Jak získat financování od proprietární obchodní firmy

Jak získat financování od proprietární obchodní firmy v roce 2026: typy evaluací, ziskové cíle, drawdown limity, position sizing a cesta k první výplatě.

How to Get Funded by a Proprietary Trading Firm

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders

Financování od proprietární obchodní firmy získáte tak, že si koupíte evaluaci (challenge), splníte ziskový cíl bez porušení daily loss limitu a max drawdownu, projdete ověřením a poté dostanete fundovaný účet se simulovaným kapitálem. Z výsledků na něm vám firma vyplácí performance rewards podle sjednaného profit splitu.

Klíčové poznatky

  • Prop firma není broker — For Traders je vzdělávací platforma a prop trading firma; trading v challenge i na fundovaném účtu probíhá na simulovaném kapitálu a odměnou jsou performance rewards, ne „zisky z firemních peněz“.
  • Typická evaluace v roce 2026 stojí desítky až stovky dolarů a měří tři věci: ziskový cíl, denní ztrátový limit a maximální drawdown — poslední dvě vás vyřadí mnohem častěji než první.
  • Volba mezi Instant Funding, One-Step, Two-Step a Three-Step Challenge se řídí vaší strategií: scalper na XAUUSD potřebuje jiný drawdown model než swingový trader na US100.
  • Rozdíl mezi static a trailing drawdownem mění řízení otevřené pozice víc než jakékoli jiné pravidlo — u trailingu vás může vyhodit i obchod, který skončil v plusu.
  • Riziko 0,5–1 % na obchod je u účtu $50,000 rozdíl mezi $250 a $500 na pozici; při 5% max DD to znamená 10 až 20 chyb v řadě, než je konec.
  • Nejčastější důvody neúspěchu nejsou špatné vstupy, ale revenge trading po ztrátě, přepákování před koncem fáze a nechtěné porušení news nebo weekend pravidel.

Podívejte se: související video

Co jsou proprietární obchodní firmy a čím se liší od brokera

Proprietární obchodní firma (prop firma) vám neotevírá přístup na trh s vaším kapitálem — prodá vám evaluaci, a pokud ji splníte, dá vám k dispozici fundovaný účet se simulovaným kapitálem, ze kterého plynou performance rewards. Broker naproti tomu jen zprostředkuje obchod s vašimi vlastními penězi a nese s vámi (respektive vy sami) veškeré riziko ztráty. Je to zásadně jiný obchodní vztah, i když se ovládací panel platformy může na první pohled podobat.

Definice: prop firma jako vzdělávací a evaluační platforma

Prop firma je v první řadě vzdělávací a evaluační platforma. Neprodává vám finanční produkt ani investici — prodává vám příležitost prokázat, že umíte tradovat podle daných pravidel risk managementu. For Traders v tomto smyslu není broker: je to prop trading firma, která nastaví Trading Challenge s jasnými pravidly (ziskový cíl, daily loss limit, max drawdown) a testuje, jestli je váš přístup k tradingu opakovatelný, ne jednorázově šťastný.

Simulovaný kapitál vs. reálný účet u brokera

U brokera vkládáte vlastní peníze a každý pip proti vám je reálná ztráta z vašeho účtu. U prop firmy probíhá celá challenge i navazující fundovaný účet na simulovaném kapitálu — čísla na obrazovce reflektují reálné tržní ceny (spready, slippage, gapy o víkendu), ale žádné skutečné peníze se na burze nepohybují. Tohle rozlišení není kosmetika, je to jádro celého modelu: riskujete poplatek za evaluaci, ne desítky tisíc dolarů vlastního kapitálu. Když challenge splníte, firma vám na základě výsledků na simulovaném účtu vyplácí performance rewards podle dohodnutého profit splitu — to je ten skutečný peněžní tok, který z evaluace nakonec dostanete na účet vy.

Jak prop firma vydělává a co z toho plyne pro vás

Obchodní model není žádné tajemství ani past: firma vydělává primárně na poplatcích za evaluace a sekundárně sdílí podíl na performance rewards vyplácených úspěšným traderům. Bez démonizace — je to legitimní byznys postavený na tom, že projde jen menšina uchazečů, a bez idealizace — právě proto musíte brát risk management challenge smrtelně vážně, ne jako formalitu.

Tenhle model se masivně rozšířil po roce 2020, kdy retailoví tradeři hledali cestu k větší kapitálové páce bez nutnosti riskovat vlastní úspory, a platformy zároveň zpřístupnily multi-asset nabídku napříč forexem, zlatem, indexy i futures. V roce 2026 je proto standardem, že prop trading firmy nabízejí nejen forex a gold/commodities, ale i US indexy, CME futures a krypto challenge — pokrývají prakticky celé spektrum toho, co dnes retailový trader chce tradovat.

Cesta k fundovanému účtu v 7 krocích

Fundovaný účet získáte, když projdete evaluací bez porušení risk limitů, necháte si ověřit identitu a podepíšete smlouvu s prop firmou. Celý proces od prvního tradu na demu po první performance reward trvá reálně 8 až 16 týdnů — záleží na tom, jak rychle splníte ziskový cíl a kolik minimálních obchodních dnů vaše challenge vyžaduje.

Kroky 1–3: trading plán, výběr firmy, výběr velikosti účtu

Krok 1 – Napište si trading plán (2–4 týdny na sběr dat). Než zaplatíte za jakoukoli evaluaci, potřebujete písemný trading plán a alespoň 2–3 měsíce statistik z dema nebo malého live účtu. Bez toho neznáte svůj skutečný win rate, průměrné R:R ani to, jak se chováte po sérii ztrát. Firmy neposuzují, jestli plán máte v hlavě — posuzují výsledky na účtu, ale vy sami potřebujete vědět, jestli vaše strategie statisticky funguje dřív, než na ni vsadíte cenu challenge.

Krok 2 – Vyberte si firmu a typ evaluace (2–3 dny na research). Hodnotící proces prop firmy se liší firmu od firmy — jedna dovoluje trading přes víkend na kryptu, jiná zakazuje news trading, další má trailing drawdown místo statického. Pokud stavíte na swingových pozicích na zlatě, hledejte Two-Step Challenge s volnějšími pravidly držení pozic přes noc. Pokud jste scalper na US100, dávejte přednost firmám bez omezení na minimální dobu držení pozice.

Krok 3 – Zvolte velikost účtu, kterou umíte ubránit (1 den rozhodování). Nejčastější chyba: trader s kapitálem na $5,000 účet koupí $100,000 challenge, protože "větší účet, větší reward". Výsledek je vyšší psychologický tlak, stejná procentuální disciplína ale s vyššími absolutními čísly ve stresu. Zvolte velikost, na které jste svůj risk management otestovali na demu — škálovat můžete později.

Kroky 4–5: fáze 1 a fáze 2 evaluace

Krok 4 – Fáze 1 evaluace (1–4 týdny). Zde se hraje o to, jak projít prop firm challenge bez porušení daily loss limitu a max drawdownu. Cíl bývá kolem 8–10 % zisku, ale skutečný test je disciplína: dodržet plán i po dvou ztrátových dnech za sebou. Nejrychlejší cesta k vyhoření challenge je snaha splnit cíl za tři dny — pomalejší, konzistentní přístup s menším rizikem na trade má statisticky vyšší šanci na projití.

Krok 5 – Fáze 2 evaluace (1–4 týdny). Druhá fáze Trading Challenge má obvykle nižší ziskový cíl (kolem 4–5 %), ale stejné DD limity. Tady traders často polevují — už "vidí" fundovaný účet a začnou zvyšovat velikost pozic. Držte se přesně stejného risk managementu jako ve fázi 1, minimální počet obchodních dnů dodržte i kdyby cíl splníte dřív.

Kroky 6–7: verifikace, fundovaný účet a první performance reward

Krok 6 – KYC ověření a podpis smlouvy (3–7 dní). Po úspěšném dokončení evaluace následuje KYC ověření — doklad totožnosti, ověření adresy, u některých firem i zdroj prostředků. Tohle je administrativní krok, ne obchodní, ale zdržení tady je běžné, pokud dokumenty nesedí formátem. Po ověření podepíšete smlouvu definující profit split a pravidla fundovaného účtu.

Krok 7 – Fundovaný účet a první performance reward (2–4 týdny do první výplaty). Na fundovaném účtu tradujete stejnou strategii, stejný risk management, žádné experimenty. Po prvním výplatním cyklu — obvykle po dosažení minimálního zisku a splnění cyklu podle smlouvy — přijde první performance reward. Tady se rozhodujete, jestli reward reinvestujete do většího účtu, nebo škálujete ten stávající podle podmínek firmy pro navýšení kapitálu.

Instant Funding, One-Step, Two-Step nebo Three-Step: co si vybrat

Čím méně fází evaluace absolvujete, tím vyšší poplatek nebo přísnější drawdown limit dostanete výměnou — firma si riziko musí vykompenzovat někde. Neexistuje "nejlepší" typ challenge, existuje jen ten, který sedí vaší strategii a fázi, ve které jako trader jste.

Srovnávací tabulka typů evaluací 2026

Typ evaluacePočet fázíTypický poplatekDrawdown limitPro koho
Instant Funding0 (bez evaluace)VyššíPřísnějšíZkušený trader s prokázanou konzistencí
One-Step Challenge1Střední až vyššíPřísnějšíTrader, co chce rychlé fundování bez zbytečných kol
Two-Step Challenge2NejnižšíNejvolnějšíProp trading pro začátečníky, standardní volba
Three-Step Challenge3NízkýVolný, ale delší procesTrader, který chce postupně budovat kapitál i disciplínu

Logika je přímočará: Two-Step Challenge je dnes nejlevnější vstup na trh s nejvolnějšími limity, a proto je standardem pro většinu začátečníků — máte dvě fáze na to, abyste dokázali, že umíte dodržet risk management, a firma za to nabízí pohodlnější podmínky. Naopak Instant Funding a One-Step přeskakují část ověřování, takže riziko se přenáší do přísnějšího drawdownu nebo vyššího vstupního poplatku.

Pro koho je Instant Funding a Pay After Pass

Instant Funding dává smysl traderovi, který už má za sebou desítky nebo stovky obchodů se stabilní equity křivkou a nechce ztrácet týdny na dokazování něčeho, co už ví o sobě sám. Zaplatíte vyšší vstupní poplatek, ale okamžitě dostanete přístup k simulovanému kapitálu bez fáze ověřování. Je to produkt pro tradera, který zná svůj edge, ne pro člověka, co teprve testuje strategii na živém trhu.

Pay After Pass funguje jinak — poplatek za challenge platíte až po úspěšném absolvování evaluace, ne předem. Pro tradera s omezeným kapitálem na start je to způsob, jak vstoupit do prop tradingu bez počátečního rizika ztráty vstupního poplatku, pokud evaluaci nezvládne. Nevýhodou bývá o něco přísnější nastavení pravidel nebo vyšší cílový zisk — firma si tímto způsobem kompenzuje odloženou platbu.

Scalping vs. swing: která evaluace sedne vaší strategii

Pokud jste intradenní scalper na XAUUSD a otevíráte desítky pozic denně s krátkým držením, hledejte evaluaci s vyšším daily loss limitem — jedna špatná série obchodů kolem NFP nebo FOMC vás jinak vyřadí ze hry dřív, než stihnete strategii rozjet. Two-Step Challenge s volnějším denním limitem je tu často lepší volba než přísnější Instant Funding.

Naopak swingový trader, který drží pozice přes noc nebo přes víkend, potřebuje evaluaci, kde je držení pozic mimo obchodní hodiny výslovně povolené — bez toho vám gap na otevření trhu v pondělí může sebrat účet i při technicky správném obchodě. Three-Step Challenge s volnějšími pravidly na dobu držení bývá pro tento styl komfortnější než rychlejší, ale přísnější varianty.

Ziskové cíle a drawdown limity: čísla, která rozhodují

O tom, jestli evaluaci projdete nebo ne, nerozhoduje jen to, jestli dosáhnete ziskového cíle. Rozhoduje to, jestli po cestě neporušíte daily loss limit a max drawdown — a přesně tady padá naprostá většina účtů, ne na neschopnosti dosáhnout profitu. Ziskový cíl a drawdown limity spolu tvoří matematickou klec, ve které se musíte pohybovat, a pochopení jejích hranic je půlka úspěchu.

Daily loss limit — nejčastější příčina vyřazení

Daily loss limit se počítá od equity nebo balance na začátku obchodního dne (podle serverového času firmy, typicky 00:00 CET) a do výpočtu se počítá i otevřená plovoucí ztráta, ne jen realizovaná. To je detail, který zlomí spoustu jinak dobrých traderů: pokud máte otevřenou pozici, která je v danou chvíli o $2,500 v mínusu, tato ztráta se okamžitě promítá do vašeho denního limitu, i kdybyste pozici nakonec zavřeli se ziskem. U evaluací s equity-based limitem stačí, aby vás trh na pár minut prohnal proti vám hlouběji, než jste čekali, a účet je pryč — bez ohledu na to, jak obchod nakonec skončil.

Prakticky to znamená: velikost pozice si počítejte tak, aby i maximální rozumná plovoucí ztráta (na základě vašeho stop lossu) zůstala výrazně pod denním limitem, ne na jeho hraně.

Static vs. trailing drawdown a proč to mění celou strategii

Static drawdown počítá hranici z počátečního zůstatku účtu a ta se nikdy neposouvá — na účtu $100,000 s 10% static drawdownem je vaše dno vždy $90,000, ať vyděláte cokoli. Trailing drawdown se naopak posouvá nahoru za vaším equity peakem, a to je zásadní rozdíl v tom, jak musíte řídit riziko po sérii dobrých obchodů.

Konkrétní příklad na účtu $100,000 s 10% limitem:

SituaceStatic drawdown (hranice)Trailing drawdown (hranice)
Start účtu$90,000$90,000
Equity vyroste na peak $115,000$90,000 (beze změny)$105,000 (posunuto s peakem)
Equity klesne intradenně na $104,000OK, stále nad hranicíBREACH — pod $105,000
Obchod se nakonec zavře na $106,000Účet žije dálÚčet je vyřazen, i když jste v plusu

Přesně proto trader s trailing drawdownem po dobré sérii obchodů nesmí přidávat riziko — čím výš equity vylezete, tím výš se vám podlaha zvedne pod nohama. Static drawdown vám naopak dává pevnou, neměnnou rezervu, se kterou lze počítat od prvního dne.

Minimální obchodní dny a pravidlo konzistence

Většina evaluací vyžaduje minimální počet obchodních dnů (běžně 5), aby vám neprošel jeden šťastný den jako důkaz opakovatelnosti. K tomu se váže pravidlo konzistence: žádný jednotlivý den nesmí tvořit neúměrnou část celkového výsledku — typicky se hlídá strop kolem 30–40 % celkového zisku z jednoho dne. Pokud jeden lucky trade vydělá polovinu cíle, evaluace vás donutí tento zisk rozložit do dalších dnů, jinak výsledek neuznají jako platný. Je to filtr proti gamblerskému stylu a zároveň signál, jak má vypadat konzistentní equity křivka, kterou firma chce vidět, než vám svěří skutečný fundovaný kapitál.

Matematika position sizingu: kolik smíte riskovat na obchod

Riziko na obchod v challenge se obvykle pohybuje mezi 0,5 % a 1 % velikosti účtu — to je hranice, při které vám matematika dovolí přežít sérii proher a zároveň splnit ziskový cíl v rozumném počtu obchodů. Position sizing není detail, který doladíte cestou. Je to jediná proměnná, kterou máte plně pod kontrolou, zatímco trh dělá, co chce.

Tabulka: velikost účtu × max DD × risk na obchod

Velikost účtu5 % max DD10 % max DDRisk 0,5 %/obchodRisk 1 %/obchodProher v řadě do 10 % DD (při 1 %)
$10,000$500$1,000$50$10010
$25,000$1,250$2,500$125$25010
$50,000$2,500$5,000$250$50010
$100,000$5,000$10,000$500$1,00010
$200,000$10,000$20,000$1,000$2,00010

Číslo v posledním sloupci je klíčové: při riziku 1 % na obchod potřebujete deset proher v řadě, abyste narazili na 10% max drawdown. Při 0,5 % je to dvacet proher — a taková série je statisticky extrémně nepravděpodobná, pokud netradujete bez stop lossu nebo nemartingalujete velikost pozice po prohře.

Od procenta k lotu: výpočet přes stop v pipech

Procento rizika samo o sobě lot nedá. Potřebujete vzdálenost stop lossu a hodnotu pipu pro daný instrument. Vzorec je jednoduchý:

Risk v USD ÷ (stop v pipech × hodnota pipu) = velikost pozice v lotech

Příklad: účet $25,000, riziko 1 % = $250. Stop loss 30 pipů na EURUSD, kde hodnota pipu při 1 standardním lotu je zhruba $10. Výpočet: $250 ÷ (30 × $10) = 0,83 lotu. Na XAUUSD se hodnota pipu (respektive bodu) počítá jinak — u zlata se běžněji pracuje s pohybem v dolarech na unci, takže si hodnotu ověřte přímo v obchodní platformě než v tabulce z jiného instrumentu. Přesně tenhle výpočet velikosti pozice by měl předcházet každému vstupu, ne následovat po něm.

Kde traderi nejčastěji ztrácejí matematickou výhodu, je poměr R:R. Pokud cílíte na 8% zisk s R:R 1:1 a win rate 50 %, váš očekávaný výsledek (expectancy) se blíží nule — polovina obchodů vydělá, polovina prodělá stejnou částku, a náklady na spread a komise vás dostanou do mírného mínusu. R:R pod 1:1,5 v kombinaci s 50% úspěšností na 8% cíl v rozumném časovém rámci prostě nevychází. Potřebujete buď vyšší win rate, nebo lepší poměr — ideálně obojí.

Rezerva na slippage, spread a gap

Papírový limit a reálný limit nejsou totéž. Kolem NFP nebo FOMC se spread na hlavních párech běžně rozšíří na trojnásobek běžné hodnoty a slippage vám může posunout fill o několik pipů proti vám — u zlata to bývá ještě výraznější. Pokud počítáte risk na hraně max drawdownu bez rezervy, jeden špatně načasovaný vstup vás z evaluace vyřadí, i když jste na papíře postupovali disciplinovaně.

Praktické pravidlo: počítejte s 10–15% rezervou na slippage a rozšíření spreadu při každém výpočtu rizika na obchod. Pokud vám matematika dovoluje riskovat $250, plánujte tak, jako by to bylo $215–225. Tahle rezerva vás nebude stát skoro nic z tempa plnění cíle, ale zachrání vás v momentě, kdy trh udělá gap přesně proti vaší pozici.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

XAUUSD, US100 a CME futures: podmínky se liší podle instrumentu

Stejný dolarový risk vypadá na goldu, indexu a futures kontraktu úplně jinak — kdo počítá position sizing univerzálně podle EURUSD, na XAUUSD nebo US100 nevědomky trojnásobí expozici a evaluaci si spálí na volatilitě, ne na špatné analýze. Podmínky prop firmy se sice formálně neliší instrument od instrumentu, ale reálná matematika rizika ano, a to je gap, který většina česky psaných návodů ignoruje.

Gold jako nejobchodovanější instrument v challenge a jeho ATR nároky

XAUUSD je na platformě For Traders dlouhodobě nejobchodovanějším instrumentem napříč challenge i fundovanými účty — a zároveň nejčastější příčinou vyhořelých účtů. Denní ATR (average true range) se u zlata běžně pohybuje v řádu 20–30 dolarů, což v praxi znamená stop na úrovni 150–250 pipů jako standard, ne jako přehnaně široký stop. Pokud jste zvyklí na EURUSD, kde 20–30 pipů je slušný denní rozsah, a stejnou logiku přenesete na gold beze změny lot size, dostanete se do situace, kdy jeden špatný swing vyčerpá denní loss limit během pár minut. Řešení není goldu se vyhýbat — je to nejlikvidnější a nejvíc tradovaný instrument v challenge z dobrého důvodu — ale přepočítat position sizing podle aktuálního ATR, ne podle zvyku.

Indices (US100/NSDQ): gapy, overnight a cash vs. futures session

US100 (NSDQ) je druhý nejobchodovanější cluster na platformě a má vlastní pastičku: rozdíl mezi cash session a futures session. Cash session amerických indexů běží zhruba od 15:30 do 22:00 SEČ, ale CFD verze na MetaTrader 5, TradeLocker nebo cTrader se obchoduje prakticky nonstop díky navázání na futures trh. To znamená, že pozice držená přes noc je vystavená overnight gapu — earnings sezóna, asijský open nebo neočekávaná zpráva dokážou otevřít trh o desítky bodů mimo váš stop. Pokud váš risk management počítá se stop lossem jako s garantovanou hranicí ztráty, u indexů přes noc to není pravda; gap prostě stop přeskočí.

CME futures přes For Traders X: tick value a denní limity

Futures segment je v roce 2026 nejrychleji rostoucí částí prop tradingu, hlavně v USA, a For Traders na něj reaguje samostatnou platformou For Traders X pro obchodování CME futures. Evaluace se tu nepočítá v lotech, ale v tickách a kontraktech — u ES (S&P 500) je tick value $12,50, u NQ (Nasdaq) $5, u GC (gold futures) $10, u CL (ropa) $10. Denní loss limit i max drawdown bývají navíc často trailing a počítané intradenně, což mění i to, kdy přesně vám platforma zastaví obchodování v daný den.

InstrumentTypický denní ATRBěžná vzdálenost stopuPlatforma
EURUSD50–70 pipů20–30 pipůMetaTrader 5, TradeLocker, cTrader
XAUUSD200–300 bodů ($20–30)150–250 pipůMetaTrader 5, TradeLocker, cTrader
US100/NSDQ250–400 bodů80–150 bodůMetaTrader 5, TradeLocker, cTrader
ES / NQ / GC / CL (CME futures)závisí na kontraktu a tick valuepočítáno v tickách, ne v pipechFor Traders X

Pravidla, která tradeři porušují nechtěně

Většina zamítnutých výplat nemá nic společného s tím, že by trader neuměl číst trh — padne na porušení pravidla, o kterém ani nevěděl. Účet vypadá ziskově, křivka roste, a pak přijde zamítnutí kvůli otevřené pozici přes NFP nebo víkendovému holdingu, který daný typ účtu zakazuje. Než si koupíte Trading Challenge, přečtěte si podmínky konkrétního účtu — je to pět minut práce, které vás mohou ušetřit poplatek za evaluaci i nervy z toho, že jste splnili ziskový cíl a stejně nedostanete fundovaný účet.

News okna: NFP, FOMC a CPI

Data jako NFP (Non-Farm Payrolls), rozhodnutí FOMC o sazbách nebo CPI dokážou během sekund vygenerovat spready a slippage, které simulují reálné tržní podmínky extrémně věrně — a přesně proto některé typy účtů omezují otevírání nebo držení pozic v těsném okně kolem těchto zveřejnění. News pravidla prop firmy se liší účet od účtu: někde je restrikce jen na otevření nové pozice pár minut před a po datem, jinde platí zákaz držet cokoliv otevřeného přes celé okno. Řešení je banální — ekonomický kalendář (Forex Factory, Investing.com) patří do vaší denní rutiny stejně jako kontrola grafu. Pokud víte, že v 14:30 je NFP a váš účet má news restrikci, zavřete pozici dřív, ne na poslední chvíli.

Držení přes noc a přes víkend

Weekend gap na XAUUSD nebo indexech dovede za dvě hodiny smazat týden poctivé práce — a proto řada účtů výslovně zakazuje držení přes noc nebo přes páteční zavření. Rozdíl mezi typy je zásadní: některé produkty typu Instant Funding weekend holding tolerují, jiné dvoufázové Challenge ho considerují porušením s okamžitým zamítnutím. Než v pátek odpoledne necháte pozici běžet "přes víkend, ono to dojede", ověřte si, jestli váš konkrétní účet držení přes weekend vůbec povoluje. Je to jedna věta v podmínkách, ne dohad.

Kopírování strategií, hedging a zakázané techniky

Mezi zakázané strategie prop firma typicky řadí tři věci: kopírování stejné strategie na více účtech (tzv. account copying mezi vlastními nebo cizími účty), hedging mezi dvěma účty stejné firmy (long na jednom, short na druhém, aby se eliminovalo riziko a "vyrobil" se zisk bez skutečné tržní expozice) a agresivní techniky jako martingale zvyšování pozice po ztrátě, tick scalping v řádu sekund nebo latency arbitráž využívající zpoždění feedu mezi brokerem a platformou. Tyto techniky nejsou zakázané proto, že by firmy nechtěly, abyste vydělávali — jsou zakázané proto, že neodrážejí reálné obchodování a v živém tržním prostředí by vás rozdíl mezi simulovaným a skutečným fillem smetl.

Praktický checklist před každým obchodem: zkontrolujte ekonomický kalendář na daný den, ověřte, jestli váš typ účtu povoluje weekend holding, a vyhněte se čemukoliv, co zavání kopírováním nebo hedgingem mezi účty. Pravidla se liší firma od firmy i produkt od produktu — investujte pět minut do čtení podmínek dřív, než investujete poplatek do evaluace.

Proč většina traderů evaluaci neprojde — a co dělá menšina, která projde

Většina traderů neprojde evaluaci proto, že po dvou ztrátách poruší vlastní risk management a jeden den jim smaže tři týdny poctivé práce. Není to o tom, že by neuměli číst graf — je to o hlavě po ztrátě, ne o vstupu do obchodu.

Vysoká míra neúspěchu je v prop tradingu standard a nemá smysl to zakrývat. Zajímavější otázka zní, čím se liší ti, kdo challenge projdou. Rozdíl skoro nikdy není v lepší strategii — je v tom, co dělají po ztrátě a jak blízko cíli přestanou riskovat víc než obvykle.

Tři vzorce selhání: revenge trading, přepákování, spěch na cíl

Proč tradeři neprojdou challenge má obvykle jeden ze tří scénářů:

  • Revenge trading. Dvě ztráty v řadě, frustrace, a třetí obchod jde s dvojnásobnou pozicí — "abych to dohnal". Trh nedluží nic nikomu, ale účet po tomhle obchodu skoro vždy vypadá hůř, ne líp.
  • Přepákování blízko cíle. Trader je 1,5 % od splnění ziskového cíle a místo toho, aby dojel poslední úsek stejným tempem, zdvojnásobí risk na obchod. Jeden špatný fill a daily loss limit je pryč — spolu s celou evaluací.
  • Spěch na cíl. Snaha splnit target v pěti obchodech místo dvaceti. Menší vzorek, větší variance, menší šance, že se dlouhodobá edge vůbec projeví.

Společný jmenovatel je posunutý stop loss "protože se to určitě vrátí". V datech se to téměř nikdy nevyplatí — pokud stop posouváte pravidelně, jen oddalujete o kolik jste v mínusu.

Trading žurnál jako rozdíl mezi náhodou a systémem

Trading žurnál není administrativa navíc, je to nástroj risk managementu. Bez něj nevíte, jestli vaše ztráty jsou statistický šum, nebo opakovaná chyba ve vstupu. Minimální záznam u každého obchodu: důvod vstupu, timeframe, risk v procentech účtu, a screenshot grafu v momentě vstupu i výstupu.

Po dvou týdnech takového žurnálu vidíte vzorce, které jinak zůstanou skryté — třeba že 70 % vašich ztrát padá na obchody otevřené během NFP nebo FOMC, kdy spread a slippage dělají z papírové edge reálnou ztrátu. To je disciplína, kterou žádná strategie sama o sobě nenahradí.

Jak vypadá disciplinovaný týden v evaluaci

Minorita, která challenge projde, dělá pár konkrétních věcí důsledně, obchod od obchodu:

  • Fixní risk na obchod (např. 0,5–1 % účtu) bez ohledu na sentiment nebo pocit, že "tenhle setup je jistota".
  • Tvrdý limit — maximálně dvě ztráty denně, pak se zavírá platforma a jde se dál až zítra.
  • Ziskový cíl rozložený do 20–30 obchodů, ne do pěti velkých pozic. Menší kroky, méně variance, víc prostoru pro to, aby se edge projevila.
  • Žurnál veden každý den, ne zpětně po týdnu z paměti.

Žádný z těchto bodů není objevný. Rozdíl je v tom, že je drží i ve dnech, kdy trh láká udělat výjimku.

Po průchodu: fundovaný účet, performance rewards a výplaty

Jakmile splníte ziskový cíl a nespadnete do daily loss limitu ani max drawdownu, čeká vás ověření (KYC), podpis smlouvy a přidělení fundovaného účtu se simulovaným kapitálem. Odtud běží první výplatní cyklus a vaše výsledky se přepočítávají na performance rewards podle profit splitu — nejde o reálné obchodování vašich peněz, ale o odměnu vázanou na výkon na simulovaném účtu.

KYC obvykle zabere den až dva — doklad totožnosti, ověření adresy, u některých firem i krátký dotazník k obchodní zkušenosti. Smlouva definuje pravidla fundovaného účtu (stejný daily loss limit a max drawdown jako v challenge, jen teď hraje o skutečné výplaty) a podmínky prvního výplatního okna.

Jak funguje profit split a výplaty z fundovaného účtu

Profit split u prop firem se v roce 2026 pohybuje typicky mezi 80–90 % ve prospěch tradera, zbytek jde firmě jako pokrytí rizika a provozu. Čím vyšší split, tím obvykle přísnější podmínky (nižší leverage, konzervativnější risk limity) — je to kompromis, ne dárek.

Parametr výplatyObvyklá praxe na trhu (2026)
Profit split80–90 % pro tradera
Výplatní cyklusStandardně jednou za 14 dní, u vyšších úrovní i týdně
Minimální částka k výplatěŘádově desítky dolarů, liší se firmu od firmy
Metody výplatyBankovní převod, kryptoměna, platební procesory typu Deel či Rise

Praktický postup: dosáhnete výsledku na fundovaném účtu, požádáte o výplatu podle harmonogramu, firma zkontroluje dodržení pravidel (žádné porušení risk limitů, žádné zakázané strategie z podmínek) a odešle performance rewards zvolenou metodou. Časté chyby, které výplatu zdrží nebo zruší — obchodování přes zprávy makroekonomických dat mimo povolené okno, nebo pokus o arbitráž mezi účty.

Scaling plán: kdy a jak roste velikost účtu

Scaling plán odměňuje konzistenci, ne jeden vydařený měsíc. Typická logika: prokážete-li ziskovost v několika po sobě jdoucích výplatních cyklech při dodržení risk limitů, firma navýší alokaci simulovaného kapitálu — často o desítky procent, u opakovaně stabilních výsledků i skokově. Cíl je jednoduchý: čím déle udržíte edge bez porušení pravidel, tím větší kapitál dostanete k dispozici a tím vyšší je absolutní hodnota performance rewards při stejném procentuálním výsledku.

Firmy scaling nedávají za jeden dobrý týden — sledují stabilitu drawdownu a poměr R:R napříč cykly, ne jednorázový výkyv. Kdo drží disciplínu i po prvním fundování, roste rychleji než kdo se snaží dohnat scaling agresivním navyšováním pozic.

Daně a administrativa pro české tradery

Příjem z prop trading v ČR podléhá zdanění — performance rewards se obvykle posuzují jako příjem z jiné samostatné výdělečné činnosti nebo ostatní příjem podle konkrétní situace tradera. Přesné zařazení, sazbu i případnou registraci k dani se vyplatí probrat s daňovým poradcem, protože se odvíjí od objemu příjmů, formy spolupráce s firmou i vašeho dalšího zaměstnání. Tenhle text není daňové poradenství — je to jen připomínka, že administrativu nemá smysl odkládat na duben.

Prop trading přes evaluaci: výhody a nevýhody

Výhody

  • Přístup k výrazně větší alokaci kapitálu, než jakou byste sami vložili na live účet
  • Váš finanční risk je omezený na cenu challenge — na simulovaném kapitálu neztrácíte vlastní úspory
  • Pevná pravidla (daily loss limit, max DD) vás nutí k risk managementu, který si většina traderů sama nikdy nenastaví
  • Profit split 80–90 % a výplatní cykly, které odměňují konzistenci, ne jednorázový zásah
  • Multi-asset přístup: forex, XAUUSD, indices i CME futures na jedné platformě

Nevýhody / rizika

  • Většina účastníků první evaluaci neprojde — vysoká míra neúspěchu je v odvětví standard
  • Poplatek za challenge je nevratný, pokud nejde o model Pay After Pass
  • Pravidla omezují některé strategie (news trading, držení přes weekend, martingale)
  • Trading probíhá na simulovaném kapitálu, což psychicky vyhovuje ne každému
  • Opakované nákupy challenge se prodraží, pokud řešíte důsledek (poplatek) místo příčiny (chybějící edge)

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Časté otázky

Jak získat financování od proprietární obchodní firmy?+

Financování získáte tak, že zakoupíte Trading Challenge, splníte stanovený ziskový cíl bez porušení drawdown limitů a poté dostanete přístup k fundovanému účtu se simulovaným kapitálem. Proces obvykle probíhá ve dvou krocích – One-Step nebo Two-Step Challenge, případně přes Instant Funding bez evaluace. Klíčové je dodržet daily loss limit a max drawdown, ne jen dosáhnout cílového zisku. Po splnění podmínek firma jako For Traders ověří obchodování a přidělí vám fundovaný účet s nárokem na performance rewards.

Co je proprietární obchodní firma a čím se liší od brokera?+

Proprietární obchodní firma (prop firma) poskytuje traderům simulovaný kapitál k obchodování po splnění evaluace, na rozdíl od brokera, který jen zprostředkovává přístup na trh k vašim vlastním penězům. Broker vydělává na spreadech a komisích z vašeho kapitálu, prop firma vydělává na vstupních poplatcích za challenge a sdílí výnos jen s tradery, kteří evaluaci projdou. For Traders není broker – veškeré obchodování probíhá na demo/simulovaném kapitálu, výplaty jsou performance rewards, ne reálné zisky z burzy.

Kolik stojí Trading Challenge u prop firmy?+

Cena challenge se odvíjí od velikosti účtu a typu evaluace, obvykle od desítek dolarů za menší účty do několika set dolarů u účtů s kapitálem $100,000 (cca 2 300 000 Kč) a víc. Instant Funding je dražší, protože odpadá evaluační fáze, Two-Step Challenge bývá levnější než One-Step díky rozloženým cílům. Poplatek se vyplatí, pokud plánujete obchodovat disciplinovaně delší dobu – u prvního funded účtu se často vrací formou refundace po dosažení výplaty.

Jaký je rozdíl mezi Instant Funding a Two-Step Challenge?+

Instant Funding poskytuje přístup k simulovanému kapitálu okamžitě bez evaluační fáze, zatímco Two-Step Challenge vyžaduje projít dvěma ziskovými fázemi s vlastními pravidly drawdownu. Instant Funding se hodí pro tradery, kteří chtějí rychle začít a akceptují vyšší vstupní poplatek i konzervativnější rozdělení rewards. Two-Step Challenge je levnější na vstupu a dává víc prostoru ověřit strategii, ale trvá déle – typicky týdny až měsíce podle vašeho tempa obchodování.

Proč většina traderů neprojde evaluací prop firmy?+

Většina traderů neprojde evaluací kvůli porušení risk managementu, ne kvůli špatné strategii – typicky překročí daily loss limit po sérii ztrátových obchodů nebo zvýší velikost pozice ve snaze dohnat ztrátu. Traderi, kteří evaluaci projdou, obchodují s pevným R:R, respektují stop loss bez přesouvání a nechávají strategii běžet i po sérii proher. Selhání bývá psychologické, ne technické – tlak dokončit challenge rychle vede k emocionálnímu rozhodování.

Kolik času zabere získat první výplatu z fundovaného účtu?+

Realisticky trvá cesta od zakoupení challenge k první výplatě z fundovaného účtu několik týdnů až měsíců, podle typu evaluace a vaší obchodní frekvence. Two-Step Challenge vyžaduje splnit minimální počet obchodních dnů v každé fázi, takže i disciplinovaný trader potřebuje minimálně 2–4 týdny na fázi. Po přechodu na funded účet následuje první cyklus výplat performance rewards obvykle po uplynutí stanoveného období, často 14 nebo 30 dní.

Jak spočítat velikost pozice, aby nedošlo na daily loss limit?+

Velikost pozice spočítáte tak, že maximální ztrátu na jeden obchod (např. 1 % z účtu) vydělíte vzdáleností stop lossu v pipech nebo dolarech na lot. Daily loss limit je pak strop – pokud obchodujete víc pozic denně, sečtěte jejich potenciální riziko tak, aby souhrn nikdy nepřekročil stanovené procento (typicky 4–5 % u For Traders). Bezpečnější je počítat s menší pozicí, než maximum dovoluje, protože slippage a rozšířený spread při news mohou zvýšit reálnou ztrátu.

Jaká pravidla challenge se nejsnáz poruší nechtěně?+

Nejčastěji tradeři nevědomky poruší pravidla news tradingu, držení pozic přes weekend nebo požadavek konzistence obchodování. News trading bývá omezen kolem zpráv jako NFP nebo FOMC, kdy širší spread a slippage mohou způsobit neplánované ztráty počítané proti limitu. Konzistence znamená, že jeden mimořádně ziskový den nesmí tvořit většinu celkového zisku z fáze – to tradeři často zjistí až při kontrole před výplatou, proto je nutné číst podmínky konkrétní challenge předem.

MH

Written by

Marcel Hambálek

Senior Trader, For Traders

Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge