Porovnání Struktur Rozdělení Zisku Nejlepších Prop Firem

Rozdělení zisku prop firem 2026: For Traders, FTMO, The5ers a Topstep v jedné tabulce. Kolik z $1,000 zisku reálně dostanete a co výplatu brzdí.

Top Prop Firms’ Profit Split Structures Compared

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders

Rozdělení zisku (profit split) u prop firem se v roce 2026 pohybuje typicky mezi 80 % a 100 % ve prospěch tradera — For Traders dává traderovi 85 % se škálováním až na 90 %, FTMO startuje na 80 %, The5ers škáluje k 100 % a Topstep nechává traderovi prvních $10,000 celých a dál 90 %. Samotné procento ale rozhoduje o vaší čisté výplatě nejméně: víc na ní mění payout cyklus, pravidlo konzistence, trailing drawdown a strop škálování.

Klíčové poznatky

  • Profit split je podíl ze simulovaného zisku, který si po splnění pravidel necháte vy — zbytek zůstává prop firmě jako odměna za poskytnutí simulovaného kapitálu a infrastruktury.
  • K září 2026 platí: For Traders 85 % (se škálováním až 90 %, kapitál až $300,000, challenge od $23), FTMO 80 % s posunem na 90 % ve scaling planu, The5ers škálovací model směřující ke 100 %, Topstep prvních $10,000 zisku celých a poté 90 %.
  • Z $1,000 simulovaného zisku dostanete v praxi $800 až $1,000 podle firmy — rozdíl dvou set dolarů je menší než ztráta z jednoho zbytečně posunutého stop lossu.
  • Pravidlo konzistence, trailing drawdown a minimální počet tradovaných dní dokážou zdržet nebo úplně zablokovat výplatu i na zeleném účtu, takže efektivní hodnota vysokého splitu klesá.
  • Futures prop firmy mají jinou logiku výplat než forexové: jiný rytmus cyklu, limity výběru v prvních 30 dnech a trailing drawdown počítaný z nerealizovaného zisku.
  • Poplatek za challenge se u většiny velikostí účtu vrátí už v první výplatě — pokud do kalkulace započítáte i náklady na případný reset a opakování.
  • Výběr firmy dělejte podle stylu: scalper na XAUUSD potřebuje jiný payout rytmus než swing trader na US100 nebo futures day trader na CME kontraktech.

Co je profit split a kdo dostává kterou část

Profit split je poměr, v jakém se dělí simulovaný zisk z fundovaného účtu mezi tradera a prop firmu — při splitu 85/15 si z každých $1,000 zisku odnesete $850 a firma si nechá $150. Zní to jednoduše, ale v porovnávačích prop firem je to číslo, u kterého se plete polovina čtenářů, a to i v profesionálně vypadajících tabulkách.

Definice profit splitu jednou větou

Rozdělení zisku prop firem je smluvně daný podíl na zisku, který vznikl obchodováním na simulovaném kapitálu fundovaného účtu — trader nedostává podíl na skutečném brokerském účtu, ale performance rewards (odměny za výkon) vyplacené z vlastního kapitálu prop firmy podle dosaženého výsledku v simulaci.

Proč si prop firma nechává svůj podíl

Podíl, který si prop firma nechává ze zisku, nejde jen do kapsy majitelům. Kryje reálné provozní náklady: infrastrukturu a servery, licence platforem jako MetaTrader 5, TradeLocker, cTrader nebo For Traders X pro futures, tým risk managementu, který v reálném čase sleduje tisíce účtů, a v neposlední řadě odměny pro ostatní tradery — statisticky totiž naprostá většina účtů skončí v minusu a firma musí mít z čeho vyplácet těch pár procent, které pravidla splní. Takže kolik si prop firma nechá ze zisku, přímo souvisí s tím, jak dlouho a stabilně chce na trhu fungovat.

Split vs. skutečná výplata: kde vzniká rozdíl

Nejčastější chyba, se kterou se setkáte i ve starších srovnávacích článcích: číslo 15 % bývá podíl firmy, ne podíl tradera — ale v tabulce to někdy stojí bez jasného popisku, takže si čtenář myslí přesný opak. Vždy si ověřte, na které straně tabulky číslo skutečně stojí, ideálně dohledáním v obchodních podmínkách dané firmy.

Druhá věc, kterou split sám o sobě neřeší: procento rozdělení zisku prop firem je jen první z proměnných, které rozhodují o vaší čisté výplatě. Stejnou váhu má cyklus výplat, pravidlo konzistence, typ trailing drawdownu a strop škálování účtu — o těch se podíváme v dalších částech.

Srovnání rozdělení zisku prop firem 2026: hlavní tabulka

Nejrychlejší odpověď: v roce 2026 najdete u předních prop firem podíl tradera na zisku v rozmezí 80–100 %, přičemž rozdíl mezi jednotlivými hráči nedělá jen procento samotné, ale to, jak rychle se k horní hranici škáluje a za jakých podmínek dostanete první payout. Tabulka níže srovnává For Traders, FTMO, The5ers a Topstep na sedmi parametrech, které reálně ovlivňují vaši čistou výplatu.

Prop firmaPodíl traderaŠkálování splituPayout cyklusMin. podmínky první výplatyMax. simulovaný kapitálCena challenge odTyp evaluace
For Traders85 %až na 90 % po splnění cyklu s pozitivním výsledkem14 dnísplněný Trading Challenge + min. počet tradingových dní podle produktu$600,000$49Two-Step / Three-Step / Instant Funding
FTMO80 %až na 90 % po sériích ziskových cyklů14 dní (první), dále on-demand2 fáze evaluace + min. 4 tradingové dny$400,000€155 (cca $170)1-Step / 2-Step / 3-Step
The5ers50–100 % (podle programu)škáluje postupně až ke 100 % u High Stakes programubi-weekly (14 dní)splnění cílového zisku fáze + min. tradingové dny$4,000,000 (nejvyšší škálovací strop)$39Instant / Bootcamp / High Stakes
Topstep100 % z prvních $10,000, pak 90 %fixní strop, žádné další navyšování nad 90 %na vyžádání po splnění Trading Combinemin. 30 % z cílového payoutu + min. tradingové dny na futures účtu$150,000 (futures)$49Trading Combine (futures)

Jak číst sloupce tabulky

Sloupec podíl tradera je vstupní procento, se kterým začínáte na fundovaném účtu — ne konečná hodnota, ke které se dostanete po roce trading. Škálování splitu ukazuje, jestli a jak rychle se procento zvyšuje (typicky po sérii ziskových výplatních cyklů). Payout cyklus říká, jak často si můžete o výplatu zažádat — u futures produktů typu Topstep se cyklus liší od forexových Two-Step programů, protože Trading Combine funguje na jiné logice compliance než klasická dvoufázová evaluace. Minimální podmínky první výplaty jsou to, co skutečně rozhoduje, jestli split uvidíte za měsíc, nebo za čtvrt roku.

Ověřeno k září 2026

Všechna čísla v tabulce jsme ověřili na oficiálních stránkách jednotlivých firem k září 2026. Podmínky prop firem se mění často a bez avíza — u porovnání prop firem tohoto typu proto vždy doporučujeme překontrolovat aktuální obchodní podmínky přímo na webu dané firmy před nákupem challenge, ideálně i cenu, protože ta se pohybuje podle aktuálních promo akcí.

Rozdíl mezi 80 % a 90 % splitu vypadá na papíře dramaticky, v penězích je ale menší, než byste čekali: na hrubém zisku $1,000 to znamená rozdíl sto dolarů. Nesplněné pravidlo konzistence, překročený daily loss limit nebo špatně nastavený trailing drawdown vám naopak vezmou stoprocentně celý payout. Proto se u prop firma 90 % zisku marketingu vždy ptejte, za jakou cenu se k té devadesátce reálně dostanete — a jestli vůbec dohrajete cyklus, který k ní vede.

Z $1,000 a $5,000 zisku: kolik vám reálně přijde na účet

Procento z marketingového banneru je jen vstupní číslo — to, co skutečně uvidíte na výpisu z účtu, spočítáte jednoduchým vynásobením a odečtením poplatků za převod. Na simulovaném zisku $1,000 se rozdíl mezi firmami s nejvyšším a nejnižším profit splitem pohybuje kolem $100–200, tedy méně, než kolik vás obvykle stojí jedna nedisciplinovaná pozice s příliš velkým lotem.

Modelový výpočet na $1,000 simulovaného zisku

Tabulka ukazuje, kolik si prop firma nechá ze zisku a kolik reálně dostanete vy — při splněných podmínkách výplaty a bez řešení konzistence pravidel.

FirmaProfit splitVaše výplata z $1,000Přibližně v Kč
For Traders85 %$850≈ 19 550 Kč
FTMO80 %$800≈ 18 400 Kč
The5ers80 % (start)$800≈ 18 400 Kč
Topstep100 % do $10,000$1,000≈ 23 000 Kč

Topstep tady vyhrává jednoduše proto, že $1,000 zisku spadá celé do pásma „prvních $10,000 celých“ — v tomto rozmezí prop firma 90 % zisku model ještě neplatí, běží čistá stovka procent.

Modelový výpočet na $5,000 a efekt škálování

Se stoupajícím ziskem se rozdíly zvětšují — hlavně u Topstepu, kde nad $10,000 kumulovaného zisku přechází výplata na 90 %.

FirmaVýplata z $5,000Přibližně v Kč
For Traders (85 %)$4,250≈ 97 750 Kč
FTMO (80 %)$4,000≈ 92 000 Kč
The5ers (80 %)$4,000≈ 92 000 Kč
Topstep (100 % do $10,000)$5,000≈ 115 000 Kč

Zajímavější je scénář na $15,000 kumulovaného zisku u Topstepu: prvních $10,000 zůstává celých, dalších $5,000 se počítá už na 90 %. Výsledek je $10,000 + $4,500 = $14,500, tedy zhruba 333 500 Kč. Model se vyplácí především traderům, kteří rostou rychle a zisk kumulují v jednom cyklu — u pomalejšího tempa se rozdíl proti klasickým 80–85 % rozpouští.

Řada firem navíc při prvním payoutu vrací poplatek za challenge — takže reálné čisté plus v prvním cyklu bývá o desítky až stovky dolarů vyšší, než co vám vyjde z čisté kalkulačky splitu.

Co z výplaty ještě ukrojí poplatky a kurz

Odměny za výkon chodí prakticky vždy ve výplatě v USD, a než dorazí na váš bankovní účet v korunách, projdou minimálně jedním převodem.

  • Poplatek platební brány — u převodů přes Wise, Deel nebo podobné služby počítejte s jednotkami dolarů až nízkými procenty z částky, podle zvolené metody výběru.
  • Kurzový spread USD→CZK — banky a fintech služby si běžně účtují 1–3 % nad středový kurz, což na $1,000 výplatě dělá stovky korun rozdílu podle poskytovatele.
  • Minimální výše výběru — některé firmy stanovují spodní limit pro payout, pod který se výběr nevyplatí zpracovat.

Součet těchto tření obvykle nepřesáhne pár procent z výplaty — ale je to další důvod, proč se ptát nejen „kolik si nechá prop firma ze zisku“, ale i „kolik mi reálně přistane po převodu“.

For Traders: 85 % splitu, škálování a rytmus výplat

For Traders dává traderovi 85 % z performance rewards od prvního fundovaného účtu a při škálování se podíl zvyšuje až na 90 % — firmě tedy zůstává 15 %, ne naopak. Pokud jste v starších srovnáních narazili na číslo "15 % pro tradera", jde o chybu — aktuální pricing na fortraders.com jasně stanovuje opačný poměr. Simulovaný kapitál jde až do $300,000 a nejlevnější Trading Challenge startuje na $23.

Rozdělení zisku a scaling plan

Základní split 85/15 platí od prvního payoutu na fundovaném účtu. Scaling plan pak funguje na principu konzistentní výkonnosti — po sérii ziskových měsíců bez porušení pravidel řízení rizika se podíl tradera posouvá směrem k 90 %, obvykle spolu s navýšením simulovaného kapitálu. Není to automatický bonus za čas strávený na platformě, ale odměna za disciplínu — přesně to, co odlišuje traderi, kteří u firmy zůstávají roky, od těch, kteří vyhoří po prvním velkém tahnutí.

Typy challengí: Instant Funding, One-Step, Two-Step Challenge, Pay After Pass

For Traders nabízí čtyři různé cesty k fundovanému účtu, každou s jiným poměrem rychlosti, ceny a rizika:

  • Instant Funding — žádná evaluační fáze, obchodujete rovnou na simulovaném kapitálu s reálnými pravidly drawdownu. Nejrychlejší cesta k prvnímu payoutu, ale vstupní poplatek je vyšší než u vícestupňových challengí.
  • One-Step Challenge — jedna evaluační fáze, rozumný kompromis mezi cenou a rychlostí.
  • Two-Step Challenge — dvě fáze s obvykle volnějšími cílovými procenty na fázi, nižší vstupní cena, ale delší cesta k fundovanému účtu.
  • Pay After Pass — poplatek za challenge platíte až po úspěšném splnění evaluace. Ideální model, pokud si nejste jistí, jestli na daný účet máte, ale počítejte s tím, že podmínky bývají přísnější než u placených variant.
ModelEvaluační fázeRychlost k payoutuCena vstupu
Instant Fundingžádnánejrychlejšívyšší
One-Step Challenge1rychlástřední
Two-Step Challenge2pomalejšíod $23
Pay After Pass1–2závisí na fáziplatba až po úspěchu

Obchodovat můžete přes MetaTrader 5, TradeLocker nebo cTrader — pro futures na CME pak přes vlastní platformu For Traders X. Napříč platformou je jasně nejobchodovanějším instrumentem XAUUSD, druhý nejsilnější cluster tvoří americké indexy v čele s US100.

Payout cyklus a podmínky první výplaty

První payout je vázaný na splnění minimálního počtu obchodních dnů a dodržení pravidel max drawdownu i denního loss limitu po celou dobu — žádná výjimka za "skoro dobrý" měsíc. Další cykly se pak opakují v pravidelném rytmu, typicky měsíčně, pokud účet zůstává v rámci nastavených limitů.

Pro koho to dává smysl a kde jsou limity

For Traders sedí traderům, kteří obchodují gold nebo indexy a chtějí flexibilitu ve výběru platformy i cesty k fundování. Nevýhoda je stejná jako u celého odvětví — míra neúspěchu evaluací je vysoká, a rychlý payout cyklus nic nezmění na tom, že bez konzistentního risk managementu žádný split zisku nezachrání účet, který poruší pravidlo drawdownu.

FTMO: 80 % základ, 90 % ve scaling planu a dvoufázová evaluace

FTMO profit split startuje na 80 % ve prospěch tradera a po splnění podmínek scaling planu se posouvá na 90 %. Je to referenční bod, ke kterému se poměřuje skoro celé odvětví — a proto ho v porovnání struktur rozdělení zisku nemůžete přeskočit, i když For Traders už na startu nabízí 85 %.

Profit split a podmínky posunu na 90 %

Základních 80 % dostanete od prvního fundovaného účtu. Na 90 % se dostanete přes scaling plan — tedy škálování účtu prop firmy, které je podmíněné opakovaným plněním cíle zisku bez porušení pravidel v definovaném období. Typicky jde o dva po sobě jdoucí vyhodnocovací cykly, kdy uděláte zisk nad stanovenou hranicí a zároveň nesáhnete na max drawdown. Za to firma zvedne kapitál i podíl na zisku. Pro tradera, který drží disciplínu měsíce v kuse, to dává smysl. Pro toho, kdo střídá výbornou sérii s propadem, zůstává split u 80 % déle, než by chtěl.

Dvoufázová evaluace jako rozlišující faktor

FTMO staví na modelu Challenge → Verification, tedy dvoufázová evaluace, kde první fázi musíte splnit s vyšším cílem zisku a druhou s nižším. Pro část traderů je to výhoda — druhá fáze dává víc prostoru prokázat konzistenci bez tlaku na agresivní vstupy, protože cílové procento je nižší a časové okno delší. Pro jiné je to naopak brzda: cesta k prvnímu payoutu se prodlouží o týdny oproti jednofázovým nebo Instant Funding produktům, kde fundovaný účet dostanete rovnou. Pokud potřebujete rychlý cashflow, dvoufázový model vás bude testovat i na trpělivost, ne jen na trading.

Payout cyklus a strop kapitálu

První výplata je vázaná na dokončenou KYC verifikaci — bez ověření identity peníze neuvidíte, i kdyby účet vydělával podle plánu. Payout cyklus běží standardně na měsíční bázi od aktivace fundovaného účtu. Max drawdown se počítá jako statický i trailing podle typu účtu a nejvyšší dosažený equity vklad určuje strop, pod který nesmíte spadnout — to je mechanika, kterou musíte znát dřív, než začnete škálovat, protože při agresivním scalingu roste i absolutní hodnota povoleného poklesu.

Reputačně FTMO drží silnou pozici na Trustpilot, což bývá jeden z prvních ověřovacích signálů, které trader kontroluje před výběrem firmy. Berte to ale s rezervou: hodnocení prop firem na Trustpilot bývá zkreslené vysokým podílem traderů, kteří neprošli evaluací a hodnotí spíš frustraci z pravidel než reálnou kvalitu výplatního procesu. Vysoké skóre je dobrý signál důvěryhodnosti, ne záruka, že vám sedí konkrétní struktura splitu nebo tempo scalingu.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

The5ers: škálovací model, který míří ke 100 %

The5ers rozdělení zisku nestartuje nijak závratně vysoko – běžně kolem 80 % ve prospěch tradera – ale je postavené tak, aby s každým dosaženým milníkem rostlo, a to teoreticky až ke 100 %. Je to přesný opak filozofie „vysoký split hned od prvního payoutu": tady dostanete méně na startu výměnou za vyhlídku, že za pár měsíců konzistentní práce budete brát prakticky celou odměnu za sebe.

Jak funguje růst splitu s výkonem

Princip škálování účtu u prop firmy je jednoduchý na papíře, náročný v realitě: každý úspěšný cyklus výplat bez porušení pravidel vám zvedne buď procento splitu, nebo velikost kapitálu (často obojí zároveň). Nejde o jednorázový skok – je to žebřík, kde každé patro vyžaduje další sérii ziskových měsíců bez sáhnutí na daily loss limit nebo max drawdown. To přirozeně favorizuje swing trading a pozice držené déle, protože škálovací programy bývají citlivé na konzistenci výsledků napříč měsíci, ne na jeden divoký profitabilní týden.

Kolik musíte odtradovat, než se dostanete na horní hranici

Realisticky mluvíme o horizontu šesti až devíti měsíců nepřerušované, disciplinované práce na fundovaném účtu, než se split přiblíží stropu programu. To znamená projít třemi až čtyřmi po sobě jdoucími výplatními cykly, aniž by vás vyhodila jediná chyba v risk managementu. Otázka, kterou si musíte položit upřímně, nezní „dokážu to teoreticky", ale „kolik traderů u vás doma vydrží devět měsíců bez jediného měsíce v mínusu?" Odpověď je u drtivé většiny: málo. Právě tady škálovací model ztrácí na papíře krásu a naráží na realitu selhávání evaluací.

Kdy se škálování vyplatí a kdy je to jen číslo v marketingu

Spočítejme si to na jednoduchém scénáři. Trader A má fixních 85 % hned od prvního payoutu a měsíčně vybírá $1,000 (cca 23 000 Kč) z odměn. Trader B jede na škálovacím modelu, který začíná na 80 % a k 100 % se dostane až po devátém měsíci – prvních osm měsíců tedy bere méně, než kolik by bral fixně. Za devět měsíců Trader A nastřádá zhruba $9,000, zatímco Trader B díky nižšímu splitu v úvodu a růstu až ke konci skončí na podobné nebo mírně nižší částce – rozdíl se reálně projeví až od desátého měsíce dál, kdy Trader B jede naplno na vyšším procentu i větším kapitálu. Škálování je tedy sázka na dlouhou trať, ne na rychlou zpětnou vazbu.

Do rovnice patří i tvrdá data: minimální počet tradingových dní, strop kapitálu programu (u škálovacích modelů bývá výrazně vyšší než u fixních struktur) a frekvence payout cyklů, která u The5ers určuje, jak rychle vůbec můžete první milník odemknout. Pokud tyhle podmínky nesplňujete konzistentně, číslo „až 100 %" zůstává jen řádkem v marketingovém textu.

Naše doporučení je přímé: škálovací model dává smysl swing traderům s dlouhým horizontem, kteří preferují stabilní růst nad rychlou hotovostí. Fixní vysoký split – ať už 85 % u For Traders nebo podobné struktury jinde – sedí traderům, kteří chtějí peníze zpět v prvních týdnech a nechtějí čekat devět měsíců na to, aby zjistili, jestli jim vůbec sedí tempo daného programu.

Topstep a futures prop firmy: prvních $10,000 celých, pak 90 %

Topstep výplaty fungují jinak než většina forexových challenge programů: prvních $10,000 (cca 230 000 Kč) simulovaného zisku si necháte celé, teprve nad touto hranicí přechází split na 90 % ve váš prospěch. Na papíře je to nejštědřejší model, se kterým se v tomto srovnání setkáte — problém je, že papír neukazuje, jak přísně se k tomu zisku vlastně dostanete.

Model výplat u futures účtů

Futures prop firmy jako Topstep stavějí na jiné logice než dvoufázové forexové challenge. Obchodujete přímo CME futures — ES, NQ, kontrakty na zlato nebo ropu — a struktura výplat kombinuje benefit (100 % prvních $10,000) s tvrdými brzdami: povinný minimální počet tradingových dní, denní loss limit a limity na výběr v prvních 30 dnech účtu. Tyto brzdy nejsou marketingová kulisa, ale nástroj, jak firma řídí riziko u účtů, které mohou mít výrazně vyšší pákový efekt na kontrakt než klasický forexový lot.

Trailing drawdown a proč bolí víc než statický limit

Tohle je mechanika, kterou musíte pochopit dřív, než si řeknete "90 % je super". Trailing drawdown se neváže k počátečnímu vkladu, ale posouvá se nahoru za vaším nerealizovaným ziskem — a jakmile jednou stoupne, dolů se nevrátí, i když otevřenou pozici zavřete se ztrátou.

Příklad: máte účet s trailing drawdownem $2,000 a otevřete long na NQ, který se dostane do plusu $1,500. Trailing hranice se posune o stejnou částku nahoru. Cena pak udělá běžný pullback, vy nestihnete zavřít pozici na maximu a účet se zavře dřív, než byste čekali — přesně na hranici, která se před minutou ještě vůbec neexistovala. Statický limit drawdownu by tenhle pohyb v pohodě přežil. Trailing ne. To je hlavní důvod, proč vysoký split u futures neznamená automaticky snazší cestu k výplatě.

Apex Trader Funding jako srovnávací bod

Apex Trader Funding jde po podobné logice jako Topstep, jen s vyšší vstupní hranicí: prvních $25,000 zisku celé, dál 90 % split. Fakt, že dvě z nejznámějších futures firem na trhu nezávisle zvolily model "prvních X celých, pak 90 %", není náhoda — je to reakce na to, že futures prop trading je aktuálně nejrychleji rostoucí segment odvětví, a to zejména v USA, kde likvidita na CME a nižší bariéra vstupu (menší kontrakty, mikro futures) táhnou nové tradery právě do tohoto segmentu.

Pokud vás tenhle svět zajímá, ale nechcete kvůli němu opouštět forex nebo zlato, na kterém jste si vybudovali edge, For Traders X nabízí CME futures s vlastní strukturou pravidel v rámci stejné platformy. Nemusíte tak volit mezi firmami napříč asset třídami — jen mezi produkty v rámci jednoho účtu.

Forex vs. futures: proč vidíte úplně jiný rytmus výplat

Forexové prop firmy typicky vyplácí ve dvoutýdenním cyklu nebo na vyžádání po odtradovaném minimu dní, zatímco futures firmy pracují s CME futures kontrakty a nabízí častější výběry, ale s přísnými limity v prvních 30 dnech. Když srovnáváte, jak často vyplácí prop firmy, nestačí se ptát na frekvenci — potřebujete vědět, z čeho se výplata vůbec počítá, protože metodika drawdownu se mezi oběma světy zásadně liší.

Cyklus výplat: dvoutýdenní, on-demand a limity prvních 30 dní

U forexových a multi-asset firem (tradujete-li forex, XAUUSD nebo indexy) je nejběžnější model buď pevný dvoutýdenní cyklus, nebo výplata na vyžádání, kterou si sami vyžádáte poté, co splníte minimální počet tradingových dní — obvykle 3 až 5. Futures firmy staví na jiné logice: díky přítomnosti CME futures a jejich denní settlementu umožňují častěji výběr i po prvním týdnu, ale téměř všechny mají tzv. „first payout cap" — strop na první výplatu (typicky $1,000–$2,000) a povinnost nechat si na účtu bezpečnostní polštář, dokud si neodtradujete delší historii.

Jak se liší výpočet drawdownu u obou modelů

Tohle je bod, kde se lámou očekávání. U forexových účtů bývá drawdown vázán na uzavřený balance — otevřená pozice v plusu vám nezvyšuje polštář, dokud ji nezavřete. U futures účtů se ale běžně používá trailing drawdown počítaný z peak equity, tedy z nejvyšší dosažené hodnoty účtu včetně nerealizovaného zisku. To zní jako výhoda, dokud si neuvědomíte důsledek: jakmile plovoucí zisk zvedne vaše peak equity, limit drawdownu se posune s ním a už se nevrátí zpátky, i kdyby cena šla proti vám.

ParametrForex / multi-asset modelFutures model (CME)
Typický cyklus výplat14 dní nebo on-demandČastěji, s limitem v prvních 30 dnech
Základ pro drawdownUzavřený balancePeak equity (trailing drawdown)
Vliv nerealizovaného ziskuNemění polštářZvedá i "utahuje" limit
Typický první payout capZpravidla bez zvláštního stropu$1,000–$2,000

Co to znamená pro plánování cash flow z prop tradingu

Praktická past: výběr peněz z futures účtu vám může efektivně snížit trailing drawdown polštář, protože vybraná částka se odečte od equity, ze kterého se limit počítá. Výplata tedy není zadarmo — kupujete si likviditu za cenu menšího manévrovacího prostoru pro další obchody. U forexových výplat vázaných na balance tohle riziko v takové míře nehrozí, protože polštář reaguje jen na uzavřené obchody.

Doporučení je jednoduché: rytmus výplat si sladit s tím, jak reálně generujete zisk. Scalper na XAUUSD s denní frekvencí obchodů profituje z modelu s kratším cyklem nebo možností on-demand výběru — zisk realizuje často a chce ho i často vidět na účtu. Swing trader, který drží pozice přes týden nebo dva, naopak žádnou spěchající výplatu nepotřebuje a spíš ocení vyšší strop škálování než frekvenci výběrů. Než porovnáváte procenta rozdělení zisku, ověřte si nejdřív, jestli vám cyklus výplat a metodika drawdownu vůbec sedí ke stylu, kterým tradujete.

Co umazává hodnotu vysokého splitu

Split je poslední proměnná v řetězci podmínek, ne první. Než se k němu vůbec dostanete, projde vaše výplata sítem pravidel — pravidlo konzistence, minimální dny tradingu, KYC verifikace a limity drawdownu — a každé z nich dokáže z 90% splitu udělat na papíře hezké číslo, které se v realitě smrskne na zlomek.

Pravidlo konzistence: jak vám zablokuje výplatu na zeleném účtu

Pravidlo konzistence prop firma nastavuje limit, kolik smí jeden jediný den tvořit z vašeho celkového zisku — typicky 30 až 40 %. Zní to jako detail, dokud si to nespočítáte na konkrétním čísle. Máte účet s $1,000 zisku za měsíc. Z toho $600 jste vydělali jeden den na NFP, kdy vám vyšel dokonalý vstup do breakoutu. Zbylých $400 jste posbírali po drobkách ve zbylých patnácti obchodních dnech. Pokud firma vyžaduje strop 40 % na jeden den, váš NFP den (60 % z celku) porušuje pravidlo — a výplatu nedostanete, dokud zbytek měsíce nedorovnáte tak, aby žádný den nepřesáhl limit. Váš účet je v zeleném, ale peníze nevidíte. Přesně tahle mechanika dělá z vysokého splitu marketingové číslo, které v praxi nikdy nerealizujete, pokud tradujete koncentrovaně kolem velkých zpráv místo rozloženého konzistentního tempa.

Minimální počet tradovaných dní a aktivita mezi payouty

Druhá brzda jsou minimální dny tradingu — většina firem vyžaduje odtradovat určitý počet dní (často 5 až 10) předtím, než si o výplatu vůbec můžete zažádat, a totéž se opakuje mezi jednotlivými payouty. U některých firem se přitom počítají jen dny, kdy jste otevřeli a uzavřeli obchod — den, kdy jste jen sledovali graf a nic neotevřeli, se nepočítá. Pokud jste swing trader, který drží pozici přes týden, tohle pravidlo vás nutí buď otevírat zbytečné obchody jen kvůli splnění kvóty, nebo čekat déle na první výplatu, než jste čekali.

Limity výběru, KYC a zdržení první výplaty

KYC verifikace (ověření totožnosti a doložení dokladů) je u první výplaty prakticky univerzální a běžně přidá několik dní ke standardnímu payout cyklu — ne proto, že by firma chtěla zdržovat, ale protože jde o regulatorní povinnost stejně jako u bank. Rozdíl je v tom, jestli si ji vyřídíte dopředu, hned po založení účtu, nebo ji řešíte ve chvíli, kdy už máte nárok na výplatu a čekáte s penězi na dosah. Traderi, kteří KYC vyřídí den jedna, dostávají první payout bez zbytečného zdržení. Ti, kdo to odloží, čekají o pár dní déle přesně v moment, kdy jim to nejvíc vadí.

Max drawdown a denní loss limit jako tichý strop odměn

Max drawdown a denní loss limit nejsou jen bezpečnostní pojistky proti vyhoření účtu — fungují jako implicitní strop toho, kolik reálně vyděláte. Čím těsnější limit, tím menší pozici si můžete dovolit otevřít, tím nižší je váš absolutní zisk v dolarech. A 90 % ze $200 je pořád jen $180. Firma s agresivním 90% splitem, ale škrtícím denním loss limitem na 3 %, vám nakonec může vyplatit méně než firma s 80% splitem a volnějším prostorem pro risk.

Než koupíte challenge, položte si těchto pět otázek: Jaké procento zisku smí tvořit jeden den? Kolik dní musíte odtradovat mezi payouty a počítají se i dny bez uzavřeného obchodu? Kdy proběhne KYC verifikace a jak dlouho trvá? Jaký je max drawdown a denní loss limit v absolutních číslech vůči velikosti účtu? A nakonec — odpovídá payout cyklus tempu, jakým reálně tradujete?

Vysoký fixní split vs. škálovací model: co si vybrat

Výhody

  • Fixní vysoký split (např. 85–90 % od prvního payoutu) dává předvídatelnou odměnu už v prvním cyklu a rychleji vrátí poplatek za challenge
  • Fixní model nevyžaduje setrvat na účtu měsíce, aby se procento vůbec zvedlo — vyhovuje traderům s kratším horizontem
  • Škálovací model odměňuje konzistenci a na dlouhém horizontu může přinést vyšší kumulovanou odměnu i vyšší simulovaný kapitál
  • Škálování obvykle znamená i růst velikosti účtu, takže roste absolutní zisk, ne jen procento z něj

Nevýhody / rizika

  • Fixní split se sám o sobě nezvyšuje — bez růstu kapitálu narazíte na strop absolutní odměny
  • Marketingové '100 %' u škálovacích modelů platí až po splnění milníků, na které většina traderů nedosáhne
  • Škálování vyžaduje měsíce bez porušení pravidel; jedno překročení denního loss limitu vás vrátí na start
  • Vysoké procento bývá kompenzované přísnějšími pravidly (pravidlo konzistence, trailing drawdown), která snižují jeho efektivní hodnotu

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Časté otázky

Co znamená profit split u prop firmy?+

Profit split je procentuální podíl ze simulovaného zisku, který si trader ponechá jako performance reward, zbytek jde prop firmě jako kompenzace za riziko a poskytnutý kapitál. U For Traders a podobných firem se běžně pohybuje mezi 80-90 % pro tradera, u některých modelů lze škálováním dosáhnout až na 90-100 %. Nejde o skutečné rozdělení zisku z reálného obchodování, protože veškerý trading probíhá na simulovaném kapitálu – split se vztahuje k výsledkům, které trader vygeneruje v rámci pravidel challenge nebo fundovaného účtu.

Jaký profit split nabízí For Traders v roce 2026?+

For Traders standardně nabízí 80 % z performance rewards pro tradera hned od prvního fundovaného účtu, s možností škálování až k 90 % podle konzistence výkonu. Konkrétní čísla se liší podle typu produktu – Instant Funding, Two-Step nebo Three-Step Challenge mají mírně odlišné podmínky škálování. Rozdíl oproti konkurenci je hlavně v rychlosti, jakou se split zvyšuje, a v tom, že první výplata je dostupná bez zbytečně dlouhého čekání na splnění minimálních dnů tradingu.

Kolik peněz dostanu z $1,000 zisku u FTMO nebo Topstep?+

Konkrétní částka záleží na aktuálně platném splitu dané firmy, ale u většiny top prop firem v roce 2026 se pohybuje mezi $800-900 z každých $1,000 simulovaného zisku. FTMO historicky nabízí split kolem 80-90 %, Topstep u futures účtů pracuje s podobnými čísly, ale s odlišnou logikou výplatních cyklů vázaných na tzv. výplatní zásoby (payout pool). Rozdíl často není v procentu samotném, ale v tom, jak rychle a za jakých podmínek se k té částce reálně dostanete.

Je lepší fixní vysoký split, nebo škálovací model?+

Záleží na vašem stylu tradingu a rychlosti, jakou generujete konzistentní výsledky. Fixní vysoký split od začátku (např. 90 %) se vyplatí traderům, kteří očekávají nižší objem obchodů a chtějí jistotu bez čekání na škálování. Škálovací model, kde split roste s výkonem a časem, dává smysl swing traderům a těm, kdo plánují u jedné firmy zůstat déle a postupně navyšovat kapitál i podíl na performance rewards – z dlouhodobého pohledu často vydělá víc než fixní split zafixovaný na nižší hodnotě.

Co je pravidlo konzistence a proč blokuje výplatu?+

Pravidlo konzistence (consistency rule) omezuje, kolik procent celkového zisku smí pocházet z jediného obchodního dne, obvykle mezi 20-40 % podle firmy. I když máte zelený účet a splníte cílový zisk, jeden extrémně úspěšný den může toto pravidlo porušit a výplatu zablokovat nebo zkrátit. Nejčastěji na to narazí traderi s velkými pozicemi na volatilních instrumentech jako XAUUSD nebo US indexy, kde jeden dobrý den snadno vytvoří nepoměr vůči zbytku měsíce.

Proč mají futures prop firmy jinou logiku výplat?+

Futures prop firmy jako Topstep vyplácejí z tzv. payout pool systému místo přímého procenta ze zůstatku účtu, protože obchodují reálné CME kontrakty se specifickou marží a tick hodnotou. Výplaty jsou proto vázané na postupně rostoucí strop dostupné částky, nikoli na okamžitý přístup k celému zisku. Tento model odráží vyšší volatilitu a odlišnou likviditu futures trhů oproti forexu nebo CFD na zlato, kde je struktura splitu jednodušší a přímočařejší.

Kolik stojí challenge a vrací se poplatek zpět?+

Cena challenge se liší podle velikosti účtu a typu produktu, u For Traders se pohybuje řádově od desítek do stovek dolarů podle zvoleného kapitálu. Poplatek za challenge se u většiny firem vrací traderovi v rámci první výplaty performance rewards po úspěšném splnění fáze a schválení fundovaného účtu. To znamená, že reálné náklady na vstup do fundovaného tradingu jsou nulové, pokud challenge projdete – riziko nesete pouze v podobě ztraceného poplatku při neúspěchu.

Jak se v ČR danní odměny z prop tradingu?+

Performance rewards z prop tradingu se v ČR obvykle danní jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů, pokud trader nepodniká jako OSVČ v oblasti tradingu. Přesná klasifikace závisí na frekvenci a charakteru činnosti – při pravidelném a soustavném tradingu může finanční úřad příjem posoudit jako podnikání. Doporučuje se konzultovat konkrétní situaci s daňovým poradcem, protože prop firmy nejsou brokeři a nevystavují klasické doklady o obchodování s cennými papíry.

Jakou strukturu splitu zvolit podle stylu tradingu?+

Scalperi profitují nejvíc z firem s nízkým spreadem a rychlým škálováním splitu, protože generují vyšší frekvenci menších zisků a konzistence hraje klíčovou roli. Swing traderi naopak těží z modelů s vysokým fixním splitem a delšími výplatními cykly, protože jejich zisky přicházejí v nárazech přes delší období. Futures traderi by měli sledovat strop payout poolu a rychlost jeho růstu spíš než samotné procento splitu, protože ten určuje reálný limit toho, kolik si mohou v daném období vybrat.

MH

Written by

Marcel Hambálek

Senior Trader, For Traders

Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge