Pákový efekt v tradingu: Jak ho využívat bez přetížení rizika
Pákový efekt v tradingu prakticky: vzorec pro výpočet páky, tabulka marže od 1:10 po 1:500, tři hotové výpočty velikosti pozice a limity ESMA a CME pro rok 2026.

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders
Pákový efekt v tradingu je poměr mezi nominální hodnotou pozice a marží, kterou na ni musíte složit — páka 1:10 znamená marži 10 %, tedy $1,000 na pozici v hodnotě $10,000. Páka sama o sobě nerozhoduje o riziku; rozhoduje efektivní páka, tedy nominální hodnota otevřených pozic dělená vaší equity.
Klíčové poznatky
- Páka 1:10 = 10% marže: na pozici $10,000 složíte $1,000, na pozici $100,000 pak $10,000.
- Vzorec pro efektivní páku: nominální hodnota pozice ÷ equity — jen toto číslo měří skutečné riziko, ne poměr nastavený v platformě.
- Margin level = (equity ÷ použitá marže) × 100 %; stop out u většiny platforem přichází typicky mezi 30 a 50 %.
- V roce 2026 platí u retailových CFD pod ESMA limit 30:1 na forexové majory, 20:1 na hlavní indexy a 20:1 na zlato.
- Velikost pozice = (riziko v $ ÷ stop v pipech) ÷ pip value — u XAUUSD počítáte s hodnotou pipu $1 na 0,01 lotu, ne s forexovým $10 na lot.
- V prop challengi nedefinuje bezpečnou páku platforma, ale 5% denní limit a 10% maximální drawdown — což v praxi znamená efektivní páku zhruba 2–5×.
Podívejte se: související video
Co je finanční páka a co přesně znamená páka 1:10
Finanční páka je poměr mezi nominální hodnotou pozice, kterou ovládáte, a marží, kterou na ni musíte reálně složit jako zálohu. Páka 1:10 znamená, že za každý dolar marže otevíráte pozici v hodnotě deseti dolarů — jinými slovy marže tvoří 10 % z nominální hodnoty pozice.
Definice páky a marže na jednom příkladu
Představte si, že chcete otevřít pozici na XAUUSD v nominální hodnotě $5,000. Při páce 1:10 vám platforma zablokuje marži $500 a zbytek — tedy $4,500 nominální expozice — je efektivně "půjčená" expozice, kterou vám páka umožňuje ovládat. Marže není poplatek ani ztráta. Je to jen zablokovaná část vaší equity, která se po uzavření pozice vrátí zpátky jako volný kapitál — připočtená k profitu nebo ztrátě z obchodu. Pokud pozici zavřete se ziskem, marže se uvolní a k ní přibude reward. Pokud se ztrátou, marže se uvolní a od equity se odečte příslušná částka.
Páka 1:10 na účtu $1,000 krok za krokem
Vezměme konkrétní účet: máte $1,000 equity a platforma nabízí páku 1:10. To znamená, že teoreticky můžete ovládat pozici s nominální hodnotou až $10,000. Co se stane, když trh pohne o 1 %?
- Nominální hodnota pozice: $10,000
- Pohyb trhu o 1 % = $100 zisk nebo ztráta
- Vztaženo k vaší equity $1,000 je to pohyb o 10 %
Tady je jádro pákového obchodování — páka nezvyšuje volatilitu trhu, ale znásobuje, jak moc se ta volatilita projeví na vašem účtu. 1% pohyb ceny se při plně využité páce 1:10 promítne jako 10% pohyb equity. To je matematika, kterou musíte mít v hlavě dřív, než kliknete na "Buy", ne až po fillu.
Proč páka není půjčka v klasickém smyslu
Na rozdíl od bankovní půjčky vám za nevyužitou páku nikdo neúčtuje úrok a nikdo nevymáhá splátky. Páka je strop — limit toho, jak velkou pozici vám platforma dovolí otevřít vzhledem k vaší marži. Co reálně otevřete, je čistě na vás. Platforma vám může nabídnout páku 1:30, ale pokud otevřete pozici jen v hodnotě dvojnásobku vaší equity, reálně pracujete s efektivní pákou 1:2, ne 1:30.
To je zásadní rozdíl, který spoustu traderů plete: dostupná páka na platformě a páka, kterou reálně používáte, jsou dvě různé věci. Vysoká nabízená páka sama o sobě riziko nezvyšuje — riziko roste až ve chvíli, kdy tu páku naplno využijete a otevřete pozici blízko stropu, který vám marže dovoluje. Právě proto se v dalších částech budeme bavit o efektivní páce jako o skutečném ukazateli rizika, ne o čísle, které vidíte v nastavení účtu.
Jak se počítá finanční páka: vzorec, dosazení a převodní tabulka
Finanční páka a marže jsou dvě strany stejné mince — pokud znáte jednu, druhou dopočítáte za pár vteřin. Základ je jednoduchý zlomek: páka = nominální hodnota pozice ÷ marže, respektive obráceně marže = nominální hodnota pozice ÷ páka. Všechno ostatní v tomto článku stojí na těchto dvou řádcích.
Základní vzorec páky a marže
Vezměme si výpočet finanční páky na jednom kontraktu (1 lot) EURUSD, kde nominální hodnota pozice je standardně $100,000. Pokud broker nebo prop firma nabízí páku 1:100, marže na tuto pozici vychází takto:
Marže = $100,000 ÷ 100 = $1,000
Při páce 1:30 je to $100,000 ÷ 30 = $3,333. Při páce 1:10 pak $100,000 ÷ 10 = $10,000 — tedy desetina nominálu, což odpovídá 10% marži. Procento marže je vlastně převrácená hodnota páky vyjádřená v procentech (1 ÷ páka × 100). Takže odpověď na časté "páka 1:100 kolik je marže" zní: 1 % z nominální hodnoty pozice, ne z vašeho vkladu na účtu.
Převodní tabulka: od 1:10 po 1:500
Tabulka níže ukazuje procento marže a konkrétní částku marže na pozici v hodnotě $10,000 a $100,000 pro nejběžnější poměry páky, se kterými se na platformách setkáte.
| Páka | Marže (%) | Marže na $10,000 pozici | Marže na $100,000 pozici |
|---|---|---|---|
| 1:10 | 10 % | $1,000 | $10,000 |
| 1:20 | 5 % | $500 | $5,000 |
| 1:30 | 3,33 % | $333 | $3,333 |
| 1:50 | 2 % | $200 | $2,000 |
| 1:100 | 1 % | $100 | $1,000 |
| 1:200 | 0,5 % | $50 | $500 |
| 1:500 | 0,2 % | $20 | $200 |
Marže se vždy počítá z nominální hodnoty v měně samotného kontraktu — u páru, kde kotovaná měna není USD, se výsledek přepočítává aktuálním kurzem, takže vaše reálná marže v USD se den ze dne mírně hýbe i beze změny páky.
Tři rychlá dosazení (EURUSD, XAUUSD, US100)
- EURUSD, 1 lot ($100,000 nominál), páka 1:100: marže = $100,000 ÷ 100 = $1,000.
- XAUUSD, 1 lot (100 oz při ceně cca $2,600/oz = $260,000 nominál), páka 1:20: marže = $260,000 ÷ 20 = $13,000 — všimněte si, jak nižší páka u zlata rychle nafoukne požadovanou marži kvůli vysoké nominální hodnotě kontraktu.
- US100, 1 lot (index kolem 20,000 bodů, nominál cca $20,000), páka 1:20: marže = $20,000 ÷ 20 = $1,000.
Z tabulky i z dosazení plyne jedno praktické pravidlo: čím vyšší páka, tím menší marže si vaše platforma "zablokuje". Nominální expozice a riziko pozice tím ale nezmizí — zůstávají identické, ať tradujete na 1:10, nebo na 1:500. Mění se jen to, kolik kapitálu potřebujete na start, ne to, kolik můžete reálně ztratit.
Nominální vs. efektivní páka: číslo, které rozhoduje o riziku
Nominální páka je limit, který vám platforma povolí — efektivní páka je číslo, které skutečně riskujete. Platforma vám může nabídnout 1:500, ale pokud otevřete pozici v hodnotě dvojnásobku vaší equity, vaše efektivní páka je 2:1, bez ohledu na to, co povoluje broker nebo prop firma. Právě efektivní páka, ne nominální limit, rozhoduje o tom, jestli váš účet přežije špatný týden.
Vzorec efektivní páky
Výpočet je jednoduchý a měli byste ho mít v hlavě u každé otevřené pozice:
Efektivní páka = nominální hodnota otevřených pozic ÷ equity
Máte-li equity $10,000 a otevřenou pozici s nominální hodnotou $30,000, vaše efektivní páka je 3:1 — bez ohledu na to, že platforma vám teoreticky dovoluje jít až na 1:500. Toto číslo se mění s každým dalším lotem, který přidáte, i s každým pohybem equity (třeba po zaúčtování plovoucího zisku nebo ztráty).
Trader s pákou 500:1 vs. trader s pákou 5:1
Tady se láme chleba — a je to protiintuitivní pro každého, kdo si páku spojuje jen s "vyšší riziko = vyšší číslo v nastavení platformy".
- Trader A má k dispozici nominální páku 500:1, ale riskuje 0,5 % equity na obchod. Jeho efektivní páka reálně vychází kolem 2–4:1 podle velikosti stop lossu.
- Trader B má k dispozici jen 5:1, ale jde "all-in" — otevře pozici na celou dostupnou marži. Jeho efektivní páka se blíží 5:1 a při jediném nepříznivém pohybu bez rozumného stop lossu mu hrozí margin call.
Nominální limit platformy tedy neříká nic o tom, kdo je v danou chvíli bezpečnější. Rozhoduje výhradně expozice účtu vůči equity — a tu si nastavujete vy, ne platforma.
Jak efektivní páku sledovat v MetaTrader 5 a TradeLocker
Efektivní páku si nemusíte počítat ručně po každém vstupu — obě platformy vám dají potřebná čísla přímo v terminálu:
- MetaTrader 5: v záložce "Obchod" sledujte "Použitá marže" a "Volná marže". Nominální hodnotu pozic dopočítáte jako objem (loty) × velikost kontraktu × cenu. Vydělte tímto číslem equity a máte efektivní páku v reálném čase.
- TradeLocker: panel účtu zobrazuje "Margin Used" a "Exposure" přímo v nominální hodnotě — stačí toto číslo vydělit aktuální equity, žádný ruční přepočet z lotů není nutný.
Doporučujeme si toto číslo kontrolovat po každém přidání pozice, nejen na konci dne — expozice účtu se totiž mění s každým novým vstupem, i když equity zůstává zdánlivě stejná.
| Pásmo efektivní páky | Charakter | Co to znamená pro účet |
|---|---|---|
| Pod 3× | Konzervativní | Prostor pro absorbování volatility bez ohrožení daily loss limitu |
| 3× – 10× | Agresivní | Vyžaduje přesný risk management, jedna chyba bolí citelně |
| Nad 10× | Hazard | Riziko blízké gamblingu bez ohledu na nominální limit platformy |
Margin level, margin call a stop out: kdy platforma zavře pozice za vás
Margin level je poměr mezi vaší equity a použitou marží vyjádřený v procentech — jakmile klesne pod hranici, kterou má platforma nastavenou jako stop out level, systém vám automaticky zavře nejztrátovější pozici bez ohledu na to, co si o trhu myslíte. Není to trest, je to pojistka, která má zabránit tomu, aby se váš účet dostal do záporu. Ale pokud nerozumíte tomu, jak se margin level počítá, může vás stop out zaskočit v momentě, kdy byste ho nejméně čekali.

Počáteční vs. udržovací marže
Počáteční marže (initial margin) je částka, kterou musíte složit, abyste pozici vůbec otevřeli — to je ta klasická procentuální marže odpovídající vaší páce. Udržovací marže (maintenance margin) je nižší částka, kterou musí váš účet stále splňovat, aby pozice zůstala otevřená. Rozdíl mezi equity a použitou marží se nazývá volná marže (free margin) — je to prostor, který máte k dispozici pro absorbování dočasné ztráty nebo pro otevření dalších pozic. Když volná marže klesá k nule, margin level padá s ní.
Vzorec margin levelu a příklad výpočtu
Vzorec je jednoduchý: margin level = (equity ÷ použitá marže) × 100 %. Equity je aktuální hodnota účtu včetně plovoucí ztráty nebo zisku, použitá marže je součet marží zablokovaných na otevřených pozicích.
Modelový příklad: máte equity $5,000 a použitou marži $2,000. Margin level = (5000 ÷ 2000) × 100 % = 250 % — komfortní zóna, volná marže $3,000. Teď trh jde proti vám a plovoucí ztráta naroste na $3,500. Equity klesne na $1,500, použitá marže zůstává $2,000. Nový margin level = (1500 ÷ 2000) × 100 % = 75 %. Během jedné nepříznivé svíčky jste se z bezpečné zóny dostali na dohled stop outu.
Při jakém margin levelu přijde stop out
Margin call bývá nastaven kolem 100 % — to je varovný signál, ne automatická akce, platforma vás jen upozorní, že situace je vážná. Stop out level se u většiny platforem pohybuje mezi 30 a 50 % podle konkrétního instrumentu a brokerských podmínek. Jakmile margin level tuto hranici prolomí, systém zavře nejztrátovější pozici jako první — nikoliv tu, kterou byste zavřeli vy sami. V rychlém trhu, typicky kolem FOMC nebo NFP, může být fill výrazně horší kvůli slippage, takže reálná ztráta bývá vyšší, než jste čekali podle ceny v momentě spuštění stop outu.
| Margin level | Stav účtu | Co se děje |
|---|---|---|
| Nad 200 % | Bezpečná zóna | Volná marže dostatečná, prostor pro nové pozice |
| 100–200 % | Zvýšená pozornost | Volná marže se zužuje, čas zvážit snížení expozice |
| ~100 % | Margin call | Platforma upozorňuje, pozice zatím zůstávají otevřené |
| 30–50 % | Stop out level | Automatické zavření nejztrátovější pozice |
Přesná čísla stop out levelu se liší platforma od platformy a instrument od instrumentu — u volatilních aktiv jako XAUUSD nebo kryptoměn bývá margin call výpočet nastavený konzervativněji, protože gapy a slippage dokážou vzdálenost mezi margin callem a stop outem překonat během vteřin. Než otevřete pozici s vysokou pákou, ověřte si konkrétní stop out level u vaší platformy — je to číslo, které rozhoduje o tom, jestli přežijete volatilní den, nebo ne.
Velikost pozice: tři kompletní výpočty na 1% riziko
Jeden vzorec vyřeší position sizing pro jakýkoli instrument: velikost pozice (v lotech) = riziko v $ ÷ (stop v pipech nebo bodech × pip/point value na lot). Riziko v dolarech je fixní číslo odvozené od vaší equity a procenta, které jste ochotni na obchod ztratit — zbytek je jen dosazování. Na účtu $100,000 (cca 2,3 milionu Kč) s rizikem 1 % na obchod máte k dispozici $1,000 na jeden trade, ať už tradujete EURUSD, XAUUSD nebo US100. Rozdíl je jen v tom, jak velký lot vám tato částka dovolí otevřít — a právě to ukazují tři konkrétní výpočty níže.
Výpočet č. 1: EURUSD se stopem 25 pipů
Pip value u EURUSD je na standardní lot (100,000 jednotek) $10 na pip. Riziko $1,000 dělíte stopem 25 pipů krát $10 pip value: $1,000 ÷ (25 × $10) = $1,000 ÷ $250 = 4 loty. Při ceně EURUSD kolem 1,10 to znamená nominální expozici 4 × 100,000 × 1,10 = $440,000. Efektivní páka vůči equity $100,000 vychází na 4,4:1 — a to jde o „bezpečný“ 1% risk, žádné přetěžování.
Výpočet č. 2: XAUUSD se stopem 1,5× ATR
Páka na zlato (XAUUSD) a indexy: proč sizing počítáte jinak
Stejná velikost pozice na XAUUSD znamená v dolarech úplně jiné riziko než na EURUSD — zlato se pohybuje ve větších bodech, má jinou nominální hodnotu kontraktu a denní rozpětí běžně v desítkách dolarů na unci. Pokud sizing počítáte podle počtu lotů, ke kterému jste zvyklí z forexu, riziko na zlatě si typicky podceníte o násobek, který vás v jednom špatném dni vyřadí z challenge.
Páka na zlato XAUUSD se v terminálu tváří stejně jako páka na EURUSD — 1:30, 1:50, 1:100 — ale efektivní dolarové riziko za stejný lot je jinde. Proto se sizing na zlatě a na indexech jako US100 (NSDQ) nepočítá „počtem lotů", ale odvozením stopu od volatility a teprve pak dopočtem velikosti pozice.
Pip value XAUUSD vs. forexové majory
Standardní lot EURUSD (100 000 jednotek) má pip value $10. Standardní lot XAUUSD (100 unci) má pip value přibližně $1 za pohyb o $0,01 — jenže zlato se běžně nehýbe po centech, hýbe se po celých dolarech. Pohyb o $1 na ceně zlata při jednom standardním lotu znamená $100 do plusu nebo mínusu. Když si vezmete stejný „1 lot" na obou instrumentech, expozice v dolarech na zlatě je řádově vyšší — a to bez ohledu na to, že páka v terminálu vypadá identicky.
Volatilita zlata a stop odvozený od ATR
Zlato umí za jeden obchodní den urazit $20–40 (ATR na denním grafu se v roce 2026 běžně pohybuje v tomto pásmu), zatímco EURUSD se v klidném režimu vejde do 60–80 pipů. Proto se stop na XAUUSD nestanovuje na kulaté číslo jako „$5" nebo „$10" — ten level se vyplní jako první, protože tam čeká likvidita. Správný postup je opačný, než na co jsou zvyklí forex traderi: nejdřív spočítáte ATR zlata na příslušném timeframu, stop nastavíte na 1,5–2× ATR, a teprve z tohoto stopu v dolarech dopočítáte velikost pozice tak, aby vám sedla na 1% risk z equity. Lot je až poslední krok výpočtu, ne první.
| Instrument | Nominál 1 lotu | Hodnota bodu/pipu | Typický denní ATR | Dolarové riziko při 1 lotu |
|---|---|---|---|---|
| EURUSD | 100 000 jednotek | $10 / pip | ~70 pipů | ~$700 |
| XAUUSD | 100 unci | $100 / $1 pohybu | ~$25 | ~$2 500 |
| US100 (NSDQ) | 1 kontrakt (CFD) | ~$20 / bod | ~200 bodů | ~$4 000 |
Čísla v tabulce jsou orientační
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengePákové obchodování u futures: initial margin, maintenance margin a tick value
U futures kontraktů na CME Group neexistuje poměr páky v podobě, na jakou jste zvyklí z CFD nebo forexu. Burza místo toho stanovuje initial margin a maintenance margin přímo v dolarech na kontrakt — a tato částka se mění podle aktuální volatility podkladového instrumentu. Páka tady vzniká nepřímo, z poměru nominální hodnoty kontraktu vůči marži, kterou musíte složit.

Jak CME Group stanovuje marži u ES a MES
CME Group (cmegroup.com) přepočítává maržové požadavky podle modelu SPAN, který reaguje na volatilitu trhu — v klidnějších obdobích marže klesá, při zvýšené volatilitě (FOMC, NFP, geopolitické šoky) naopak roste, často ze dne na den. To je zásadní rozdíl oproti CFD brokerům, kde si páku nastavujete sami v rámci limitu daného regulátorem.
E-mini S&P 500 (ES) má nominální hodnotu zhruba 50× hodnota indexu, zatímco Micro E-mini (MES) je desetinou téhle velikosti — stejný index, desetinová expozice. Pro tradera, který začíná s menším účtem nebo teprve testuje strategii v challenge, je MES logickým vstupním bodem, protože umožňuje jemnější řízení rizika bez nutnosti obchodovat zlomky kontraktu.
| Kontrakt | Nominální hodnota (orientačně) | Tick value | Typická initial margin |
|---|---|---|---|
| E-mini S&P 500 (ES) | ~$250 000 | $12,50 / tick | ~$13 000–14 000 |
| Micro E-mini (MES) | ~$25 000 | $1,25 / tick | ~$1 300–1 400 |
Čísla v tabulce jsou orientační — reálná marže se mění podle aktuální volatility a konkrétního brokera či prop firmy.
Tick value a přepočet rizika na kontrakty
U futures nepočítáte riziko v pipech, ale v ticích — nejmenší možný pohyb ceny, který má pevně danou dolarovou hodnotu. U ES je to $12,50 za tick, u MES $1,25. Když máte stop loss vzdálený 20 ticků a obchodujete 2 kontrakty MES, riziko je 20 × $1,25 × 2 = $50. Stejná logika, jakou jste použili u forexu nebo zlata v předchozí sekci — jen vstupní jednotka se mění z pipu na tick a z lotu na kontrakt. I tady platí totéž pravidlo: nejdřív si spočítejte dolarové riziko podle 1% z equity, teprve pak dopočítejte počet kontraktů.
Proč se efektivní páka u futures počítá jinak než u CFD
Efektivní páka u futures se počítá stejným vzorcem jako u ostatních instrumentů: nominální hodnota kontraktu × počet kontraktů ÷ equity. Rozdíl je jen ve vstupu — místo poměru daného brokerem pracujete s reálnou dolarovou marží, kterou určuje burza. Držíte-li 2 kontrakty MES (nominál ~$50 000) na účtu s equity $10 000, efektivní páka je 5:1, bez ohledu na to, jakou initial margin po vás For Traders X aktuálně vyžaduje.
Důležitý detail: intraday marže bývá u prop firem nižší než přes noc, protože burza i broker chtějí kompenzovat riziko gapů mimo obchodní hodiny. Pokud držíte pozici přes noc, maržový požadavek se typicky zvyšuje — a to i bez jakékoli změny ve vaší strategii. Platforma For Traders X je stavěná přímo na mechaniku futures kontraktů CME Group a pracuje s jinou logikou marže a expirací než MetaTrader 5, který je určený primárně pro forex a CFD. Než se pustíte do futures challenge, počítejte s tím, že tick value a maržové tabulky si musíte nastudovat instrument po instrumentu — univerzální procento páky tu neexistuje.
Limity páky v roce 2026: ESMA, CFTC, NFA a offshore
Pro retailového tradera v EU platí v roce 2026 tvrdý regulatorní strop podle ESMA: 30:1 na hlavní forexové páry, 20:1 na minoritní páry, hlavní indexy a zlato, 10:1 na ostatní komodity a nehlavní indexy a jen 2:1 na kryptoměny. Tyhle limity nejsou doporučení — jsou to zákonné stropy pro CFD nabízené retailovým klientům v EU a broker je nesmí obejít žádnou marketingovou kličkou.
ESMA limity pro retailové CFD v roce 2026
Regulace vznikla jako reakce na masivní ztráty retailových účtů u CFD s vysokou pákou a stále je v platnosti beze změny. Pokud tradujete zlato u evropského brokera jako retailový klient, nedostanete víc než 20:1 — bez ohledu na to, co slibuje reklama. Firma vám ale může nabídnout status profesionálního klienta, pokud splníte kritéria (obchodní objem, velikost portfolia, praxe v oboru). Pak se stropy uvolní a páka může jít výrazně výš — cena za to je ale reálná: ztrácíte negative balance protection, tedy záruku, že účet nemůže spadnout do záporu, a přicházíte i o část dalších retailových ochran. Než o status žádáte, spočítejte si, jestli vyšší páka opravdu řeší váš problém, nebo jen zvyšuje efektivní páku, o které jsme mluvili výše.
USA: CFTC, NFA a proč tam CFD nejsou
V USA je situace jinde nastavená úplně. Komodity spadají pod CFTC, forexoví brokeři musí být registrovaní u NFA (National Futures Association) a maximální páka na hlavní forexové páry je tam 50:1 — tedy víc než evropských 30:1. Retailové CFD na akcie nebo indexy v USA ale legálně vůbec nekoupíte — americká regulace je pro retail nepovoluje, což je hlavní důvod, proč je futures trading v USA tak silný segment. Kontrakty CME Group mají jasně danou marži per kontrakt, transparentní tick value a žádnou diskuzi o "kolik páky mi broker dovolí" — marže je daná burzou, ne obchodníkem.
Offshore páka 1:500 a 1:1000 — co za ni platíte
Offshore brokeři mimo dohled ESMA nebo NFA nabízejí páku 1:500, někdy i 1:1000. Sama o sobě není o nic "horší" ani "lepší" než 30:1 — mění jen to, kdo nese riziko, když trh gapne. Při nízké regulované páce má broker víc prostoru absorbovat prudký pohyb bez toho, aby účet spadl do záporu. Při 1:500 stačí menší gap přes víkend nebo při zveřejnění dat a účet je v mínusu dřív, než stop loss vůbec dostane fill. Bez negative balance protection pak dlužíte brokerovi rozdíl. Otázka tedy nezní "jakou páku mi dovolí", ale kdo v tom vztahu nese ocas rizika — a offshore prostředí to typicky přesouvá na vás.
| Trh / regulátor | Instrument | Max páka (retail) | Ochrana negative balance |
|---|---|---|---|
| EU — ESMA | Forex majory | 30:1 | Ano |
| EU — ESMA | Forex minory, indexy, zlato | 20:1 | Ano |
| EU — ESMA | Ostatní komodity, nehlavní indexy | 10:1 | Ano |
| EU — ESMA | Kryptoměny | 2:1 | Ano |
| EU — profesionální klient | Dle dohody s brokerem | vyšší, bez stropu ESMA | Ne |
| USA — CFTC/NFA | Forex majory | 50:1 | Retailové CFD nedostupné |
| Offshore | Forex, komodity | 500:1 až 1000:1 | Obvykle ne |
Jaká páka projde v prop challengi: rozhoduje drawdown, ne poměr
V prop challengi nerozhoduje o bezpečné páce broker ani nominální poměr na platformě, ale dvě čísla z pravidel evaluace: daily loss limit a maximum drawdown. Páka v prop challenge, kterou reálně unesete, se v praxi pohybuje kolem 2× až 5× equity — nad tímto pásmem vás z evaluace vyřadí jediný nepříznivý pohyb, i kdyby platforma technicky nabízela 1:30 nebo 1:100.
Důvod je jednoduchý: broker vám nominálně půjčí, kolik chce, ale evaluace vás sleduje podle denní ztráty a celkového poklesu equity od highwatermarku. Pokud tato dvě čísla vyčerpáte, na nominální páce nezáleží — jste out bez ohledu na to, jak "bezpečně" byl poměr marže nastavený.
Přepočet 5% denního limitu na maximální expozici
Vezměte si simulovaný účet $100,000 (cca 2 300 000 Kč) s daily loss limitem 5 %. To je $5,000 denního prostoru — a to je strop, ne rezerva. Pokud riskujete standardní 1 % equity na obchod, tedy $1,000, vejde se vám do limitu teoreticky pět ztrátových pozic za den. V praxi ale nechcete limit vyčerpat do posledního dolaru — tři ztráty v řadě (typický scénář na volatilním NFP nebo FOMC dni) vás dostanou na $3,000 z $5,000, a to je bod, kdy zkušený trader zavírá terminál, ne kdy zvyšuje size.
Z tohoto přepočtu plyne efektivní páka: pokud má vaše pozice takovou nominální hodnotu, že jediný pohyb o typický denní ATR vyčerpá $5,000 limitu, jedete nad rámec toho, co evaluace unese. U většiny setupů na zlatě nebo US100 to v přepočtu vychází na efektivní páku 2× až 5× equity — víc je matematicky nekompatibilní s 5% denním limitem.
Modelový výpočet na simulovaném účtu $100,000
Modelový den ukazuje, jak rychle se limit $5,000 tenčí, i když nejedete "na maximum" u každého obchodu:
| Obchod | Riziko na pozici | Výsledek | Zbývající denní limit |
|---|---|---|---|
| 1. XAUUSD long | $1,000 (1 %) | Stop loss zasažen | $4,000 |
| 2. US100 short | $1,500 (1,5 %) | Stop loss zasažen | $2,500 |
| 3. EURUSD long | $1,000 (1 %) | Take profit | $2,500 (obnoveno ziskem +$0 vůči limitu) |
Po dvou ztrátových obchodech zbývá jen $2,500 prostoru — tedy polovina denního limitu je pryč po dvou pozicích s dohromady 2,5% rizikem. To je matematický důkaz, proč páka nad 5× equity v prop prostředí prakticky nefunguje: jeden nešťastný leg proti vám a jste na hraně vyřazení ještě před obědem.
Trading Challenge vs. Instant Funding z pohledu sizingu
U For Traders Trading Challenge máte na rozdíl od jednorázového produktu čas rozložit riziko do víc dní a nechat max drawdown pracovat jako bezpečnostní síť napříč fázemi. U Instant Funding jde rovnou o ostrý provoz na fundovaném účtu bez evaluační fáze, takže si nemůžete dovolit sizing "na zkoušku" — limity platí od prvního obchodu stejně přísně. V obou případech je nutné pamatovat, že veškerý trading probíhá na simulovaném kapitálu a to, co si odnesete, jsou performance rewards vázané na plnění pravidel risk managementu, ne přímý zisk z reálného trhu.
Výhody a rizika vysoké páky: shrnutí bez příkras
Výhody
- Nižší marže uvolní kapitál — na stejnou pozici zablokujete méně equity a máte větší volnou marži jako rezervu.
- Umožňuje obchodovat instrumenty s vysokou nominální hodnotou (zlato, indexy) i na menším účtu.
- Dovoluje přesnější sizing: stop odvozený od ATR můžete dodržet, aniž vás limituje minimální velikost kontraktu.
- Sama o sobě nezvyšuje riziko — pokud držíte efektivní páku pod 3× a riziko na obchod na 1 %.
Nevýhody / rizika
- Násobí ztráty stejným tempem jako zisky: pohyb trhu o 1 % při páce 1:10 znamená 10 % vaší equity.
- Snižuje odstup od stop outu — čím vyšší využitá marže, tím rychleji margin level padá k 30–50 %.
- V rychlém trhu (NFP, FOMC, otevírací gap) může slippage posunout fill výrazně za váš stop loss.
- V prop challengi svádí k pozicím, které jediným pohybem vyčerpají denní limit ztráty a ukončí evaluaci.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeČasté otázky
Co znamená finanční páka 1:10 v tradingu?+
Páka 1:10 znamená, že s $1,000 vlastního kapitálu ovládáte pozici v hodnotě $10,000 – broker nebo prop firma vám poskytne zbylých $9,000 formou marže. Na pozici o velikosti $10,000 tak potřebujete složit marži přesně $1,000 (10 % z nominální hodnoty). Čím vyšší páka, tím menší marže potřebujete, ale zároveň roste citlivost účtu na pohyb ceny – stejný pohyb v pipech vám při vyšší páce udělá procentuálně větší díru do equity. Páka sama o sobě neurčuje riziko, to dělá až velikost pozice vzhledem k účtu.
Jak se počítá finanční páka – jaký je vzorec?+
Páka se počítá jako nominální hodnota pozice dělená vloženou marží: páka = hodnota pozice ÷ marže. Pokud otevřete pozici za $50,000 a broker po vás chce marži $500, páka je $50,000 ÷ $500 = 1:100. Obráceně platí marže = hodnota pozice ÷ páka, což využijete při plánování, kolik kapitálu na obchod potřebujete. Do vzorce dosazujte vždy aktuální tržní hodnotu pozice (počet lotů × velikost kontraktu × cena), ne účetní zůstatek – ten do výpočtu páky nepatří.
Jaký je rozdíl mezi nominální a efektivní pákou?+
Nominální páka je poměr nabízený brokerem nebo prop firmou (např. 1:100), zatímco efektivní páka ukazuje, kolik páky reálně používáte vzhledem k vašemu účtu – tedy celková hodnota otevřených pozic dělená velikostí účtu. Máte-li účet $10,000 a otevřete pozici v hodnotě $30,000, efektivní páka je 1:3, i kdyby vám platforma nabízela až 1:500. Rozhoduje právě efektivní páka, protože ta určuje skutečný drawdown při pohybu trhu proti vám – nominální limit je jen strop, ne vaše reálné riziko.
Jak si spočítám velikost pozice na riziko 1 % účtu?+
Velikost pozice spočítáte tak, že si nejdřív určíte risk v penězích (1 % z equity), pak ho vydělíte vzdáleností stop lossu v pipech nebo bodech a hodnotou jednoho pipu/bodu pro daný instrument. Na účtu $10,000 je 1% risk $100 – pokud máte stop loss 20 pipů a pip value $10 na standardní lot, velikost pozice je $100 ÷ (20 × $10) = 0,5 lotu. Tento postup funguje stejně pro forex, zlato i futures, jen se liší hodnota pipu nebo ticku, kterou musíte pro konkrétní instrument dohledat.
Kolik marže potřebuji na 1 lot EURUSD, XAUUSD a US100?+
Marže na 1 standardní lot se počítá jako nominální hodnota kontraktu dělená pákou, takže se instrument od instrumentu výrazně liší. U EURUSD (kontrakt $100,000) při páce 1:100 je to zhruba $1,000, u XAUUSD (100 oz zlata) při stejné páce a ceně kolem $2,400/oz vychází marže okolo $2,400, u US100 (index, kontrakt cca $20-30 podle bodu) je marže obvykle nižší v procentech, ale nominálně vyšší kvůli velikosti kontraktu. Přesné hodnoty pro rok 2026 najdete v podmínkách konkrétní Trading Challenge, protože se liší podle brokera i typu účtu.
Kdy přesně přijde margin call a stop out?+
Margin call přichází ve chvíli, kdy margin level (equity ÷ použitá marže × 100) klesne pod broker-specifickou hranici, typicky 100 %, a je to jen varování, ne automatická akce. Stop out nastává při ještě nižším margin levelu, často 50 % nebo méně, a tehdy platforma automaticky uzavírá pozice od nejztrátovější, dokud margin level znovu nestoupne nad limit. Přesné hodnoty se liší platforma od platformy, proto je nutné je zkontrolovat v podmínkách účtu ještě před tím, než začnete tradovat s vyšší pákou.
Jaké limity páky platí v roce 2026 podle ESMA a CFTC?+
ESMA v EU omezuje retailovou páku na CFD na maximálně 1:30 pro majoritní forexové páry, 1:20 pro nemajoritní páry, zlato a indexy, a 1:2 pro kryptoměny – tato pravidla platí i v roce 2026 beze změny. CFTC v USA drží podobně konzervativní limity pro forex retail, typicky 1:50 na majors a 1:20 na minors. Futures na CME fungují jinak – tam páku neurčuje regulátor procentem, ale burza stanovuje minimální marži na kontrakt (initial a maintenance margin), která se může měnit podle volatility trhu.
Proč má zlato jinou pip value než forex páry?+
Zlato (XAUUSD) se kotíruje v dolarech na unci, ne v desetinných pipech jako forexové páry, takže jeden bod pohybu (0,01 nebo $0,10 podle brokera) má úplně jinou peněžní hodnotu než pip u EURUSD. Standardní kontrakt 100 oz znamená, že pohyb o $1 v ceně zlata rovná se $100 na jeden lot, což je výrazně vyšší citlivost než u většiny forexových majors. Kvůli tomu je nutné počítat position sizing u zlata samostatně podle jeho vlastní pip/point value, jinak snadno riskujete mnohonásobně víc, než plánujete.
Jakou páku zvolit v prop challenge s 5% denním limitem?+
Optimální páka v prop challenge není fixní číslo, ale výsledek toho, jak velkou pozici otevřete vzhledem k dennímu a maximálnímu drawdown limitu – u 5% denního limitu a 10% max drawdownu si většina úspěšných traderů drží riziko na obchod kolem 0,5-1 % účtu, i když platforma nabízí páku třeba 1:100. Vysoká nominální páka vám dává flexibilitu velikosti pozice, ale používání celé nabízené páky by znamenalo, že jeden špatný den vás vyřadí z challenge. Konzervativní sizing vzhledem k limitům je to, co odděluje tradery, kteří projdou, od 95 %, kteří selžou.
Jaké tři chyby s pákou nejčastěji ukončí challenge hned v prvním týdnu?+
Nejčastější chybou je používání maximální nabízené páky k otevření příliš velké pozice, což při jednom nečekaném pohybu vyčerpá celý denní loss limit. Druhá chyba je ignorování korelace – otevření více pozic na korelovaných instrumentech (např. XAUUSD a US100 zároveň) násobí efektivní páku, aniž by to trader vnímal. Třetí je nepočítání pip/tick value správně pro konkrétní instrument, takže trader podcení riziko u zlata nebo futures kontraktů a nastaví stop loss, který v penězích znamená mnohem víc, než plánoval.
Written by
Marcel Hambálek
Senior Trader, For Traders
Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeTradujte až s $300,000
Vybrat challenge