Porovnání pravidel pro výplaty od prop firem: Která je nejférovější?

Pravidla pro výplaty prop firem 2026: profit split, cykly, poplatky a drawdown v jedné tabulce. Modelový propočet na účtu $100,000 i daně v ČR.

Prop Firm Payout Rules Compared: Which Is the Most Fair?

By Lenka Rož Schánová · Operations & Risk, For Traders

Pravidla pro výplaty prop firem se v roce 2026 skládají ze čtyř čísel: profit split (typicky 80–95 %), délka payout cyklu (on-demand až 30 dní), minimální částka pro výběr (často $50–$100) a poplatek za převod (0–$30 podle metody). Nejférovější je ten model, kde jsou všechna čtyři čísla uvedena předem, drawdown se počítá ze statické balance a žádná consistency rule nemůže zpětně zablokovat už schválenou odměnu.

Klíčové poznatky

  • Deklarovaný profit split 90 % neznamená 90 % v ruce — minimální limity, poplatky za převod a čekací lhůty ukrojí u menších výběrů klidně 5–15 %.
  • Typ drawdownu rozhoduje o přežití účtu víc než výše splitu: trailing drawdown počítaný z equity vám může účet zavřít i v ziskovém měsíci.
  • Consistency rule je nejčastější důvod, proč je účet ziskový, ale výplata neprojde — čtěte ji dřív, než zaplatíte za challenge.
  • První výplata trvá déle než ty další: KYC ověření a první payout cyklus dohromady běžně zaberou 2–6 týdnů od zaplacení challenge.
  • V ČR jsou performance rewards zdanitelný příjem — připravte si doklady o přijatých platbách a smluvní podmínky už před prvním výběrem.
  • Všechna data v článku odpovídají stavu k říjnu 2026; podmínky prop firem se mění průběžně, vždy je ověřte přímo u firmy.

Podívejte se: související video

Čtyři faktory, které rozhodují o tom, kolik vám z odměny zůstane

Pravidla pro výplaty prop firem nejde posuzovat podle jednoho čísla v marketingovém banneru. Rozhodují čtyři proměnné současně: rozdělení zisku, rychlost výplatního cyklu, nastavení drawdownu a možnosti škálování účtu — a teprve jejich kombinace ukáže, kolik z vaší performance rewards skutečně dorazí na bankovní účet. Data v tomto srovnání odpovídají stavu k říjnu 2026; podmínky prop firem se mění i několikrát do roka, proto si vždy ověřte aktuální FAQ dané firmy před podáním žádosti o výběr.

Rozdělení zisku (profit split) — deklarované vs. efektivní

Deklarovaný profit split prop firmy je číslo z reklamy — třeba "až 95 %". Efektivní split je to, co vám reálně přistane po odečtení poplatků za transakci a po zohlednění minimálního limitu pro výběr. Firma se splitem 90 % a poplatkem $25 za převod vyjde hůř než firma se splitem 80 % a nulovým poplatkem, pokud vybíráte často a v menších částkách. Při porovnání prop firem výplaty proto vždy přepočítejte split na konkrétní částku, kterou plánujete vybírat — ne na procento samotné.

Rychlost a cyklus výplat

Cyklus výplat se v roce 2026 pohybuje od on-demand (kdykoliv po splnění podmínek) až po pevný 14- nebo 30denní interval. On-demand model vám dává kontrolu nad cash flow, ale často je podmíněn vyšším minimálním limitem pro výběr. Pevný cyklus je předvídatelný, ale uzamkne vaši odměnu na dny až týdny navíc — což při proměnlivé tržní volatilitě (třeba kolem FOMC nebo NFP) může znamenat, že vybíráte zisk z pozic, které jste uzavřeli už dávno.

Pravidla pro drawdown jako skrytá cena odměny

Drawdown pravidla nejsou jen risk management — jsou součástí výplatní politiky, protože rozhodují, zda se k výplatě vůbec dostanete. Statický max drawdown počítaný z počáteční balance vám nechá prostor i po sérii profitabilních dnů. Trailing drawdown, který se posouvá s rostoucím equity, vám může vzít fundovaný účet těsně před plánovaným výběrem, i když jste nikdy neporušili denní limit ztráty. Nejférovější nastavení je takové, kde se drawdown počítá ze statické hodnoty balance a kde žádná dodatečná consistency rule nemůže zpětně zablokovat už schválenou odměnu.

Možnosti škálování účtu

Poslední faktor je, jak rychle a za jakých podmínek roste velikost vašeho fundovaného účtu po opakovaných výplatách. Některé firmy nabízí škálování o 20–25 % kapitálu po dvou až třech po sobě jdoucích ziskových měsících, jiné škálují jen na vyžádání nebo vůbec. Pro tradery, kteří plánují dlouhodobě žít z performance rewards, je tempo škálování stejně důležité jako samotný profit split — vyšší kapitál při stejném procentu znamená vyšší absolutní odměnu.

Srovnávací tabulka: výplatní podmínky prop firem (stav k říjnu 2026)

Nejférovější porovnání prop firem u výplat vzniká jen tehdy, když srovnáváte stejné sloupce u všech firem najednou — profit split samotný nic neřekne, pokud k němu chybí payout cyklus, minimální výběr a poplatek za převod. Tabulka níže bere veřejně deklarované podmínky hlavních hráčů na trhu k říjnu 2026.

FirmaProfit splitPayout cyklusMin. výběrPoplatek za převodTyp drawdownuDenní limit ztrátyMax. velikost účtuMetody výplaty
For Tradersaž 90 %on-demand (po první výplatě)$50$0 (bankovní převod)statický (ze static balance)5 %$200,000bankovní převod, kryptoměny
FTMO80 % (+10 % bonus)14denní cyklusneuvedeno$0 (banka), poplatek u kryptastatický / max DD5 %$400,000 (se scalingem)bankovní převod, kryptoměny
FundedNextaž 95 %bi-weekly, u Stellar modelu on-demand$50$0–$5 dle metodyliší se dle modelu účtu5 %$300,000banka, krypto, Skrill
The5ersaž 100 % po scalingubi-weekly / měsíčněneuvedeno$0statický4 %do $4,000,000 (scaling program)banka, kryptoměny
FundingPipsaž 90 %on-demandneuvedeno$0balance-based5 %$200,000krypto, bankovní převod
E8 Markets80–100 % dle programuon-demandneuvedenodle metody, u některých $0–$30statický / trailing dle produktu5 %$1,000,000+ se scalingembanka, krypto, Deel

Jak tabulku číst a co znamenají jednotlivé sloupce

Profit split říká, kolik procent ze simulovaného zisku si trader nechává — ale jen ve spojení s payout cyklem zjistíte, jak rychle se k odměně skutečně dostanete. Minimální výběr a poplatek za převod jsou sloupce, které nejvíc ovlivní trader s menším účtem: výběr $50 s nulovým poplatkem je u menšího profitu výhodnější než vyšší split s minimem $200. Typ drawdownu (statický vs. trailing) a denní limit ztráty pak určují, jak moc prostoru máte v rámci challenge, než o fundovaný účet přijdete — tyto dva sloupce spolu úzce souvisí s pravidly pro risk management, která jsme rozebírali výš.

Kde se firmy nejvíc liší

Největší rozptyl je u payout cyklu a metod výplaty. Zatímco For Traders, FundingPips a E8 Markets nabízí on-demand model (žádost kdykoliv po splnění podmínek), FTMO drží pevný 14denní cyklus a u FundedNext závisí na konkrétním typu účtu. Druhý velký rozdíl je maximální velikost účtu po scalingu — The5ers a E8 Markets deklarují nejvyšší stropy, ale k nim se dostanete až po několika po sobě jdoucích ziskových cyklech, ne hned po první výplatě.

Čeho si v tabulce všimnout jako první

Marketing prop firem se nejčastěji soustředí na profit split, protože je to nejvyšší a nejatraktivnější číslo. Minimální částka pro výběr a poplatek za převod se v hlavních marketingových materiálech objevují jen zřídka — najdete je obvykle až v obchodních podmínkách nebo FAQ. Právě tyto dva sloupce doporučujeme zkontrolovat jako první, protože reálně ovlivňují, kolik z vaší performance reward skutečně dorazí na účet a jak dlouho na to čekáte. Berte prosím v potaz, že jde o veřejně deklarované podmínky k říjnu 2026 a že jednotlivé produkty téže firmy (např. různé typy účtů u FundedNext nebo E8 Markets) se mohou v detailech lišit — vždy ověřte aktuální podmínky přímo u konkrétního produktu.

Profit split v praxi: pevný, stupňovitý a škálovací model

Rozdělení zisku prop firmy není jedno číslo napsané na landing page — je to model, který určuje, kolik dostanete teď a kolik až později. Tři modely dominují trhu v roce 2026: pevný split, stupňovitý split a škálovací model. Každý sedí jinému typu tradera a záměna mezi nimi je nejčastější důvod zklamání z první výplaty.

Pevný split (80–90 % od první výplaty)

Pevný profit split znamená, že dostanete stejné procento od prvního do posledního cyklu — žádné podmínky, žádné "odemykání" vyššího podílu. Typicky jde o rozmezí 80–90 %, přičemž 90 % bývá vyhrazeno produktům typu Instant Funding nebo Pay After Pass, kde firma kompenzuje absenci evaluace nižším rizikem na své straně. Pevný split je nejpředvídatelnější model na trhu — pokud plánujete vybírat performance rewards pravidelně a nechcete řešit, jestli váš další cyklus "splní podmínky" pro lepší procento, je to pro vás.

Stupňovitý split — co musíte splnit, aby se zvedl

Stupňovitý (tiered) split startuje nižší — často 70–80 % — a zvedá se po splnění konkrétních milníků: obvykle po 2–3 po sobě jdoucích ziskových cyklech bez porušení pravidel, nebo po dosažení určité kumulované odměny. Problém je v detailu: řada firem definuje "po sobě jdoucí" doslova — jeden cyklus bez výběru nebo s nulovým ziskem vás vrátí na start škály. Pro tradera, který tradem živí sezónně (např. kolem NFP a FOMC týdnů a pak dělá pauzu), je to past — nikdy se nedostane k vyššímu splitu, protože mezera v aktivitě škálu resetuje.

Škálovací model: vyšší podíl výměnou za čas na účtu

Škálování účtu prop firmy obvykle kombinuje dvě proměnné — dobu, po kterou účet držíte aktivní, a kumulovaný výsledek. Čím déle účet "žije" a čím vyšší je čistý zisk, tím víc firma navyšuje buď podíl ze zisku, nebo velikost samotného účtu (případně obojí). Tenhle model odměňuje trpělivost a konzistenci napříč měsíci, ne jen jeden dobrý cyklus. Je logický pro tradera, který plánuje zůstat u jedné firmy dlouhodobě a staví si "kariéru" na fundovaném účtu, ne pro toho, kdo chce rychlý jednorázový výběr.

Kdy se vyšší split nevyplatí

Tady je číslo, které většina srovnání ignoruje: rozdíl mezi 80% a 90% splitem při výběru $1,000 (cca 23 000 Kč) performance reward je přesně $100. To je méně, než kolik vás stojí jeden pomalý payout cyklus navíc (ušlá příležitost reinvestovat) nebo dva bankovní převody s poplatkem $20–30 za transakci. Jinými slovy — honit se za nejvyšším deklarovaným splitem bez ohledu na rychlost cyklu a výši poplatků je matematická chyba. Stupňovitý split s teoretickým stropem 90 % vám nic nepřinese, pokud ho díky nepravidelnému tradingu nikdy nedosáhnete.

ModelTypický splitPro koho se hodíHlavní riziko
Pevný split80–90 % stálePravidelný výběr, rychlý startŽádný bonus za dlouhodobou konzistenci
Stupňovitý split70–80 % → 90 %Konzistentní trader bez pauzReset škály při jednom slabém cyklu
Škálovací modelRoste s časem a objememDlouhodobý fundovaný traderPomalý start, nutná trpělivost měsíce

Jak rychle vyplácí prop firmy a co zdržuje první výplatu

Na dotaz "jak rychle vyplácí prop firmy" je upřímná odpověď: první výplata typicky nepřijde za dny, ale za tři až šest týdnů od zaplacení challenge. Není to tím, že by firma platbu schválně brzdila – sčítá se doba na splnění challenge, minimální doba držení fundovaného účtu, KYC ověření a samotné zpracování platby. Kdo čeká výplatu do týdne od prvního tradu, bude zklamaný bez ohledu na to, jak férová jsou pravidla.

On-demand, týdenní a 14denní cyklus

Payout cyklus se dnes dělí do tří základních modelů. On-demand zní nejlákavěji – požádáte si kdykoli. Jenže drtivá většina firem k tomu váže minimální počet obchodních dní (typicky 3–5) od aktivace fundovaného účtu, takže "kdykoli" reálně znamená "nejdřív za týden". Týdenní cyklus má pevný den v týdnu, kdy se žádosti zpracovávají – předvídatelnější, ale méně flexibilní. 14denní cyklus je nejpomalejší, ale firmy ho často kompenzují vyšším profit splitem nebo nižším poplatkem za převod. Důležité: on-demand není automaticky rychlejší, pokud má firma dlouhou minimální dobu držení – dva různé modely se stejnou skutečnou rychlostí vypadají v marketingu úplně jinak.

KYC ověření: co si připravit a kolik to zabere času

KYC ověření (ověření totožnosti) je jednorázová bariéra, která ale dokáže první výplatu zdržet o několik dní, pokud ji podceníte. Připravte si dopředu: doklad totožnosti (občanka nebo pas), doklad o adrese ne starší tří měsíců a u některých firem i selfie s dokladem. Pokud KYC vyřídíte hned po aktivaci fundovaného účtu a ne až ve chvíli, kdy žádáte o výplatu, ušetříte si 2–5 dní čekání na schválení – bance ani platební bráně nikdo neposílá peníze bez ověřené identity.

Metody výplaty: Rise, bankovní převod, USDT a jejich poplatky

Výplaty v kryptoměnách přes prop firmu jsou dnes standardem vedle klasického bankovního převodu. USDT dorazí nejrychleji (často do 24 hodin), ale neseme síťový poplatek a kurzové riziko, pokud USDT rovnou směňujete. Platební brány typu Rise fungují jako prostředník mezi firmou a vaším bankovním účtem – rychlejší než SWIFT, ale pomalejší než krypto. Klasický bankovní převod se dál dělí na SEPA (v rámci EU, obvykle 1–2 dny, nízký poplatek) a SWIFT (mimo EU, 3–5 dní, poplatek až $30).

MetodaRychlost připsáníTypický poplatekRiziko
USDT (krypto)do 24 hodinsíťový poplatek ($1–$10)kurzové riziko při směně
Rise1–3 dny0–$10závislé na bance příjemce
SEPA převod1–2 dny$0–$5jen EU/EHP
SWIFT převod3–5 dní$15–$30poplatky mezibank

Reálná časová osa od zaplacení challenge k první částce na účtu

Realisticky: den 0 zaplatíte challenge, dny 5–20 trvá splnění Phase 1 a Phase 2 (podle vašeho stylu tradingu), den 20 se aktivuje fundovaný účet, dny 20–22 vyřídíte KYC, dny 22–27 běží minimální doba držení, den 27 podáváte žádost o výplatu a dny 28–32 čekáte na připsání podle zvolené metody. Od zaplacení k první částce na účtu tak reálně uplyne čtyři až pět týdnů – kdo tohle ví dopředu, neplánuje rozpočet kolem iluze rychlé výplaty.

Co vám reálně zůstane: modelový propočet na účtu $100,000

Z deklarovaného profit splitu 80 % na $100,000 účtu s měsíčním ziskem $5,000 reálně dorazí na váš bankovní účet typicky $3,940–$3,980, tedy efektivních 78,8–79,6 % – rozdíl dělá počet výběrů a poplatky za převod, ne samotný split. Právě tahle mezera mezi "papírovým" splitem a tím, co vám skutečně připíšou, je jádro poctivého porovnání prop firem výplaty.

Výchozí zadání: $100,000, 5% měsíční zisk, tři profily traderů

Počítáme s fundovaným účtem $100,000, simulovaným měsíčním ziskem 5 % ($5,000) a profit splitem 80 % – tedy vaším podílem $4,000 před poplatky. Od tohoto čísla odečteme poplatek za výběr, případně efekt minimální částky pro výběr prop firma, a nakonec kurzový spread při konverzi do Kč (počítáme orientačně s 1% spreadem oproti středovému kurzu cca 23 Kč/$). Porovnáváme tři reálné profily traderů, kteří se liší jen frekvencí výběru, ne obchodním výsledkem.

Scénář A: swing trader s jedním výběrem měsíčně

Swing trader uzavírá pozice v řádu dní, takže mu stačí jeden výběr za měsíc. Z $4,000 podílu odečte jeden poplatek za převod ($20 u bankovního převodu) – čistá částka $3,980, po převodu do Kč zhruba 90,600 Kč. Efektivní split: 79,6 %. Nejméně výběrů znamená nejméně "zdanění" poplatky.

Scénář B: intradenní trader s dvěma výběry měsíčně

Intradenní trader chce likviditu dřív, takže žádá o výplatu dvakrát měsíčně po $2,000. Stejný split 80 %, ale dva poplatky po $20 místo jednoho – celkem $40. Čistá částka klesne na $3,960, v Kč cca 90,200 Kč. Efektivní split 79,2 %. Všimněte si: deklarovaný split je identický jako u scénáře A, přesto trader skončí s nižší čistou částkou jen kvůli četnosti výběrů.

Scénář C: gold scalper na XAUUSD s on-demand výplatami

XAUUSD je na platformě nejobchodovanější instrument a scalperi na zlatě typicky chtějí kapitál otáčet rychle – proto volí on-demand výplaty, třeba čtyřikrát měsíčně po $1,000. I při levn

Drawdown pravidla: denní, trailing a celkový — a proč rozhoduje equity vs. balance

Drawdown pravidla prop firem se dělí na tři základní typy — denní limit ztráty, celkový (static) drawdown a trailing drawdown — a právě kombinace toho, z čeho se počítají (balance, nebo equity), rozhoduje o tom, jestli stejný pullback účet přežije, nebo ho pošle do stop outu. Bez pochopení téhle mechaniky je porovnávání payout podmínek mezi firmami k ničemu, protože vám klidně nabídnou 90% split na účtu, který vás vyřadí dřív, než si na výplatu sáhnete.

Denní limit ztráty: kdy se resetuje a z čeho se počítá

Denní limit ztráty definuje maximální propad za jeden obchodní den, obvykle 4–5 % z počáteční balance, a resetuje se ve stanovený čas (nejčastěji půlnoc podle brokerského serveru, u futures challenge podle CME session). Klíčová otázka zní, zda se limit počítá z balance na začátku dne, nebo z equity v reálném čase — druhý model je přísnější, protože i neuzavřená ztrátová pozice vás může vyřadit dřív, než ji stihnete zavřít.

Celkový (static) drawdown na konkrétním čísle

Static drawdown je pevná hranice odvozená od počáteční balance, která se nehýbe bez ohledu na to, kolik jste si navýšili účet. Na účtu $100,000 (cca 2,3 mil. Kč) se statický 10% drawdown rovná stopu na $90,000 — a tahle hladina zůstává stejná, i když účet vyroste na $150,000. Je to nejpředvídatelnější varianta a ta, kterou traderi hledající fair play preferují nejvíc.

Trailing drawdown vysvětlení: účet $100,000 → $110,000

Trailing drawdown se posouvá spolu s nejvyšším dosaženým zůstatkem (high water mark), takže vám "ujídá" z nastřádaného polštáře. Na účtu $100,000, který vyroste na $110,000, se trailing limit 10 % posune z $90,000 na $100,000 — zatímco u static drawdownu zůstává stop pořád na $90,000. Stejný pullback o $12,000 pak jednou účet přežije (static) a podruhé ho vyřadí (trailing), protože trailing nedává prostor vrátit se zpět k vlastnímu vstupnímu kapitálu.

Balance vs. equity: proč u zlata a indexů přes noc rozhoduje nerealizovaný zisk

Výpočet z equity zahrnuje nerealizovaný zisk/ztrátu otevřených pozic, zatímco výpočet z balance počítá jen uzavřené obchody. Tohle rozdělení nejvíc bolí u pozic držených přes noc na XAUUSD nebo US100 — pokud trh přes noc odskočí proti vám, equity model vás může posunout na limit dřív, než se obchod vůbec uzavře, zatímco balance model to "uvidí" až po uzavření pozice.

Víkendové gapy, swapy a futures: v čem se pravidla liší

Část prop firem vylučuje víkendové gapy z výpočtu drawdownu, aby trader nebyl penalizován za pohyb, který nemohl nijak ovlivnit — vyplatí se to ověřit v podmínkách, hlavně pokud držíte pozice na zlatě přes víkend. U futures challenge navíc narazíte na odlišnou logiku: denní limity i trailing drawdown se tam často počítají podle intraday nejvyššího equity a podle tiku daného kontraktu, ne podle procent z balance jako u forexu a CFD.

Typ drawdownuPočítá se zPříklad na $100,000Posouvá se s ziskem?
Denní limit ztrátybalance nebo equity (dle firmy)stop při poklesu o 4–5 % za denresetuje se denně
Celkový static drawdownpočáteční balancestop fixně na $90,000ne
Trailing drawdownnejvyšší dosažené equitystop se posune na $100,000 po růstu na $110,000ano

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Consistency rule a další pravidla, která zablokují výplatu i na ziskovém účtu

Consistency rule znamená, že žádný jednotlivý obchodní den nesmí tvořit víc než stanovené procento vašeho celkového zisku za vyúčtovací období — nejčastěji 20 až 50 %. Máte na účtu profit, výplata je formálně schválená, a přesto vám ji systém odloží do dalšího cyklu, protože jeden obchod "vydělal moc".

Tohle je nejpodceňovanější řádek v podmínkách a čeští tradeři na něj narážejí hlavně na zlatě a indexech, kde se dá za pár minut udělat velký pohyb.

Co je consistency rule a jak se počítá

Výpočet je prostý poměr: zisk z nejlepšího dne (nebo nejlepšího obchodu, podle firmy) děleno celkovým ziskem za období. Pokud limit je 30 % a vy jste za měsíc vydělali $3,000, žádný den nesmí přispět víc než $900. Firmy to počítají buď na úrovni dne, nebo přímo na úrovni jednoho obchodu — a to je zásadní rozdíl, který stojí za to dohledat v podmínkách dřív, než zaplatíte challenge.

Minimální počet obchodních dní a doba držení pozice

Druhý blokátor jde ruku v ruce s tím prvním. Typický požadavek je 3 až 10 aktivních obchodních dní v evaluaci i na fundovaném účtu — den, kdy jen otevřete a hned zavřete obchod na pár sekund, se často nepočítá. K tomu přistupuje minimální doba držení pozice, obvykle kolem 1–2 minut, která má zabránit tick-scalpingu a zneužívání latence brokera. Pokud tradujete styl scalping s drženími v řádu vteřin, ověřte si tohle číslo dřív, než si vyberete platformu.

Zákaz newsového tradingu kolem NFP a FOMC

Modelový příklad: trader otevře pozici na zlatě pár minut před zveřejněním NFP, chytne pohyb 80 pipů a za jeden obchod vydělá $1,800 z celkového měsíčního zisku $3,000 — tedy 60 %. Pokud je consistency rule nastavená na 30 %, výplata se automaticky pozastaví, i když je účet jinak v pořádku. Řada prop firem navíc přímo zakazuje otevírat nové pozice v okně kolem makro událostí typu NFP nebo rozhodnutí FOMC (obvykle pár minut před a po zveřejnění), a to nezávisí na tom, jestli jste v zisku, nebo ne — jde o ochranu před extrémní volatilitou a slippage, ne o trest. Některé firmy k tomu přidávají zákaz hedgingu mezi vlastními účty, což je další bod, který se dá snadno přehlédnout.

Jak si pravidla ověřit dřív, než zaplatíte challenge

Než zaplatíte za Trading Challenge, projděte si podmínky s těmito otázkami:

  • Existuje consistency rule a počítá se z denního zisku, nebo z jednoho obchodu?
  • Jaký je přesný limit v procentech (20 %, 30 %, 50 %)?
  • Kolik aktivních obchodních dní je potřeba pro schválení výplaty?
  • Je stanovená minimální doba držení pozice a jak dlouhá?
  • Je omezený trading kolem NFP, FOMC nebo jiných makro událostí, a na jak dlouho?
  • Platí zákaz hedgingu mezi účty u stejné firmy?

Firma, která tahle pravidla uvádí jasně a dopředu, bez malého písma schovaného v obchodních podmínkách, je přesně to, co byste měli hledat v jakékoliv férové prop firmě recenzi — transparentnost u consistency rule je stejně důležitá jako výše profit splitu.

Škálování účtu: kdy se vám reálně zvýší kapitál i podíl na odměnách

Škálování účtu prop firma znamená, že vám firma po sérii ziskových cyklů zvýší kapitál fundovaného účtu — typicky o 25–50 % každé kolo, až do stanoveného stropu. Zní to jako přímočará cesta z $100,000 na $400,000 a víc, ale podmínky, za kterých se to reálně stane, bývají přísnější, než naznačuje marketingová stránka.

Typické podmínky pro navýšení účtu

Napříč prop firmami se opakuje podobný vzorec: musíte odevzdat dva až čtyři po sobě jdoucí ziskové měsíce (ne nutně po sobě jdoucí výplaty — rozdíl je důležitý, protože vynechaný měsíc bez porušení pravidel vás občas nevyřadí), s minimálním výnosem obvykle 5–10 % za cyklus, a bez jediného porušení risk limitů — žádný dotek max drawdownu, žádné porušení daily loss limitu. Některé firmy navíc vyžadují, aby šlo o stejnou strategii a stejný nástroj (třeba XAUUSD nebo NSDQ), jiné to nechávají volné. Maximální velikost účtu prop firma bývá capovaná — často mezi $2 miliony a $4 miliony u dvoukrokových programů, výš se už obvykle nejde, bez ohledu na to, kolik cyklů odškálujete.

Jak se škálování promítá do profit splitu

Tohle je bod, kde se firmy nejvíc liší. U některých programů roste kapitál, ale rozdělení zisku prop firmy zůstává fixní na úrovni, se kterou jste začali (např. 80 % od prvního fundovaného účtu). U jiných firem je škálování svázané i se zvýšením profit splitu — typicky o 5 procentních bodů za každé kolo, až ke stropu 90–95 %. Rozdíl je citelný: trader se statickým 80% splitem na $400,000 účtu vydělává na stejném výsledku míň než trader, který si škálováním vybojoval 90 %. Při posuzování nabídky se ptejte na obě čísla zvlášť — navýšení kapitálu bez navýšení splitu je jen poloviční výhra.

Kdy dává smysl spíš druhý účet než škálování

Škálování je dlouhodobý závazek — stačí jeden měsíc pod limitem nebo jedno porušení risk pravidla a počítadlo se vrací na start, bez ohledu na to, kolik cyklů jste už odškálovali. Pro tradery, kteří chtějí růst kapitálu bez této křehkosti, dává často víc smyslu rozdělit kapitál do dvou nebo tří menších fundovaných účtů místo honby za jedním velkým škálovaným. Výhoda je v diverzifikaci rizika: zásah do drawdownu na jednom účtu vás nepřipraví o celou pozici, a navíc můžete běžet různé strategie nebo nástroje paralelně — třeba jeden účet na gold, druhý na futures přes For Traders X. Nevýhoda je administrativní zátěž (dvě sady pravidel, dva payout cykly) a to, že profit split zůstává na úrovni jednotlivých menších účtů, ne navýšený jako u škálovacího programu. Pro konzervativní tradery, kteří preferují menší, ale stabilnější expozici, je ale tahle cesta často rozumnější než čekat na čtvrtý ziskový cyklus v kuse.

Daně a administrativa v ČR: co si připravit před první výplatou

První výplatu vám firma nepošle, dokud nemáte hotové KYC ověření — počítejte s tím dřív, než vám padne první profitabilní cyklus, ne až ve chvíli, kdy chcete peníze vidět na účtu. A jakmile odměna dorazí, přichází druhá fáze: evidence a daně z výplat prop firmy v ČR, kterou si musíte vyřešit sami, protože firma vám nic nesrazí ani nedaní za vás.

KYC ověření: jaké doklady firmy běžně vyžadují

KYC ověření (Know Your Customer) je u prop firem standardní proces, ne byrokratická šikana — firmy tím plní svoje vlastní compliance povinnosti. Typicky budete potřebovat:

  • doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas),
  • potvrzení adresy (výpis z účtu, faktura za energie, ne starší než 3 měsíce),
  • selfie verifikaci, někdy přes video nebo fotku s dokladem v ruce,
  • u vyšších částek někdy i doklad o původu prostředků (source of funds) pro vstupní platbu za challenge.

Vyplatí se mít tyhle doklady naskenované a připravené hned po založení účtu, ne až po projití challenge. Ověření bývá hotové do 24–48 hodin, ale pokud firma vyžaduje doplnění (rozmazaná fotka, neshodující se jméno), celý proces se protáhne — a to je přesně ten moment, kdy by vám jinak už mohla běžet výplata.

OSVČ vs. ostatní příjem — v čem je rozdíl

Performance rewards z fundovaného účtu nejsou mzda ani dividenda — jde o odměnu plynoucí ze smlouvy s prop firmou za výsledky na simulovaném tradingu, ne z vašeho vlastního investování na reálném trhu. Z pohledu českého daňového práva se nabízí v zásadě dvě cesty, jak příjem evidovat: jako příjem ze samostatné činnosti (OSVČ) nebo jako tzv. ostatní příjem podle §10 zákona o daních z příjmů. Rozdíl je zásadní — jiná sazba odvodů, jiná administrativa, jiná možnost uplatnit výdaje.

Tohle rozhodnutí záleží na konkrétní situaci (objem výplat, četnost, to, jestli trading děláte soustavně a za účelem zisku, nebo příležitostně) a nejde ho paušalizovat jedním článkem na blogu. Nejde o radu, kterou by vám měl dávat prop firma nebo blogový text — tady je namístě probrat to s daňovým poradcem, ideálně ještě před první větší výplatou, ne až při podání přiznání.

Evidence, kurzový přepočet a podklady, které si archivovat

Ať zvolíte jakýkoliv režim zdanění, potřebujete evidenci, kterou budete schopni doložit. Doporučuje se vést si jednoduchou tabulku s těmito údaji pro každou výplatu:

  1. datum připsání platby,
  2. částka v USD (nebo jiné měně, ve které firma vyplácí),
  3. kurz ČNB platný ke dni přijetí platby a přepočet na Kč,
  4. metoda výplaty (bankovní převod, Wise, kryptoměna) a případný poplatek za převod.

Pro kurzový přepočet se standardně používá kurz ČNB k datu přijetí platby — nikoliv kurz z aktuálního bankovního výpisu o pár dní později, kdy se peníze teprve objeví na účtu. Archivujte si i payout confirmation e-maily a výpisy z platformy, kde je vidět trading history k danému cyklu — v případě kontroly je to podklad, který prokazuje, že jde o performance rewards ze smlouvy s prop firmou, ne o neznámý příjem.

Výplata v USDT a co s ní z pohledu evidence

Výplaty v kryptoměnách u prop firmy fungují stejně jako klasický bankovní převod — jen místo SWIFT kódu zadáváte peněženku. Nejčastěji jde o USDT na síti TRC-20 nebo ERC-20, protože poplatky za převod jsou nižší než u bankovního SWIFT a připsání bývá otázkou minut, ne dnů. Z pohledu evidence to ale znamená jeden krok navíc: musíte zaznamenat nejen přijatou částku v USDT, ale i kurz USDT/USD (prakticky 1:1, ale ne vždy přesně) a následně kurz USD/CZK k datu přijetí. Pokud USDT dál držíte a později měníte na Kč přes burzu, vzniká potenciálně druhá zdanitelná událost z kurzového rozdílu — a to je přesně situace, kterou byste měli probrat s daňovým poradcem, ne řešit odhadem.

Vyšší profit split, nebo rychlejší cyklus výplat?

Výhody

  • Vyšší split se vyplatí při velkých, méně častých výběrech — rozdíl 80 % vs. 90 % je u výběru $5,000 celých $500
  • Rychlejší cyklus zlepšuje cash flow a snižuje riziko, že porušíte pravidlo dřív, než si zisk vyberete
  • On-demand výplata dává kontrolu nad načasováním a umožní vybrat po silném týdnu, ne po slabém
  • Nižší minimální limit pro výběr vám uvolní peníze i z menšího ziskového měsíce

Nevýhody / rizika

  • Vyšší split bývá vázaný na stupňovité podmínky, které nesplníte hned v prvním cyklu
  • Častější výběry znamenají častější poplatky za převod — u malých částek ukrojí větší podíl než rozdíl ve splitu
  • Rychlý cyklus svádí k vybírání zisku dřív, než má účet polštář proti drawdownu
  • Marketingově uváděné „okamžité výplaty“ často neberou v potaz KYC a minimální počet obchodních dní

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Časté otázky

Která prop firma má nejférovější pravidla pro výplaty?+

Nejférovější pravidla pozná podle kombinace rychlého cyklu výplat, jasně definovaného profit splitu bez skrytých podmínek a nízké minimální částky pro výběr. For Traders nabízí profit split až 90 % a výplaty na vyžádání po splnění podmínek, což patří k rychlejším cyklům na trhu. Místo slepé důvěry v marketing si u každé prop firmy ověřte reálné recenze tradeřů, kteří si výplatu skutečně vyzvedli. Férovost poznáte hlavně podle toho, co se stane, když porušíte drobné pravidlo těsně před výplatou.

Kolik z profit splitu vám reálně zůstane po poplatcích?+

Reálná částka, kterou dostanete na účet, bývá o 5 až 15 % nižší než deklarovaný profit split kvůli poplatkům za zpracování výběru, měnovým konverzím nebo daním u zdroje. Prop firmy často uvádějí profit split 80–90 %, ale nezohledňují transakční poplatky platební brány nebo bankovní poplatky za mezinárodní převod. Než si vyberete firmu, zjistěte si přesně, jakou platební metodu nabízí a jaké poplatky si strhává. Rozdíl mezi deklarovaným a reálným splitem je dobrý ukazatel férovosti firmy.

Jak dlouho trvá první výplata od prop firmy?+

První výplata obvykle přichází 14 až 30 dní po splnění challenge a prvním obchodním cyklu na fundovaném účtu, u některých firem je možné vyžádat výplatu na vyžádání i dříve. Doba zpracování se liší podle platební metody — kryptoměnové převody bývají rychlejší než bankovní transfery. For Traders zpracovává výplaty do několika pracovních dnů od schválení žádosti. Pomalé nebo opakovaně odkládané výplaty jsou jedním z nejsilnějších varovných signálů, že firma s výplatami hraje nefér.

Co je minimální částka pro výběr u prop firem?+

Minimální částka pro výběr bývá u většiny prop firem mezi $50 a $100, pod touto hranicí vám systém žádost o výplatu jednoduše neumožní odeslat. Některé firmy navíc limit zvyšují u menších účtů nebo při první výplatě, což efektivně prodlužuje dobu, než se k penězům dostanete. Při výběru prop firmy si ověřte limit konkrétně pro velikost účtu, který plánujete tradovat. Nízký nebo žádný minimální limit je prakticky vždy ve prospěch tradera.

Jaký je rozdíl mezi denním a trailing drawdownem?+

Denní drawdown resetuje limit každý den na stejnou hodnotu, zatímco trailing drawdown se posouvá nahoru s rostoucím zůstatkem účtu a nikdy neklesá zpět. Trailing drawdown je obecně přísnější, protože i po solidním zisku vám zůstává méně prostoru pro chybu než u statického denního limitu. Celkový drawdown je naproti tomu pevná hranice od počátečního kapitálu, která se během challenge nemění. Férovější pro tradera je kombinace statického celkového limitu s rozumným denním limitem bez agresivního trailingu.

Počítá se drawdown z balance nebo z equity?+

Drawdown počítaný z equity zahrnuje i neuzavřené otevřené pozice, zatímco drawdown z balance se počítá pouze z uzavřených obchodů bez ohledu na aktuální plovoucí ztrátu. Equity based výpočet je přísnější, protože vás může vyřadit z challenge i uprostřed otevřeného obchodu, který by se jinak vrátil do zisku. Balance based přístup dává traderovi více prostoru pro krátkodobou volatilitu bez okamžité eliminace. Před startem challenge je nutné vědět, který způsob firma používá, protože výrazně mění vaši risk management strategii.

Co je consistency rule a jak ovlivňuje výplatu?+

Consistency rule omezuje, kolik procent celkového zisku smí pocházet z jednoho obchodního dne, obvykle v rozmezí 20–40 % celkového profitu účtu. Pokud jeden výjimečně ziskový den tento limit překročí, firma může výplatu pozastavit nebo ji vyplatit jen částečně, i když je účet celkově v zisku. Pravidlo má zabránit tomu, aby trader projel challenge jedním náhodným velkým obchodem místo konzistentní strategie. Při srovnávání prop firem je dobré zjistit, jestli consistency rule platí i na fundovaném účtu, nebo jen během challenge.

Vyplatí se vyšší profit split, nebo rychlejší výplaty?+

Rychlejší cyklus výplat se dlouhodobě vyplatí víc než o pár procent vyšší profit split, protože peníze v ruce dřív znamenají nižší riziko, že firma mezitím změní pravidla nebo skončí. Trader s měsíčním cyklem výplat a splitem 80 % reálně dostává peníze rychleji a predikovatelněji než trader čekající na kvartální výplatu se splitem 90 %. Rychlost výplat navíc signalizuje finanční zdraví firmy a její schopnost skutečně pokrývat performance rewards. Při rozhodování zvažte obě proměnné společně, ne jen nejvyšší uváděné číslo splitu.

LR

Written by

Lenka Rož Schánová

Operations & Risk, For Traders

Lenka focuses on the operational and risk side of running a prop trading firm — the rules behind evaluations, why drawdown limits exist, and the patterns that distinguish traders who pass from those who don't. She writes for traders who want to understand the framework they're trading inside, not just the markets they're trading. Sleduj na LinkedIn · X / Twitter

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge