Jak vytvořit realistický plán cílového zisku

Cíl zisku není přání, ale výpočet. Ukážeme vzorec expectancy, přepočet na denní milníky, riziko na obchod a tři modelové plány pro prop challenge 2026.

How to Create a Realistic Profit Target Plan

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders

Cíl zisku (profit target) je předem stanovená hodnota zisku, které chcete dosáhnout — buď na jednom obchodu, nebo na celém účtu za dané období. V prop challenge jde o pevné procento kapitálu: na účtu $25,000 s cílem 9 % musíte simulovaný zůstatek dostat na $27,250, aniž porušíte denní limit ztráty a maximální drawdown.

Klíčové poznatky

  • Cíl zisku na účtu je procentní hodnota (např. 9 %), cíl na obchodu je konkrétní cenová úroveň — plánují se každý jinak.
  • Realistický cíl vypočítáte z expectancy: (win rate × průměrný zisk) − (loss rate × průměrná ztráta), vynásobené počtem obchodů za měsíc.
  • Většina tradičních systémů unese 2–5 % měsíčně; stabilních 10 % a víc měsíc co měsíc je u retailového účtu spíš výjimka než plán.
  • Riziko na obchod se odvozuje zpětně od maximálního drawdownu, ne od toho, jak rychle chcete challenge složit.
  • Cíl zisku bez denního limitu ztráty je jen přání — obě čísla patří do jednoho listu trading plánu.
  • Na XAUUSD se cíl počítá z ATR, ne z kulatých čísel — kulatá úroveň dostane fill jako poslední.

Podívejte se: související video

Co je cíl zisku a proč se cíl na účtu liší od cíle na obchodu

Cíl zisku je předem stanovená hodnota, ke které míříte — buď na jednom obchodu (profit target), nebo na celém účtu za dané období (cílový zisk prop challenge). Tradeři tyto dvě roviny často pletou dohromady, přitom se řídí úplně jinou logikou a jinými pravidly.

Cíl zisku na účtu: procento kapitálu za období

Na účtu se cíl zisku počítá jako procento kapitálu, kterého musíte dosáhnout za konkrétní fázi challenge nebo za měsíc tradingu. U For Traders Trading Challenge je typický profit target 8–10 % podle fáze a typu challenge. Na účtu $25,000 s cílem 9 % musíte simulovaný zůstatek zvýšit na $27,250 (cca 640 000 Kč) — a udělat to bez porušení denního limitu ztráty a maximálního drawdownu. Tento cíl je metrika výkonu, ne příslib výdělku: veškerý trading v challenge běží na simulovaném kapitálu, žádné reálné peníze se nepřesouvají, dokud neprojdete evaluací a nezískáte funded účet.

Profit target na obchodu: cenová úroveň, ne pocit

Profit target na jednotlivém obchodu je konkrétní cena, kde zavíráte pozici se ziskem — ne pocit "už to stačí" nebo "radši to zajistím". Pokud tradujete XAUUSD s R:R 1:2 a stop loss máte 150 pipů pod vstupem, profit target leží 300 pipů nad vstupem. Bod. Žádné posouvání podle nálady, žádné zavírání o polovinu cesty, protože vás zamrazilo z volatility kolem NFP. Cíl na obchodu je vstupní parametr, který nastavujete ještě předtím, než pozici otevřete — přesně jako stop loss.

Cíl zisku v prop challenge vs. na vlastním účtu

V evaluaci je cíl daný pravidly platformy — nevymýšlíte si ho, prostě ho splníte nebo ne. Na vlastním obchodním účtu (mimo challenge) si cíl stanovujete sami, podle vlastní strategie, risk managementu a časového horizontu. Rozdíl je zásadní: v challenge cíl definuje, zda projdete do další fáze nebo dostanete funded účet, zatímco na vlastním kapitálu je to jen váš osobní benchmark, který si můžete kdykoliv upravit.

ParametrCíl na účtu (challenge)Profit target na obchodu
Co určujePravidla evaluaceVaše strategie a R:R
Jednotka% kapitálu za fázi/obdobíCenová úroveň
Příklad9 % z $25,000 = $27,250Vstup + 300 pipů
FlexibilitaPevně dané, neměnnéNastavujete si sami
KapitálSimulovanýSimulovaný nebo reálný

Ať plánujete cíl na účtu, nebo na obchodu, vždy platí stejný rámec tří pravidel: profit target, denní limit ztráty a maximální drawdown. Tato tři čísla musí sedět dohromady — cíl bez respektu k limitům je jen zbožné přání, ne plán.

Krok 1: Změřte, co váš systém reálně umí (win rate, R:R, expectancy)

Cíl zisku bez tvrdých dat z vlastního tradingu je jen přání. Než napíšete jakékoli číslo do políčka "cílový zisk", potřebujete znát tři hodnoty ze svého tradingového deníku: win rate, průměrný poměr risk reward (R:R) a z nich vypočítanou očekávanou hodnotu strategie — expectancy. Bez těchto čísel netradujete plán, ale hádáte.

Jaká data z tradingového deníku potřebujete

Vezměte posledních 100 uzavřených obchodů (minimálně 50, pokud tolik zatím nemáte). Pro každý obchod potřebujete tři sloupce: výsledek v R (kolikanásobek vašeho rizika jste vydělali nebo prodělali), zda šlo o plánovaný setup nebo improvizovaný vstup, a datum uzavření kvůli počtu obchodů za měsíc. Deník, který zaznamenává jen "výhra/prohra" v dolarech bez přepočtu na R, je pro tento výpočet k ničemu — nedokážete z něj oddělit kvalitní setupy od náhodných zásahů do trhu.

Tahle data si vytáhnete přímo z platformy. V MetaTraderu 5 najdete historii účtu v záložce "Obchodní historie", export do Excelu vám dá vstup, výstup, stop loss a velikost pozice — R si dopočítáte. TradeLocker a cTrader mají podobný report generátor přímo v analytické sekci, u cTraderu navíc rovnou vidíte statistiku win rate a průměrného R:R v panelu Performance.

Vzorec expectancy s dosazeným příkladem

Expectancy říká, kolik R v průměru vyděláte na jednom obchodu, když zohledníte i prohry. Vzorec:

expectancy = (win rate × průměrný zisk v R) − (loss rate × průměrná ztráta v R)

Dosaďme reálný příklad: win rate 45 %, průměrný zisk 1,8R, průměrná ztráta 1,0R (loss rate tedy 55 %):

expectancy = (0,45 × 1,8) − (0,55 × 1,0) = 0,81 − 0,55 = 0,26R na obchod

To znamená, že dlouhodobě vyděláváte v průměru 0,26násobek svého rizika na každý obchod — i když víc než polovinu obchodů proděláváte. Tohle číslo je základ, na kterém stavíte celý cíl zisku, ne pocit, že "tenhle měsíc to jde".

Kolik obchodů stačí, aby čísla něco znamenala

Pod 30 obchody je vzorek statisticky nepoužitelný — jeden dobrý týden vám nafoukne expectancy do falešně růžových čísel. Slušný odhad dostanete od 50 obchodů výš, spolehlivý pak od 100 obchodů. Pokud tradujete swingově a 100 obchodů nasbíráte za rok, počítejte s tím, že váš odhad bude hrubší — a cíl zisku podle toho nastavte konzervativněji.

Vstupní metrikaHodnota v příkladuKde ji najdete
Win rate45 %Poměr ziskových obchodů z historie účtu
Průměrný zisk (R)1,8RVýpočet z deníku — zisk / riskovaná částka
Průměrná ztráta (R)1,0RVýpočet z deníku — ztráta / riskovaná částka
Expectancy na obchod0,26RDosazení do vzorce expectancy
Počet obchodů za měsícnapř. 20Filtrování historie podle data

Krok 2: Převeďte expectancy na měsíční cíl zisku a poznejte červenou vlajku

Realistický cíl zisku v tradingu spočítáte tak, že expectancy v R vynásobíte počtem obchodů za měsíc a rizikem na obchod v procentech kapitálu. Z předchozího kroku máte expectancy 0,26R na obchod. Při 40 obchodech měsíčně a riziku 0,5 % na obchod vám vyjde průměrných 5,2 % měsíčně — ne jako garance, ale jako střední hodnota s rozptylem kolem sebe. Tohle je jádro plánu cílového zisku: číslo podložené vaší vlastní historií, ne přáním.

Z R na procenta: jak násobit riziko na obchod

Vzorec je jednoduchý: expectancy (R) × počet obchodů × riziko na obchod (%) = očekávaný měsíční výnos. Stejný systém, stejná expectancy 0,26R, ale jiné riziko dává úplně jiný obrázek:

  • Riziko 0,25 % na obchod: 0,26 × 40 × 0,25 % = 2,6 % měsíčně, s odpovídajícím menším drawdownem.
  • Riziko 0,5 % na obchod: 0,26 × 40 × 0,5 % = 5,2 % měsíčně, náš základní scénář.
  • Riziko 1 % na obchod: 0,26 × 40 × 1 % = 10,4 % měsíčně — teoreticky lákavé, ale s dvojnásobným maximálním drawdownem oproti scénáři 0,5 %.

Vyšší cíl zisku tady nevzniká zlepšením systému, ale zvýšením páky na riziko. To je matematicky v pořádku, dokud vám to nerozbije limit maximálního drawdownu na účtu — a přesně tady vzniká první červená vlajka.

Kolik procent zisku měsíčně je realistické v roce 2026

Otázka „kolik procent zisku je realistické měsíčně" nemá jedno univerzální číslo, ale dá se rozdělit do pásem podle rizika a doložené historie:

  • 2–3 % měsíčně — konzervativní pásmo, riziko kolem 0,25 % na obchod, vhodné pro fázi budování konzistence nebo pro účty v Trading Challenge, kde jde primárně o splnění pravidel, ne o maximalizaci výnosu.
  • 4–6 % měsíčně — standardní pásmo pro trader s ověřenou expectancy nad 0,2R a rizikem 0,5 % na obchod. Tohle je pásmo, kam spadá i náš výpočtový příklad.
  • 8 % a výš — dosažitelné, ale jen s doloženou historií minimálně 100+ obchodů, kde expectancy i win rate drží stabilně nad průměrem. Bez tohoto podkladu je to spekulace, ne cíl.

Kdy je cíl už jen sázka na štěstí

Jak si stanovit cíl zisku, aby to nebyla sázka na štěstí? Hlídejte tři signály:

  • Cíl postavený na navýšení páky, ne na zlepšení expectancy — pokud jediná proměnná, kterou měníte, je riziko na obchod, nezlepšujete trading, jen zvyšujete volatilitu výsledku.
  • Cíl vyžadující win rate, kterého jste nikdy nedosáhli — pokud váš dlouhodobý win rate je 45 %, cíl počítaný s 60% win rate je přání, ne plán.
  • Cíl počítaný z vašeho nejlepšího měsíce — extrémní měsíc obsahuje statistický šum (série vítězných obchodů, silný trend na XAUUSD nebo indexech). Používejte průměr z posledních 3–6 měsíců, ne rekord.

Krok 3: Rozpočítejte cíl na týdenní a denní milníky

Cílový zisk prop challenge nikdy neplánujte jako jedno číslo na konci fáze — rozpočítejte ho na týdny, ne na dny. Denní rozpočet vypadá matematicky čistě, ale v realitě tlačí k overtradingu v den, kdy trh nenabízí žádný kvalitní setup. Týdenní milník vám dává prostor přečkat slabé dny a dohnat to tam, kde trh skutečně jede.

Vezměme konkrétní příklad: cíl fáze 8 % na účtu s předpokladem 20 obchodních dní. Rozpočet po dnech vychází na 0,4 % denně — číslo, které svádí k tomu, že "dneska to musím udělat". Rozpočet po týdnech (při 4 týdnech evaluace) vychází na 2 % týdně, což je hodnota, kterou reálně plánujete do trading plánu prop tradera a se kterou pracujete flexibilně napříč dny.

Kolik obchodních dní reálně máte

Než rozdělíte cíl na milníky, spočítejte, kolik obchodních dní vám challenge skutečně dává — ne kalendářních, ale těch, kdy je trh v kondici, kterou vaše strategie obchoduje. Z 20–25 obchodních dní v měsíci reálně odečtěte svátky, dny kolem velkých dat a dny, kdy podle vlastního deníku dlouhodobě netradujete se ziskem (pátek odpoledne, dny před dovolenou). Zbyde vám menší, ale poctivější číslo — a právě z něj počítáte milníky, ne z ideálního kalendáře.

Denní milník vs. denní kvóta — rozdíl, který rozhoduje

Denní milník je orientační bod, ke kterému se vztahujete při hodnocení tempa. Denní kvóta je past — nutí vás obchodovat, i když trh nic nenabízí, jen abyste "splnili číslo". Rozdíl je v jednom slově: milník sledujete, kvótu plníte silou. Počítejte navíc s tím, že jen zhruba 60 % obchodních dní přinese setup vaší kvality — zbytek jsou dny, kdy správný trade je žádný trade. To znamená, že reálná potřeba na aktivní den je vyšší, než by naznačovalo prosté dělení cíle počtem kalendářních dní.

ModelCíl fázeObchodních dníPotřeba na aktivní den
Naivní denní rozpočet8 %20 (100 % dní aktivních)0,40 %
Týdenní milník8 % (2 % / týden)4 týdny2,00 % / týden
Reálný model (60 % dní se setupem)8 %12 aktivních z 200,67 %

Tady se také uplatňuje pravidlo minimálního počtu obchodních dní, které mají prop firmy — pojistka proti tomu, abyste složili celý cíl jedním výstřelem na jednom velkém tradu a passli challenge, aniž byste prokázali konzistenci. Naplánujte si víc aktivních dní, než je minimum vyžaduje — dá vám to rezervu, pokud se první polovina evaluace nepovede podle plánu.

Kalendář: NFP, FOMC a dny, kdy neobchodujete

Pokud vaše strategie neobchoduje zprávy, vyškrtněte si z kalendáře předem dny s NFP (první pátek v měsíci) a zasedání FOMC — na těchto dnech bývá spread širší, likvidita na chvíli mizí a XAUUSD i indexy dokážou udělat prudký leg oběma směry během pár minut. Tyto dny nepočítejte do svých aktivních obchodních dní při plánování milníků — jinak si nastavíte cíl, který tiše počítá s tradem, který stejně neuděláte, a pak vám na konci týdne bude scházet kus rozpočtu bez zjevného důvodu.

Krok 4: Spočítejte riziko na obchod tak, aby cíl seděl pod max DD

Riziko na obchod se neodvozuje od toho, kolik chcete vydělat, ale od toho, kolik smíte ztratit. Pravidlo zní: bezpečné riziko na obchod = maximální drawdown × 0,5 / nejdelší historická série proher vašeho systému. Teprve s tímto číslem má smysl stavět cíl zisku — jinak počítáte se ziskem na účtu, který vás jedna špatná série položí ještě předtím, než ho stihnete vybrat.

Zpětný výpočet: z maximálního drawdownu k velikosti pozice

Vezměte typický parametr Two-Step Challenge: maximální drawdown 10 %. Naivní přístup — riziko 1 % na obchod — vypadá konzervativně, dokud se nepodíváte na backtest vlastního systému. Pokud váš systém měl v historii nejdelší sérii 8 proher za sebou, pak 8 obchodů po 1 % = 8 % účtu pryč, tedy jste jeden jediný trade od vyřazení z challenge. To není bezpečnostní rezerva, to je ruleta.

Zpětný výpočet funguje takto: 10 % × 0,5 / 8 = 0,625 % rizika na obchod. Koeficient 0,5 vám nechává polovinu maximálního drawdownu jako rezervu pro sérii, která bude ještě o něco horší, než cokoliv, co jste dosud viděli v historii — a to se stává častěji, než si traderi myslí. Z tohoto čísla pak dopočítáte velikost pozice: riziko v dolarech (0,625 % z účtu) vydělené stop lossem v pipech (nebo v bodech u XAUUSD) vám dá hodnotu na pip, ze které vyplyne počet lotů. Na $25,000 účtu je 0,625 % rovných $156,25 — při stop lossu 300 bodů na XAUUSD to znamená pozici o hodnotě pipu cca $0,52, tedy přibližně 0,05 lotu. Na majoru typu EURUSD se stop lossem 20 pipů vychází při stejném riziku pozice kolem 0,78 lotu. Position sizing takhle přestává být odhad od oka a stává se aritmetikou.

Denní limit ztráty jako tvrdá brzda

Denní limit ztráty u prop firmy funguje jako pojistka nad rámec drawdownu — a zároveň vám řekne, kolik obchodů denně si reálně smíte dovolit. Se standardním denním limitem 5 % a rizikem 0,625 % na obchod vychází matematicky 8 obchodů za den, než limit vyčerpáte. V praxi ale platí jiné pravidlo: po třetí ztrátě v řadě přestaňte tradovat, i kdybyste měli k dispozici ještě rezervu. Tři ztráty za sebou signalizují buď špatný trh, nebo špatný den na vaší straně — a žádný z těchto stavů nezlepšíte čtvrtým obchodem se stejným setupem.

Simulace nejhorší série ztrát vašeho systému

Než nastavíte finální riziko na obchod, projděte si backtest a najděte nejhorší sérii proher, jakou váš systém kdy zažil — ne odhadem, ale spočítejte ji z dat. Pokud nemáte dostatek historie, počítejte konzervativně s 10 ztrátami v řadě místo 8; u strategií s nižším win rate (pod 40 %) je to realistický scénář, ne černý scénář. Se sérií 10 proher a max DD 10 % vychází bezpečné riziko na 0,5 % na obchod. Cíl zisku, který stavíte na této bázi, sice roste pomaleji, ale nezávisí na tom, jestli vás příští týden potká série, kterou jste ještě neviděli.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Krok 5: Vyberte si model — konzervativní, standardní, nebo agresivní

Realistický cíl zisku v tradingu není jedno číslo, ale kombinace rizika na obchod, win rate a času, který jste ochotni challenge věnovat. Níže najdete tři hotové plány cílového zisku — stačí dosadit velikost vlastního účtu a zvolit ten, který sedí k vaší strategii a povaze.

ModelRiziko na obchodWin rate potřebný (R:R 1:2)Očekávaný drawdownOdhad dní k 8% fázi
Konzervativní0,25 %40–45 %3–4 %35–45 obchodních dní
Standardní0,5–0,75 %38–42 %5–6 %15–20 obchodních dní
Agresivní1,5 %35–38 %8–10 % (blízko max DD)8–10 obchodních dní

Čísla platí pro poměr risk reward 1:2 — matematická hranice zisku (breakeven win rate) leží u 33 %, takže každý z plánů má nad sebou bezpečnostní polštář. Čím agresivnější model, tím tenčí ten polštář je, protože jedna špatná série ho smaže rychleji.

Konzervativní plán: 2 % měsíčně

Riziko 0,25 % na obchod znamená na účtu $25,000 (cca 575 000 Kč) ztrátu $62,5 na jeden špatný fill. Sérii deseti proher v řadě, o které jsme mluvili výše, ustojíte s rezervou. Tenhle plán cílového zisku je pro swing tradera na XAUUSD, který drží tři pozice týdně, čeká na potvrzený breakout nebo pullback k EMA a nepotřebuje vidět výsledek hned. Ke složení 8% fáze počítejte s šesti až osmi týdny — pomalu, ale bez závislosti na štěstí.

Standardní plán: 5 % měsíčně

Riziko 0,5–0,75 % na obchod je kompromis, který sedí většině tradingových stylů — denní i swingovým. Na účtu $50,000 (cca 1,15 mil. Kč) je to $250–375 na obchod. Drawdown 5–6 % vám dá prostor reagovat na NFP nebo FOMC bez paniky nad denním limitem ztráty. Tři až čtyři týdny aktivního tradingu obvykle stačí na 8% cíl, pokud dodržujete plán a nezvyšujete lot po sérii výher.

Agresivní plán: 10 % měsíčně a co za to platíte

Riziko 1,5 % na obchod dovoluje scalperovi na US100 (NSDQ), který otevírá klidně osm obchodů denně, dosáhnout 8% cíle za dva týdny. Cena je ale geometrická — pravděpodobnost, že narazíte na max drawdown dřív, než na cíl zisku, roste s každým dalším obchodem při vyšším riziku rychleji, než by naznačovala lineární matematika. Na účtu $100,000 (cca 2,3 mil. Kč) je to $1,500 na obchod; tři špatné fills za sebou a jste na 4,5 % DD, o polovinu limitu, ještě než stihnete potvrdit trend.

Krok 6: Nastavte profit target na konkrétním obchodu

Cíl zisku na jednotlivém obchodu odvozujte od reálného rozpětí trhu, ne od kulatého čísla na grafu. Pokud zlato v roce 2026 běžně dělá denní rozpětí 20–30 dolarů, intradenní cíl 40 dolarů je matematicky mimo realitu bez ohledu na to, jak hezky vypadá na papíře.

ATR jako základ: kolik trh reálně ujde

ATR (Average True Range) vám řekne, kolik daný instrument v průměru "ujde" za den nebo za danou svíčku — a je to lepší výchozí bod než arbitrární částka v dolarech. Když má XAUUSD čtrnáctidenní ATR na H1 grafu 8 dolarů, cíl zisku 25 dolarů na jednu hodinovou pozici znamená, že čekáte pohyb rovnající se třem průměrným svícím bez jediné korekce. Stává se to, ale ne dost často na to, aby to byla strategie. Násobek ATR (typicky 1,5–2,5× pro profit target proti 1–1,5× pro stop loss) dává realistický poměr risk:reward, který sedí na aktuální volatilitě, ne na volatilitě z minulého kvartálu.

Struktura trhu a likvidita nad kulatými čísly

Kulaté číslo — 2400,00 na XAUUSD, 20000 na US100 — je psychologická hladina, kde se kupí limitní objednávky, stop lossy i take profity ostatních tradérů. Právě proto dostane fill jako jeden z posledních: cena se k němu často přiblíží, "olízne" likviditu těsně pod ním a otočí. Pokud si dáte cíl zisku přesně na 2400,00, riskujete, že vám obchod zůstane otevřený o pár ticků déle, než je zdravé, a vy sledujete, jak se pozice vrací zpět bez fillu. Zkušenější tradeři dávají target o kousek před kulaté číslo — třeba 2398,50 místo 2400,00 — protože tam je likvidita reálně dostupná, ne jen teoretická.

Cíl zisku na XAUUSD vs. na klidnějším páru

Cíl zisku XAUUSD se nedá kopírovat na EURUSD nebo jiný klidnější pár — rozdílná volatilita znamená rozdílnou matematiku. Tam, kde zlato umí za hodinu urazit 10 dolarů, EURUSD ve stejném čase často neudělá ani 15 pipů. Tři metody vedle sebe:

  • Fixní R násobek — funguje univerzálně napříč instrumenty, pokud máte konzistentní stop loss; problém je, že ignoruje aktuální strukturu trhu.
  • ATR násobek — reaguje na živou volatilitu, ideální pro zlato a indexy typu US100, kde se rozpětí mění den ode dne kolem FOMC nebo NFP.
  • Struktura trhu — poslední swing high/low, gap, VWAP — nejpřesnější, ale vyžaduje zkušenost s čtením grafu, ne jen vzorec.

U futures kontraktů na CME se navíc řeší jiná volba: škálovat pozici po částech (zavřít třetinu na 1R, třetinu na 2R, nechat runner) versus set-and-forget target, kde obchod necháte běžet do jedné předem dané úrovně bez zásahu. Set-and-forget se hodí do klidnějších tržních podmínek s jasnou strukturou; škálování dává smysl, když čekáte zvýšenou volatilitu a chcete zajistit část zisku dřív. Na platformě For Traders X, kde tradujete futures kontrakty, oba přístupy fungují — volba záleží na tom, jestli obchodujete podle plánu, nebo podle emocí v moment, kdy je pozice v zisku.

Když jste na 80 % cíle — nebo naopak v drawdownu

Nejvíc účtů v prop challenge nepadá první týden, ale těsně před finish line. Trader má za sebou tři čtvrtiny práce, cítí deadline v zádech a najednou zvedne velikost pozice, aby to "dotáhl rychleji" — a jeden špatný leg smaže tři týdny disciplíny. Stejně nebezpečná je opačná situace: účet je v mínusu, blíží se maximální drawdown challenge, a místo pauzy přijde revenge trading.

Pravidlo zpomalení: poloviční riziko na posledních 20 %

Jakmile dosáhnete 80 % svého cíle zisku, snižte riziko na obchod na polovinu toho, co jste tradovali dosud. Pokud jste riskovali 1 % kapitálu na pozici, jedete na 0,5 %. Důvod je čistě matematický: rozdíl mezi tím, jestli challenge složíte za tři nebo za pět týdnů, je nula — nikdo se vás na to neptá. Rozdíl mezi tím, jestli ji složíte vůbec, je všechno. Chráníte hotovou práci, ne honíte poslední procenta za každou cenu. Toto pravidlo patří do vašeho trading plánu stejně pevně jako denní limit ztráty prop firmy — nastavte si ho předem, ne až ve chvíli, kdy vás euforie z blízkého cíle tlačí do většího rizika.

Co dělat, když zbývají tři dny a chybí 3 %

Tady se láme psychologie tradingu nejvíc. Tři dny, tři procenta — vypadá to jako jeden dobrý den na XAUUSD nebo jeden trefený breakout na indexech. Jenže přesně tahle situace vede k přehazování timeframů, dvojnásobným lotům a stopům posunutým "aby to dýchalo". Držte se plánu: pokud setup nesedí na 100 %, nebrat ho jen proto, že tiká čas. Pokud časový limit challenge vyprší bez splnění cíle, restartujete s čistou hlavou — to je lepší scénář než vyhozený účet kvůli jednomu impulzivnímu obchodu tři dny před koncem.

Kdy plán přepsat místo tlačení na pilu

Stejné pravidlo zpomalení platí zrcadlově v drawdownu. Na 40 % povoleného maximálního drawdownu jděte na poloviční velikost pozice — signál, že vzorek obchodů momentálně nesedí s vaší expectancy, i když strategie samotná může být v pořádku. Na 60 % povoleného max DD si dejte tvrdou pauzu na 48 hodin a projděte deník: kolik z posledních ztrát bylo v souladu s pravidly a kolik bylo odchylkou od plánu?

Klíčová otázka zní: je to jen variance, nebo se rozpadla expectancy? Pět proher v řadě u strategie s win-rate 40 % a poměrem R:R 1:2 je statisticky naprosto v pořádku — to je variance, kterou vaše backtestovaná data počítala. Ale pokud zjistíte, že jste posledních deset obchodů otevírali mimo svůj setup, mimo obchodní hodiny nebo se zvětšenou pozicí "abyste to dohnali", nejde o smůlu — je to rozpadlý proces. V tom případě plán nepřepisujte za pochodu v afektu, ale sedněte si k němu s čistou hlavou, přepočítejte parametry na novém vzorku obchodů a teprve pak se vraťte na live účet.

Jak se cíl zisku mění po přechodu na fundovaný účet

Na fundovaném účtu přestává být cíl zisku o tom, „dostat se na 8 % dřív, než vyprší deadline" — stává se z něj otázka, jak dlouho udržíte kladnou expectancy bez toho, abyste sáhli na drawdown. Zmizí tlak challenge fáze a s ním i většina důvodů, proč tradeři přepalují riziko. Co zbývá, je čistší otázka: dá se tohle opakovat měsíc co měsíc?

Z jednorázového targetu na opakovatelný měsíční rytmus

V challenge jste měli jeden cíl a jeden časový rámec — dostat účet z $25,000 na $27,250 a neporušit limity. Na fundovaném účtu tenhle jednorázový target mizí a nahrazuje ho rytmus. Místo „potřebuju 9 % teď hned" plánujete kolem toho, co je pro váš styl udržitelné každý měsíc — u většiny tradujících na výkonnostní odměny funded účtu se ukazuje, že stabilních 2–3 % měsíčně dělá dlouhodobě víc než jeden nafouklý 12% měsíc, po kterém přijde nula nebo záporná série. Ten druhý scénář obvykle znamená, že jste vzali riziko, které vaše equity křivka neunese podruhé. Cíl zisku na fundovaném účtu tedy neplánujete jako cílovou pásku, ale jako tempo běhu na dlouhou trať.

Výplatní cyklus a performance rewards

Tenhle posun má i praktický důsledek — performance rewards a profit split se váží na výplatní cyklus, ne na jeden úspěšný obchod. Plánujte cíl zisku tak, aby odpovídal periodě, za kterou se odměny vyhodnocují, ne tak, že se snažíte nahnat čísla těsně před uzávěrkou. Je potřeba znovu zdůraznit compliance rámec, který platí pro celou platformu: veškerý trading probíhá na simulovaném kapitálu a výkonnostní odměny se odvíjejí od simulovaných výsledků, ne od reálného obchodování s penězi klientů. Cíl zisku, který si nastavíte pro daný cyklus, by měl počítat s tím, že jeden slabší týden nesmí ohrozit celkovou bilanci cyklu — to je přesně ten rozdíl mezi tradery, kteří odměny čerpají pravidelně, a těmi, kdo je vyberou jednou a pak se vrátí zpátky do evaluace.

Kde si plán otestovat: Trading Challenge, Instant Funding, Pay After Pass

U For Traders máte tři cesty, jak si tenhle plán ověřit v praxi, podle toho, kolik jistoty a kolik rychlosti chcete:

  • Trading Challenge — pokud chcete plán otestovat proti pevným, předem daným pravidlům (limit ztráty, max drawdown, cíl zisku po fázích), než se dostanete k reálnému výplatnímu cyklu.
  • Instant Funding — pro tradery, kteří mají plán už odladěný a nechtějí procházet evaluací, ale rovnou testovat rytmus na fundovaném účtu.
  • Pay After Pass — kombinace, kdy si challenge projdete bez okamžité platby předem a poplatek řešíte až po úspěšném splnění podmínek.

Volba mezi nimi by měla vycházet z toho, jak jistý jste si svým procesem z předchozích obchodů — ne z toho, která cesta vypadá rychleji.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Časté otázky

Co je cíl zisku v tradingu+

Cíl zisku je předem definovaná úroveň, kam chcete dostat účet nebo jednotlivý obchod, než ho uzavřete nebo vyhodnotíte. Na úrovni obchodu jde o konkrétní cenu (take profit), na úrovni účtu o procentní nebo dolarový přírůstek za den, týden nebo měsíc. Bez tohoto čísla nemáte referenční bod, podle kterého poznáte, jestli váš systém funguje, nebo jestli jen náhodně vyhráváte. Cíl zisku vždy dává smysl pouze ve dvojici s limitem ztráty a max drawdownem, jinak je to jen zbožné přání.

Jaký měsíční cíl zisku je reálný+

Realistický měsíční cíl zisku pro solidně fungující systém se pohybuje mezi 5–15 % účtu, u konzervativnějších stylů i méně. Cokoliv nad 20 % měsíčně opakovaně signalizuje buď extrémní páku, nebo štěstí, které se dřív nebo později obrátí proti vám. U fundovaného účtu je rozumnější počítat s menšími, ale stabilními čísly, protože priorita je přežít drawdown, ne rychle vydělat. Červená vlajka je i situace, kdy cíl měníte podle toho, jak se vám daří, místo abyste ho drželi fixní a hodnotili podle něj konzistenci.

Jak spočítat reálný zisk z win rate a R:R+

Očekávaný zisk na obchod spočítáte jako (win rate × průměrný zisk) minus (loss rate × průměrná ztráta) – tomu se říká expectancy. Například při win rate 40 % a R:R 1:2 je expectancy (0,4 × 2R) − (0,6 × 1R) = 0,2R na obchod, což při desítkách obchodů za měsíc dává reálný odhad cíle zisku. Tento výpočet vám ukáže, jestli je váš měsíční target vůbec matematicky dosažitelný s vaší strategií, nebo jestli honíte číslo, které váš edge nepodporuje. Bez znalosti expectancy je stanovování cíle jen odhad od oka.

Jak rozpočítat cíl challenge na denní milníky+

Procentní cíl Trading Challenge rozdělíte na obchodní dny tak, aby denní milník odpovídal vašemu skutečnému tempu, ne ideálnímu scénáři bez ztrátových dnů. Pokud potřebujete třeba 8 % za 20 obchodních dní, počítejte s tím, že polovina dní bude neutrální nebo ztrátová, takže úspěšné dny musí nést víc než 0,4 % průměru. Týdenní milníky fungují lépe než denní, protože tlumí šum jednotlivých obchodů a nutí vás nedělat unáhlené rozhodnutí kvůli jednomu špatnému dni. Klíčové je nastavit milníky pod maximální denní loss limit, ne na hraně.

Kolik riskovat na obchod vzhledem k cíli zisku+

Riziko na obchod by se mělo odvíjet od vzdálenosti k maximálnímu drawdownu, ne od toho, jak rychle chcete splnit cíl zisku. Běžná praxe je riskovat 0,5–1 % účtu na obchod, což při rozumném R:R a win rate umožňuje dosáhnout měsíčního cíle bez toho, abyste jednou sérií ztrát narazili na limit. Pokud musíte kvůli splnění cíle riskovat víc než 2 % na obchod, je to signál, že cíl je nastavený nereálně vzhledem k času, který máte k dispozici. Cíl zisku a risk management musí být propočítané dohromady, ne odděleně.

Proč potřebuje cíl zisku i limit ztráty+

Cíl zisku bez definovaného limitu ztráty nefunguje, protože jedna nekontrolovaná ztrátová série dokáže vymazat týdny práce a posunout vás mimo dosah cíle úplně. Limit ztráty (denní i celkový max drawdown) je ochranná hranice, díky které máte vůbec šanci cíl v čase dodržet, protože chrání kapitál potřebný k dalším pokusům. Dobrý plán definuje obě čísla společně – kolik chcete vydělat a kolik jste ochotni ztratit, než obchod nebo den uzavřete. Bez tohoto párování se cíl zisku mění v honbu za číslem bez ohledu na riziko.

Kde nastavit profit target na konkrétním obchodu+

Profit target nastavujte podle struktury trhu (nejbližší rezistence, support, předchozí high/low), ne podle kulatého čísla, protože kulatá čísla přitahují likviditu a cenu tam často otočí dřív, než ji stihnete zainkasovat. U volatilnějších instrumentů jako XAUUSD je vhodné počítat target jako násobek ATR (např. 1,5–2× ATR), protože fixní pipový cíl u zlata při vyšší volatilitě podhodnocuje nebo nadhodnocuje reálný pohyb. Kombinace struktury a ATR dá spolehlivější target než čistě mechanické pravidlo bez ohledu na aktuální podmínky trhu.

Jak se liší cíl zisku v evaluaci a na fundovaném účtu+

V evaluaci je cíl zisku pevné procento, které musíte splnit v daném čase, takže plán je nutně agresivnější a víc vázaný na deadline. Na fundovaném účtu deadline mizí a cíl zisku se mění na dlouhodobý, konzistentní přírůstek, protože priorita je udržet si účet co nejdéle, ne splnit jednorázové číslo. To znamená nižší risk na obchod, menší tlak na rychlé výsledky a větší důraz na opakovatelnost strategie měsíc po měsíci. Trader, který nezmění přístup po přechodu z evaluace na fundovaný účet, často zbytečně riskuje účet, který si už vysloužil.

Jaké jsou nejčastější chyby při plánování cíle zisku+

Nejčastější chybou je posouvání targetu nahoru po sérii výher a dolů po sérii proher, čímž se cíl zisku stává reakcí na emoce místo pevného plánu. Další je honba za deadlinem challenge – zvýšení velikosti pozice v posledních dnech, aby číslo vyšlo, což typicky vede k porušení denního loss limitu. Časté je i stanovení cíle bez ohledu na expectancy systému, takže target je matematicky nedosažitelný bez zvýšení rizika nad rozumnou míru. Řešením je cíl nastavit jednou na základě dat a měnit ho jen po vyhodnocení delšího období, ne po jednom dni.

MH

Written by

Marcel Hambálek

Senior Trader, For Traders

Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge