Jakou velikost kapitálu byste měli cílit při prop tradingu?
Velikost kapitálu pro prop trading si spočítejte z velikosti stopu a rizika na obchod. Tabulky pro XAUUSD, US100 i futures MNQ a volba účtu $6,000–$100,000.

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders
Velikost kapitálu pro prop trading se počítá zpětně, ne podle příjmového přání: potřebná velikost účtu = (velikost vašeho běžného stopu v dolarech) ÷ (riziko na obchod v procentech). Pokud váš typický stop na XAUUSD stojí $200 a riskujete 1 % na obchod, potřebujete účet kolem $20,000 — ne $100,000 jen proto, že to zní líp.
Klíčové poznatky
- Velikost účtu odvozujete od matematiky pozice — od hodnoty pipu, velikosti stopu a rizika na obchod, ne od částky, kterou byste si přáli měsíčně vydělávat.
- Vzorec je jednoduchý: velikost stopu v $ ÷ riziko na obchod v % = minimální velikost účtu, kterou vaše strategie unese.
- Challenge nejčastěji ukončuje denní ztrátový limit, ne celkový max drawdown — velikost účtu proto volte podle toho, kolik obchodů denně otevíráte.
- XAUUSD a US100 mají násobně vyšší ATR než majory, takže stejná velikost účtu unese výrazně méně lotů než na EURUSD.
- U futures se počítá přes hodnotu ticku a počet mikro kontraktů (MNQ, MES), ne přes loty — logika výpočtu ale zůstává stejná.
- Menší challenge s možností škálování bývá levnější cesta než jeden pokus o $100,000 účet, který si psychicky ještě neunesete.
Podívejte se: související video
Kolik kapitálu k obchodování skutečně potřebujete: jeden vzorec
Velikost účtu, kterou potřebujete = velikost vašeho typického stopu v dolarech ÷ riziko na obchod v procentech. Není to filozofie, je to aritmetika — a je to jediná odpověď na otázku "kolik kapitálu potřebuji na trading", která vám sedí na vaši konkrétní strategii, ne na cizí Instagram screenshot.
Proč se velikost účtu počítá odzadu, od stopu
Většina traderů to dělá naopak: "Chci vydělávat $5,000 měsíčně, tak si vezmu $100,000 účet." Zní to logicky, dokud si neuvědomíte, že na simulovaném kapitálu u prop firmy nerozhoduje vaše přání, ale to, jestli se vaše pozice vejde do limitů drawdownu. Kapitál k obchodování není odměna za ambici — je to prostor, do kterého se musí vejít matematika vašeho stopu. Pokud stop nesedí do účtu, dostanete margin call z pravidel dřív, než trh vůbec potvrdí váš setup.
Definice: position sizing, max drawdown a denní ztrátový limit
Position sizing je výpočet velikosti pozice tak, aby ztráta na stop lossu odpovídala předem danému procentu účtu — typicky riziko na obchod 1 %. Max drawdown je maximální celkový pokles účtu od jeho výchozí (nebo nejvyšší dosažené) hodnoty, po jehož překročení challenge nebo fundovaný účet automaticky končí. Denní ztrátový limit je maximální ztráta, kterou smíte udělat za jeden tradingový den, bez ohledu na to, kolik místa vám ještě zbývá do celkového max drawdownu.
Dosaďte si to na tři reálné situace:
- Stop $50 (typicky forexový pár na nižším timeframu), riziko 1 % → potřebujete účet kolem $5,000.
- Stop $200 (běžný stop na XAUUSD při normální volatilitě), riziko 1 % → potřebujete účet kolem $20,000.
- Stop $500 (swingová pozice na US100 nebo futures kontrakt s širším stopem), riziko 1 % → potřebujete účet kolem $50,000.
Kdy vám na strategii kapitál prostě nestačí
Když vezmete stop $200 a naskočíte na $10,000 účet s rizikem 1 %, riskujete tím reálně 2 % — a jeden nepovedený den vás může poslat přes denní ztrátový limit, i když trh měl "jen normální pohyb". Menší účet vás nutí buď zúžit stop pod přirozenou volatilitu instrumentu (a nechat se vyfiltrovat šumem), nebo riskovat víc, než pravidla dovolují. Ani jedno není řešení — je to signál, že jste zvolili špatnou velikost kapitálu pro danou strategii.
A do rovnice patří ještě jedna proměnná, na kterou se u prop tradingu často zapomíná: kapitál se u prop firmy kupuje, ne dostává zadarmo. Cena vstupu do Trading Challenge roste s velikostí účtu, takže výsledný výpočet není jen "kolik potřebuju", ale "kolik potřebuju za rozumnou cenu vstupu vzhledem k mé strategii a stylu risk managementu".
Denní ztrátový limit vs. max drawdown: který z nich vás vyhodí dřív
Denní ztrátový limit ukončí naprostou většinu neúspěšných challengí dřív než max drawdown — je to sprint, který vás potrestá za jeden špatný den, zatímco max drawdown je maraton měřící celou historii účtu. Pokud plánujete velikost kapitálu jen podle max drawdownu, počítáte se špatným nepřítelem.
Matematika je jednoduchá, ale nikdo ji nedělá dopředu. Při riziku 1 % na obchod a denním ztrátovém limitu 5 % máte teoreticky prostor na pět plně ztrátových pozic za den. Zní to jako dost rezervy. Jenže to platí jen pro pozice otevřené a uzavřené postupně — ne pro tři pozice otevřené současně před zprávou typu NFP nebo FOMC, kde se spready roztáhnou a slippage sebere víc, než počítal váš stop. V tu chvíli nejste na pěti obchodech od konce dne, ale na jednom prudkém pohybu.
Proč denní limit ukončuje challenge nejčastěji
Max drawdown se počítá od nejvyššího equity peaku a dává vám měsíce na to, abyste ho nevyčerpali. Denní ztrátový limit se resetuje každý den, ale trestá okamžitě — jedna přetažená pozice přes noc, jeden impulzivní re-entry po stop lossu, a účet je mimo hru, i když celkový drawdown by ještě zdaleka nebyl kritický. V praxi je to právě tenhle limit, který ukončuje evaluaci nejdřív, protože reaguje na emoce v moment, kdy jsou nejsilnější — bezprostředně po ztrátě.
Kolik obchodů denně vám velikost účtu dovolí
Otočte si otázku: neptejte se, jaký účet chcete, ale kolik obchodů denně reálně děláte a kolik z nich může skončit stopem ve stejný den. Pokud tradujete swingově a otevíráte jednu až dvě pozice denně, denní limit 5 % vám dává komfortní rezervu i při riziku 1,5 % na obchod. Pokud scalpujete a máte pět až osm vstupů denně, potřebujete buď nižší riziko na obchod, nebo větší účet, aby se vám frekvence vešla do limitu s rezervou — ne přesně na doraz.
| Styl tradingu | Obchodů/den | Riziko/obchod | Využití denního limitu (5 %) |
|---|---|---|---|
| Swing (1–2 pozice) | 1–2 | 1,5 % | 30 % limitu, velká rezerva |
| Denní trading (3–4 pozice) | 3–4 | 1 % | 60–80 % limitu |
| Scalping (5–8 pozic) | 5–8 | 0,5 % | 50–80 % limitu, na hraně při shodných stopech |
Trailing vs. statický drawdown a co to dělá s pozicí
Statický max drawdown je pevná čára pod počátečním kapitálem — jednou daná, neměnná. Trailing drawdown se posouvá nahoru s rostoucím equity, dokud nedosáhnete stanoveného stropu (u řady challengí do momentu splnění profit targetu). Paradox je v tom, že po dobrém dni máte často méně prostoru na chybu, ne víc — hranice se posunula za vámi a vy jste blíž k ní, i když jste právě vydělali. To je přesně důvod, proč velikost účtu volená „na doraz" podle běžné frekvence obchodů je past: jeden dobrý den vás dostane blíž k trailing hranici, další špatný vás pošle přes ni.
Ať už řešíte drawdown limit prop firma statický nebo trailing, jde v obou případech o pravidla nad simulovaným kapitálem — nastavená schválně přísně, aby trénovala disciplínu, ne aby vás poškodila reálnou ztrátou. Zvolte velikost účtu tak, aby váš běžný počet obchodů a jejich typický stop vešly do denního limitu s rezervou, nikoliv přesně na hranu.
Velikost účtu podle strategie: scalping, day trading, swing, position
Velikost prop účtu podle strategie se řídí především šířkou vašeho stopu, ne tím, jak dlouho pozici držíte. Scalper se stopem $100 a swing trader se stopem $500 potřebují úplně jiný kapitál, i kdyby oba riskovali stejné 1 % na obchod. Pojďme si dosadit do vzorce z úvodu (velikost účtu = stop v dolarech ÷ riziko v %) pro čtyři nejběžnější styly a uvidíte, proč univerzální "začněte s $10,000" nikomu moc nepomůže.
Scalping a intradenní trading: malé stopy, tvrdý denní limit
Minimální kapitál pro day trading a scalping je nejnižší ze všech stylů – a to je past. Typický scalpovací stop na EURUSD je 10–15 pipů, na jednom standardním lotu to dělá zhruba $100–150. Při riziku 1 % na obchod vám vzorec dá účet kolem $12,000 ($120 ÷ 0,01). Zní to draze dostupně, ale scalper neotevírá jeden obchod denně – otevírá jich 15, 20, klidně 30. Pokud se vám sejde pět ztrát po sobě na účtu s denním limitem 5 %, jste na hraně, i když jednotlivý stop byl malý. Skutečné omezení scalpingu tedy není velikost stopu, ale frekvence obchodů vůči dennímu limitu – volte účet tak, aby vám i špatný den s deseti pokusy nechal rezervu.
Swing trading: široké stopy a overnight riziko
Swing trading velikost kapitálu počítá s výrazně širšími stopy, protože pozice přežívá noci i víkendy. Na XAUUSD je běžný swingový stop $400–600 (typicky 40–60 bodů při zohlednění denní volatility zlata). Dosadíte-li $500 stopu a 1 % riziko, vyjde vám účet kolem $50,000 ($500 ÷ 0,01). Denní loss limit tady skoro nehraje roli, protože swing trader neotvírá desítky obchodů denně – realita je 2–4 pozice týdně. Hlavní hrozba je overnight gap: cena se přes noc nebo přes víkend posune skokem přes váš stop a vy dostanete horší fill, než jste plánovali. Proto swingaři často jedou s nižším rizikem na obchod (0,5 % místo 1 %), což jim ovšem zvedne potřebný účet na $100,000 za stejný stop.
Position trading: proč tady rozhoduje kapitál nejvíc
U position tradingu, kde držíte pozici týdny až měsíce, je hlavní hrozbou celkový drawdown, ne jednotlivý stop nebo denní limit. Stopy bývají $1,500–2,500 (extrémní volatilita XAUUSD nebo indexů na dlouhém horizontu), a protože riziko na jeden vzdálený stop chcete držet konzervativně – typicky 0,5 % – vzorec vám dá účet $300,000–400,000. To je hlavní důvod, proč position traderům drtivě dominují Two-Step Challenge nebo Three-Step Challenge s vyšším cílovým kapitálem, ne malé účty. Bez dostatečně velkého kapitálu prostě nejde udržet zdravý R:R poměr (typicky 1:3 a víc u position stylu) a zároveň nespálit celý max drawdown na jednom nešťastném gapu.
| Strategie | Typický stop | Riziko/obchod | Min. účet | Komfortní účet | Hlavní omezení |
|---|---|---|---|---|---|
| Scalping | 10–15 pipů (~$100–150) | 1 % | $10,000 | $25,000 | Denní loss limit při vysoké frekvenci |
| Intradenní / day trading | 25–35 pipů (~$250–350) | 1 % | $25,000 | $50,000 | Kumulace ztrát v rámci jednoho dne |
| Swing trading | 100+ pipů / $400–600 | 0,5–1 % | $50,000 | $100,000 | Overnight a víkendové gapy |
| Position trading | $1,500–2,500 | 0,5 % | $300,000 | $400,000+ | Celkový drawdown, ne denní limit |
XAUUSD a US100: proč stejný účet unese úplně jiný počet lotů
Stejná velikost účtu vydrží u zlata desetinu lotu, u indexu klidně čtyři – protože dolarová hodnota pohybu na kontrakt se mezi instrumenty liší i desetinásobně. Když počítáte velikost kapitálu pro prop trading, nestačí znát jen svůj stop v procentech. Musíte vědět, kolik ten stop stojí v dolarech na konkrétním instrumentu – a to se u XAUUSD, US100, EURUSD nebo futures na Nasdaq (MNQ) liší zásadně.

Zlato: pohyb $10 a co udělá s účtem $25,000
XAUUSD je dlouhodobě nejobchodovanější instrument na platformě For Traders – a zároveň ten, který nejrychleji ukousne drawdown. Jeden lot zlata má hodnotu bodu $100, takže pohyb ceny o $10 znamená $1,000 na účtu. Na účtu $25,000 je to 4 % kapitálu jedním haluzem – a to bez páky navíc, jen z čisté volatility.
Proto se stop na zlatě nestaví podle fixního počtu pipů, ale podle ATR (average true range) a struktury grafu – posledního swing high/low, ne kulatého čísla. Zlato dnes běžně dýchá $20–30 denního rozpětí, a pokud dáte stop podle fixních "20 pipů" bez ohledu na aktuální ATR, dostanete se do situace, kdy vás vyhodí šum, ne špatná analýza. Navíc po otevření americké seance (16:30 SEČ) roste slippage – spread se rozšiřuje a fill často nepřijde přesně tam, kde jste ho zadali. Velikost pozice XAUUSD proto vždy počítejte s rezervou na skluz, ne na hraně.
US100 / NSDQ: hodnota bodu a otevírací volatilita
US100 (NSDQ) je druhý nejobchodovanější klastr na platformě po zlatě a komoditách. Hodnota bodu na standardní lot je výrazně nižší než u zlata, ale index umí za den urazit 200–300 bodů, často většinu z toho v prvních 30 minutách po otevření Wall Street. US100 NSDQ velikost pozice proto stavte s vědomím, že ranní svíčka bývá 2–3× širší než průměrná hodinová svíčka zbytku dne – kdo tam vstoupí s plnou velikostí naplánovanou na klidnější část seance, riskuje zbytečně velký zásah do denního loss limitu.
Majory jako referenční bod pro srovnání
EURUSD zůstává užitečným měřítkem, protože hodnota pipu ($10 na standardní lot) je stabilní a předvídatelná v porovnání s indexy i zlatem. Díky tomu funguje jako referenční bod: když si spočítáte, kolik lotů EURUSD unese fundovaný účet 100 000 $ při riziku 1 %, snadno pak přepočítáte, o kolik opatrnější musíte být u XAUUSD nebo futures kontraktů typu MNQ, kde je dolarová hodnota pohybu jiná i při stejném počtu kontraktů.
Související čtení
↳ obchodování s komoditami zlato a ropa— Rozšiřuje kontext XAUUSD zmíněné v sekci o obecnější pohled na komodity.
↳ obchodování s indexy— Vysvětluje mechaniku pohybů US100 zmíněnou v sekci o velikosti lotů.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeFutures na CME: kapitál se počítá přes hodnotu ticku, ne přes loty
U futures kontraktů na CME nepočítáte risk v lotech ani v pipech, ale v ticích a jejich dolarové hodnotě — počet kontraktů, které smíte otevřít, dostanete jako riziko v dolarech děleno (stop v ticích × hodnota ticku). Tenhle přepočet je jiný svět než forex a XAUUSD, a přesně proto futures prop trading roste tak rychle — traderům dává jemnější kontrolu nad velikostí pozice, než na jakou jsou zvyklí z FX párů.
MNQ a MES: hodnota ticku a mikro kontrakty
Mikro kontrakty CME futures kontrakty zpřístupnily i účtům, které by na mini verze neměly kapitál. U MNQ (Micro E-mini Nasdaq-100) je hodnota jednoho ticku $0,50, což odpovídá $2 na celý bod indexu. U MES (Micro E-mini S&P 500) je hodnota ticku $1,25. Díky tomu si spočítáte risk na obchod přesně, bez zaokrouhlování na celé loty:
- Stop 40 bodů na MNQ = 160 ticků × $0,50 = $80 na kontrakt.
- Při riziku $250 na obchod tak obchodujete tři kontrakty ($80 × 3 = $240, což se vejde pod limit).
- Na MES se stopem 20 bodů (80 ticků) je risk $100 na kontrakt — při stejném rozpočtu $250 obchodujete dva kontrakty.
Mikro kontrakty umožňují mnohem jemnější škálování než mini verze, kde by skok z jednoho na dva kontrakty mohl znamenat skok z 0,5 % na 1,5 % risku přes noc. To je přesně ten typ granularity, který forexový lot 0,01 nabízí jen zdánlivě — u futures ji máte doslova v ceníku burzy.
Intradenní margin vs. velikost prop účtu
Tady vzniká nejčastější zmatek. Broker vám u futures nabídne intradenní margin, který vám dovolí otevřít třeba desítky kontraktů MNQ za pár set dolarů — margin sám o sobě vás tedy nijak nebrzdí. U prop účtu je to jinak: nelimituje vás margin, ale drawdown. For Traders počítá riziko podle maximální denní ztráty a celkového max drawdownu vašeho Trading Challenge, ne podle toho, kolik kontraktů vám margin broker teoreticky povolí. Jinými slovy — na futures se dá margin lehce "vytočit" na desetinásobek rozumné pozice, ale limit drawdownu vás srazí zpátky na zem dřív, než účet stihnete vybouchnout.
Kdy dává futures účet smysl víc než forexový
Futures přes For Traders X dávají smysl hlavně tehdy, když chcete přesnou, transparentní hodnotu pohybu bez proměnlivého spreadu a swapů, a když obchodujete indexy jako Nasdaq nebo S&P přímo, ne přes CFD náhražku. Menší účet ve spojení s mikro kontrakty MNQ a MES vám navíc dovolí škálovat risk po jednotkách dolarů, ne po skocích velikosti lotu — což je přesně ta preciznost, kterou budete potřebovat i při přechodu na XAUUSD nebo indexy popsané v předchozí sekci.
| Instrument | Hodnota pohybu (1 lot/kontrakt) | Typický denní ATR | Loty/kontrakty při 1 % risku – účet $25,000 | Loty/kontrakty při 1 % risku – účet $100,000 |
|---|---|---|---|---|
| XAUUSD (zlato) | $100 / $1 pohybu | ~$25 | ~0,10 lot | ~0,40 lot |
| Kontrakt | Hodnota ticku | Hodnota bodu | Příklad stopu | Risk na kontrakt |
|---|---|---|---|---|
| MNQ (Micro Nasdaq) | $0,50 | $2 | 40 bodů | $80 |
| MES (Micro S&P 500) | $1,25 | $5 | 20 bodů | $100 |
Rozpočet na challenge: cena účtu vs. počet pokusů, které si můžete dovolit
Velikost účtu, který si zvolíte, není jen technická otázka risk managementu — je to i otázka rozpočtu. Kapitál na challenge se u prop firmy kupuje, a cena challenge prop firma roste s velikostí účtu nelineárně pomaleji, než by odpovídalo poměru rizika. To znamená, že tři pokusy na menším účtu mohou být statisticky výhodnější než jeden pokus na účtu čtyřikrát větším — protože průchodnost Trading Challenge není deterministická. Ani skvělý trader neprojde na první pokus pokaždé.
Pokud máte na challenge vyhrazený rozpočet $150 a padnete na prvním pokusu kvůli jedné špatně vyhodnocené zprávě z FOMC, je rozdíl, jestli vám zbývá na druhý pokus, nebo jestli jste vsadili vše na jednu velkou kartu.
Tabulka: rozpočet → velikost účtu → počet pokusů
| Rozpočet | Doporučená velikost účtu | Přibližný počet pokusů |
|---|---|---|
| $50 | $10,000 | 2–3 pokusy |
| $100 | $25,000 | 2–3 pokusy |
| $250 | $50,000 | 2–4 pokusy |
| $500 | $100,000 | 2–3 pokusy (i na větším účtu) |
Čísla se u jednotlivých typů Trading Challenge liší, ale princip zůstává: rozdělený rozpočet na víc pokusů vám dává víc šancí projít evaluací, než jeden „all-in“ vstup na maximální účet, na který dosáhnete.
Instant Funding vs. One-Step vs. Two-Step Challenge
Instant Funding vám dá přístup k simulovanému kapitálu bez evaluační fáze — za cenu vyššího vstupního poplatku a obvykle přísnějších limitů drawdownu. Hodí se, pokud už máte ověřenou strategii a víte, že evaluace pro vás není problém, jen chcete začít rovnou. Two-Step Challenge je naopak levnější na vstup, ale cesta k fundovanému účtu je delší — projdete dvěma fázemi s cílovými zisky a pravidly max drawdownu, než dostanete přístup ke skutečnému performance rewards vyplácení.
Pro menší rozpočet obvykle dává větší smysl Two-Step Challenge nebo jeho jednodušší varianta One-Step — nižší vstupní cena vám umožní víc pokusů na stejný kapitál, což při nedeterministické průchodnosti hraje ve váš prospěch. Instant Funding se vyplatí spíš tam, kde čas k fundování je pro vás cennější než ušetřených pár desítek dolarů.
Pay After Pass a co to mění na rozhodování
Model Pay After Pass obrací logiku rozpočtu naruby — poplatek za challenge platíte až po jejím úspěšném splnění, ne předem. To vám umožní cílit i na větší velikost účtu, aniž byste museli hned na začátku rozdělovat omezený rozpočet na víc menších pokusů. Nevýhoda je jasná: podmínky bývají nastavené konzervativněji, protože firma nese riziko neúspěchu za vás.
Ať zvolíte kteroukoliv variantu, mějte na paměti, že po celou dobu challenge tradujete na simulovaném kapitálu — žádné reálné peníze nejsou na trhu vystavené riziku. Teprve po splnění podmínek a získání fundovaného účtu se vaše výsledky promítnou do performance rewards, vyplácených z simulovaných zisků podle pravidel dané firmy.
Otestujte velikost účtu v simulovaném prostředí, než ji zaplatíte
Než zaplatíte za challenge na $50,000 nebo $100,000, odtradujte plánovanou velikost pozice na demu. Simulované obchodování vám během pár týdnů ukáže, jestli je vámi vypočítaná velikost účtu reálná, nebo jestli jste si jen odhadli číslo, které se vám líbí. Je to nejlevnější test, jaký v tomto oboru existuje — stojí vás čas, ne peníze.

Demo test na 30–50 obchodech se stejnou velikostí pozice
Otevřete si demo účet v MetaTrader 5 nebo TradeLocker a nastavte přesně tu velikost pozice, kterou jste si spočítali podle svého typického stopu a rizika na obchod. Netradujte menší lot "pro jistotu" — celý smysl testu je ověřit, jak se skutečná dolarová velikost rizika chová na vašich reálných setupech. Odtradujte 30–50 obchodů stejným způsobem, jakým byste tradovali na ostrém challenge účtu — stejné páry, stejné časy, stejná pravidla vstupu. Méně obchodů vám dá jen šum, ne statistiku.
Co sledovat v žurnálu: max sérii ztrát a nejhorší den
Veďte si tradingový žurnál ke každému obchodu — velikost pozice, riziko v % i v dolarech, výsledek. Po 30–50 obchodech vás nezajímá jen čistý zisk, ale dvě čísla, která rozhodnou o velikosti účtu:
- Nejdelší série ztrát — pokud jste měli šest proher v řadě po 1 % riziku, je to 6% pokles kapitálu. Porovnejte to s max drawdownem cílového účtu (typicky 8–10 % u dvoufázových challenge).
- Nejhorší jednodenní pokles — den, kdy jste dali tři obchody a všechny prohrály, nebo jeden velký stop na volatilním otevření (třeba na XAUUSD kolem NFP). Toto číslo musí mít rezervu proti dennímu limitu ztráty, ne se mu jen tak tak vejít.
Pokud vám nejhorší den sype 4,5 % při dennímu limitu 5 %, nemáte polštář — stačí jedna špatná session navíc a jste mimo hru. To je signál, že buď snížíte riziko na obchod, nebo cílíte na menší účet, kde je dolarová hodnota téhož procenta nižší.
Psychologie: proč tradeři po skoku na $100,000 zvětšují pozice
Tohle je místo, kde selhává víc traderů než na samotné strategii. Když přejdete z $25,000 na $100,000, dolarová hodnota 1 % rizika se zčtyřnásobí — z $250 na $1,000. Najednou stejný setup, stejný stop, stejné procento riskuje čtyřikrát víc peněz na papíře. Reakce bývají dvě, obě špatné: buď zavíráte obchody předčasně, protože vás ta částka psychicky tlačí, nebo si řeknete "na velkém účtu se přece musí risknout víc" a procento zvednete.
Obě chyby vedou ke stejnému konci — porušíte vlastní pravidla dřív, než dostanete šanci ukázat edge. Řešení je nudné, ale funguje: držte stejné procento rizika na obchod bez ohledu na velikost účtu a nechte dolarovou hodnotu růst spolu s kapitálem, ne obráceně. Pokud vám 1 % nesedělo psychicky na $25,000, nebude vám sedět ani na $100,000 — jen s vyšší sázkou.
Škálování: kdy má smysl velikost fundovaného účtu navyšovat
Velikost fundovaného účtu má smysl navyšovat tehdy, když prokážete konzistenci napříč více obdobími, ne po jednom výborném měsíci. Škálovací plán u prop firem obvykle váže navýšení kapitálu na opakovanou disciplínu — stabilní velikost pozic, dodržené drawdown limity a víc než jedno ziskové období za sebou. Je to pomalejší cesta k většímu kapitálu než rovnou koupit dražší challenge, ale mnohem bezpečnější — protože riziko na obchod v procentech zůstává celou dobu stejné a vaše psychika se adaptuje postupně, ne skokem.
Co musíte prokázat, než účet povýšíte
Škálování prop účtu není odměna za štěstí, je to odměna za opakovatelnost. Než firma (nebo vy sami, pokud škálujete přes reinvestici performance rewards) navýší kapitál, typicky se sleduje:
- Počet ziskových období v řadě — jeden dobrý měsíc nic neříká o edge, tři až čtyři po sobě už ano.
- Dodržení drawdown limitů bez výjimek — ne "skoro jsem to nedotáhl", ale skutečně v mezích po celou dobu.
- Stabilní velikost pozic — bez skokových navýšení lotů po sérii výher nebo zoufalých pokusů dohnat ztrátu po sérii proher.
Pokud tohle třeba prokazujete, škálování má logiku. Pokud ne, navýšení kapitálu jen zvětší dolarovou hodnotu vašich chyb.
Škálovací plán a performance rewards
Typický škálovací plán funguje jednoduše: udržíte konzistenci na menším fundovaném účtu, kapitál se navýší o pevně daný krok (např. o 25 %), riziko na obchod v procentech zůstává identické. Vy tedy neriskujete víc procentuálně — jen roste dolarová hodnota vaší pozice úměrně kapitálu. To je zásadní rozdíl oproti tomu, kdyby si trader rovnou koupil násobně větší challenge — psychika totiž vidí větší čísla na účtu, i když relativní riziko je stejné. Performance rewards, které si z menšího účtu vyberete, navíc slouží jako reálný test toho, jak zvládáte pracovat s vydělaným kapitálem, ne jen s tím, co vám firma svěřila.
Kdy zůstat na menším účtu déle, než byste chtěli
Pokud jste právě prošli sérií ztrát nebo jste se dostali blízko k drawdown limitu, tohle není moment na navýšení kapitálu — je to moment na zpomalení. Škálování v takové fázi jen znásobí dolarový dopad další chyby přesně ve chvíli, kdy vaše rozhodování je nejvíc pod tlakem. Konzistence tradingu se dokazuje v klidu, ne v panice po sérii ztrát. Zůstat déle na menším účtu, než by se vám chtělo, není selhání — je to jediný způsob, jak si škálování prop účtu skutečně zasloužit.
A poslední připomínka, kterou stojí za to mít na paměti při jakékoli velikosti účtu: performance rewards plynou ze simulovaných zisků na demo kapitálu, ne z reálného obchodování na trhu. Jde o odměnu za prokázanou dovednost a disciplínu v rámci evaluace, ne o garantovaný příjem.
Menší účet vs. rovnou $100,000: co za co měníte
Výhody
- Menší účet stojí méně, takže si můžete dovolit více pokusů a učit se na reálných podmínkách challenge.
- Na menším účtu je dolarová hodnota 1 % nižší, což psychicky usnadňuje držení stopu.
- Škálovací plán vás k většímu kapitálu dostane bez skokové změny velikosti pozic.
- Větší účet dává prostor strategiím se širokým stopem (swing, position), které se na malém účtu nevejdou do 1 %.
Nevýhody / rizika
- Menší účet neunese široké stopy — swing trader se na něm nutně tlačí k vyššímu procentu rizika.
- Na větším účtu je stejné procentní riziko násobně vyšší v dolarech, což mění chování většiny traderů.
- Jeden drahý pokus o $100,000 účet nedává prostor na chybu ani na to, aby se projevila statistika strategie.
- Absolutní hodnoty drawdown limitů rostou s účtem, ale procentní pravidla zůstávají stejně přísná.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeČasté otázky
Jakou velikost kapitálu cílit při prop tradingu?+
Velikost kapitálu se odvíjí od vaší strategie, tolerance k drawdownu a instrumentu, který tradujete, ne od toho, jaký účet si můžete dovolit zaplatit. Scalping na forexu zvládnete i na menším účtu kolem $10,000 (cca 230 000 Kč), zatímco swing trading na XAUUSD nebo futures kontrakty potřebují víc prostoru kvůli širším pohybům. Dobré vodítko je počítat od velikosti stop lossu v dolarech, ne od procenta účtu naslepo. Pokud váš běžný stop na daném instrumentu nedává v poměru k účtu smysl, je účet špatně nastavený, ne strategie.
Kolik kapitálu potřebujete k obchodování na XAUUSD?+
Na XAUUSD potřebujete účet, který ustojí pohyby $10–20 na standardní pozici bez toho, aby vás jeden špatný vstup poslal do max drawdownu. Zlato se běžně hýbe desítky dolarů během jedné seance, takže i malý lot velikost může znamenat citelný zásah do equity. Traderi, kteří jdou na menší účet typu $10,000, si musí zmenšit lot size na zlomek toho, co by použili na $100,000 účtu, jinak jim jeden ATR pohyb vyčerpá denní loss limit. Velikost účtu a lot size na XAUUSD musí jít ruku v ruce.
Jak spočítat velikost pozice podle rizika na obchod?+
Velikost pozice spočítáte tak, že si nejdřív určíte procento rizika na obchod (obvykle 0,5–1 % z účtu) a od toho odvodíte lot size podle vzdálenosti stop lossu v pipech nebo dolarech. Na účtu $50,000 s rizikem 1 % je to $500 na obchod — pokud máte stop 20 pipů na EURUSD, lot size vychází z toho, kolik dolarů odpovídá jednomu pipu při dané velikosti pozice. Tento výpočet dělejte před každým obchodem, ne od oka, protože právě nekonzistentní position sizing je nejčastější důvod, proč tradeři propadnou v Trading Challenge.
Proč je větší účet u prop firmy přísnější na riziko?+
Větší účet má v absolutních dolarech stejná procentuální pravidla, takže max drawdown a denní loss limit vás donutí k přesnější velikosti pozice, ne k volnějšímu risku. Na účtu $200,000 s max drawdownem 10 % máte $20,000 prostoru, což zní hodně, ale při špatně zvolené velikosti pozice na volatilním instrumentu jako futures kontrakty MNQ ho vyčerpáte stejně rychle jako menší účet. Čím větší kapitál, tím větší psychický tlak udržet disciplínu, protože čísla v dolarech vypadají dramatičtěji, i když procenta zůstávají identická.
Jaká velikost účtu sedí na scalping a jaká na swing trading?+
Scalping funguje dobře i na menších účtech kolem $10,000–$25,000, protože rychlé vstupy a výstupy s těsným stop lossem nevyžadují velký kapitálový polštář. Swing trading a position trading naopak potřebují širší stopy kvůli přenocování pozic přes víkendy a delší expozici vůči zprávám typu FOMC nebo NFP, takže se lépe hodí účty od $50,000 výš. Day trading je někde mezi tím — záleží na instrumentu, protože XAUUSD nebo US100 vyžadují víc prostoru než EURUSD i při stejném časovém rámci.
Vyplatí se koupit menší challenge a postupně škálovat?+
Menší challenge s postupným škálováním dává smysl, pokud si teprve ověřujete konzistenci strategie na reálném tržním chování pod tlakem pravidel, ne jen v demo prostředí bez závazků. Účet $10,000 vás naučí disciplínu za nižší vstupní poplatek a při úspěšném splnění podmínek můžete škálovat na vyšší fundovaný účet. Rovnou koupit $100,000 challenge se vyplatí jen traderům, kteří už mají ověřenou strategii s konzistentním position sizingem — jinak riskujete, že stejnou nedisciplinovanost jen zopakujete na dražším vstupu.
Jaký je rozdíl mezi Instant Funding a Two-Step Challenge?+
Instant Funding přeskakuje fázi evaluace a dává vám fundovaný účet okamžitě, zatímco Two-Step Challenge vyžaduje splnění cílů zisku ve dvou fázích na simulovaném kapitálu, než dostanete výplatu performance rewards. Instant Funding se hodí traderům, kteří chtějí okamžitě tradovat na vyšší velikosti kapitálu a jsou ochotni akceptovat přísnější pravidla drawdownu výměnou za rychlost. Two-Step Challenge dává víc prostoru otestovat velikost pozice a strategii postupně, což ocení traderi, kteří si ještě nejsou jistí správným position sizingem na daný účet.
Kolik kapitálu vyžadují futures kontrakty oproti forexu?+
Futures kontrakty jako MNQ nebo MES mají pevnou hodnotu ticku bez ohledu na velikost účtu, takže potřebný kapitál se počítá jinak než u forexu, kde lot size škálujete plynule. Jeden kontrakt MNQ může při běžné volatilitě znamenat pohyb desítek až stovek dolarů během minut, takže na menším účtu obchodujete zlomek kontraktu formou micro instrumentů. Forex vám naopak umožní jemnější škálování velikosti pozice i na malém kapitálu díky mikrolotům, což z něj dělá přístupnější vstup pro tradery s omezeným kapitálem.
Kdy má smysl navyšovat velikost fundovaného účtu?+
Navyšování velikosti fundovaného účtu má smysl, jakmile prokážete konzistentní performance rewards přes delší období bez porušení max drawdownu nebo denního loss limitu. Prop firmy obvykle sledují nejen ziskovost, ale i stabilitu position sizingu a schopnost udržet risk management i po sérii proher. Traderi, kteří škálují příliš brzy jen na základě jednoho úspěšného měsíce, často narazí na psychický tlak většího kapitálu a udělají chyby, které by na menším účtu neudělali. Postupné škálování založené na datech je bezpečnější než skok na maximální velikost hned.
Written by
Marcel Hambálek
Senior Trader, For Traders
Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeSouvisející články
Tradujte až s $300,000
Vybrat challenge