Instant funding: reálná zkratka k fundovanému účtu, nebo dražší past?

Instant funding bez challenge: kolik stojí přepočteno na cost-per-$1,000, jaká pravidla platí, kdy se vyplatí a kdy raději Two-Step Challenge či Pay After Pass.

Instant funding: reálná zkratka k fundovanému účtu, nebo dražší past?

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders

Instant funding je model prop tradingu, kde si trader za jednorázový nevratný poplatek koupí přístup k simulovanému fundovanému účtu bez evaluační fáze — začíná tradovat okamžitě a nárok na performance rewards mu vzniká až po splnění pravidel drawdownu, minimálních tradingových dnů a payout targetu. Rozhodující číslo není cena účtu, ale cost-per-$1,000 kapitálu a počet měsíců do break-even prvního payoutu.

Klíčové poznatky

  • Instant funding neruší evaluaci — přesouvá ji za první výplatu do podoby payout targetu, minimálních tradingových dnů a pravidla konzistence.
  • Cenu vždy přepočítejte na cost-per-$1,000 simulovaného kapitálu: cena účtu ÷ (velikost účtu ÷ 1000). Teprve to se dá srovnávat napříč firmami.
  • Poplatek za instant funding je zpravidla nevratný, zatímco u Trading Challenge se vstupní poplatek u většiny firem vrací v prvním payoutu — to je hlavní rozdíl v celkové ceně.
  • Break-even prvního payoutu = cena účtu ÷ (payout target × profit split); u drahých instant účtů to bývá druhý až třetí výplatní cyklus, ne první.
  • U CME futures (ES, NQ, MES, MNQ) platí trailing drawdown a denní limit v dolarech, ne v procentech — matematika rizika je úplně jiná než u XAUUSD nebo US100.
  • Instant funding dává smysl traderovi s doloženým track recordem a stabilním R:R; pro začátečníka nebo pro nákup z FOMO po sérii failnutých challenge je to nejdražší způsob, jak selhat.
  • Pay After Pass je v roce 2026 třetí model: platíte až po splnění evaluace, takže vstupní cash flow je nulové — pro mnoho traderů levnější laboratoř než instant účet.

Podívejte se: související video

Co je instant funding a čím se přesně liší od Trading Challenge

Instant funding je model prop tradingu, kdy si za jednorázový nevratný poplatek koupíte přístup k fundovanému účtu na simulovaném kapitálu bez evaluační fáze — tradujete od prvního dne, ale nárok na performance rewards vám vzniká až po splnění stanovených pravidel drawdownu a payout targetu. Žádná Fáze 1, žádná Fáze 2, žádné čekání na verdikt hodnotitele. Jen vy, platforma a účet, který je „live" od chvíle, kdy potvrdíte platbu.

Definice instant fundingu v jedné větě

Pokud byste to měli vysvětlit kamarádovi u piva: instant funding je prop trading bez evaluace — koupíte si okamžité fundování účtu místo toho, abyste si ho vydělali přes vícedenní testovací fázi. U klasického Trading Challenge platíte za pokus dostat se k fundovanému účtu. U instant fundingu platíte rovnou za samotný účet, včetně rizika, že payout target nesplníte a poplatek propadne bez náhrady.

Kategorie „instant funding" vs firemní názvy (Instant Funding, E8 Funding)

Tady vzniká na českém SERPu i v hlavách traderů docela zmatek. „Instant funding" je obecná kategorie produktu — stejně jako „SUV" v autech. Ale existují firmy, které si tento termín vzaly přímo do svého obchodního názvu. Typický příklad je produkt Instant Funding u jedné z prop firem, nebo E8 Funding instant funding program u jiné. Když googlíte „instant funding recenze", může se vám míchat obecná diskuze o modelu s recenzí konkrétního komerčního produktu, který se tak jen jmenuje.

Pro vás jako čtenáře je důležité tohle: než začnete srovnávat ceny a podmínky, ověřte si, jestli mluvíte o kategorii, nebo o konkrétní firmě. Podmínky se mezi jednotlivými poskytovateli liší dost zásadně — velikost účtu, split z performance rewards, maximální drawdown i to, jak rychle se dá o první payout požádat.

Co u instant fundingu opravdu odpadá a co ne

Odpadá jediná věc — evaluační fáze. To je celé. Nezmizí:

  • Pravidla drawdownu — denní i celkový max DD platí od první minuty stejně přísně jako v Trading Challenge.
  • Minimální počet tradingových dnů — u většiny poskytovatelů musíte odtradovat určitý počet dní, než vůbec můžete žádat o výplatu.
  • Payout target — bez splnění zisku dle podmínek se k performance rewards nedostanete, ať jste zaplatili za účet cokoliv.
  • Risk parametry — maximální velikost pozice, povolené instrumenty, pravidla proti hedge tradingu napříč účty.

Jinými slovy: fundovaný účet bez challenge neznamená fundovaný účet bez pravidel. Znamená to jen, že jste přeskočili krok, kde jste museli dokázat schopnost dodržet risk management, než vám kdokoli dal simulovaný kapitál k dispozici.

A přesně proto se rozhodnutí mezi instant fundingem a klasickou evaluací nemá dělat podle marketingového sloganu na landing page. Dělá se podle dvou čísel: kolik vás stojí každý zaplacený $1,000 kapitálu (cost-per-$1,000) a za kolik měsíců reálného tradingu se vám ten vstupní poplatek vrátí přes první payout. Tato dvě čísla probereme v dalších sekcích do detailu — a uvidíte, že odpověď „vyplatí se, nebo ne" je u každého tradera jiná podle jeho stylu a konzistence.

Kolik instant funding reálně stojí: přepočet na cost-per-$1,000 kapitálu

Cena instant funding účtu sama o sobě nic neříká — rozhodující je cost-per-$1,000 kapitálu, tedy kolik zaplatíte za každý tisíc dolarů simulovaného kapitálu, se kterým smíte tradovat. Účet za $500 na $25,000 kapitálu vychází hůř než účet za $900 na $100,000 kapitálu, i když je nominálně dvakrát dražší. Bez tohoto přepočtu srovnáváte jablka s hruškami.

Vzorec cost-per-$1,000 a jak ho použít během třiceti sekund

Vzorec je jednoduchý:

cost-per-$1,000 = cena instant funding účtu ÷ (velikost účtu ÷ 1 000)

Příklad: instant funding účet stojí $700, velikost účtu je $50,000. Vydělíte 50 000 ÷ 1 000 = 50. Pak 700 ÷ 50 = $14 za každý tisíc dolarů kapitálu. Tohle číslo si napište vedle každé nabídky, kterou porovnáváte — je to jediná metrika, kde landing page nemůže lhát marketingovým sloganem.

Tabulka cen napříč velikostmi účtů $5,000–$100,000

Následující tabulka ukazuje orientační cenové pásmo, jak ho aktuálně vidíte napříč trhem instant funding prop firem, včetně přepočtu na cost-per-$1,000 a srovnání s modelem Pay After Pass, kde neplatíte vstupní poplatek dopředu, ale odevzdáváte vyšší podíl z prvních payoutů.

Velikost účtuTypická cena instant fundingCost-per-$1,000Pay After Pass (bez vstupní platby)
$5,000 (cca 115 000 Kč)$80–$150$16–$30vyšší profit split firmě z prvních payoutů
$10,000 (cca 230 000 Kč)$140–$260$14–$26vyšší profit split firmě z prvních payoutů
$25,000 (cca 575 000 Kč)$280–$450$11–$18splátka postupně z výplat
$50,000 (cca 1 150 000 Kč)$450–$700$9–$14splátka postupně z výplat
$100,000 (cca 2 300 000 Kč)$700–$1,100$7–$11splátka postupně z výplat

Vzorec sám vám ukáže vzorec, který platí u naprosté většiny instant funding prop firem: čím menší účet, tím vyšší cost-per-$1,000. Malé účty jsou pro firmu administrativně stejně nákladné jako velké, takže si cenu vybírá poměrem. Pokud tradujete s malým kapitálem, protože začínáte, počítejte s tím, že platíte relativně nejvíc za kapitál, který dostanete.

Kde je u ceny reálné dno a proč „nejlevnější instant funding" bývá past

Instant funding účet cena má fyzické dno — firma musí pokrýt riziko, že velké procento účtů skončí na max drawdownu dřív, než vygeneruje jediný payout. Když vidíte nabídku výrazně pod tržním pásmem z tabulky výše, cena se nesnížila zadarmo. Prodejce si ji vybral jinde, nejčastěji:

  • Tvrdší nastavení drawdownu — nižší maximální i denní loss limit, takže vás vyhodí dřív, než stihnete strategii rozjet.
  • Vyšší payout target — dřív než dostanete první výplatu, musíte dosáhnout vyššího procentuálního zisku, což prodlužuje dobu do break-evenu vstupního poplatku.
  • Nižší profit split — z performance rewards vám zůstává menší podíl, takže i při stejném zisku na účtu vyděláte reálně méně peněz do kapsy.

Break-even prvního payoutu: kdy se investice reálně vrátí

Break-even u instant funding spočítáte jako cenu účtu vydělenou reálným payoutem za jeden výplatní cyklus — tedy kapitálem, který skutečně vygenerujete, násobeným profit splitem. Dokud vám tohle číslo nevyjde na méně než jeden cyklus, dopředu platíte za tlak, ne za rychlost.

Vzorec break-even a co do něj patří

Základní rovnice vypadá takto:

Break-even (v cyklech) = cena účtu ÷ (kapitál × reálný měsíční zisk × profit split)

Do vzorce nedávejte payout target jako čitatel zisku — target je práh, který vás pustí k výplatě, ne to, co reálně vyděláte každý cyklus. Počítejte s realistickým průměrným výkonem, ne s marketingovým maximem z landing page. Teprve tenhle rozdíl ukáže, proč se dražší instant účty vrací pomaleji, i když mají lákavější profit split na papíře.

Modelový výpočet na účtu $50,000

Vezměme tři reálné cenové hladiny instant fundingu na kapitál $50,000 (cca 1 150 000 Kč), stejný realistický měsíční zisk 5 % a různé profit splity a payout targety, které se v nabídkách skutečně objevují:

Skrytá evaluace: pravidla, která rozhodnou dřív než trh

Instant funding vám ušetří fázi 1 a fázi 2 klasické Trading Challenge, ale evaluaci nezruší — jen ji přesune do prvního měsíce ostrého tradingu na fundovaném účtu. Než uvidíte první payout, musíte projít stejným sítem, jaké dřív hlídalo evaluační fázi: payout target, minimální tradingové dny a pravidlo konzistence. U instant produktů bývají tato pravidla přísnější, protože firma nemá evaluační fázi, kde by si vás „otestovala" předem.

Payout target

Payout target je minimální procentuální zisk, který musíte na účtu nastřádat, než vám firma cyklus vyplatí — typicky 4–8 % kapitálu u instant produktů, oproti 8–10 % profit targetu klasické dvoufázové challenge, ale s tím rozdílem, že u instant fundingu ho platíte z vlastního rizika hned, bez tréninkového kola. Nesplněný target neznamená propadlý účet, ale posouvá váš první payout o další cyklus dál — a s ním i break-even, o kterém jsme mluvili u tabulky výše.

Minimální tradingové dny a proč existují

Minimální tradingové dny (obvykle 5–10 aktivních dnů v cyklu) mají zabránit tomu, aby trader „vystřelil" payout target jedním velkým swingem a hned žádal o výplatu. Firma tím filtruje štěstí od skutečné konzistence — chce vidět, že umíte generovat zisk opakovaně, ne jednorázově. Pro vás to prakticky znamená: i kdybyste splnili payout target za dva dny, na výplatu si počkáte, dokud neodtradujete zbývající dny podle pravidel.

Pravidlo konzistence: jak jeden dobrý den zablokuje výplatu

Pravidlo konzistence prop firem obvykle říká, že žádný jednotlivý den nesmí tvořit víc než 20–30 % celkového zisku za cyklus. Zní to jako detail, dokud vám ho nerozbije přesně ten den, kdy jste to nejméně čekali — třeba FOMC. Pokud vám jeden gap na XAUUSD vydělá 60 % měsíčního zisku, firma vám payout nevyplatí, i když jste payout target i minimální dny formálně splnili. Musíte zbytek profitu „dorovnat" v dalších dnech, jinak cyklus propadá do dalšího měsíce.

Modelový měsíc na účtu $50,000 a FOMC swing na XAUUSD

Představte si účet $50,000 (cca 1 150 000 Kč) s payout targetem 5 %, tedy $2,500. Zasedání FOMC vám večer rozhýbe XAUUSD o 400 pipů ve váš prospěch a vy z jednoho tradu vytěžíte $1,900. Zbytek měsíce přidáte $600 na drobných setupech na US100 (NSDQ). Součet sedí — $2,500 splněno. Jenže ten jeden FOMC den tvoří 76 % celkového zisku, a pokud limit konzistence firmy je 25–30 %, payout vám zablokuje přesně tento den, ne trh.

Řešení není vyhýbat se FOMC dnům — to by byla chyba, protože právě tam je nejvíc likvidity a nejčistší pohyb. Řešení je řídit velikost pozice tak, aby ani nejlepší den neutrhl víc, než pravidlo dovolí, a zbytek zisku rozložit napříč více instrumenty a dny — třeba menší swing na XAUUSD kombinovat s intradenními tradey na US100 nebo forexových majors. Tím dostanete P&L profil, který projde pravidlem konzistence, i když jednotlivé tradey zůstanou stejně kvalitní.

Nevratný poplatek, resety a náklady, které nejsou v ceníku

Cena instant funding účtu, kterou vidíte na webu, je jen vstupenka — ne celkové náklady na cestu k prvnímu payoutu. Reálný účet vás může stát dvakrát až třikrát víc, než ukazuje ceník, pokud počítáte s resety, minimálním payoutem a poplatky za výplatní metodu. Kdo si tohle nespočítá dopředu, zjistí to až ve chvíli, kdy platí druhý reset a diví se, kam zmizela marže na "levném" produktu.

Proč se poplatek u instant fundingu nevrací a u challenge ano

U klasického Trading Challenge je vstupní poplatek konstruovaný jako záloha — firma vám ho vrátí spolu s prvním výběrem performance rewards, pokud evaluací projdete. Ekonomicky dává smysl: platíte za právo pokusit se, a když uspějete, firma vám náklad kompenzuje z podílu na budoucích výplatách.

U instant fundingu žádná evaluační fáze neexistuje — kupujete si přeskočení celého procesu, ne místo v testu. Poplatek proto není zálohou na budoucí úspěch, je to přímá cena za okamžitý přístup k simulovanému kapitálu. Firma nemá co vracet, protože vám nic "nezadržela" — dodala rovnou produkt, který by jinak vznikl až po zaplacených fázích challenge. To je hlavní důvod, proč je nevratný poplatek u instant fundingu vyšší v přepočtu na $1,000 kapitálu než ekvivalentní fáze u dvoufázového challenge.

Reset účtu za 10–25 % původní ceny

Porušíte-li pravidlo max drawdown nebo daily loss limit, účet je uzavřený a pokračovat můžete jedině koupí resetu. U instant fundingu se cena resetu obvykle pohybuje mezi 10 a 25 % původní ceny účtu — u dražších účtů (nad $50 000 simulovaného kapitálu) to v absolutních číslech znamená částku srovnatelnou s poplatkem za menší challenge účet.

Problém je v opakování. Instant funding účty mívají užší toleranci k drawdownu právě proto, že přeskakují evaluaci — firma kompenzuje riziko přísnějšími mantinely. To v praxi znamená vyšší pravděpodobnost, že narazíte na limit dřív, než stihnete nabrat obchodní dny na první payout. Jeden reset navyšuje efektivní cenu účtu o desítky procent, dva resety ji dokážou vyrovnat s cenou dražšího Two-Step Challenge — jen bez toho, že byste cokoliv z toho poplatku dostali zpět.

Minimální výše payoutu a poplatky za výplatní metodu

Další položka, kterou lidé do rozpočtu nezapočítají, je minimální výše payoutu. Řada instant funding produktů vyžaduje, abyste nahromadili konkrétní částku performance rewards (typicky v řádu stovek dolarů), než si o výplatu vůbec můžete zažádat — do té doby zisk zůstává "zamrzlý" na účtu, byť ho reálně vygenerujete dřív.

K tomu se přidávají poplatky za samotnou výplatní metodu — bankovní převod, kartová platba nebo kryptoměna mají různé transakční náklady a u menších částek dokážou ukousnout citelné procento z prvního payoutu. Pokud plánujete škálovat účet nahoru, počítejte i s případným poplatkem za scaling plan — ne všechny programy ho mají zdarma.

Součet těchto položek — nevratný poplatek, jeden reset, minimální payout a výplatní poplatek — dokáže z nejlevnějšího účtu na trhu udělat ten nejdražší způsob, jak se dostat k fundovanému kapitálu. Skutečná otázka tedy nezní "kolik stojí účet", ale "kolik mě bude stát cesta k prvnímu reálně vyplacenému dolaru".

Instant Funding vs Two-Step Challenge vs Pay After Pass

Instant Funding vám dá kapitál okamžitě za nejvyšší jednorázovou cenu, Two-Step Challenge je nejlevnější cesta k fundovanému účtu, ale trvá týdny až měsíce, a Pay After Pass leží uprostřed — nulový vstupní poplatek, ale zisk si s firmou dělíte, dokud si challenge "neodpracujete". Žádný z modelů není univerzálně nejlepší — každý řeší jiný problém: rychlost, cenu, nebo cash flow na vstupu.

Rozhodovací tabulka tří modelů

VariantaCena účtuProfit splitPayout za cyklusBreak-even
Levný instant$49980 %$2,0000,25 cyklu
Střední instant$1,80050 %$1,2501,4 cyklu
Drahý instant (přísnější target)$3,00050 %
KritériumInstant FundingTwo-Step ChallengePay After Pass
Vstupní poplateknejvyšší, jednorázověnejnižší z placených modelů$0 předem
Refundovatelnostobvykle nevratnývratný po splnění fáze / prvním payoutunerelevantní — nic neplatíte
Max drawdowntypicky přísnější (statický i trailing)volnější, dvě fáze na rozložení rizikanastavený jako u Two-Step, ale sdílíte odpovědnost
Čas k prvnímu payoutudny až týdnytýdny až měsíce (dvě/tři fáze)týdny, ale první rewardy jdou z části firmě
Pro kohotrader s track recordem, potřebuje rychlé cash flowtrader, který ladí strategii a chce nejnižší cenu za pokustrader s omezeným rozpočtem, bez peněz na vstupní poplatek

Tři profily traderů a co komu doporučit

  • Trader s doloženým track recordem. Máte za sebou měsíce konzistentních výsledků na demu nebo menším živém účtu a chcete škálovat rychle. Instant Funding vám ušetří čas, který byste jinak strávili v Two-Step Challenge nebo Three-Step Challenge — zaplatíte za rychlost, ne za ověření, protože to už máte hotové sami sobě.
  • Trader, který teprve ladí strategii. Pokud ještě testujete vstupy, velikost pozice nebo reakci na FOMC a NFP, dvoufázový model vám dá levnější prostor na chybu — pokud selžete ve fázi 1, přijdete jen o zlomek toho, co by stál Instant Funding.
  • Trader s omezeným rozpočtem. Nemáte volnou kartu na $500 vstupní poplatek, ale máte disciplínu a čas. Pay After Pass je nejlevnější vstup k fundovanému účtu bez challenge placeného předem — cenu zaplatíte až zpětně, formou nižšího podílu na prvních rewardech.

Kdy se vyplatí kombinace dvou modelů najednou

Zkušení traderi to často neřeší jako "buď, anebo". Běžná kombinace: rozjeďte Two-Step Challenge na strategii, kterou teprve doostřujete, a paralelně si kupte Instant Funding na setup, který už máte ověřený a chcete ho tradovat hned, dokud čekáte na výsledek evaluace. Tím rozložíte kapitál i riziko max drawdownu mezi dva účty s různým časovým horizontem k výplatě — jeden vám generuje rewardy dřív, druhý vám dlouhodobě zlevňuje přístup ke kapitálu.

Než sáhnete po kartě, spočítejte si u všech tří variant stejné číslo: kolik vás reálně stojí každých $1,000 přiděleného kapitálu, započítáte-li vstupní poplatek, případné resety a minimální dny do prvního payoutu. Teprve tahle jedna metrika ukáže, který model je pro váš rozpočet a styl tradingu skutečně nejlevnější — ne ten, co má nejnižší cenovku na landing page.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Instant funding u CME futures: trailing drawdown mění matematiku

U futures instant funding účtů na CME nerozhoduje procento z equity, ale trailing drawdown, který se posouvá nahoru za každým novým maximem — takže jeden nadprůměrný den vám sice přidá kapitál, ale zároveň vám navždy zvedne laťku, pod kterou nesmíte klesnout. To je zásadně jiná matematika, než na kterou jste zvyklí z forexových nebo zlatých účtů, a instant funding futures ji ještě zostřuje tím, že přeskakujete evaluaci a rovnou tradujete s plnou velikostí kontraktu.

Trailing drawdown vs statický max DD v procentech

Statický max drawdown, běžný u MetaTrader 5 nebo TradeLocker účtů na forexu a zlatě, je pevná hranice počítaná od počátečního balance — pokud účet nikdy nevyroste, limit se nehýbe. Trailing drawdown u CME futures dělá pravý opak: sleduje nejvyšší dosažené equity (peak) a limit se posouvá nahoru spolu s ním, dokud nedosáhnete cílového balance, kde se obvykle zamkne. Prakticky to znamená, že po sérii dobrých tradů netradujete proti vzdálenější hranici, ale proti hranici, která je vám blíž než včera. Trader, který si tohle neuvědomí a po růstu equity zvýší risk per trade, si sám zavírá prostor, který si vydřel.

Denní ztrátový limit v dolarech u ES, NQ, MES a MNQ

Druhý rozdíl proti forexu: denní ztrátový limit u CME účtů není v procentech z balance, ale v pevné dolarové částce, a ta se nemění bez ohledu na to, jak vám roste equity. Rozhoduje tedy tick value konkrétního kontraktu — kolik dolarů vám vezme každý pohyb o jeden tick.

KontraktTypHodnota tickuOrientační ztrátový limitPřibližný počet ticků do limitu
ES (E-mini S&P 500)Standardní$12.50$1,000/den~80 ticků
MES (Micro E-mini S&P 500)Mikro$1.25$1,000/den~800 ticků
NQ (E-mini Nasdaq)Standardní$5.00$1,000/den~200 ticků
MNQ (Micro E-mini Nasdaq)Mikro$0.50$1,000/den~2 000 ticků

Čísla v tabulce jsou ilustrativní na standardní hodnoty CME futures (CME Group), reálný denní ztrátový limit se liší podle velikosti účtu a produktu. Podstatné je, že stejný ztrátový limit v dolarech vám u mikro kontraktu (MES, MNQ) dá řádově desetinásobně víc prostoru v ticích než u standardního ES nebo NQ.

Pozice velikosti kontraktu a co to dělá s risk per trade

Instant funding vás pustí k plné velikosti účtu bez evaluace, takže pokušení vzít rovnou ES nebo NQ místo MES a MNQ je silné — vyšší tick value totiž vypadá jako rychlejší cesta k payoutu. Realita je opačná: s trailing drawdownem, který se po dobrém dnu posune blíž k vaší equity, potřebujete přesně vypočítaný risk per trade, ne odhad od oka. Na to slouží For Traders X, platforma stavěná speciálně pro CME futures, kde vidíte trailing drawdown, denní ztrátový limit i tick value v reálném čase u každého kontraktu — na rozdíl od MT5 nebo TradeLockeru, které jsou primárně stavěné na forexové a zlaté páry počítané v procentech z balance, ne v pevných dolarových krocích za kontrakt.

Checklist deseti řádků v podmínkách, které si přečtěte PŘED nákupem

Než zaplatíte za instant funding účet, otevřete PDF s podmínkami prop firmy a projděte si těchto deset bodů — rozhodují o tom, jestli se k výplatě vůbec dostanete, ne cena účtu na landing page.

Risk parametry: max DD statický vs trailing, denní limit, referenční hodnota

  • Od čeho se počítá max drawdown — balance (uzavřené obchody) nebo equity (včetně floating ztráty)? Varovný signál: podmínky mluví jen o "account balance" a equity nezmiňují vůbec, přitom vás vyhodí právě na intraday equity.
  • Statický vs trailing drawdown — statický limit je fixní číslo od startovního balance, trailing se posouvá nahoru s každým novým high-water markem. Varovný signál: firma píše jen "max drawdown 8 %" bez slova o tom, jestli se hranice hýbe s profitem.
  • Denní ztrátový limit — od jaké hodnoty se počítá (start dne, nebo předchozí close) a v kolik hodin se resetuje. Varovný signál: reset čas není uveden vůbec, takže nevíte, jestli se limit počítá podle vašeho lokálního času nebo serverového.
  • Referenční hodnota — je to počáteční kapitál, nebo aktuální high-water mark po prvním payoutu? Tohle číslo se často mění po prvním úspěšném cyklu a v marketingových materiálech se to nezmiňuje.

Payout mechanika: target, konzistence, minimální dny, cyklus, profit split

  • Payout target — kolik procent zisku musíte nahromadit, než požádáte o výplatu, a jestli se target počítá z celého účtu nebo jen z aktuálního cyklu.
  • Konzistence pravidlo — sem nejvíc traderů šlápne vedle: podmínka typu "žádný den nesmí tvořit víc než 30 % celkového zisku" se často vztahuje i na jediný obchod, ne jen na celý den. Přečtěte si přesnou formulaci, ne shrnutí v FAQ.
  • Minimální počet tradingových dnů — kolik dní musíte odtradovat před žádostí o payout, a co se počítá jako "tradingový den" (jeden obchod, nebo minimální objem).
  • Cyklus výplat — týdenní, čtrnáctidenní nebo měsíční, a jestli je první cyklus delší než ty další.
  • Profit split — kolik procent z performance rewards jde vám, a jestli se split zlepšuje se škálováním nebo zůstává fixní napořád.

Provozní detaily: reset, škálování, zakázané strategie kolem NFP a FOMC

  • Podmínky resetu — cena resetu po porušení pravidel, a jestli reset vrací i historii pro konzistenci nebo počítáte od nuly.
  • Škálování účtu — o kolik procent a za jakých podmínek roste kapitál po úspěšných cyklech; některé firmy slibují škálování v marketingu, ale v podmínkách je vážou na nedosažitelný počet po sobě jdoucích ziskových měsíců.
  • Zakázané strategie kolem NFP a FOMC — je omezené otevírání nových pozic pár minut před a po zveřejnění, nebo jen zákaz nových vstupů na dobu makro okna? Varovný signál: podmínky zmiňují "no trading during high-impact news" bez přesného časového okna — to je otevřený prostor pro subjektivní vyhodnocení porušení.

Jakmile podmínky projdete, udělejte si screenshot celé stránky k datu nákupu. Prop firmy podmínky mění a ne vždy retroaktivně garantují starou verzi — a screenshot je jediný důkaz, s jakými pravidly instant funding pravidla jste do challenge skutečně vstupovali.

Pro koho instant funding nedává smysl

Instant funding dává smysl jen traderovi, který má za sebou stovky obchodů s doloženým R:R a stabilním drawdownem — bez track recordu si kupujete jen dražší způsob, jak selhat rychleji. Chybí-li vám tahle data, poplatek za instant účet je v podstatě sázka na to, že se vám podaří to, co se vám dosud nedařilo v žádné evaluaci.

Trader bez doložené statistiky R:R a win rate

Pokud nevíte, jaký je váš průměrný R:R za posledních 200-300 obchodů, jaký je váš skutečný win rate a jak hluboký drawdown váš systém historicky produkuje, instant funding vám nic nevyřeší. Naopak — dostanete se rovnou na účet s reálnými pravidly max drawdownu a denního loss limitu, bez evaluační fáze, kde byste si mohli ověřit, jestli váš risk management vůbec drží pod tlakem. Prop trading bez evaluace zní lákavě, ale evaluace není byrokracie navíc — je to bezplatný test vaší strategie na cizí riziko. Přeskočíte-li ho, testujete strategii poprvé na kapitálu, který jste si koupili.

Nákup z FOMO po sérii failnutých challenge

Nejčastější motivace k nákupu instant fundingu není strategie — je to frustrace. Trader projde druhou nebo třetí failnutou Two-Step Challenge, cítí, že "evaluace je proti němu", a řekne si, že zaplatí víc, ale konečně přeskočí to otravné testování. Jenže instant účet nemá měkčí pravidla drawdownu než klasická challenge — často jsou stejná nebo přísnější, protože firma nese riziko od první minuty. Pokud jste opakovaně failovali evaluaci kvůli disciplíně, ne kvůli náhodě, přenesete stejnou chybu na dražší produkt. FOMO nákup neřeší chybu v risk managementu — jen zvyšuje cenu, kterou za ni zaplatíte.

Co dělat místo toho: levnější cesta ke stejnému cíli

Než sáhnete po instant fundingu, použijte levnější Two-Step Challenge nebo model Pay After Pass jako laboratoř. Cíl není jen "projít" — cíl je nasbírat vlastní track record: kolik obchodů uděláte za měsíc, jaký R:R skutečně dodržujete pod tlakem reálného timeru, kde se váš drawdown blíží limitu. Veďte si trading journal ke každému pokusu — ne jen výsledek, ale proč jste vzali daný obchod a co jste udělali, když šel proti vám. Po dvou až třech evaluacích uvidíte vzorec: buď máte systém, který drží čísla stabilně, nebo vidíte, že problém je impulzivní vstup po ztrátě. Teprve s touto rekonstrukcí risk managementu má instant funding smysl — kupujete si tehdy rychlost k fundovanému účtu, ne první test toho, jestli vůbec umíte tradovat podle pravidel.

Instant funding: výhody a nevýhody bez marketingu

Výhody

  • Žádná evaluační fáze — přístup k simulovanému kapitálu okamžitě po nákupu a verifikaci.
  • Rychlejší cesta k prvnímu payoutu pro tradera, který má konzistentní strategii a jen řeší cash flow.
  • Odpadá psychologický tlak dvoufázové evaluace s deadliny a fází, kde se resetuje pokrok.
  • Multi-asset přístup na XAUUSD, US100 i CME futures z jednoho účtu bez čekání na postup do další fáze.

Nevýhody / rizika

  • Vstupní poplatek je nevratný — u Trading Challenge se ve většině případů vrací v prvním payoutu.
  • Cost-per-$1,000 je u instant účtů výrazně vyšší, zvlášť u malých velikostí kapitálu.
  • Pravidla drawdownu, konzistence a payout targetu bývají tvrdší — evaluace je jen přesunutá za první výplatu.
  • Reset po porušení pravidel stojí dalších 10–25 % ceny a celkovou ekonomiku účtu často rozbije.
  • Pro tradera bez doloženého track recordu jde o nejdražší dostupný způsob, jak si ověřit, že strategie nefunguje.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Časté otázky

Co je instant funding a jak se liší od Trading Challenge?+

Instant funding je model prop tradingu, kde dostanete simulovaný kapitál bez fáze evaluace, zatímco u Trading Challenge musíte nejdřív projít jedním až třemi ověřovacími kroky s cílovým ziskem. Rychlost má ale cenu – poplatek za instant funding je výrazně vyšší a pravidla drawdownu bývají přísnější, protože firma nemá žádná data o vaší disciplíně. U Two-Step Challenge naopak platíte méně a evaluace funguje jako filtr, který vás donutí tradovat podle plánu ještě předtím, než jde o skutečné peníze firmy.

Kolik reálně stojí instant funding přepočtené na $1,000 kapitálu?+

Cost-per-$1,000 kapitálu u instant funding účtů se běžně pohybuje výrazně výš než u klasické challenge, protože platíte za absenci evaluace. Zatímco u Two-Step Challenge se poplatek za $10,000 (cca 230 000 Kč) často vrací hned prvním payoutem, u instant fundingu je nevratný a promítá se přímo do vaší návratnosti. Než porovnáte firmy, vždy si přepočítejte cenu na jednotku kapitálu, ne absolutní číslo – jinak srovnáváte jablka s hruškami.

Proč se poplatek u instant fundingu nevrací jako u challenge?+

Poplatek u instant funding účtů je nevratný, protože nahrazuje evaluační fázi – firma jím kryje riziko, že vám dala kapitál bez ověření vaší strategie. U Two-Step nebo Three-Step Challenge se stejný poplatek typicky vrátí v prvním payoutu jako gesto za úspěšné absolvování evaluace. U instant fundingu tato logika mizí, protože žádná evaluace neproběhla – poplatek je čistě cena za rychlost a okamžitý přístup ke kapitálu.

Jaká pravidla drawdownu platí u instant funding účtů?+

Instant funding účty mívají tvrdší limity maximálního drawdownu a denní ztráty a často i pravidla konzistence, která omezují, kolik procent celkového zisku smí pocházet z jednoho tradovacího dne. Důvod je jednoduchý – firma vás nezná z evaluace, takže si kompenzuje riziko přísnějšími mantinely hned od začátku. U futures na CME (ES, NQ) navíc typicky narazíte na trailing drawdown místo procentuálního limitu, což mění celou logiku risk managementu oproti forexovým nebo zlatým účtům.

Jak dlouho trvá první payout u instant funding účtu?+

První payout u instant funding účtu závisí na minimální době tradování a splnění cílového zisku, obvykle se pohybuje v řádu několika týdnů při konzistentním přístupu. Klíčové je spočítat si break-even bod – tedy kolik payoutů potřebujete, aby se vám nevratný vstupní poplatek vrátil. Pokud firma vyžaduje dlouhou minimální dobu tradování a nízký daily loss limit, může trvat déle, než se investice do instant fundingu vůbec začne vyplácet.

Existuje prop trading bez evaluace, nebo je jen přesunutá?+

Evaluace u instant funding modelu nezmizí, jen se přesune za první payout formou přísnějších pravidel drawdownu a konzistence, které fungují jako průběžný test. Firma vás v podstatě testuje za provozu místo předem, což znamená vyšší riziko rychlého selhání hned na začátku. Instant funding tedy není absence hodnocení, ale jiná forma – místo jednorázové zkoušky jde o kontinuální dohled nad vaším risk managementem po celou dobu tradování.

Instant funding vs Two-Step Challenge vs Pay After Pass – co zvolit?+

Volba závisí na tom, co je pro vás cennější – čas, nebo cena. Instant funding se vyplatí traderům, kteří potřebují okamžitý přístup ke kapitálu a jsou ochotní zaplatit prémii za rychlost. Two-Step Challenge je levnější cesta pro trpělivější tradery ochotné projít evaluací. Pay After Pass kombinuje obojí – zaplatíte až po úspěšném absolvování challenge, takže nenesete riziko ztraceného poplatku předem, což je zajímavá alternativa pro ty, kdo si nejsou jistí výsledkem evaluace.

Pro koho instant funding nedává smysl?+

Instant funding nedává smysl pro tradery s omezeným rozpočtem nebo pro ty, kdo teprve testují svou strategii a nemají za sebou ověřený track record disciplíny. Vyšší nevratný poplatek a přísnější pravidla drawdownu zvyšují riziko rychlé ztráty vstupní investice bez šance na payout. V takovém případě dává větší smysl Two-Step Challenge nebo Pay After Pass, kde nesete nižší finanční riziko, než si ověříte, že váš risk management obstojí v reálném provozu účtu.

MH

Written by

Marcel Hambálek

Senior Trader, For Traders

Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge