Vysvětlení škálovacích plánů v prop trading firmách
Jak fungují škálovací plány v prop trading firmách v roce 2026: cíle zisku, drawdown limity, profit split 90 % a reálná časová osa z $10,000 na $400,000.

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders
Škálovací plán je pravidly definovaný mechanismus, kterým prop trading firma postupně navyšuje simulovaný kapitál na fundovaném účtu traderovi, jenž v daném hodnotícím období splní cíl zisku, dodrží maximální drawdown a minimální aktivitu. Kapitál typicky roste o 25–100 % za období a s ním často i profit split.
Klíčové poznatky
- Škálovací plán navyšuje váš fundovaný účet za splnění cíle zisku, dodržení drawdownu a minimální aktivity — není to bonus, je to smluvní mechanika.
- S rostoucí velikostí účtu se cíle zisku v procentech snižují (z 9–10 % na 4–5 %), ale hodnotící období se prodlužují ze 30 na 60–120 dní.
- Při realistickém tempu 2–3 % měsíčně trvá cesta z $10,000 na $200,000+ zhruba 18–30 měsíců, a to bez jediného resetu účtu.
- Firmy sledují drawdown utilization, ne jen výsledný P&L — kdo pravidelně spálí přes 60 % povoleného limitu, škáluje jen krátce.
- Forex/CFD firmy škálují přes zůstatek účtu (FTMO, The5ers), futures firmy přes počet kontraktů (Topstep) — risk se počítá jinak.
- For Traders nabízí účty $6,000–$100,000, profit split 80–90 %, výplaty dvakrát měsíčně a AI koučink jako přípravu na větší kapitál (stav srpen 2026).
Podívejte se: související video
Co je škálovací plán a proč ho prop firmy vůbec nabízejí
Definice škálovacího plánu ve 40 slovech
Škálovací plán je pravidly definovaný mechanismus, kterým prop trading firma navyšuje simulovaný kapitál na vašem fundovaném účtu, pokud v daném hodnotícím období splníte cíl zisku, dodržíte maximální drawdown a odtradujete minimální počet aktivních dní. Nic víc, nic míň — je to smlouva mezi vámi a firmou, ne bonus, který přijde náhodou.
Co firma získává tím, že vám zvýší kapitál
Z pohledu prop trading firmy je ekonomika škálování jednoduchá: trader, který tři měsíce v kuse plní cíl zisku s nízkým využitím drawdownu, je statisticky levnější riziko než deset nových účastníků Trading Challenge, kteří teprve zjišťují, jestli umí dodržet daily loss limit. Firma nemusí znovu platit náklady na onboarding, podporu ani riziko, že nováček vybouchne účet hned první týden na FOMC nebo NFP. Místo toho dá více kapitálu tomu, kdo už prokázal disciplínu — a odměnou vám za to nejsou "zisky z reálného účtu", ale performance rewards vyplácené z výkonu na simulovaném kapitálu. Váš fundovaný účet zůstává demo prostředí; navýšení kapitálu mění jen výpočtovou základnu, ze které se vaše performance rewards počítají, případně i procento profit splitu.
Jak se liší škálování od nákupu dalšího challenge
Škálování je organický růst jednoho účtu — start třeba na $10,000, a s každým splněným obdobím kapitál roste o 25–100 % podle konkrétních podmínek firmy. Je to vertikální pohyb: stejný účet, stejná historie, jen vyšší strop. Proti tomu stojí horizontální rozšiřování — koupíte si druhý, třetí, desátý Trading Challenge a běžíte je paralelně vedle sebe, každý se svým vlastním drawdownem a cílem. Obě cesty k navýšení kapitálu u prop firmy fungují a nejsou vzájemně vylučující; řada traderů kombinuje škálovací plán na svém hlavním fundovaném účtu s pár dalšími challenge účty jako diverzifikací rizika. Rozdílům mezi horizontálním škálováním a víceúčtovými strategiemi se budeme věnovat podrobněji dál v článku.
Podmínky škálovacích plánů se firmu od firmy výrazně liší — jiný cílový zisk, jiná frekvence hodnocení, jiné stropy maximálního kapitálu. Čísla a příklady v tomto článku odpovídají stavu k srpnu 2026 a než se rozhodnete pro konkrétní program, vždy si ověřte aktuální podmínky přímo u dané firmy.
Jak se kvalifikovat na navýšení kapitálu: šest kroků
Navýšení fundovaného účtu není odměna za štěstí u jednoho dobrého tradu — je to výsledek splnění šesti konkrétních podmínek, které si prop trading firma ověří na konci hodnotícího období. Pokud řešíte, jak zvýšit velikost fundovaného účtu, tohle je postup, který napříč trhem funguje takřka univerzálně, jen s jinými čísly u jednotlivých firem.
- Dosáhněte cíle zisku stanoveného v procentech z aktuální výše účtu (typicky 5–10 % za hodnotící období).
- Uzavřete období bez porušení maximálního drawdownu ani daily loss limitu — jediné porušení resetuje celý postup k nule, bez ohledu na to, jak blízko cíli jste byli.
- Splňte minimální počet obchodních dnů stanovený pravidly (nejčastěji 3–10 dnů, kdy jste otevřeli alespoň jednu pozici).
- Mějte alespoň tři ziskové dny se ziskem minimálně 0,5 % z účtu — podmínka, která má zabránit jednorázovému splnění cíle jedním velkým tradem.
- Udržujte kontinuální aktivitu — alespoň jeden obchod musí padnout každých 30 dní, jinak firma účet považuje za neaktivní.
- Požádejte o navýšení, nebo ho nechte proběhnout automaticky — u většiny firem systém navýšení spustí sám po splnění všech podmínek, u některých musíte kliknout na žádost v klientské zóně.
Cíl zisku a hodnotící období
Cíl zisku prop firma počítá vždy z aktuální velikosti účtu, ne z té původní — pokud vám kapitál už jednou navýšili, procento zůstává stejné, ale absolutní částka roste. Hodnotící období bývá měsíční nebo kvartální a začíná běžet od prvního obchodu, ne od aktivace účtu. Pokud nedosáhnete cíle v daném okně, období se prostě opakuje s nulovaným počítadlem — nejde o vyřazení z programu, jen o odklad navýšení.
Pravidla aktivity: obchodní dny a ziskové dny
Minimální obchodní dny a ziskové dny jsou dvě různé metriky a firmy je běžně kombinují. Obchodní den se počítá, jakmile otevřete pozici bez ohledu na výsledek. Ziskový den se počítá jen tehdy, když daný den uzavřete v plusu nad stanovenou hranicí (typicky 0,5 % z účtu) — dva menší ziskové dny pod tuto hranici se nezapočítají. Tahle podmínka v praxi trestá přetěžování jedním obchodem a odměňuje konzistentní, opakovatelný přístup k risk managementu.
Co se resetuje po navýšení a co ne
U většiny firem se po úspěšném navýšení resetuje high-water mark i základna pro výpočet maximálního drawdownu — obojí se přepočítá na novou, vyšší hodnotu účtu. Znamená to, že první obchody na větším účtu běží s čerstvým polštářem, ale zároveň i s vyšší absolutní hranicí ztráty v dolarech, což psychicky někteří traderi podceňují a nasazují stejnou velikost pozic jako předtím, místo aby ji přepočítali podle nového kapitálu.
Pozor si dejte i na výběr performance rewards — u některých modelů výběr posune nebo vynuluje průběžný zisk, který se počítá do plnění cíle pro další navýšení. Než si necháte vyplatit odměnu uprostřed hodnotícího období, ověřte si, jestli tím nezačínáte škálovací počítadlo znovu od nuly. Přesné znění vždy najdete v aktuálním rulebooku dané firmy — podmínky se mezi verzemi programu mění a co platilo loni, nemusí platit dnes.
Škálovací metriky podle velikosti účtu: cíle, období, profit split
Čím větší je fundovaný účet, tím nižší je procentuální cíl zisku, tím delší je hodnotící období a tím vyšší může být profit split. Tahle tři čísla spolu souvisí a dohromady tvoří matematiku, která drží škálovací plán udržitelný jak pro tradera, tak pro prop trading firmu.

| Velikost účtu | Cíl zisku (%) | Cíl zisku ($) | Hodnotící období | Navýšení kapitálu | Profit split |
|---|---|---|---|---|---|
| $10,000 (cca 230 000 Kč) | 10 % | $1,000 | 30–60 dní | +25 % | 80 % |
| $25,000 (cca 575 000 Kč) | 8–10 % | $2,000–2,500 | 30–60 dní | +25 % | 80 % |
| $50,000 (cca 1 150 000 Kč) | 7–8 % | $3,500–4,000 | 60 dní | +50 % | 85 % |
| $100,000 (cca 2 300 000 Kč) | 5–7 % | $5,000–7,000 | 60–90 dní | +50–75 % | 85–90 % |
| $200,000 a víc | 4–5 % | $8,000–10,000 | 90–120 dní | +75–100 % | 90 % |
Čísla se mezi firmami liší, ale trend je napříč trhem stejný — a dává smysl, jakmile se na to podíváte z pohledu risk managementu, ne z pohledu tradera, který chce co nejrychleji urvat co nejvíc.
Proč se cíl zisku v procentech s velikostí účtu snižuje
10 % z $10,000 je $1,000. 10 % z $400,000 je $40,000. Aby na simulovaném kapitálu tuhle sumu vydělal za 30 dní, musel by trader držet expozici, která by při jakémkoli otočení trhu — třeba nečekaný pohyb na XAUUSD kolem FOMC — vygenerovala drawdown daleko za limitem. Prop trading firma proto s rostoucí velikostí účtu procentuální cíl zisku úmyslně snižuje. Nejde o to dát vám menší odměnu — jde o to, aby cíl byl reálně dosažitelný bez toho, abyste museli přetáhnout drawdown limit fundovaného účtu. Nižší procentuální cíl na velkém účtu ve výsledku znamená konzervativnější, udržitelnější styl tradingu, který firma chce vidět dřív, než vám svěří šestimístnou sumu.
Proč se hodnotící období prodlužují
Na 30denním hodnotícím okně proklouzne i jeden šťastný trade — třeba impulzivní vstup do zprávy na NSDQ, který vyjde. Na 90 nebo 120denním okně takový jeden trade cíl zisku neutáhne, protože ho musíte opakovat konzistentně v různých tržních podmínkách — v trendu i v konsolidaci, v tichém srpnu i ve volatilním týdnu kolem NFP. Delší hodnotící období prop trading firmy je proto v podstatě filtr na štěstí. Čím vyšší je kapitál na řadě, tím víc si firma chce být jistá, že za výsledkem stojí opakovatelný proces, ne jedna dobře padnoucí svíčka.
Kdy se dostanete na profit split 90 %
Profit split 90 % typicky není startovní nastavení — je to odměna za škálování. U většiny modelů začínáte na 80 %, a jak splňujete cíl zisku v jednotlivých obdobích a kapitál roste (například fundovaný účet 100 000 $ škálovaný na $150,000 nebo $200,000), split se zvedá po krocích, často 80 % → 85 % → 90 %. Reálně to znamená: stejná procentuální výkonnost vám při vyšším splitu a vyšším kapitálu vygeneruje výrazně víc peněz v kapse — ne díky vyššímu riziku, ale díky lepšímu poměru toho, co si necháváte. Rozdíl mezi 80 % a 90 % splitu na výplatě $5,000 je $500 (cca 11 500 Kč) navíc jen za to, že jste se dostali o level výš.
Drawdown utilization: skutečné kritérium postupu, ne P&L
Drawdown utilization je poměr mezi maximálním poklesem, kterého jste na účtu reálně dosáhli, a maximálním povoleným drawdownem podle pravidel challenge – vyjádřený v procentech. Prop trading firma se na tohle číslo dívá mnohem pozorněji než na váš čistý zisk, protože říká, jak blízko jste byli k vyhoření účtu, ne jen kolik jste vydělali.
Představte si dva tradery na stejném $100,000 účtu s maximálním drawdownem 5 % ($5,000). Trader A vydělal 9 % a v jednom bodě období se dostal na pokles 4,6 % z povoleného limitu – tedy $4,600 z $5,000. Trader B vydělal jen 5 %, ale jeho nejhlubší propad byl 1,8 % ($1,800). Z pohledu firmy je trader A rizikovější kandidát na škálování, i když má na papíře lepší výsledek – ukázal, že jeho risk management má malou rezervu a při jednom špatném týdnu by mohl limit prolomit.
Jak si drawdown utilization spočítat
Vzorec je jednoduchý:
Drawdown utilization (%) = (maximální dosažený pokles / povolený maximální drawdown) × 100
Na účtu $100,000 s max drawdownem 5 % ($5,000) sledujte equity denně a zaznamenávejte nejnižší bod od peaku. Pokud se equity propadla o $2,900, utilization je 2 900 / 5 000 = 58 %. Počítejte to samostatně i pro daily loss limit – ten má vlastní strop a vlastní utilization, obě čísla se často liší.
Proč je 60 % povoleného limitu červená čára
Praxe napříč evaluacemi ukazuje, že traderi, kteří se drží pod 50–60 % povoleného maximálního drawdownu, mají výrazně vyšší šanci projít i druhé a třetí kolo škálovacího plánu bez restartu. Nad touto hranicí se prostor pro chybu zužuje natolik, že jediný špatně vedený obchod, jedna přidržená ztrátová pozice nebo jeden nečekaný swing dokáže rozhodnout mezi postupem a proppednutím limitu.
| Utilization povoleného DD | Zbývající rezerva na $5,000 limitu | Praktický dopad |
|---|---|---|
| do 30 % | $3,500+ | Bezpečná zóna, prostor pro normální volatilitu |
| 30–60 % | $2,000–$3,500 | Zdravá, ale sledovaná – čas zpřísnit position sizing |
| 60–80 % | $1,000–$2,000 | Riziková zóna, jeden špatný den může rozhodnout |
| 80 %+ | pod $1,000 | Prakticky bez rezervy, hrozí okamžité proppednutí limitu |
Jak si udržet drawdown buffer při velkých pozicích na XAUUSD
XAUUSD volatilita je hlavní zdroj nechtěné utilization na fundovaných účtech – umí se pohnout o stovky pipů během pár minut kolem FOMC nebo dat o inflaci, a stejně nevyzpytatelný dokáže být i US100 NSDQ při earnings sezóně velkých tech firem. Tři týdny disciplinovaného budování bufferu vám takový pohyb dokáže smazat v jediném swingu, pokud jedete se stejnou velikostí pozice jako v klidném trhu.
- Před vysoce volatilními zprávami (FOMC, NFP) snižte lot size na XAUUSD i US100 minimálně o polovinu.
- Nikdy nedovolte jedné pozici sníst víc než 15–20 % vašeho zbývajícího drawdown bufferu.
- Měřte utilization týdně, ne až na konci hodnotícího období – týdenní kontrola vám dá čas zareagovat, zatímco kontrola na poslední chvíli už jen konstatuje škodu.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeBalance-based vs. contract-based škálování: forex, CFD a CME futures
Prop trading firmy škálují kapitál dvěma zásadně odlišnými mechanismy – u forexových a CFD firem roste číslo zůstatku na účtu, zatímco u futures firem roste povolený počet CME kontraktů. Rozdíl vypadá kosmeticky, ale v praxi mění, jak plynule (nebo skokově) vám roste expozice na trhu.
Balance-based model: FTMO, The5ers a navyšování zůstatku
U balance-based scaling firma jednoduše zvedne virtuální zůstatek účtu a vy dál riskujete stejné procento kapitálu jako předtím – lot size vám poroste plynule spolu s balance. FTMO scaling plan funguje tak, že při zisku 10 % a minimálně dvou ziskových měsících z posledních čtyř vám navýší účet o 25 % každé čtyři měsíce. The5ers jde v programu High Stakes ještě dál – umožňuje zdvojnásobení účtu a cestu od $20,000 až ke $4,000,000 v několika navazujících krocích. Výhoda tohoto modelu je matematická kontinuita: risk management zůstává procentní, žádné skoky, žádné "najednou o kontrakt víc".
Contract-based model: Topstep a navyšování počtu kontraktů
U futures prop firem jako Topstep se neškáluje zůstatek, ale počet povolených CME futures kontraktů, které smíte mít najednou otevřené. Topstep navýšení kontraktů probíhá po dosažení stanovených milníků zisku a dodržení pravidel drawdownu – z jednoho kontraktu na dva, ze dvou na čtyři a tak dál. Tady je zásadní rozdíl proti balance-based modelu: expozice neroste plynule, ale skokově. Přechod z jednoho na dva kontrakty na NQ (E-mini Nasdaq) znamená okamžité zdvojnásobení rizika na trade, ne postupný nárůst o pár procent.
Co model znamená pro tradera XAUUSD versus tradera NQ
Pro tradera na XAUUSD v balance-based systému je škálování téměř neviditelné v denní praxi – risk 1 % zůstává 1 %, jen z většího čísla. Pro futures tradera na NQ nebo ES je to jiný příběh: jeden kontrakt navíc může znamenat i +50 % rizika na jeden trade, pokud si velikost pozice nepřepočítáte. Řešením je použít mikro kontrakty (MNQ, MES) místo skoku rovnou na plný kontrakt – zjemníte si tak křivku škálování a nezůstanete vystaveni skokové volatilitě jen proto, že vám firma povolila víc kontraktů.
| Firma | Mechanika škálování | Tempo | Profit split |
|---|---|---|---|
| For Traders | Balance-based, procentní risk | dle typu Challenge, opakovaně po splnění cílů | roste s výkonem |
| FTMO | Balance-based (+25 % zůstatku) | každé 4 měsíce při 10% zisku | roste se scaling plánem |
| The5ers (High Stakes) | Balance-based (zdvojnásobení) | $20,000 → až $4,000,000 v krocích | zvyšuje se s úrovní |
| Topstep | Contract-based (počet CME kontraktů) | skokově po milnících zisku | fixní split |
Futures prop je aktuálně nejrychleji rostoucím segmentem oboru, hlavně v USA – a právě tady se compliance mezi FTMO-stylem a Topstep-stylem, případně firmami jako FunderPro, nejvíc liší. Než si vyberete, ověřte si, jestli vám víc vyhovuje plynulý procentní nárůst, nebo diskrétní skoky po kontraktech, které umíte řídit mikro velikostmi.
Risk management při škálování: jak upravit risk z $50,000 na $400,000
S rostoucím kapitálem musíte procento rizika na obchod snižovat, i když se to na první pohled zdá kontraintuitivní – absolutní dolarová částka v ohrožení totiž roste i tak. Risk management při škálování účtu není o tom, jestli riskujete víc peněz, ale o tom, jak citlivě reagujete na to, že jedna špatná série na $400,000 účtu bolí úplně jinak než na $10,000.

Klesající procento rizika: z 1 % na 0,25 %
Na startovním $10,000 účtu si typicky můžete dovolit riskovat 1 % na obchod, tedy $100 – ztráta pěti obchodů v řadě vás nevyřadí ze hry a psychicky ji ustojíte. Jenže když se stejné 1 % aplikuje na $400,000, mluvíme o $4,000 na jeden trade, a to už je částka, která dokáže rozhodit i zkušeného tradera. Proto zavedený model position sizingu v prop firmě počítá s klesající křivkou: 1 % na $10,000, kolem 0,5 % na $100,000 a 0,25 % na $400,000. Risk na obchod fundovaný účet tak neroste lineárně s kapitálem – roste pomaleji, protože vaše psychika a exekuce se škálují hůř než čísla v excelu.
Pravidla brzdy: poloviční pozice při 3% drawdownu, stop na den při 5%
Drawdown buffer si nastavte jako automatickou brzdu, ne jako věc, o které rozhodujete v afektu po třetí ztrátě za sebou. Funguje to takto:
- Při poklesu 3 % v rámci hodnoceného období okamžitě snižujete velikost pozic na polovinu – bez debaty o tom, jestli je aktuální setup „ten správný".
- Při dosažení 5 % denní ztráty končíte den bez ohledu na to, jak lákavý graf zrovna vypadá. Žádné revenge trady, žádné „ještě jeden poslední pokus".
Tento přístup odpovídá filozofii, kterou dlouhodobě prosazuje i FunderPro – risk management má prioritu před honbou za výnosem, protože firma, která přežije desítky navýšení, vydělá víc než trader, který jednou vystřelí a pak vyhoří. AI koučink v rámci For Traders funguje podobně jako tenhle drawdown buffer – sleduje vaše obchody v reálném čase a upozorní vás, pokud se vaše velikost pozice nebo frekvence obchodování začne odchylovat od rizikového profilu, který jste si sami nastavili v předchozím období.
Fixní dolarový risk jako most přes navýšení
Nejčastější chybou po skoku z $50,000 na $100,000 je okamžité zdvojnásobení velikosti pozic hned první den. Funguje to opačně: první dva týdny po navýšení obchodujte ve stejných dolarových částkách, na jaké jste byli zvyklí na menším účtu, a teprve po deseti uzavřených obchodech postupně zvedejte size. Tenhle fixní dolarový risk vám dá čas ověřit, že se vaše exekuce nezměnila jen proto, že se změnilo číslo na účtu – a že vám nezačaly ujíždět emoce spolu s navýšeným kapitálem.
| Velikost účtu | Doporučené riziko na obchod | Riziko v dolarech | Max. denní ztráta (stop na den) |
|---|---|---|---|
| $10,000 | 1 % | $100 | $500 (5 %) |
| $50,000 | 0,75 % | $375 | $2,500 (5 %) |
| $100,000 | 0,5 % | $500 | $5,000 (5 %) |
| $200,000 | 0,35 % | $700 | $10,000 (5 %) |
| $400,000 | 0,25 % | $1,000 | $20,000 (5 %) |
Všimněte si, že procento klesá, ale dolarový risk roste – to je přesně ten paradox škálování, se kterým musíte pracovat vědomě, ne intuitivně.
Pět důvodů, proč tradeři vypadnou ze škálovacího plánu
Nejčastější chyby při škálování účtu nemají nic společného s trhem – jsou to chyby v hlavě a v risk managementu, které se opakují pořád stejně. Equity křivka u vypadlých tradeřů má typický tvar: hladký růst do navýšení, pak ostrý zub dolů během dvou až tří týdnů. Když tenhle vzorec poznáte předem, dá se mu předejít.
Skokové zvětšení pozice hned po navýšení
Účet vám naroste ze $50,000 na $75,000 a vy během prvního týdne zdvojnásobíte lot size, protože "kapitálu je teď víc". Jenže vaše statistika – win rate, průměrné R:R, edge na daném páru – se navýšením kapitálu nezměnila ani o chlup. Riskujete stejné procento, ale v absolutních dolarech skáčete rovnou na hranici, kterou jste dřív testovali měsíce. Prevence: po každém navýšení držte risk per trade na stejném procentu jako před ním minimálně 10 obchodních dní, než uvažujete o jakékoliv úpravě.
Revenge trading po výplatě a obchodování přes NFP/FOMC
Vyberete si performance rewards, účet klesne o vybranou částku a mozek to vyhodnotí jako ztrátu, kterou je potřeba "dohnat". To je klasický revenge trading – zvětšíte pozice, zkrátíte časový rámec, ignorujete vlastní plán. Druhá varianta stejného vzorce je obchodování přes NFP nebo FOMC na účtu, kde máte buffer do max drawdownu už jen 1,5 %. Jeden špatný fill při slippage v momentě zveřejnění dat a jste mimo hru. Prevence: po výběru výplaty si dejte 24 hodin bez otevřené pozice a kolem NFP/FOMC obchodujte jen s bufferem nad 5 %, jinak den vynechte úplně.
Ignorování daily loss limitu a neplnění minimální aktivity
Daily loss limit berete jako "nouzovou brzdu, kterou stejně nepotřebuju" – dokud ji nepotřebujete. Trader, který limit ignoruje, obvykle poruší pravidla prop firmy přesně v den, kdy se snaží zprůměrovat ztrátovou pozici proti trendu. Porušení pravidel prop firmy tohoto typu vede k okamžitému uzavření účtu bez ohledu na to, jak dobrá byla vaše statistika předtím. Pátá chyba je banální, ale stejně smrtící: nesplníte minimální aktivitu – například jeden obchod za 30 dní nebo tři ziskové dny se ziskem 0,5 % – protože jste na dovolené nebo v pauze od trhu. Prevence: nastavte si kalendářní připomínku 5 dní před koncem každého vyhodnocovacího okna a daily loss limit nastavte jako tvrdý stop v platformě (MetaTrader 5, TradeLocker), ne jako mentální hranici.
Škálovat, nebo vybírat rewards a koupit další účet? Rozhodovací rámec
Odpověď zní: záleží na drawdown utilization a na tom, jestli vaše strategie obchoduje jeden setup, nebo víc nekorelovaných. Škálování jednoho účtu je kapitálově efektivnější – nedáváte peníze do dalšího vstupního poplatku za challenge. Rozdělení do více fundovaných účtů je zase pojistka proti tomu, že vás jeden špatný týden pošle zpátky na start. Vyplatí se škálovat prop účet hlavně tehdy, když máte data, ne dojem, že "tenhle měsíc to šlape".
Kdy dává smysl nechat kapitál růst
Pokud za posledních 60–90 dní obchodujete stejnou strategii s konzistentním R:R a váš drawdown utilization – tedy kolik z povoleného max DD reálně využíváte – se dlouhodobě drží pod 50 %, škálování jednoho účtu je matematicky lepší cesta. Rostete bez dalšího vstupního poplatku, profit split se s každým stupněm často zvyšuje a administrativa zůstává jednoduchá – jeden účet, jedno hodnocení, jeden report pro účetního. Tahle cesta sedí traderům se set-and-forget přístupem na XAUUSD nebo US100, kde obchodujete pár kvalitních setupů týdně a víte přesně, kolik risknete na obchod.
Kdy je lepší rozdělit kapitál do více účtů
Jakmile obchodujete víc nekorelovaných strategií – třeba scalping na indexech ráno a swingové pozice na futures přes noc – dává smysl mít víc fundovaných účtů místo jednoho velkého. Důvod je prostý: špatný týden na scalpingové strategii nesmí ohrozit kapitál, který stojí na úplně jiné logice vstupů. Víc fundovaných účtů zároveň rozkládá riziko selhání jednoho hodnotícího období – pokud jeden účet spadne pod daily loss limit kvůli nečekané NFP volatilitě, ostatní tři jedou dál bez přerušení.
Modelový výpočet: jeden účet $200,000 vs. čtyři účty po $50,000
Vezměme scénář s 5% max DD na obou variantách. Celkový povolený drawdown v dolarech je stejný, ale rozložení rizika a dopad jedné špatné série se liší.
| Parametr | 1× účet $200,000 | 4× účet $50,000 |
|---|---|---|
| Max DD (5 %) celkem | $10,000 | $10,000 ($2,500 na účet) |
| Dopad jedné vybouchlé strategie | Ohrožen celý kapitál | Ohrožena čtvrtina kapitálu |
| Počet vstupních poplatků za challenge | 1× | 4× |
| Administrativa a reporting | Jednodušší | 4× víc práce, ale i dat |
| Flexibilita nekorelovaných strategií | Nízká | Vysoká |
Kolik vydělá trader na fundovaném účtu, závisí primárně na profit splitu a konzistenci, ne na tom, jestli má jeden velký nebo čtyři menší účty – matematika rewards je stejná. Rozdíl je v riziku bankrotu jednoho z účtů a v tom, jak rychle se z propadu zotavíte.
Praktická česká stránka: výplaty dvakrát měsíčně mění cash flow a s ním často i chuť riskovat – když víte, že peníze přijdou za dva týdny, méně tlačíte na pilu poslední den vyhodnocovacího období. Performance rewards výplata navíc podléhá zdanění jako příjem a s víc účty roste i administrativa kolem daňového přiznání. Tohle není místo pro laické rady z fóra – probere to s vámi účetní, který zná vaši konkrétní situaci a formu příjmu.
Výhody a nevýhody škálovacích plánů
Výhody
- Kapitál roste bez dalších nákladů na nový challenge
- Rostoucí profit split — u větších účtů běžně až 90 %
- Nutí vás držet konzistentní risk, protože firma sleduje drawdown, ne jen výsledek
- Delší hodnotící období odměňují systematické tradery místo šťastných trefných obchodů
- Jeden účet znamená jednu sadu pravidel a jednodušší evidenci výplat
Nevýhody / rizika
- Cesta z $10,000 na $200,000+ trvá při realistickém tempu 18–30 měsíců
- Jediné porušení maximálního drawdownu maže veškerý dosavadní postup
- Větší účet svádí ke skokovému zvětšení pozice, na které nemáte statistiku
- Peníze jsou v jednom účtu — jeden špatný týden vás vrátí na začátek období
- Podmínky škálování se u jednotlivých firem liší a mohou se v čase měnit
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeČasté otázky
Co je škálovací plán v prop trading firmě?+
Škálovací plán je systém, kterým prop trading firma postupně navyšuje kapitál na vašem fundovaném účtu, pokud opakovaně dosahujete zisku a dodržujete pravidla risk managementu. Typicky funguje tak, že po splnění stanoveného zisku za hodnotící období (např. 10 % za kvartál) firma zvýší balance účtu o 25–50 %. Cílem je odměnit konzistentní tradery vyšší kapacitou, ne jednorázový úspěch. Podmínky se liší firmu od firmy – některé škálují automaticky, jiné vyžadují žádost a manuální schválení.
Jaký zisk potřebujete pro navýšení kapitálu?+
Nejčastější práh pro škálování je zisk 8–10 % za dané hodnotící období, obvykle měřené kvartálně nebo za sérii po sobě jdoucích ziskových měsíců. Některé firmy nastavují nižší cíl u malých účtů (třeba 5 %) a postupně ho snižují, jak kapitál roste, protože udržet stejné procento na $200,000 je psychologicky i statisticky těžší než na $10,000. Vždy se počítá čistý zisk po odečtení poplatků a bez porušení drawdown limitů – jediný špatný den může nárok na škálování zrušit.
Jak dlouho trvá dostat se z $10,000 na $200,000?+
Při realistickém tempu 2–3 % měsíčně a škálování o 25 % po každém ziskovém kvartálu se reálná doba pohybuje mezi 2 a 4 lety, ne měsíci, jak slibují reklamy. Matematika je neúprosná – exponenciální růst z $10,000 na $200,000 vyžaduje přibližně 8–10 úspěšných navýšení v řadě, a to bez jediného resetu kvůli porušení drawdownu. Traders, kteří to zvládnou rychleji, jsou výjimka, ne pravidlo, a agresivnější tempo obvykle znamená vyšší riziko vyhoření účtu.
Proč se cíle zisku s rostoucí velikostí účtu snižují?+
Firmy postupně snižují požadované procento zisku a prodlužují hodnotící období, protože udržet stejnou výkonnost na velkém kapitálu je statisticky nereálné a firma chce snížit vlastní riziko výplaty. Na $10,000 může být cíl 10 % za měsíc, na $100,000 už jen 6 % za kvartál. Tento posun zároveň nutí tradera přejít z agresivního stylu k defenzivnějšímu, konzervativnímu přístupu, což odpovídá tomu, jak fungují reálné institucionální trading desky – větší kapitál, menší relativní výnos, ale stabilnější equity křivka.
Jaké drawdown limity musíte dodržet při škálování?+
Standardní limity jsou denní drawdown 4–5 % a maximální drawdown 8–10 % z počáteční nebo aktuální balance, v závislosti na tom, zda firma používá statický, nebo trailing výpočet. Kromě samotného limitu firmy čím dál častěji sledují drawdown utilization – tedy jak blízko limitu se pravidelně pohybujete, i když ho nikdy neprotnete. Trader, který soustavně riskuje 80 % povoleného drawdownu, signalizuje nekonzistentní risk management, a proto může být ze škálovacího plánu vyřazen i bez formálního porušení pravidel.
Jak se liší škálování přes balance a přes kontrakty?+
Škálování přes navýšení balance, které používá například FTMO nebo The5ers, zvyšuje virtuální kapitál na účtu, takže vaše pozice v procentech zůstávají stejné, jen absolutní hodnota roste. Škálování přes počet kontraktů, typické pro Topstep a další futures firmy, místo toho zvyšuje maximální povolený počet otevřených kontraktů, což je relevantnější metrika u instrumentů jako mikro futures na indexy nebo XAUUSD. Oba přístupy sledují stejný cíl – konzistentní, opakovaně ziskový trading – ale liší se v tom, jak přesně měří a odměňují velikost pozic.
Zvyšuje se při škálování i profit split?+
Ano v tom smyslu, že u většiny prop firem profit split roste společně s navýšením kapitálu, obvykle z počátečních 80 % až na 90 % po několika úspěšných škálovacích cyklech. Hranice 90 % bývá odměnou za dlouhodobou konzistenci, typicky po 2–4 navýšeních bez porušení pravidel. Ne všechny firmy ale profit split automaticky zvyšují – u některých zůstává fixní bez ohledu na velikost účtu, takže tuto podmínku je potřeba ověřit přímo v podmínkách konkrétního challenge.
Jakou minimální aktivitu musíte plnit kvůli škálování?+
Firmy obvykle vyžadují minimální počet obchodních dnů za období (často 5–10) a někdy i minimální počet ziskových dnů, aby zisk nepocházel z jednoho náhodného velkého tradu. Účel je jednoduchý – odfiltrovat tradery, kteří dosáhli cíle štěstím nebo přehnaným riskem na jedné pozici, od těch, kdo mají opakovatelnou strategii. Pokud tato minima nesplníte, i při dosaženém procentu zisku vám firma navýšení kapitálu neschválí a musíte počkat na další hodnotící období.
Vyplatí se škálovat, nebo raději vybírat rewards?+
Záleží na vaší strategii a psychické odolnosti – škálování dává smysl, pokud máte prokazatelně konzistentní edge a chcete dlouhodobě růst na jednom účtu, zatímco pravidelný výběr performance rewards a nákup nového challenge je bezpečnější cesta pro tradery, kteří preferují menší, ale jistější příjem bez tlaku udržet výkon na rostoucím kapitálu. Mnoho zkušených traderů kombinuje oba přístupy – část zisku vybírá, zbytek nechává růst v rámci škálovacího plánu, aby snížili riziko jednoho resetujícího dne.
Written by
Marcel Hambálek
Senior Trader, For Traders
Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeTradujte až s $300,000
Vybrat challenge