Jak získat financovaný účet během jediného dne?
Fundovaný účet za jeden den je v roce 2026 možný jen přes Instant Funding. Čísla, limity drawdownu, cena, minimální obchodovací dny a timeline k první výplatě.

By Jakub Rož · Founder & CEO, For Traders
Fundovaný účet za jeden den lze v roce 2026 získat pouze přes Instant Funding — produkt bez evaluační fáze, kde po zaplacení poplatku a dokončení registrace obchodujete na simulovaném kapitálu obvykle do několika hodin. U klasických challenge produktů (One-Step, Two-Step) je jednodenní průchod fakticky vyloučený, protože pravidla vyžadují minimální počet obchodovacích dnů.
Klíčové poznatky
- Instant Funding je jediná cesta k fundovanému účtu během jednoho dne — evaluační fáze zcela chybí, platíte vyšší vstupní poplatek a obvykle akceptujete nižší profit split.
- Standardní limity v roce 2026: 5 % denní loss limit a 10 % maximální drawdown, což na $10,000 účtu znamená $500 denně a $1,000 celkově (cca 11 500 a 23 000 Kč).
- One-Step Challenge zvládne rychlý trader za 1–5 obchodních dnů, Two-Step Challenge prakticky nikdy pod dva týdny kvůli dvěma fázím a minimálním obchodovacím dnům.
- Bezpečný risk na první den fundovaného účtu je 0,5–1 % kapitálu na obchod, tedy $50–$100 na $10,000 účtu, při R:R minimálně 1:1,5.
- Profit split u For Traders se pohybuje mezi 80/20 a 90/10 ve prospěch tradera a poplatek za challenge se u většiny produktů vrací s první výplatou.
- První payout typicky přichází do 14 dnů od splnění podmínek, ale až po dokončeném KYC — nezapočítávejte ho do plánu dříve.
- XAUUSD a US100 plní profit target nejrychleji ze všech instrumentů a přesně proto vyřadí nejvíc traderů, kteří spěchají.
Podívejte se: související video
Co je fundovaný účet a čí peníze na něm obchodujete
Fundovaný účet je simulovaný obchodní účet, který vám prop firma přidělí po splnění evaluačních podmínek (nebo po zaplacení Instant Funding poplatku) — obchodujete na něm podle pevných risk pravidel a za dosažené výsledky dostáváte performance reward vyplácený v reálných peněz. Klíčové slovo je "simulovaný" — dokud nedojde k výplatě, nikde v procesu nefigurují reálné peníze na trhu.
Definice: fundovaný (funded) účet v jedné větě
Funded účet je demo kapitál, který vám prop firma "propůjčí" k obchodování podle jasně daných pravidel (max drawdown, denní loss limit, povolené instrumenty) — a když tato pravidla dodržíte a účet je v simulovaném zisku, dostanete odpovídající podíl vyplacený reálně.
Simulovaný kapitál vs. reálné peníze — kde je hranice
Hranice je jasná a je potřeba ji chápat hned na začátku, protože kolem toho panuje spousta zmatků: celý trading, ať jde o evaluaci nebo fundovaný účet, se odehrává na simulovaném (demo) kapitálu. Vaše otevřené pozice, drawdown, zisk i ztráta — to všechno jsou čísla v simulovaném prostředí, ne skutečné objednávky na burze. Reálné peníze vstupují do hry až ve chvíli, kdy si nárokujete performance reward — tehdy proběhne KYC ověření a firma vám vyplatí odpovídající částku ze svého. Pro tradery to má jednu důležitou implikaci: risk, který na účtu podstupujete, se týká pravidel a limitů challenge, ne skutečného kapitálu na trhu — což je zásadní rozdíl oproti tomu, když riskujete vlastní peníze na klasickém brokerském účtu.
Prop firma není broker
For Traders je vzdělávací platforma a prop trading firma — nikoliv broker. Tenhle rozdíl není jen formalita, je to jádro celého modelu. Broker vydělává na spreadu a komisích z vašeho obchodování a částečně i na vašich ztrátách, pokud funguje jako market maker. Prop firma bez brokera, jako For Traders, vydělává primárně na poplatcích za challenge a Instant Funding — ne na tom, že proděláte. Proto nemá smysl, aby vás firma tlačila do rychlého selhání; naopak, čím víc traderů úspěšně prochází a dlouhodobě obchoduje na fundovaném účtu, tím zdravější je byznysový model platformy.
Právě tahle konstrukce dělá fundovaný účet férovější startovní bod než obchodování vlastního kapitálu bez struktury. Místo abyste riskovali vlastní úspory bez pravidel a disciplíny, dostanete simulovaný kapitál s předem definovaným risk rámcem — a teprve když dokážete, že umíte hrát podle pravidel, jde do hry reálná výplata.
Dá se fundovaný účet získat za jeden den? Přímá odpověď
Ano, ale jen v jednom případě: přes Instant Funding. Fundovaný účet za jeden den reálně dostanete pouze u produktu bez evaluační fáze — zaplatíte poplatek, dokončíte registraci a přístupové údaje na simulovaný kapitál obvykle přijdou do několika hodin. U klasického Two-Step nebo One-Step Challenge je jednodenní průchod matematicky nemožný, protože pravidla vyžadují minimální počet obchodovacích dnů rozložený do víc kalendářních dnů.
Kdy „funded za 24 hodin“ znamená Instant Funding
Když narazíte na slogan „funded do 24 hodin" nebo „funded do hodiny", jde vždy o Instant Funding — prop firmu bez evaluace v pravém slova smyslu. Neprocházíte žádnou fází, kde byste musel dokazovat konzistentní výkon na demo účtu. Místo toho platíte vyšší jednorázový poplatek a firma vám okamžitě přidělí simulovaný kapitál s vlastním risk rámcem (max drawdown, denní ztrátový limit). Rychlost tady neznamená rychlý průchod evaluací — evaluace tu prostě není. Rychlost znamená rychlost administrativy: platba, KYC, vygenerování loginu.
Proč minimální obchodovací dny jednodenní průchod vylučují
U Two-Step nebo Three-Step Challenge najdete v pravidlech podmínku typu „minimálně 5 obchodovacích dnů" nebo „minimálně 10 obchodovacích dnů" pro každou fázi. Obchodovací den se počítá jako kalendářní den, kdy jste otevřel a zavřel alespoň jednu pozici — a firmy tuto podmínku hlídají automaticky přes systém. I kdybyste splnil profit target na XAUUSD hned první hodinu tradingu, systém vás dál nepustí, dokud neodtradujete požadovaný počet dnů. Tahle mechanika existuje záměrně: platforma chce vidět konzistenci, ne jeden šťastný swing na volatilním breakoutu kolem NFP. Proto je odpověď na otázku „jak získat funded účet za jeden den" u challenge produktů jednoznačně ne — bez ohledu na to, jak dobře tradujete.
Co ještě zdrží: registrace, platba, přístupové údaje
I u Instant Funding se „jeden den" v praxi skládá z několika kroků, které nejsou instantní:
- Potvrzení platby — platební brána nebo krypto transakce může trvat od minut po pár hodin podle metody
- Ověření registrace — vyplnění údajů, případně KYC dokumenty
- Doručení přístupových údajů — login a heslo na MetaTrader 5, TradeLocker, cTrader nebo For Traders X vám přijde e-mailem po zpracování objednávky
V praxi to znamená, že mezi kliknutím na „koupit" a prvním obchodem na fundovaném účtu uplyne klidně i pár hodin, ne minut. Pokud objednáváte večer nebo přes víkend, kdy podpora nepracuje, může se doručení posunout na další pracovní den. Realistické očekávání: fundovaný účet za jeden den u Instant Funding ano, ale s rezervou na administrativu — ne bleskový přístup do sekundy po platbě.
Tři cesty k fundovanému účtu: Instant Funding vs. One-Step vs. Two-Step
Cesta k fundovanému účtu se vždycky láme mezi rychlostí a cenou — čím dřív chcete obchodovat na simulovaném kapitálu, tím víc zaplatíte předem a tím menší podíl z performance reward si na konci odnesete. For Traders nabízí tři základní varianty a jednu platební nadstavbu, která mění, kdy poplatek skutečně zaplatíte.
Instant Funding: bez evaluace, vyšší poplatek
Instant Funding je jediný produkt, kde neexistuje evaluační fáze — po zaplacení a registraci obchodujete na simulovaném kapitálu prakticky ihned, reálně do několika hodin. Zaplatíte za to nejvyšší vstupní poplatek z celého portfolia a profit split bývá nastaven konzervativněji než u dvoufázových challenge. Žádný profit target neřešíte, protože žádnou fázi neplníte — pravidla se soustředí na drawdown a daily loss limit od prvního obchodního dne.
One-Step Challenge: jedna fáze, rozumný kompromis
One-Step Challenge vyžaduje splnit jeden profit target (typicky kolem 10 %) při jedné sadě pravidel pro drawdown. Poplatek je nižší než u Instant Funding, ale evaluaci musíte reálně odtradovat — s minimálním počtem obchodovacích dnů, který jednodenní průchod fakticky vylučuje. Profit split po fundování bývá vyšší než u Instant Funding, protože jste si fundovaný účet „odpracovali" delší evaluací.
Two-Step a Three-Step Challenge: nejlepší podmínky, nejdelší cesta
Two-Step a Three-Step Challenge mají nižší profit targety v jednotlivých fázích (např. 8 % a 5 %) a obvykle nejvolnější drawdown limity vzhledem k cash flow, který evaluace generuje. Cena za vstup je nejnižší ze všech tří cest, ale doba do fundovaného účtu se počítá na týdny, ne na hodiny — každá fáze má svůj minimální počet obchodovacích dnů. Výměnou dostáváte nejvyšší profit split na trhu prop firem.
Pay After Pass: platíte až po splnění
Pay After Pass není samostatná cesta, ale platební varianta k Two-Step nebo Three-Step Challenge — poplatek za challenge zaplatíte až po úspěšném dokončení evaluace, ne na začátku. Cena za fundovaný účet se tím neztrácí, jen se přesouvá časově, a bývá kompenzována mírně nižším profit splitem oproti standardní platbě předem.
| Cesta | Časový horizont | Cena předem | Profit target | Profit split |
|---|---|---|---|---|
| Instant Funding | hodiny | nejvyšší | žádný | nižší |
| One-Step Challenge | dny až týden | střední | 1 fáze (~10 %) | střední |
| Two-Step Challenge | 2–4 týdny | nízká | 2 fáze (~8 % + 5 %) | vysoký |
| Three-Step Challenge | 4+ týdny | nejnižší | 3 fáze | nejvyšší |
| Pay After Pass | dle vybrané challenge | 0 (platba po passu) | dle vybrané challenge | mírně nižší |
Kolik fundovaný účet stojí a kdy se poplatek vrací
Za fundovaný účet přes Instant Funding zaplatíte vyšší vstupní poplatek než u klasické Two-Step Challenge, ale poplatek se vám při první výplatě vrací zpět a rozdíl v ceně often smaže rychlost, se kterou začnete tradovat na reálné velikosti účtu. Cena challenge roste s velikostí účtu lineárně, ne skokově — takže si dopředu spočítáte, kolik vás fundovaný účet skutečně stojí.

Cena podle velikosti účtu ($5,000–$200,000)
Orientační cena challenge se odvíjí od simulovaného kapitálu, který chcete tradovat. Následující tabulka ukazuje typické rozpětí pro Instant Funding v porovnání s Two-Step Challenge u stejné velikosti účtu — konkrétní aktuální ceník si vždy ověřte přímo na webu, protože se čas od času upravuje podle podmínek trhu.
| Velikost účtu | Poplatek Instant Funding | Přepočet (Kč) | Poplatek Two-Step Challenge |
|---|---|---|---|
| $5,000 | $59 | ~1 350 Kč | $29 |
| $10,000 | $99 | ~2 300 Kč | $49 |
| $25,000 | $199 | ~4 600 Kč | $99 |
| $50,000 | $349 | ~8 000 Kč | $179 |
| $100,000 | $549 | ~12 600 Kč | $249 |
| $200,000 | $999 | ~23 000 Kč | $449 |
Refundace poplatku s první výplatou
Vstupní poplatek za challenge — ať volíte Instant Funding nebo Two-Step — se vám standardně vrací s vaší první výplatou performance rewards. Mechanika je jednoduchá: firma vám k první úspěšné výplatě přidá částku rovnající se vstupnímu poplatku, takže z pohledu celkové ekonomiky netradujete "za poplatek", ale za jeho dočasné předfinancování. Rozdíl mezi Instant Funding a Two-Step tak nakonec není v tom, kolik zaplatíte navždy, ale v tom, jak dlouho vám ty peníze leží mimo kapesu a za jaký profit split je dostanete zpátky.
Kdy se vyplatí zaplatit víc za Instant Funding
Instant Funding obvykle nese profit split 80/20 — 80 % pro vás, 20 % pro firmu — zatímco Two-Step Challenge po splnění obou fází běžně nabízí profit split 90/10. Na první pohled je Two-Step výhodnější, ale jen pokud challenge skutečně proklestíte za 2–4 týdny, jak předpokládá standardní scénář.
Modelový příklad na účtu $100,000: vygenerujete $2,000 simulovaného profitu za měsíc. Přes Instant Funding si při splitu 80/20 vezmete $1,600 hned první den tradingu. Přes Two-Step si při splitu 90/10 vezmete $1,800 — ale teprve po 2 až 4 týdnech evaluace, kdy jste na reálné velikosti kapitálu vůbec nezačali vydělávat. Rozdíl $300 ve vstupním poplatku (i po refundaci jde jen o časové posunutí) vám vrátí právě ten čas, o který dřív dosáhnete na performance rewards.
Instant Funding se tedy vyplatí, když potřebujete kapitál okamžitě — třeba když máte rozjetou strategii, kterou chcete nasadit na velikost účtu $100,000 hned, ne až za měsíc. Two-Step Challenge naopak vyhrává na dlouhé trati u traderů, kteří plánují víc cyklů evaluace a chtějí maximalizovat profit split při stabilním, opakovaném objemu rewards.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengePravidla, která rozhodují: drawdown, denní limit a profit target v dolarech
Denní loss limit a maximální drawdown jsou dvě different čáry se dvěma different tresty — první vás vyřadí za jeden špatný den, druhý za kumulaci ztrát napříč celým účtem. Většina traderů, kteří vypadnou z Instant Funding nebo klasické challenge, nepadá na celkovém drawdownu. Padají na denním limitu, protože ho podcení jako "menší" pravidlo a otevřou třetí pozici v době, kdy už měli zavřít MetaTrader 5 a jít od monitoru.
Denní loss limit 5 % — co to je na $10k, $25k a $100k účtu
Denní loss limit 5 % znamená, že součet všech otevřených i uzavřených ztrát za jeden obchodní den nesmí překročit tuto hranici počítanou z počátečního balance (u některých produktů z balance na začátku dne — vždy si to ověřte v pravidlech konkrétního produktu). V dolarech to vypadá takto:
| Velikost účtu | Denní loss limit (5 %) | Přibližně v Kč |
|---|---|---|
| $10,000 | $500 | cca 11 500 Kč |
| $25,000 | $1,250 | cca 29 000 Kč |
| $100,000 | $5,000 | cca 115 000 Kč |
Na účtu $10,000 se $500 rozplyne rychleji, než čekáte — na XAUUSD to je zhruba 40–50 pipů při jednom lotu, na US100 pár desítek bodů při volatilitě kolem FOMC nebo NFP. Právě proto se denní limit stává tou reálnou červenou linkou, ne teoretickým maximálním drawdownem, který vypadá vzdáleně, dokud na něj nedosáhnete třemi po sobě jdoucími špatnými dny.
Maximální drawdown 10 % a rozdíl mezi static a trailing
Maximální drawdown 10 % je celková hranice ztráty za celou dobu trvání účtu, ne za jeden den. U static drawdownu je tato hranice fixní od počátečního balance — na $100,000 účtu tedy $10,000 bez ohledu na to, kolik jste už vydělali. U trailing drawdownu se hranice posouvá nahoru s každým novým equity high — jakmile jednou vyděláte, vaše "dno" se zvedne o stejnou částku.
To zásadně měří chování po prvním úspěšném dni. Na static drawdownu si vydělaný profit uchováváte jako rezervu proti budoucím ztrátám. Na trailing drawdownu vám ten samý profit rezervu nepřidá — hranice se posune spolu s ním, takže rizikový polštář zůstává stejně tenký jako první den. Trailing drawdown je tvrdší pravidlo prop trading challenge a měl by změnit vaši position sizing i po sérii zisků, ne jen po ztrátách.
Profit target a jak se počítá z počátečního balance
Profit target se u drtivé většiny produktů počítá z počátečního balance, ne z aktuální equity — takže na $10,000 účtu s cílem 8 % potřebujete vydělat přesně $800, i když mezitím byla vaše equity díky floating profitu na $10,600. Tahle jednoduchá matematika vám dopředu řekne, kolik R (risk-to-reward jednotek) reálně potřebujete, než otevřete první pozici.
Před prvním obchodem si spočítejte svou vlastní červenou linku pro daný den: denní loss limit v dolarech vydělte průměrným stop lossem ve vaší strategii — výsledek je maximální počet ztrátových obchodů, které si dnes můžete dovolit, než skončíte a zavřete platformu.
Denní risk plán na první den fundovaného účtu
První den na fundovaném účtu vyhrává ten, kdo riskuje 0,5–1 % kapitálu na obchod, má stop podložený ATR (average true range) a přesně ví, po kolikátém stopu zavírá platformu. Žádná improvizace, žádné "dnes to cítím" — jen čísla, která jste si spočítali předem.
Risk 0,5–1 % na obchod a velikost lotu na $10k / $25k / $100k
Risk per trade je základ risk managementu v prop tradingu — bez něj je i sebelepší strategie jen otázkou času, kdy narazíte na denní loss limit. Na první den doporučujeme drž́et se konzervativního konce rozsahu, tedy 0,5 %, dokud si neověříte, jak se váš setup chová na reálné volatilitě dne. Velikost pozice pak odvozujete od risku v dolarech a vzdálenosti stop lossu, ne naopak.
| Velikost účtu | Risk 0,5 % (v $) | Risk 1 % (v $) | Orientační velikost lotu (XAUUSD, stop 300 pipů) |
|---|---|---|---|
| $10,000 (cca 230 000 Kč) | $50 | $100 | 0,02–0,03 lotu |
| $25,000 (cca 575 000 Kč) | $125 | $250 | 0,04–0,08 lotu |
| $100,000 (cca 2 300 000 Kč) | $500 | $1,000 | 0,16–0,33 lotu |
Velikost pozice si vždy dopočítáváte zpětně od risku, ne dopředu od toho, kolik lotů "vypadá dobře". A k výpočtu R:R patří i cíl — na první den nastavte minimální R:R 1:1,5, tedy pokud riskujete $100, take profit míří na $150 a víc. S touto poměrem vám stačí ztratit méně obchodů, než vyhrát, abyste byli na konci dne v zisku.
Stop 1,5× ATR místo round number
Stop loss patří 1,5× ATR od entry, ne na kulaté číslo jako 1950,00 u zlata nebo 20000 u NSDQ. Round numbers jsou tam, kde se kumulují stop lossy všech ostatních traderů a market makerů — je to první místo, kam cena "zajde na návštěvu" po breakoutu nebo při běžném pullbacku, a pak se otočí. ATR stop loss vám naopak dá vzdálenost, která odpovídá reálné volatilitě instrumentu v aktuální session, ne psychologicky pohodlnému číslu. U XAUUSD s ATR (14) kolem 18–22 dolarů na denním rámci znamená 1,5× ATR stop zhruba 27–33 dolarů od entry — širší než "kulatý" stop, ale s výrazně menší šancí na zbytečný výplach.
Maximální počet obchodů a kdy zavřít platformu
Nastavte si strop na 3–5 obchodů denně a striktní pravidlo: dva stopy po sobě a zavíráte platformu do dalšího dne. Toto pravidlo chrání váš denní loss limit líp než jakákoli emoční kontrola v moment, kdy jste ve ztrátě a chcete se "vrátit". Po druhém stopu je mozek nastavený na revenge trading, a to je přesně ten stav, ve kterém traders nejčastěji přijdou o zbytek denního rizika během posledních dvou obchodů.
První den na fundovaném účtu není o výdělku — je o tom, aby účet přežil do druhého dne. Pokud skončíte na nule nebo v malém minusu, ale v rámci limitu, vyhráli jste. Zisk přijde, když budete hrát dlouhou hru, ne když se snažíte první den vytěžit maximum.
Které instrumenty plní cíle nejrychleji — a nejrychleji vás vyřadí
XAUUSD a US100 jsou na platformě For Traders nejobchodovanější instrumenty a zároveň ty, které dokážou splnit profit target za jediný den stejně snadno, jako vás vyřadí za dvě svíčky. Důvod je prostý — vysoká volatilita znamená rychlý pohyb v obou směrech, a se stejnou velikostí pozice, jakou byste použili na EURUSD, si u zlata nebo indexu vytváříte několikanásobně vyšší riziko.

XAUUSD: nejobchodovanější instrument na platformě
Zlato táhne největší objem obchodů na For Traders a není to náhoda — denní ATR (average true range) u XAUUSD se běžně pohybuje v desítkách dolarů na unci, což při standardní velikosti lotu odpovídá stovkám dolarů pohybu na účtu během pár hodin. Pro Instant Funding účet s cílem 10 % to reálně znamená, že silný trendový den kolem NFP nebo FOMC dokáže cíl vyplnit za dvě obchodní seance. Stejná volatilita ale stejně rychle sáhne na denní loss limit, pokud jde pozice proti vám a stop je nastavený na základě zvyku z forexových párů, ne na základě ATR zlata.
US100 / NSDQ a indexová volatilita
US100 (NSDQ) je druhý největší cluster na platformě a chová se podobně agresivně jako zlato, jen s jinou dynamikou — gapy na otevření, ostré reakce na earnings mega-cap firem a silné odrazy po CPI datech. Traders, kteří přišli z forexu, často podcení, že 1% pohyb na indexu odpovídá mnohem větší dolarové hodnotě na kontrakt než 1% pohyb na majoru. Výsledek je stejný jako u zlata: rychlé splnění cíle, nebo rychlé vyřazení, málokdy nuda uprostřed.
Futures cesta: For Traders X a CME instrumenty
Futures prop trading je na platformě nejrychleji rostoucí segment, zejména mezi americkými traders, a jde přes platformu For Traders X s kontrakty vázanými na CME. Tady se logika liší od forexu a zlata v jednom klíčovém bodě — obchodujete tick value, ne pip value. Každý kontrakt (např. mikro futures na Nasdaq nebo zlato) má fixní hodnotu jednoho ticku, marže je definovaná per kontrakt a velikost pozice se neřeší v lotech, ale v počtu kontraktů. To dělá risk management přehlednější v jednom ohledu (fixní číslo za tick), ale nebezpečnější v druhém — je snadné otevřít víc kontraktů, než odpovídá vašemu risk rozpočtu, protože "jeden kontrakt navíc" psychicky nezní jako velký skok.
V čem se pravidla u futures liší od forexu a zlata
Drawdown u futures na For Traders X se často počítá jinak než u forexových a zlatých challenge — sledujte, jestli je to statický nebo trailing limit, protože trailing drawdown u CME kontraktů umí "ukrojit" prostor k obchodování mnohem rychleji, než čekáte z klasického Two-Step Challenge.
| Instrument | Typická denní volatilita | Riziko pro cíl za 1 den | Riziko vyřazení |
|---|---|---|---|
| XAUUSD | vysoká (desítky $ ATR) | vysoké — silný trend splní cíl rychle | vysoké — stejný pohyb proti vám sáhne na limit |
| US100 / NSDQ | vysoká, s gapy | vysoké kolem earnings a CPI | vysoké, zejména na otevření trhu |
| Futures (CME přes For Traders X) | závisí na kontraktu, počítá se tick value | střední až vysoké | vysoké při přebobchodování kontraktů |
| EURUSD / majory | nízká až střední | nízké — cíl trvá dny | nízké, pomalejší eroze účtu |
Praktické doporučení: pokud přecházíte z forexu na zlato nebo index, zmenšete velikost pozice minimálně na polovinu toho, co byste použili na EURUSD se stejným risk rozpočtem v procentech účtu. Volatilita zlata a US100 vám dá šanci splnit cíl za den — ale jen pokud jí necháte pracovat pro vás, ne proti vaší marži.
News trading restrikce 2026: FOMC, NFP a CPI
News trading restrikce jsou pravidla, která zakazují nebo omezují otevírání a držení pozic v úzkém okně kolem klíčových makro dat — u For Traders typicky jde o jednotky minut před zveřejněním a o srovnatelný interval po něm. Pokud plánujete fundovaný účet za jeden den přes Instant Funding, je tohle bod, který rozhoduje o tom, jestli váš den skončí splněným cílem, nebo zbytečně smazanou pozicí kvůli technikálii, ne kvůli trhu.
Jak vypadá restrikční okno kolem makro dat
FOMC rozhodnutí o sazbách, NFP (Non-Farm Payrolls) a CPI (Consumer Price Index) patří mezi události, kde se za pár sekund umí spread rozjet na několikanásobek běžné hodnoty a likvidita na chvíli zmizí. Broker na druhé straně dostává fily s odstupem, který v klidném trhu neexistuje — a to je přesně ten slippage, proti kterému restrikční okna chrání jak vás, tak platformu. Typický scénář vypadá takto: pár minut před zveřejněním dat se spready rozšíří, market maker stáhne hloubku knihy a limitní i stop objednávky se plní s odchylkou, která v běžný úterní odpoledne nedává smysl. Restrikce proto neřeší "jestli obchodovat kolem NFP", ale definuje přesné minuty, kdy pozici nemáte mít otevřenou vůbec.
Co se stane při porušení pravidla
Následky se liší podle produktu a konkrétního porušení, a to je detail, který spousta traderů přeskočí a pak se diví. V mírnější variantě se neplatný obchod anuluje nebo se upraví jeho výsledek na hodnotu odpovídající fair cenu mimo restrikční okno. V tvrdší variantě jde o porušení pravidel účtu jako celku — a to už může znamenat konec vašeho Instant Funding účtu bez ohledu na to, že zbytek dne jste tradovali disciplinovaně. Přesná hranice mezi "upravíme obchod" a "porušili jste pravidla challenge" se liší podle toho, jaký produkt a jaký instrument obchodujete, proto je nutné si konkrétní podmínky ověřit v pravidlech před platbou za účet, ne až po prvním NFP pátku.
Jak si naplánovat obchodní den bez makro rizika
Makro kalendář si rozvrhněte do dne jako pevné bloky, ne jako orientační poznámky:
- Večer předem si vypište přesné časy publikace pro daný den — CPI a NFP mají fixní hodinu, FOMC se drží kalendáře Fedu.
- Kolem každé události si vyhraďte okno bez otevřené pozice — pokud jedete na fundovaný účet za jeden den, tohle okno neobětujte kvůli "ještě jednomu vstupu".
- Pozice zavírejte s předstihem, ne na poslední minutu — fronta na fill se před daty prodlužuje a poslední tik před zveřejněním je nejhorší moment na exekuci.
- Pokud váš cíl na Instant Funding vyžaduje jen jeden solidní den, klidně vynechte celý den s FOMC a najděte si klidnější okno bez rozhodnutí o sazbách.
Prop trading challenge pravidla kolem news tradingu nejsou byrokracie navíc — jsou odrazem toho, jak se reálně chová likvidita na trhu v těch minutách. Naplánovaný den bez pozice v těch oknech vás nestojí nic, zatímco jedna anulovaná pozice vás může stát celý pokus o jednodenní splnění cíle.
Consistency rule a scaling: proč jeden velký den může výplatu zablokovat
Consistency rule prop firmy omezuje, jak velký podíl na celkovém zisku může udělat jeden obchodní den nebo jeden jediný obchod. Pokud tento podíl překročíte, profit target splníte na papíře, ale payout prop firma vám vyplatí jen částečně, nebo vás pošle zpět do challenge s žádostí o „rozložení" výsledků do dalších dnů.
Jak consistency rule funguje v praxi
Mechanika je jednoduchá: firma se dívá na to, kolik procent z celkového zisku za evaluaci (nebo za měsíc u fundovaného účtu) pochází z jednoho dne. U většiny prop firem se limit pohybuje kolem 30–50 % — přesná hranice se liší podle produktu a podle toho, jestli jde o Two-Step Challenge nebo Instant Funding. Pravidlo nekontroluje, jestli jste dosáhli cíle. Kontroluje, jestli jste ho dosáhli konzistentně, nebo jednou sázkou na vysoké riziko.
To přímo koliduje s honbou za rychlostí, kterou popisujeme v souvislosti s jednodenním splněním cíle — pokud chcete profit target zvládnout za pár hodin jedním velkým obchodem, riskujete, že narazíte přesně na tuto brzdu.
Modelový příklad: 60 % zisku z jednoho obchodu
Řekněme, že máte účet $10,000 (cca 230 000 Kč) a cíl 8 %, tedy $800. V pondělí vydělá jeden obchod na XAUUSD $480 — to je 60 % celkového cíle. Zbytek týdne doplní menší, konzistentnější tradey. Na první pohled cíl splněn, gratulace. Jenže consistency rule s limitem 40–50 % na jeden den tento výsledek odmítne jako nekonzistentní, a payout prop firma buď kráti, nebo vyžádá dodatečné obchodní dny, než výplatu potvrdí.
Řešení není tradovat méně agresivně jednotlivé pozice, ale rozložit stejný risk do víc dnů. Pět dnů s výsledkem $160 dá stejný cíl $800, ale žádný den nepřekročí bezpečný podíl. Konzistence zisků tady doslova znamená rozprostřít R:R do delšího horizontu, ne snížit ambici.
Scaling plán a jak se dostat na větší kapitál
Scaling plán u For Traders (i u většiny konkurence) navazuje na stejnou logiku jako consistency rule — kapitál se navyšuje traderům, kteří dokazují opakovatelnost, ne traderům s jedním hvězdným měsícem. Typický postup:
- Start na $10,000–$25,000 fundovaném účtu podle vybraného Trading Challenge.
- Několik po sobě jdoucích ziskových měsíců bez porušení consistency rule a daily loss limitu.
- Postupné navýšení kapitálu (scaling) místo skoku na vyšší tier jedním velkým výsledkem.
- Zachování stejného profit splitu s rostoucím kapitálem — odměna roste s objemem, ne s rizikem na jeden trade.
Pro trader honícího jednodenní splnění cíle je tohle nepohodlná pravda: rychlost při jednom obchodu vám může dát challenge splněnou, ale scaling a stabilní payout postaví jen konzistence rozložená přes týdny a měsíce, ne jeden adrenalinový den.
Fundovaný účet za jeden den: výhody a nevýhody rychlé cesty
Výhody
- Obchodujete na simulovaném kapitálu prakticky okamžitě — bez evaluační fáze a bez čekání na splnění profit targetu
- Žádné riziko, že vás z evaluace vyřadí jeden nepovedený den před dosažením cíle
- Vstupní poplatek se u většiny produktů vrací s první výplatou
- Rychlá zpětná vazba: reálná risk pravidla si otestujete během prvních 24 hodin, ne za měsíc
- Vhodné pro tradery, kteří už mají odladěnou strategii a chybí jim jen kapitál a struktura
Nevýhody / rizika
- Vyšší vstupní poplatek než u One-Step nebo Two-Step Challenge při stejné velikosti účtu
- Obvykle nižší profit split než u multi-step cesty — dlouhodobě vás rychlost stojí peníze
- Chybí evaluační fáze jako tréninkové kolo, takže první ostrý risk test přichází hned na fundovaném účtu
- Minimální obchodovací dny a payout cyklus stejně znamenají, že první výplata není otázkou jednoho dne
- Tradeři bez odladěné strategie spálí drawdown rychleji, protože nemají fázi, kde se pravidla naučí zdarma
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeČasté otázky
Co je fundovaný účet a čí peníze na něm tradujete?+
Fundovaný účet je obchodní účet, na kterém po úspěšném splnění evaluace tradujete se simulovaným kapitálem prop firmy, nikoliv s vlastními penězi. For Traders vám poskytne přístup k simulovanému kapitálu (např. $10,000 nebo $100,000) a vy se řídíte pravidly risk managementu – max drawdown, daily loss limit. Pokud plníte cíle, vyděláváte performance rewards vyplácené podle profit splitu. Reálné peníze do trhu neputují, jde o hodnocení vaší disciplíny a strategie.
Dá se získat fundovaný účet za jeden den?+
Ano, ale pouze u produktu Instant Funding, kde odpadá fáze evaluace a přístup k simulovanému kapitálu získáte prakticky ihned po zaplacení vstupního poplatku. U klasického Two-Step nebo Three-Step Challenge fundovaný účet za den nezískáte – tam musíte splnit profit target a dodržet pravidla drawdownu přes minimální počet obchodovacích dnů. Marketingové sliby "funded za den" se týkají jen Instant Funding modelu, ne evaluačních challenge.
Jaký je rozdíl mezi Instant Funding a Two-Step Challenge?+
Instant Funding vám dá přístup k simulovanému kapitálu okamžitě bez evaluace, zatímco Two-Step Challenge vyžaduje projít dvěma fázemi s profit targety a limity drawdownu, což trvá typicky týdny až měsíce. Instant Funding má vyšší vstupní poplatek a přísnější pravidla risk managementu, protože firma nese riziko od první minuty. Two-Step naopak dává prostor otestovat strategii na demo prostředí a poplatek je nižší. Volba záleží na tom, jestli preferujete rychlost, nebo nižší vstupní náklady.
Kolik stojí Instant Funding a vrací se poplatek?+
Cena Instant Funding se odvíjí od velikosti účtu a pohybuje se řádově ve stovkách dolarů, konkrétní částku najdete v aktuálním ceníku na fortraders.com. Vstupní poplatek se nevrací jako hotovost, ale u většiny produktů For Traders se promítá do prvního payoutu formou tzv. refundace poplatku po dosažení nastaveného zisku. Poplatek tedy berte jako investici do přístupu k simulovanému kapitálu, ne jako zálohu, kterou dostanete zpět bez ohledu na výsledek.
Kolik obchodovacích dnů minimálně potřebujete na challenge?+
Minimální počet obchodovacích dnů se liší podle produktu, u standardních Two-Step Challenge to bývá kolem 3–5 obchodovacích dnů v každé fázi. To znamená, že i kdybyste splnili profit target hned první den, evaluaci nemůžete uzavřít dřív, než odtradujete požadovaný minimální počet dnů. Instant Funding tuto podmínku nemá, protože žádná evaluační fáze neprobíhá. Vždy si ověřte aktuální podmínky konkrétního produktu před zaplacením.
Jaké jsou standardní limity drawdownu na $10,000 účtu?+
Standardní max drawdown se v roce 2026 pohybuje kolem 10 % z počáteční hodnoty účtu, tedy zhruba $1,000 na $10,000 účtu, a daily loss limit bývá nastaven kolem 5 %, což je přibližně $500. Konkrétní čísla se liší podle typu challenge a je nutné je ověřit v pravidlech produktu na fortraders.com. Překročení kteréhokoliv z těchto limitů vede k okamžitému ukončení evaluace nebo fundovaného účtu bez ohledu na to, jak blízko jste byli splnění cíle.
Jak nastavit risk per trade na fundovaném účtu?+
Riskovat byste měli maximálně 0,5–1 % hodnoty účtu na jeden obchod, aby vás jedna špatná pozice nevyřadila z hry ani při sérii ztrát. Na $10,000 účtu to znamená risk kolem $50–100 na trade, což vám při rozumném R:R dává prostor na desítky obchodů, než narazíte na daily loss limit. Velikost pozice počítejte podle vzdálenosti stop lossu, ne podle toho, kolik chcete vydělat – to je nejčastější chyba traderů, kteří evaluaci nedokončí.
Za jak dlouho přijde první payout po splnění evaluace?+
První payout po úspěšném splnění evaluace a otevření fundovaného účtu obvykle přichází v rámci prvního výplatního cyklu, který bývá nastaven na 14 nebo 30 dnů podle typu produktu. Profit split u For Traders začíná obvykle od 80 % ve prospěch tradera a u některých produktů roste s dalšími výplatami. Přesný harmonogram a procenta si ověřte u konkrétního produktu, protože se mezi Challenge a Instant Funding liší.
Written by
Jakub Rož
Founder & CEO, For Traders
Jakub founded For Traders to build a prop trading firm with multi-asset coverage — Forex, Gold, Crypto and Futures — under a single funded-trader framework. He writes about how the prop industry actually works, what drives long-term trader performance, and where Gold and Forex strategies intersect with disciplined risk. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeTradujte až s $300,000
Vybrat challenge