Proč jsou poměry rizika a odměny důležité v prop tradingu
Poměr rizika a odměny v prop tradingu funguje až v kombinaci s win rate. Tabulka break-even win rate, expectancy, velikost pozice a reálné RRR na XAUUSD.

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders
Poměr rizika a odměny (RRR) porovnává, kolik na obchodě riskujete, s tím, kolik můžete získat — vzorec je (take profit − vstup) ÷ (vstup − stop loss). Při RRR 1:2 potřebujete k nulové bilanci win rate 33,3 %, při 1:1 rovných 50 %, takže samotné vysoké RRR nic nezaručuje: v prop challenge rozhoduje jeho součin s úspěšností, náklady na obchod a velikostí pozice vůči dennímu limitu ztráty.
Klíčové poznatky
- Break-even win rate je funkce RRR: 1:1 = 50 %, 1:2 = 33,3 %, 1:3 = 25 %, 1:5 = 16,7 % — pod touto hranicí ztrácíte bez ohledu na to, jak dobře zní váš plán.
- Expectancy (očekávaná hodnota) = (win rate × průměrný zisk v R) − (loss rate × 1R); teprve kladná expectancy na 100 obchodech je edge, RRR samo o sobě ne.
- Spread 20–30 centů na XAUUSD a slippage přes NFP dokážou z papírového RRR 1:2 udělat reálné 1:1,6 — počítejte RRR vždy z fill ceny, ne z grafu.
- Riziko 1 % na obchod znamená u účtu $25,000 zhruba $250; při denním limitu ztráty 5 % ($1,250) máte prostor na pět plných ztrát za den — a to je maximum, ne cíl.
- Pro fázi 1 challenge je prakticky nejrobustnější pásmo RRR 1:1,5 až 1:3; nad 1:5 rostou ztrátové série tak, že drawdown často prolomíte dřív, než přijde první velký vítěz.
- Rozdíl mezi plánovaným a realizovaným RRR (posunuté stopy, předčasné výběry) je tichý zabiják — měřte ho v deníku přes R-multiply, ne v procentech.
Co je poměr rizika a odměny a jak ho spočítat krok za krokem
Poměr rizika a odměny (RRR) je podíl vzdálenosti mezi vstupem a take profitem k vzdálenosti mezi vstupem a stop lossem. Vzorec zapsaný čitelně: RRR = (take profit − vstup) ÷ (vstup − stop loss). Pokud riskujete $5 a cílíte na zisk $15, máte RRR 1:3 — a to je číslo, které musíte znát dřív, než dáte pokyn k obchodu, ne až po jeho uzavření.
Vzorec RRR a školní příklad na akcii
Vezměte si klasický učebnicový případ: vstup na $100, stop loss na $95, take profit na $115. Riziko je $100 − $95 = $5. Odměna je $115 − $100 = $15. RRR trading výpočet pak vypadá takto: $15 ÷ $5 = 3, tedy poměr 1:3. Na první pohled skvělé číslo — ale samo o sobě nic negarantuje. Rozhoduje až kombinace RRR s win rate a náklady na obchod, o čemž je řeč v úvodu článku.
Výpočet RRR na XAUUSD včetně spreadu — 6 kroků
Školní příklad na akcii ignoruje jednu věc, která na zlatě bolí nejvíc: spread. Tady je reálný postup, jak spočítat poměr rizika a odměny na XAUUSD krok za krokem:
- Určete vstupní cenu z reálného fillu — ne z ceny na grafu, ale z ceny, na které vám broker/platforma obchod skutečně otevřela: 3 412,40.
- Přičtěte spread k nákupní ceně — u XAUUSD běžně 20–30 centů, počítejme 25 centů. Efektivní vstup je tedy 3 412,65.
- Stanovte stop loss — 3 406,40, tedy 60 pipů pod plánovaným vstupem.
- Přepočítejte reálné riziko — 3 412,65 − 3 406,40 = 6,25 bodu (60 pipů + spread), ne čistých 60 pipů, jak byste čekali z grafu.
- Stanovte take profit — 3 424,40, což dává hrubou odměnu 3 424,40 − 3 412,40 = 12 bodů.
- Spočítejte reálné RRR — odměna po odečtení spreadu je 3 424,40 − 3 412,65 = 11,75 bodu, riziko 6,25 bodu. RRR = 11,75 ÷ 6,25 ≈ 1:1,88, ne hezkých 1:2, které byste dostali bez spreadu.
Rozdíl mezi 1:2 a 1:1,88 vypadá kosmeticky, ale u firem s komisí za lot ho ještě sníží účtovaný poplatek za obchod. Na intradenním stylu s desítkami obchodů měsíčně se tenhle "drobný" odečet nasčítá do reálného rozdílu mezi plusovým a mínusovým měsícem.
Proč se RRR počítá před vstupem, ne po něm
RRR má smysl jako rozhodovací nástroj — počítáte ho z ceny, na kterou chcete vstoupit, a z hladin stop lossu a take profitu, které jste si stanovili předem na základě struktury trhu, ne podle toho, kam se cena náhodou dostala. Pokud RRR dopočítáváte až po zavření obchodu, dostanete jen popis toho, co se stalo — vyprávění, ne rozhodnutí. To je zásadní rozdíl mezi plánovaným RRR (co jste čekali při vstupu) a realizovaným RRR (co jste skutečně dostali po posunech stopu, částečných výběrech nebo predčasném zavření). Tenhle rozdíl budete sledovat v tradingovém deníku, kterému se věnujeme dál v článku — a je to přesně to číslo, které prozradí, jestli držíte disciplínu, nebo si systematicky kazíte vlastní edge.
RRR bez win rate nic neznamená: break-even win rate a expectancy
Poměr rizika a zisku sám o sobě neurčuje, jestli je strategie zisková — rozhoduje až jeho kombinace s win rate. Každé RRR má svůj break-even win rate, tedy hranici úspěšnosti, pod kterou obchodujete do ztráty i s "hezkým" poměrem 1:3 nebo 1:4. Cokoli nad touto hranicí generuje kladnou očekávanou hodnotu obchodu (expectancy), cokoli pod ní vás postupně vynuluje bez ohledu na to, jak dobře vypadá váš R-multiple na papíře.
Tabulka break-even win rate pro RRR 1:0,5 až 1:5
Break-even win rate spočítáte jako 1 ÷ (1 + RRR). Tahle čísla nejsou cíl — jsou to nula. Chcete být nad nimi, ideálně s rezervou, protože spready, komise a slippage vám realizované RRR mírně sníží.
| Poměr rizika a zisku (RRR) | Break-even win rate |
|---|---|
| 1:0,5 | 66,7 % |
| 1:1 | 50,0 % |
| 1:1,5 | 40,0 % |
| 1:2 | 33,3 % |
| 1:3 | 25,0 % |
| 1:4 | 20,0 % |
| 1:5 | 16,7 % |
Vidíte ten vzorec: čím vyšší RRR, tím nižší win rate vám stačí k přežití. Jenže nižší win rate znamená delší série proher, a to je přesně to, co láme disciplínu tradera během Trading Challenge dřív, než matematika stihne zafungovat.
Expectancy: vzorec a výsledek na 100 obchodech
Expectancy (očekávaná hodnota obchodu) je metrika, která spojuje win rate a RRR do jednoho čísla vyjádřeného v R-multiple: (win rate × průměrný zisk v R) − (loss rate × průměrná ztráta v R).
Modelový příklad při riziku 1 % na obchod: strategie s win rate 40 % a RRR 1:2 (tedy 2R zisk proti 1R ztrátě):
0,40 × 2R − 0,60 × 1R = 0,80R − 0,60R = +0,20R na obchod
Na 100 obchodech to dělá +20R — při riziku 1 % z účtu jde o zhruba +20 % kapitálu před náklady. To je systém, který dlouhodobě přežije i sérii pěti proher v řadě, protože matematika jede ve váš prospěch.
Teď opačný scénář, který vídáme u traderů posedlých vysokým RRR: win rate 20 % a RRR 1:4 vypadá lákavě, ale reálně dává:
0,20 × 4R − 0,80 × 1R = 0,80R − 0,80R = 0R na obchod
A stačí, aby win rate klesl na 18 % kvůli špatnému výběru vstupů nebo obchodování proti FOMC volatilitě, a expectancy je záporná i přes "krásné" RRR 1:4. Vysoký poměr rizika a zisku bez ověřeného win rate je jen naděje, ne edge.
Proč dva tradeři se stejným RRR skončí jinak
Dva tradeři mohou obchodovat identické RRR 1:2 na stejném instrumentu — třeba XAUUSD — a jeden skončí v plusu, druhý v propadu. Rozdíl není v poměru rizika a zisku, ale ve win rate, který jejich vstupy reálně dodávají. Trader A vstupuje jen na potvrzený pullback s objemem, drží disciplínu a jeho win rate se dlouhodobě drží na 38 %. Trader B honí každý breakout bez filtru, jeho win rate padá na 28 % — pod break-even hranicí 33,3 % pro RRR 1:2 z tabulky výše.
Proto expectancy sledujte jako měsíční metriku, ne jednorázové číslo z pár obchodů. RRR je jen jeden ze dvou vstupů do rovnice — bez reálně naměřeného win rate ze svého tradingového deníku je to jen polovina informace, na které se dá stavět risk management pro celou Trading Challenge.
Reálné náklady: spread, slippage, komise a swap ničí papírové RRR
Poměr rizika a odměny spočítaný na grafu je fikce, dokud do něj nezapočítáte náklady obchodu — spread a slippage se totiž odečítají z odměny, ale efektivně přičítají k riziku, takže reálné RRR je vždy horší než to na papíře. Platí to dvojnásob u těsných stopů, kde náklad tvoří velké procento vzdálenosti mezi vstupem a stop lossem. A právě těsné stopy jsou v Trading Challenge nejčastější chybou traderů, kteří se snaží vejít do denního limitu ztráty za každou cenu.
Problém je systematický: spread a slippage jsou u většiny instrumentů zhruba konstantní v dolarech, ale vzdálenost stopu si volíte vy. Čím těsnější stop, tím větší podíl z něj náklady sežerou — a to platí pro XAUUSD gold stejně jako pro US100 NSDQ nebo CME futures MNQ a MGC.
XAUUSD: proč 20–30 centů spreadu zabíjí těsné stopy
XAUUSD je nejobchodovanější instrument na platformě For Traders, a právě proto se na něm chyba s příliš těsným stopem opakuje nejčastěji. Typický spread se pohybuje kolem 20–30 centů, u volatilnějších sessions i výš. Když si nastavíte stop na 30 centů, spread 25 centů vám sežere 83 % vzdálenosti stopu ještě předtím, než se cena pohne — vaše skutečné riziko je prakticky dvojnásobné oproti tomu, co vidíte na obrazovce. Naproti tomu při swingovém stopu 6 dolarů tvoří stejný spread jen 4 % — náklad je marginální a RRR z grafu odpovídá realitě.
US100 a CME futures (MNQ, MGC): tick, komise, proklouznutí
U futures se náklad neřeší spreadem, ale kombinací tick value a komise za round turn. Mikro kontrakt MNQ (Micro E-mini Nasdaq-100) má tick 0,25 bodu v hodnotě $0,50, mikro zlato MGC tick 0,10 v hodnotě $1,00 — k tomu připočtěte komisi brokera za otevření i uzavření pozice. U US100 jako CFD navíc připočítáte spread, který se v klidných hodinách drží nízko, ale v prvních minutách po datech dokáže skočit na násobek.
| Instrument | Typický stop | Náklad (spread/tick + komise) | % ze stopu | Verdikt |
|---|---|---|---|---|
| XAUUSD, scalp stop | $0,30 | $0,25 | 83 % | Stop příliš těsný |
| XAUUSD, swing stop | $6,00 | $0,25 | 4 % | V pořádku |
| MNQ, intradenní stop | 20 bodů | ~$1,48/RT | ~1,5 % | V pořádku |
| MGC, těsný stop | 3 body | ~$1,80/RT | ~6 % | Hraniční, sledujte fill |
Praktické pravidlo: pokud náklady (spread a slippage, u futures komise a proklouznutí) tvoří víc než 10 % vzdálenosti vašeho stopu, je stop pro daný instrument příliš těsný — buď ho rozšiřte, nebo obchodujte instrument s nižším nákladem.
Přes NFP a FOMC počítejte s horším fillem
Kolem NFP a FOMC volatilita láme běžné rozestupy — spread na XAUUSD se dokáže na pár sekund roztáhnout na dvojnásobek i víc, u futures MNQ a MGC roste proklouznutí, protože likvidita na několik vteřin mizí z orderbooku. Papírové RRR spočítané z klidného trhu tady prostě neplatí. Pokud musíte obchodovat přes data, počítejte stop širší než obvykle a odměnu snižte o realistický fill, ne o ten z grafu.
Ke stopu za noc nebo přes středu si připočtěte i swap — u swingových pozic v XAUUSD nebo forexu dokáže za týden ukrojit desítky centů z odměny a při delším držení RRR znatelně posune ve váš neprospěch.
Velikost pozice: jak navázat riziko na denní limit ztráty a drawdown
Velikost pozice spočítáte podle vzorce: (kapitál × % rizika) ÷ (vzdálenost stopu × hodnota bodu/pipu). Číslo, které vám vyjde, musí sedět nejen na váš risk na obchod 1 %, ale hlavně na denní limit ztráty prop firmy — to je strop, který rozhoduje, kolik neúspěšných obchodů si za den můžete dovolit, než vás systém zastaví.
Vzorec pro výpočet velikosti pozice krok za krokem
Postup je stále stejný, ať tradujete XAUUSD, US100 nebo futures kontrakt:
- Určete riziko v dolarech — kapitál × zvolené % rizika (např. $25,000 × 1 % = $250).
- Změřte vzdálenost stopu — rozdíl mezi vstupem a stop lossem v bodech, pipech nebo dolarech na jednotku.
- Zjistěte hodnotu bodu/pipu — u XAUUSD standardní lot (100 oz) znamená pohyb $1 = $100 zisku/ztráty na lot.
- Vydělte — riziko v dolarech ÷ (vzdálenost stopu × hodnota bodu) = velikost pozice v lotech nebo kontraktech.
Příklad: účet $25,000, riziko 1 % = $250, stop na XAUUSD $6 od vstupu. Hodnota bodu na standardní lot je $100, takže riziko na lot při tomto stopu je $600. Velikost pozice = 250 ÷ 600 = 0,42 lotu. Tohle je vaše velikost pozice kalkulačka na papíře — v platformě si číslo ověřte podle skutečné hodnoty kontraktu, protože se liší broker od brokera.
Tabulka: účet, denní limit, max drawdown a riziko na obchod
| Velikost účtu | Denní limit ztráty (5 %) | Max drawdown (10 %) | Riziko 0,5 % na obchod | Riziko 1 % na obchod | Pozice XAUUSD (stop $6) |
|---|---|---|---|---|---|
| $6,000 (cca 138 000 Kč) | $300 | $600 | $30 | $60 | 0,05–0,10 lotu |
| $25,000 (cca 575 000 Kč) | $1,250 | $2,500 | $125 | $250 | 0,21–0,42 lotu |
| $100,000 (cca 2 300 000 Kč) | $5,000 | $10,000 | $500 | $1,000 | 0,83–1,67 lotu |
Při riziku 1 % na obchod vám denní limit ztráty prop firmy dovolí přesně pět po sobě jdoucích plných stop lossů, než vás systém pro daný den zastaví. To je strop, ne plán — pokud se blížíte třetí ztrátě v řadě, je čas snížit velikost pozice nebo den zavřít, ne dohánět ztrátu vyšším rizikem. Maximální drawdown v challenge pak funguje jako druhá, pomalejší brzda: dovolí vám víc špatných dní za sebou, ale jakmile ji dosáhnete, je konec bez ohledu na to, kolik dní vám ještě zbývá.
Trailing drawdown a proč mění matematiku
Statický drawdown se počítá od počátečního kapitálu a nemění se — ztratit $2,500 na účtu $25,000 znamená konec, ať jste předtím vydělali cokoliv. Trailing drawdown je zákeřnější: jeho hranice se posouvá nahoru s každým novým maximem equity na účtu. Vyděláte-li $2,000 a pak dáte zpátky $2,500 od tohoto nového vrcholu, jste mimo hru — i když jste nikdy nebyli v mínusu vůči počátečnímu kapitálu.
Praktický důsledek: po sérii výherních obchodů musíte riziko na obchod spíš snižovat než zvyšovat, protože vaše bezpečnostní polštář se s trailing drawdownem nezvětšuje tak, jak byste čekali. Než tedy volíte RRR pro konkrétní setup, napřed si spočítejte maximální povolenou ztrátu na obchod z tabulky výše — RRR 1:3 vám nepomůže, pokud velikost pozice pod ním porazí denní limit ztráty hned při první ráně.
Jak sladit RRR s pravidly challenge: profit target versus drawdown
Profit target v challenge je konečná vzdálenost vyjádřená v R, drawdown je konečná zásoba R, kterou smíte vyčerpat — a vy musíte dojít k cíli dřív, než dojde tato rezerva. Právě tady se teoretický poměr rizika a odměny potkává s realitou evaluace: stejné RRR vám při jiném win rate vygeneruje úplně jiný počet potřebných obchodů, a tím pádem i jinou expozici vůči sérii proher.
Kolik obchodů potřebujete na profit target při různém RRR
Modelový příklad: riskujete 1 % kapitálu na obchod a cílem fáze je 8 % zisku, tedy 8R čistého zisku. Kolik obchodů to reálně znamená, závisí na kombinaci RRR a win rate, ne na RRR samotném:
| RRR | Předpokládaný win rate | Čistý zisk na 1 obchod (R) | Obchodů do cíle 8R |
|---|---|---|---|
| 1:1,5 | 55 % | 0,375 R | ~22 obchodů |
| 1:2 | 45 % | 0,35 R | ~23 obchodů |
| 1:3 | 30 % | 0,2 R | ~40 obchodů |
Trader s RRR 1:1,5 a win rate 55 % dosáhne profit targetu v challenge s podobnou rychlostí jako trader s RRR 1:2, ale trader s RRR 1:3 a 30% úspěšností potřebuje skoro dvojnásobný počet obchodů. Víc obchodů znamená víc příležitostí k tomu, aby vás potkala nepříjemná série proher přesně v okamžiku, kdy je drawdown už napůl vyčerpaný.
Kolik R si smíte dovolit prohrát v řadě
Pokud je celkový maximální drawdown 10 % a riskujete 1 % na obchod, máte teoreticky rezervu 10 proher v řadě, než challenge padne. V praxi vás ale dřív zastaví maximální denní ztráta — typicky 5 %, tedy 5R za den. To znamená, že po třech ztrátových obchodech v jednom dni jste jednu ránu od porušení denního limitu, a rozumná disciplína velí toho dne přestat tradovat, ne dohánět ztrátu vyšší velikostí pozice. Trader s RRR 1:3 a win rate 30 % statisticky zažije delší losing streaky než trader s RRR 1:1,5 a 55 %, takže potřebuje počítat s širší rezervou R už při návrhu risk managementu, ne až když se série proher skutečně objeví.
Tradiční trading versus prop trading: kdo nese riziko
Než začnete řešit, jestli je vaše RRR dost dobré na to, abyste proš
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeJaké RRR zvolit podle stylu — a kdy je vysoké RRR past
Univerzální poměr rizika a zisku neexistuje — správné RRR se odvíjí od frekvence obchodů, reálné win rate a nákladů na instrument (spread, komise, slippage). Scalper na XAUUSD potřebuje jiné RRR než swingový trader na US100, protože obě strategie stojí na jiné matematice ztrátových a ziskových sérií.
Scalping: RRR 1:1 až 1:1,5 a vysoká hit rate
U scalpingu na zlatě nebo futures kontraktech typu MNQ se často vyplatí menší RRR než "učebnicové" 1:2 nebo 1:3. Při desítkách obchodů denně ukrajuje spread a slippage z každé pozice citelnou část profitu, takže vynucené vysoké RRR znamená, že cenu musíte tahat přes rozšíření, které se u krátkých držení prostě nestihne. Pásmo 1:1 až 1:1,5 s win rate nad 55 % bývá v praxi robustnější než snaha o 1:3 s hit rate 35 %, protože frekvence obchodů rychle vyrovnává menší poměr rizika a zisku na jednotlivém tradu. Ověřte si to na vlastních datech — pokud vaše hit rate u scalpingu klesá pod 45 %, nižší RRR vám nepomůže a je potřeba upravit setup, ne poměr.
Intradenní a swing trading: pásmo 1:2 až 1:3
U intradenních a swingových pozic s pullbackem, jasnou strukturou a delším držením dává smysl RRR 1:2 až 1:3 — držíte pozici přes rozšíření ATR, takže stop musí mít prostor a cíl odpovídá reálnému dosahu pohybu, ne jen násobku rizika napsanému na papíře. Tady je RRR pro scalping a swing trading skutečně odlišné téma: čím delší časový rámec, tím větší je i rozptyl cenového pohybu, a RRR 1:2 s win rate kolem 40 % vám v prop challenge dá slušnou rezervu i proti běžné ztrátové sérii tří až čtyř obchodů po sobě.
RRR 1:5 a výš: dlouhé ztrátové série a matematika ruiny
Řekněme si to na rovinu: RRR 1:5 zní lákavě, ale při win rate kolem 20 % je série deseti a víc proher za sebou statisticky běžná jev, ne smůla. V challenge s omezeným denním i celkovým drawdownem to znamená, že často vypadnete dřív, než přijde ten jeden vítězný obchod, který má vše vyrovnat. Vysoké RRR navíc škodí psychice — dlouhé čekání na vzdálený cíl vede k předčasným výběrům profitu, a z vysněného 1:5 se v realitě stane 1:1,2, protože nervy povolí dřív než cena dorazí k take profitu.
| Styl tradingu | Typické RRR | Potřebná win rate na nulu | Riziko dlouhé ztrátové série |
|---|---|---|---|
| Scalping (XAUUSD, MNQ) | 1:1 – 1:1,5 | 40–50 % | Nízké až střední |
| Intradenní / swing | 1:2 – 1:3 | 25–33 % | Střední |
| Vysoké RRR (breakout, trend-following) | 1:5 a výš | 15–20 % | Vysoké — série 10+ proher běžná |
Stop loss podle ATR, posun na break-even a částečné výběry
Umístění stop lossu určuje jmenovatele celého RRR — pokud ho stanovíte na kulatém čísle nebo podle pocitu, celý poměr rizika a odměny je od začátku nahnilý. Funkční přístup: stop loss podle ATR (Average True Range), konkrétně 1,5násobek ATR pod swing low u longu (nebo nad swing high u shortu), ne pod psychologickou úrovní typu 1950,00 na zlatě, kterou vidí stejně jasně tisíce dalších traderů.
Proč 1,5× ATR místo kulatého čísla
ATR měří průměrný rozsah svíčky za dané období a řekne vám, kolik "šumu" daný instrument běžně dělá. Stop na kulatém čísle (2000,00 na zlatě, 20000 na US100) je první místo, kam se cena stáhne při běžném zpětném pohybu — market makeři a algoritmy tyhle úrovně znají stejně dobře jako vy. Stop ve vzdálenosti 1,5× ATR pod swing low dává obchodu prostor dýchat přes normální volatilitu, ale zároveň vás vyhodí, pokud struktura skutečně selže. Vzdálenost stopu pak přímo určuje velikost pozice — širší stop podle ATR znamená menší lot, abyste drželi stejné procento riskovaného kapitálu, což je základ money managementu v každém For Traders Trading Challenge.
Kdy posun na break-even nezabije expectancy
Posun stopu na vstupní cenu hned po prvních +10 pipech vypadá bezpečně, ale prakticky mění vysoký podíl budoucích vítězů na nulové obchody. Pokud máte strategii s win rate 45 % a RRR 1:2, ale polovinu winnerů proměníte předčasným break-evenem na scratch, expectancy padá k nule i přes "bezpečné" chování. Rozumnější pravidlo: posouvejte stop na break-even až po dosažení 1R zisku, nebo až trh potvrdí novou strukturu (vyšší low u longu). Break-even stop má smysl bránit kapitál po velkých zprávách typu NFP nebo FOMC, ne hned po prvním tiku do zisku.
Matematika parciálů: co udělá výběr poloviny pozice na 1R
Partial exits a break-even stop spolu úzce souvisí — vybrání části pozice na 1R a zbytku na 3R vám dá realizované RRR 1:2, ne 1:3, protože poloviční velikost na delší části obchodu snižuje průměrný výnos. To není chyba, pokud vám to zvedne pravděpodobnost, že zbytek pozice skutečně dojede k take profitu, místo aby se vrátil na stop. U trailing stopu platí podobná logika — čím těsněji ho táhnete za cenou, tím víc uřežete z velkých trendových obchodů, které živí celkovou expectancy.
Netestujte tyhle volby podle pocitu. Vezměte stejnou sadu 50–100 obchodů a spočítejte expectancy pro variantu "bez parciálu, fixní RRR" a pro variantu "parciál na 1R + běžet zbytek" — čísla vám řeknou víc než dojem, že jste "zajistili zisk".
Jak měřit RRR v deníku přes R-multiply
R-multiple převádí každý obchod na jednu jednotku — kolikanásobek původního rizika jste na obchodě vydělali nebo prodělali — a díky tomu můžete srovnávat obchod na XAUUSD s obchodem na US100 nebo na futures kontraktu, i když se lišily velikostí pozice i instrumentem. Obchod, kde jste riskovali $200 a vydělali $400, je +2R. Obchod, kde jste riskovali $200 a ztratili $250 kvůli skluzu při výstupu, je -1,25R. Trading deník postavený na R-multiple vám najednou umožní počítat jedno číslo napříč měsícem místo desítek nesourodých dolarových částek.
Plánované versus realizované RRR
Plánované RRR je to, co jste zapsali do deníku před vstupem — vzdálenost k take profitu dělená vzdáleností ke stop lossu. Realizované RRR je to, co skutečně vyšlo po zavření obchodu, včetně předčasných výstupů, posunutých stopů a skluzu. U drtivé většiny traderů je realizované RRR trvale nižší než plánované, a to z jednoho prostého důvodu: vítězné obchody zavíráte brzy, protože se bojíte, že se zisk vrátí, zatímco ztrátové necháte doběhnout na plný stop, protože doufáte v obrat. Tenhle vzorec — useknutý zisk, plně vybraná ztráta — je přesně to, co dělá z na papíře skvělé strategie s RRR 1:3 reálně fungující systém na 1:1,4.
Jaké sloupce má mít váš deník
Minimální struktura, která stačí k tomu, abyste rozdíl mezi plánem a realitou viděli černé na bílém:
| Sloupec | Co zaznamenat |
|---|---|
| Datum a instrument | XAUUSD, US100, futures kontrakt, forexový pár |
| Plánované RRR | vzdálenost TP ÷ vzdálenost SL v okamžiku vstupu |
| Realizované R | skutečný výsledek obchodu vydělený rizikem |
| Důvod výstupu | TP zasažen, SL zasažen, ruční zavření, trailing |
| Vzdálenost stopu v ATR | násobek ATR použitý pro SL — odhalí, jestli stop nebyl příliš těsný na daný instrument |
| Náklady | spread, komise, swap/rollover u futures |
Co dělat, když realizované RRR trvale zaostává
Nejdřív si spočítejte konkrétní číslo: vezměte posledních 50–100 obchodů, sečtěte plánované RRR a realizované RRR zvlášť a podívejte se na rozdíl v procentech. Rozdíl přes 30 % znamená, že problém není ve strategii, ale v exekuci — a než začnete měnit vstupní signály nebo hledat nový systém, zavřete nejdřív tuhle mezeru. Prakticky to znamená přestat manuálně zasahovat do otevřených pozic a nechat obchod doběhnout přesně podle plánu, minimálně na sadě dalších 30 obchodů. Teprve pak má smysl počítat očekávanou hodnotu obchodu (expectancy) jako (win rate × průměrné R zisku) − (loss rate × průměrné R ztráty) a sledovat ji jako jediné číslo měsíc co měsíc. Trading deník vedený takhle poctivě vám ukáže pravdu, kterou žádný backtest nezachytí — jak se skutečně chováte, když je pozice v plusu a adrenalin říká "zavři to hned".
Pět chyb s RRR, které shodí tradera v první fázi challenge
Nejčastěji challenge nepadá na špatném RRR na papíře, ale na tom, že se ve skutečném obchodě liší od toho, co jste si spočítali předem. Rozeberme si pět chyb, které se opakují napříč evaluacemi, a ke každé jednu opravu, kterou zvládnete zavést hned od dalšího obchodu.
- Take profit na kulatém čísle. Cena k psychologické hranici typu 2 000,00 na XAUUSD nebo kulaté hodnotě na indexu dojde a otočí se pár ticků před ní — likvidita tam sedí a instituce ji sbírají. Oprava: cíl dejte pár ticků před kulaté číslo, ne na něj.
- RRR počítané bez spreadu a komisí. Na papíře vychází poměr 1:2, po odečtení spreadu a komise z fill ceny je to 1:1,6 — a to už mění potřebný win rate na zisk o několik procentních bodů. Oprava: RRR vždy počítejte z reálné fill ceny, ne z ceny, na kterou jste klikli.
Posouvání stop lossu a RRR počítané bez nákladů
Posunutý stop loss je nejrychlejší způsob, jak si zničit vlastní statistiku i účet. Jakmile jednou posunete stop "protože se to určitě otočí", vaše R přestává být fixní jednotka a celý expectancy model padá — vlastně netradujete plán, ale naději. V prop firmě navíc přesně tenhle jeden obchod dokáže vyčerpat denní limit ztráty, protože se ztráta z 1R nafoukne na 3R nebo víc. Oprava je jednoduchá: stop loss zadejte jako fixní příkaz už při vstupu a nedávejte si šanci ho za běhu měnit.
Navyšování lotu po ztrátě a obchodování přes NFP se stejným riskem
Martingale v jakékoliv podobě — "po dvou ztrátách vezmu dvojnásobný lot, abych se rychleji dostal zpátky" — je matematicky nejrychlejší cesta k prolomení celkového drawdownu challenge. Riskujte vždy pevné procento účtu, nikdy neproporcionálně k předchozí ztrátě. Podobně riskantní je držet stejnou velikost pozice přes NFP nebo FOMC, kde se spready roztáhnou a slippage dokáže posunout fill o desítky pipů oproti plánu — poloviční pozice, nebo raději žádná, je jediná rozumná volba v těchto oknech.
Kde si RRR a position sizing otestovat na simulovaném kapitálu
Tohle všechno se dá natrénovat, aniž byste riskovali vlastní kapitál — přesně k tomu slouží For Traders Trading Challenge. Ať zvolíte formát One-Step, Two-Step, nebo Instant Funding a Pay After Pass, pravidla risk managementu — denní limit ztráty i celkový drawdown — platí od úplně prvního obchodu, takže se disciplínu učíte v prostředí, které kopíruje ostrý provoz. Je to způsob, jak si ověřit, jestli váš skutečný RRR a position sizing sedí dohromady, dřív než jde o cokoliv reálného — a jak projít prop trading challenge díky měřitelnému procesu, ne díky štěstí na pár obchodech. Žádný slib rychlého zisku v tom není — jen jasně daná pravidla a performance rewards jako odměna za to, že jste je dodrželi.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeVysoké RRR (1:3 a výš): výhody a skrytá rizika
Výhody
- Stačí nižší win rate — při 1:3 vyděláváte už nad 25 % úspěšností
- Jeden vítěz pokryje několik ztrát, takže neúspěšný den nemusí být neúspěšný týden
- Méně obchodů znamená nižší celkové náklady na spread a komise
- Snáz se drží plán: cíl je daleko, takže nemá smysl sledovat každý tick
Nevýhody / rizika
- Nízká hit rate znamená delší ztrátové série — deset proher v řadě není anomálie
- V challenge s omezeným drawdownem můžete vypadnout dřív, než přijde první velký vítěz
- Psychicky náročné držení pozice vede k předčasným výběrům, které reálné RRR srazí pod polovinu
- Vzdálený cíl často leží za významnou strukturou nebo za vyhlášením dat, kam cena nedojde
Časté otázky
Co je poměr rizika a odměny v tradingu a jak se počítá?+
Poměr rizika a odměny (RRR) vyjadřuje, kolik potenciálně vyděláte na jednotku toho, co riskujete na jednom tradu. Spočítáte ho jako vzdálenost od vstupu k take profitu vyděleno vzdáleností od vstupu ke stop lossu — pokud riskujete 20 pipů a cílíte na 60, máte RRR 1:3. U XAUUSD nebo indexů pracujete s body nebo dolary místo pipů, princip je stejný. Samotné RRR ale nic neříká o vaší úspěšnosti, proto ho vždy počítejte spolu s win ratem, abyste dostali reálnou expectancy strategie.
Jaký win rate potřebujete, aby vám vycházelo RRR 1:2?+
Při RRR 1:2 vám stačí win rate nad 33,4 %, aby strategie dlouhodobě generovala kladnou expectanci, protože jedna výhra pokryje ztráty ze dvou prohraných tradů. Reálně ale chcete rezervu na spready, slippage a psychologické chyby, takže cílit spíše na 40–45 % win rate je bezpečnější. U RRR 1:1 potřebujete přes 50 %, u RRR 1:3 stačí kolem 26 %. Tahle matematika je důvod, proč mnoho úspěšných traderů v prop challenge preferuje nižší win rate s vyšším RRR místo časté drobné výhry se špatným poměrem.
Proč je expectancy důležitější metrika než samotné RRR?+
Expectancy říká, kolik v průměru vyděláte nebo proděláte na jeden trade, zatímco RRR samo o sobě ukazuje jen poměr jednoho vítězného a jednoho ztrátového obchodu bez ohledu na četnost. Vzorec je (win rate × průměrný zisk) minus (loss rate × průměrná ztráta). Strategie s krásným RRR 1:5, ale win ratem 10 %, může mít zápornou expectanci, zatímco nudné RRR 1:1,2 s win ratem 60 % vydělává stabilně. V prop tradingu, kde jde o konzistenci vůči profit targetu, je expectancy metrika, podle které byste měli reálně hodnotit svůj edge.
Jaké RRR dává smysl pro scalping oproti swing tradingu?+
Scalping typicky pracuje s nižším RRR kolem 1:0,8 až 1:1,5, protože cíle jsou blízko vstupu a vyšší win rate kompenzuje menší poměr. Intradenní trading na XAUUSD nebo indexech se často pohybuje mezi 1:1,5 a 1:2,5, kde se snažíte zachytit jeden logický pohyb v rámci dne. Swing pozice držené přes noc nebo dny obvykle cílí na RRR 1:2 až 1:4, protože stop musí být širší kvůli volatilitě a šumu, takže potřebujete větší cíl, aby se obchod vyplatil. Styl tradingu tedy určuje realistický rozsah RRR, ne naopak.
Jak sladit RRR s pravidly prop challenge a daily loss limitem?+
RRR musí odpovídat velikosti vaší pozice tak, aby ani jedna ztráta nepřiblížila účet k dennímu loss limitu ani k maximálnímu drawdownu. Pokud máte daily loss limit 5 % a riskujete na jeden trade 1 %, dává vám to prostor na několik po sobě jdoucích ztrát bez porušení pravidel. Zároveň si spočítejte, kolik vítězných tradů s daným RRR potřebujete k dosažení profit targetu challenge, a ověřte, že je to reálné během limitu obchodních dní. Konzervativní risk na trade a rozumné RRR jsou základ, proč traderi challenge vůbec dokončí.
Kam umístit stop loss, aby ho trh zbytečně nesebral?+
Stop loss patří za technickou hranici danou volatilitou instrumentu, nejčastěji pomocí ATR (1–1,5násobek), ne na kulaté číslo, kam cílí likvidita a stop hunting. Kulatá čísla jako 2000 na zlatě nebo 20000 na indexu jsou místa, kde se hromadí objednávky ostatních traderů a cena je často krátce protáhne. Umístění stopu podle ATR nebo za poslední swing high/low respektuje aktuální šum trhu a lépe odpovídá reálné struktuře pohybu. Šetříte tak zbytečné výfuky, které kazí i teoreticky správně nastavené RRR.
Jak spread a slippage ničí teoretické RRR u zlata a indexů?+
Spread a slippage se odečítají z obou stran obchodu, takže teoretické RRR 1:2 se v reálu může posunout blíž k 1:1,7 nebo hůř, hlavně u XAUUSD a indexů v době vysoké volatility kolem NFP nebo FOMC. Širší spread při vstupu i výstupu efektivně zmenšuje vzdálenost k cíli a zvětšuje vzdálenost ke stopu. Swap při držení pozic přes noc dál ukusuje z výsledku u swingových tradů. Při počítání RRR proto vždy počítejte s reálnými náklady brokera, ne jen s čistou cenovou vzdáleností na grafu.
Kdy je vysoké RRR jako 1:5 spíš past než výhoda?+
Vysoké RRR bývá past ve chvíli, kdy k jeho dosažení potřebujete extrémně nízký win rate a zároveň dlouho držíte pozici proti drawdownu, který vás psychicky i pravidly challenge vyřadí dřív, než cíl padne. Cena musí urazit velkou vzdálenost, roste expozice vůči šumu, zprávám a náhlým obratům, a jedna zaváhaná exekuce dokáže smazat sérii malých výher. U prop challenge s denním nebo celkovým drawdownem navíc čekání na vzdálený take profit zvyšuje riziko, že vás vyřadí volatilita dřív, než stihnete vybrat zisk.
Jak sledovat RRR v trading deníku pomocí R-multiplů?+
R-multiply převádí každý obchod na násobek počátečního rizika (R), takže trade s risk 1 % a ziskem 2 % zapíšete jako +2R, ztrátu jako -1R, bez ohledu na měnu nebo instrument. V deníku pak sčítáte R-multiply napříč desítkami obchodů a vidíte reálnou expectanci strategie, ne jen náhodnou sérii. Tenhle formát umožňuje srovnávat výkon na XAUUSD, indexech i forexu ve stejné škále a rychle odhalit, jestli vám padá win rate, průměrné R, nebo obojí. Bez zápisu R-multiplů většina traderů svou skutečnou edge jen odhaduje.
Jaké chyby s RRR nejčastěji shodí traderu v první fázi challenge?+
Nejčastější chybou je nastavit RRR podle přání místo podle tržní struktury, tedy natáhnout take profit daleko za logický cíl jen proto, aby vypadal poměr hezky na papíře. Druhá chyba je posouvat stop loss dál od vstupu po vstupu do trhu, čímž se mění reálné riziko a celý výpočet RRR ztrácí smysl. Třetí je ignorovat spread a slippage u volatilních instrumentů jako XAUUSD, takže plánované RRR 1:2 v realitě nikdy nedosáhnete. Kombinace těchto chyb rychle nabourá profit target i daily loss limit v první fázi Two-Step Challenge.
Written by
Marcel Hambálek
Senior Trader, For Traders
Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeSouvisející články
- Jak plánovat poměry rizika a zisku v prop tradingu
- Proč jsou forexové financované programy nejlepší pro začátečníky?
- Pákový efekt v tradingu: Jak ho využívat bez přetížení rizika
- Porozumění drawdownu: Proč je klíčový v prop tradingu
- 10 nejdůležitějších pravidel řízení rizika pro úspěšné zvládnutí prop trading challenge
Tradujte až s $300,000
Vybrat challenge