív, než něco shoří. Jakmile dosáhnete limitu, den se zamkne a nový obchod už nepůjde otevřít. Bere se to jako ochrana firmy, ale ve skutečnosti chrání hlavně vás: zastaví revenge trading po špatném vstupu dřív, než jedna špatná pozice smaže týden práce. Traderi, kteří limit respektují a neobchodují "na sílu" po zásahu, mají výrazně vyšší šanci evaluaci dokončit, než ti, kdo se snaží ztrátu ten samý den dohnat.

Pravidlo konzistence (40 %)

Pravidlo konzistence říká, že žádný jeden den nesmí tvořit víc než zhruba 40 % vašeho celkového zisku za evaluaci. Pokud vyděláte $2,000 (cca 46 000 Kč) a z toho $1,000 padne na den kolem zveřejnění CPI, evaluace se neuzná — i když jste splnili profit target i denní limit ztráty. Firma tímto pravidlem hledá opakovatelný proces, ne jednorázový trefený event. Prakticky to znamená rozložit zisk do víc dnů, ne vsadit celou evaluaci na jednu velkou pozici před makro číslem.

Než začnete tradovat, otevřete si podmínky konkrétního produktu — Trading Challenge, Instant Funding a Pay After Pass mají jiné nastavení denního limitu i pravidla konzistence, a to, co platí pro jeden účet, nemusí platit pro druhý.

Trailing drawdown vs. end-of-day drawdown na příkladu

Trailing drawdown se dotahuje za vaším nejvyšším equity peakem a stop-out level tak stoupá spolu s vaším ziskem – zatímco EOD drawdown se přepočítává jen jednou denně podle uzavírací equity. Rozdíl mezi těmito dvěma modely je nejčastější důvod, proč tradeři vyhoří na futures evaluaci i s účtem, který je stále v plusu.

Jak se trailing drawdown dotahuje za vaším peakem

Představte si účet $50,000 (cca 1 150 000 Kč) s trailing drawdownem $2,000. Ráno otevřete pozici, trh se rozjede vaším směrem a intradenní peak equity vyleze na +$1,200. V ten moment se váš stop-out level automaticky posune na $49,200 – tedy $2,000 pod novým maximem, ne pod původním zůstatkem $50,000.

Problém je v tom, že tenhle nový floor se netýká jen realizovaného zisku. Pokud váš account traily podle unrealized (plovoucí) equity, stačí, aby cena udělala pullback a plovoucí zisk se vypařil, a vy jste najednou blíž stop-outu, než jste čekali. Tři průměrné ztráty po sobě – běžná realita i pro solidní strategii – a evaluace končí, přestože účet byl v jednu chvíli slušně nad startovní hodnotou.

EOD drawdown a proč je milosrdnější

End-of-day drawdown počítá stop-out level jinak: přepočítává se jen jednou, na základě uzavírací equity po skončení obchodního dne. Když si během dne uděláte +$1,200 na floating pozici, ale do konce dne to vrátíte zpátky na nulu, EOD model to prostě ignoruje – limit se posune (nebo neposune) až podle toho, kde equity skutečně skončí.

To dává EOD drawdownu mnohem víc dýchacího prostoru pro intradenní volatilitu. Nemusíte panikařit z každého úseku equity křivky, který jde proti vám v průběhu odpolední seance, pokud víte, že se počítá jen close.

ParametrTrailing drawdownEOD drawdown
Kdy se stop-out level posouváPrůběžně, s každým novým intradenním peakemJednou denně, po uzavření obchodního dne
Reaguje na floating zisk?Ano (u unrealized modelu) – i nerealizovaný zisk zvedá levelNe – rozhoduje jen uzavírací equity
Riziko pro trh proti vám po peakuVysoké – pullback z peaku vás může vyřaditNízké – intradenní pullback level neposune
Doporučená taktikaBrát zisky dřív, nenechat floating profit spadnout k nuleMůžete nechat pozici dýchat déle bez obav ze stop-outu

Co to mění pro trailing stopy a částečné výstupy

Pokud váš účet trailuje podle unrealized equity, hraje se úplně jiná partie než u EOD modelu. Praktické důsledky:

  • Berte částečné zisky dřív. Když peak equity zvedne stop-out level, realizovaný zisk vám zůstane – floating profit vám ho může vzít zpátky.
  • Nenechávejte velký plovoucí profit spadnout k nule. Trailing stop nebo posun stop lossu na breakeven po dosažení určitého R:R chrání nejen kapitál, ale i samotný stop-out level.
  • Zjistěte si, jestli váš účet traily podle realized, nebo unrealized equity. Tahle jedna věta v podmínkách rozhoduje o tom, jestli je vaše max drawdown limit statický po dni, nebo se honí za vámi každou vteřinu obchodní seance.

Než postavíte risk management na nějakém modelu, ověřte si přesně, jaký typ drawdownu má váš konkrétní produkt – u Trading Challenge, Instant Funding i Pay After Pass se nastavení může lišit.

Risk management, který vás protáhne evaliací

Risk management futures nestojí na tom, kolik kontraktů si troufnete otevřít, ale na tom, kde přesně sedí váš stop a co se stane, když ho trh zasáhne dvakrát za den. Sizing z předchozí kapitoly a pravidla denního limitu ztráty musíte spojit do jednoho provozního rámce – jinak vám matematika sedí na papíře, ale v living reálném tradingu vás rozbije první špatný den.

Sizing a stop na úrovni, která vyvrací obchodní ideu

Stop loss nepatří na kulaté číslo, kam ho posune vaše ego, ani tam, kam se "vejde" podle vypočítané velikosti pozice. Stop patří přesně na úroveň, kde přestává platit důvod, proč jste do obchodu vstoupili. Pokud tradujete breakout nad rezistencí na NASDAQ-100 futures (NQ) a čekáte pokračování, stop dává smysl zpátky pod úrovní breakoutu – ne o pár ticků níž, protože "to je hezčí číslo". Jakmile cena tam spadne, vaše scénář je mrtvý bez ohledu na to, jak moc chcete v obchodě zůstat. Velikost pozice pak dopočítáváte od tohoto stopu, ne naopak – nejdřív level, pak size, nikdy obráceně.

Denní stop-out: dva stop lossy nesmí sáhnout na limit

Firemní denní limit ztráty je poslední záchranná brzda, ne cíl, ke kterému se přibližujete. Nastavte si vlastní, tvrdší pravidlo: dva stop lossy za den a končíte, bez ohledu na to, jak dobře vypadá další setup na grafu. Tohle pravidlo vás chrání přesně v ten den, kdy jste emočně nejzranitelnější – po dvou ztrátách přichází touha "to vrátit" a revenge trading, který spálí zbytek denního limitu ztráty jedním impulzivním obchodem. Dva zásahy a je konec dne. Ne tři, ne "ještě jeden poslední setup". Tohle pravidlo je nezajímavé, nudné a přesně proto funguje – disciplína, která nevyžaduje talent, jen dodržování.

Metriky, které si měřte: win rate, profit factor, max DD

Win rate sám o sobě nic neříká – trader s 35% úspěšností a poměrem risk:reward 1:3 vydělává stabilněji než trader s 65% úspěšností a poměrem 1:0.5. Sledujte spíš profit factor (hrubý zisk děleno hrubou ztrátou) – nad 1.5 signalizuje zdravý systém, pod 1.1 jste na hraně statistického šumu. K tomu max drawdown, ideálně v procentech i v absolutních tickech, a pokud chcete jít dál, i Sharpe ratio, které vám ukáže, jestli je vaše křivka equity klidná, nebo jen náhodná série výkyvů.

Moderní platformy tohle za vás sledují automaticky – TradeLocker i For Traders X ukazují statistiky obchodů v reálném čase, včetně toho, kolik vám zbývá do denního limitu ztráty, a MetaTrader 5 přes reporty doplní historickou analýzu. Žádná z těchto tabulek vám ale neudělá disciplínu za vás. Úspěšnost prop firm challenge napříč odvětvím je nízká právě proto, že sizing a stop-out pravidla existují na papíře, ale v reálném obchodování je většina traderů poruší v první stresové situaci.

Od evaluace k simulovanému fundovanému účtu u For Traders

Jak získat fundovaný účet na futures u For Traders? Vyberete si velikost účtu, projdete Trading Challenge podle stanovených pravidel a po splnění cílů dostanete přístup k simulovanému fundovanému účtu, ze kterého se při dodržení podmínek vyplácejí performance rewards. Celý proces – evaluace i fundovaný účet – běží na simulovaném kapitálu, For Traders je vzdělávací prop trading platforma, nikoliv broker, a žádné skutečné peníze se v challengi nepřevádí na burzu.

Futures challenge na platformě For Traders X

Futures challenge u For Traders se obchoduje na platformě For Traders X, postavené na CME kontraktech – tedy stejné struktuře, kterou jsme popisovali u tick size a rollover výše. Vyberete si velikost účtu, nastavíte si obchodní plán na mikro nebo mini kontraktech a projdete fázemi podle pravidel dané challenge (denní limit ztráty, maximální drawdown, cílový zisk). Kdo nechce čekat na výsledek evaluace, může zvolit Instant Funding Pay After Pass – přístup k simulovanému kapitálu bez klasické vícefázové evaluace, s poplatkem až po splnění podmínek. Obě cesty vedou ke stejnému cíli: simulovanému fundovanému účtu, na kterém se dál obchoduje podle stejné disciplíny jako v challengi.

Performance rewards a profit split

Z výsledků na simulovaném fundovaném účtu se vyplácejí performance rewards, ne „zisky“ v tradičním slova smyslu – jde o odměnu za výkon podle nastaveného profit splitu, u For Traders od 80/20 výše ve prospěch tradera. Výplaty z fundovaného účtu probíhají pravidelně, podmínkou je ale udržení aktivního účtu podle pravidel: respektování denního limitu ztráty, maximálního drawdownu a případně minimálního počtu obchodních dní. Žádný profit split vám nepomůže, pokud účet nepřežije první týden po FOMC.

Reálná úspěšnost: co dělá těch několik procent jinak

Buďme k tomu féroví: napříč futures prop firmami projde evaluací jednociferné až nízké dvouciferné procento účastníků. Rozdíl mezi tou hrstkou, co uspěje, a zbytkem, není ve strategii – vítězné setupy má většina traderů podobné. Rozdíl je v sizingu na mikro kontraktech, v respektu k dennímu limitu ztráty jako k tvrdé hranici, a ve schopnosti nechat den být, když se nedaří a účet by chtěl „ještě jeden obchod na srovnání".

Pokud si z tohohle článku odnesete jednu věc, ať je to tohle: běžte do jedné evaluace najednou, ne do tří současně na plný sizing. Obchodujte mikro kontrakty, dokud si nejste jistí, že vaše equity křivka snese i špatný týden. A denní stop-out si napište předem na papír, ne až když jste v mínusu a rozhodujete se ve stresu.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Futures pro intradenního tradera: výhody a nevýhody

Výhody

  • Pevná velikost kontraktu a pevná tick value — riziko na obchod si spočítáte na dolar dopředu
  • Jedna centrální likvidita na burze CME, žádná cena vytvořená brokerem
  • Mikro kontrakty (MES, MNQ, MGC, MCL) dovolí smysluplný sizing i na účtu $50,000
  • Žádný swap za držení pozice přes noc, transparentní poplatková struktura
  • Nízký day margin u intradenních pozic a hluboká likvidita v RTH session

Nevýhody / rizika

  • Expirace a rollover se musí hlídat — ignorovaný rollover znamená trading v nelikvidním kontraktu
  • Jeden tick na plném NQ nebo CL bolí, takže chyba v sizingu se projeví rychleji než v CFD
  • Trailing drawdown ve futures evaluacích ukončí i účet, který je stále v plusu
  • Během FOMC, CPI a NFP se rozšiřuje spread a fill přijde mimo vaši úroveň
  • Vyšší nároky na provozní disciplínu: denní limit ztráty, pravidlo konzistence, minimální počet dnů

Časté otázky

Co je obchodování s futures a jak se liší od CFD?+

Obchodování s futures znamená nákup nebo prodej standardizovaného kontraktu na burze (CME), který se váže k budoucí ceně aktiva – indexu, komodity nebo měny. Na rozdíl od CFD má futures kontrakt pevnou expiraci, obchoduje se na regulované burze s viditelnou hloubkou trhu a cena tick-by-tick odpovídá reálnému order flow, ne kotaci brokera. Proto futures preferují tradeři, kteří chtějí transparentnost a nižší náklady na kontrakt oproti spreadu u CFD. Mikro kontrakty (MES, MNQ) navíc snižují vstupní bariéru pro denní trading.

Které futures jsou nejlepší pro denní obchodování?+

Pro denní trading se nejčastěji volí ES/MES (S&P 500), NQ/MNQ (Nasdaq), GC/MGC (zlato) a CL/MCL (crude oil) díky vysoké likviditě a úzkým spreadům během RTH. Mikro verze (MES, MNQ, MGC, MCL) mají desetkrát menší hodnotu ticku než standardní kontrakty, takže dovolují přesnější řízení rizika a menší velikost pozice v poměru k účtu. Začátečníci v challenge by měli startovat na mikrech – umožní vám dodržet denní limit ztráty i po dvou stop lossech za sebou.

Kolik je jeden tick na ES, NQ, GC a CL?+

Hodnota ticku se liší kontrakt od kontraktu: ES má tick 0,25 bodu za $12,50, NQ tick 0,25 bodu za $5, GC tick $0,10 za $10 a CL tick $0,01 za $10. Mikro verze (MES, MNQ, MGC, MCL) mají tick hodnotu desetkrát nižší. Znalost tickové hodnoty je základ pro výpočet rizika na obchod – vynásobíte počet ticků do stop lossu tickovou hodnotou a počtem kontraktů, a dostanete dolarové riziko, které porovnáte s denním limitem ztráty vaší challenge.

Jak funguje day margin u prop firmy oproti brokerovi?+

Day margin u prop firmy je nižší poplatek za drženou pozici během RTH, který umožňuje otevřít větší počet kontraktů, než by dovolila initial margin u klasického brokera. Initial margin je částka, kterou by broker blokoval při reálném obchodování s vlastním kapitálem, zatímco day margin v challenge počítá s tím, že pozice se do konce dne zavře. Rozdíl je zásadní při plánování velikosti pozice – nižší margin znamená větší expozici, a proto musíte riziko počítat podle denního limitu ztráty, ne podle dostupné marže.

Jaká pravidla musím splnit v futures challenge?+

Futures challenge obvykle vyžaduje splnění profit targetu, dodržení denního limitu ztráty, nepřekročení max drawdownu a odchodování minimálního počtu obchodních dnů. Konkrétní čísla se liší podle typu a fáze challenge – u vícestupňových evaluací bývá cíl v druhé fázi nižší než v první. Klíčové je nedívat se na tato pravidla jako na formalitu, ale jako na risk management framework – trader, který pravidla respektuje od prvního dne, má výrazně vyšší šanci dojít až k simulovanému fundovanému účtu.

Jaký je rozdíl mezi trailing a end-of-day drawdownem?+

Trailing drawdown se posouvá nahoru s každým novým maximem equity účtu, takže limit ztráty se přitahuje k aktuálnímu zisku i v průběhu dne. End-of-day drawdown se počítá jen z equity zaznamenané na konci obchodního dne, takže intradenní výkyvy vás nemusí vyřadit, pokud se pozice do závěrky srovná. Trailing model nutí tradery držet těsnější stop lossy a méně riskovat po velkém zisku, zatímco end-of-day dává větší volnost během seance – volba modelu ovlivňuje, jak agresivně nastavíte velikost pozice.

Kdy se futures obchodují a proč je RTH jiná než Globex?+

Futures na CME se obchodují téměř 24 hodin denně v rámci Globex, ale hlavní likvidita se soustředí do regular trading hours (RTH), tedy doby, kdy je otevřená newyorská burza. Mimo RTH je spread širší, objem nižší a slippage vyšší, což zvyšuje riziko u denního tradingu. První a poslední hodina RTH bývají nejvolatilnější díky institucionálnímu flow a otevírání/zavírání pozic, což vytváří příležitosti i riziko falešných breakoutů – proto zkušení tradeři tyto úseky respektují jinak než klidnější střed seance.

Co je rollover u futures a co když ho v challenge ignoruju?+

Rollover je přechod z expirujícího kontraktu (např. ESU6) na následující (ESZ6) před vypršením platnosti, kdy klesá likvidita a roste spread starého kontraktu. Pokud rollover v challenge ignorujete a zůstanete v expirujícím kontraktu, riskujete horší fill, širší spread a v krajním případě nucené uzavření pozice platformou. For Traders i jiné firmy obvykle avizují termín rolloveru předem – sledujte ho v kalendáři kontraktů a přesuňte pozice včas, ať vás nezaskočí den před expirací.

Jaká je reálná úspěšnost v futures trading challenge?+

Naprostá většina účastníků evaluaci futures challenge nedokončí – vysoká míra neúspěchu je v prop trading odvětví standardem, ne výjimkou For Traders. Tradeři, kterým se to podaří, se typicky liší v jednom: obchodují menší velikost pozice, než by mohli, respektují denní limit ztráty jako pevnou hranici a nezvyšují riziko po ztrátovém dni ve snaze to „dohnat“. Disciplína v risk managementu odděluje těch pár procent, kteří dojdou k simulovanému fundovanému účtu, od většiny, která vyhoří na první velké prohře.

Vyplatí se tradovat futures přes FOMC, CPI nebo NFP?+

Obchodování futures přes velké makro reporty jako FOMC, CPI nebo NFP přináší extrémní volatilitu a slippage, který snadno prorazí i dobře nastavený stop loss. V rámci challenge s denním limitem ztráty jde o vysoké riziko – jedna nečekaná reakce trhu vás může vyřadit z evaluace. Zkušenější tradeři buď pozice před reportem zavírají, nebo obchodují výrazně menší velikost s širším stopem. Pro začátečníky je bezpečnější zůstat mimo trh v okně kolem těchto zpráv a čekat na potvrzený směr po prvním impulzu.

MH

Written by

Marcel Hambálek

Senior Trader, For Traders

Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge