Funded Accounts – Jak rychle složit obchodní výzvu
Jak složit prop trading challenge v roce 2026: konkrétní čísla pravidel, matematika cíle, velikost pozice při 1 % riziku a týdenní plán celé fáze.

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders
Prop trading challenge se skládá dodržením limitů, ne rychlostí zisku: musíte dosáhnout cíle zisku (typicky 8–10 % u Two-Step, 10 % u One-Step) a přitom ani jednou neporušit denní limit ztráty (obvykle 5 %) ani maximální drawdown (obvykle 10 %). Při riziku 1 % na obchod a R:R 1:2 vám k 10% cíli stačí čistý zisk 10 R — tedy zhruba 15–20 obchodů se 45% úspěšností.
Klíčové poznatky
- O složení challenge nerozhoduje velikost zisků, ale to, že ani jednou neporušíte denní limit ztráty a maximální drawdown.
- Při 1% riziku na obchod a průměrném R:R 1:2 potřebujete k 10% cíli nasbírat čistých 10 R — což je otázka 15–25 obchodů, ne stovek.
- Nejvíc traderů nepadá na cíli zisku, ale na trailing drawdownu, který se posouvá za novým maximem účtu a po ziskové sérii je blíž, než čekáte.
- Fázi rozdělte na tři režimy: týden 1 kalibrace (0,5 % riziko), týden 2–3 jádro (1 %), závěr ochrana zisku (0,25–0,5 %).
- XAUUSD je nejtradovanější instrument na platformě For Traders, ale jeho ATR vyžaduje výrazně menší lot než major páry — velikost pozice počítejte vždy z ATR, ne z pocitu.
- Držení pozic přes NFP a FOMC je nejrychlejší cesta k porušení denního limitu kvůli slippage a rozšířeným spreadům.
Pravidla challenge v číslech: co přesně musíte splnit
Prop trading výzva se neskládá rychlostí, ale disciplínou u čtyř konkrétních čísel: cíl zisku, denní limit ztráty, maximální drawdown a minimální počet tradingových dnů. Pokud tato čtyři pravidla znáte nazpaměť ještě před prvním obchodem, hrajete úplně jinou hru než trader, který se dívá na účet a řeší to za pochodu.
Cíl zisku, limity a minimální dny na jednom místě
Parametry se liší podle formátu, ale rámec je napříč prop firmami podobný. Takhle vypadá typická sada pravidel, se kterou se u For Traders reálně pracuje:
| Formát | Cíl zisku | Denní limit ztráty | Max. drawdown | Min. tradingových dnů |
|---|---|---|---|---|
| One-Step Challenge | ~10 % | ~5 % | ~10 % | obvykle bez minima |
| Two-Step Challenge (Fáze 1/2) | 8–10 % / 5 % | ~5 % | ~10 % | 0–3 dny podle fáze |
| Instant Funding | – | ~4–5 % | ~8–10 % | bez minima |
| Pay After Pass | 8–10 % | ~5 % | ~10 % | obvykle bez minima |
Všimněte si, že u tří formátů ze čtyř chybí sloupec "minimální dny" úplně, nebo je symbolický. To je klíčové – limity vás nenutí spěchat, spěch si vytváříte sami.
One-Step vs. Two-Step vs. Instant Funding vs. Pay After Pass
One-Step Challenge má jeden cíl zisku a přísnější drawdown – vyhovuje traderům, kteří mají jasnou strategii a nechtějí procházet dvěma koly ověřování. Two-Step Challenge rozkládá cíl do dvou fází s mírnějším rizikem na obchod – ideální, pokud teprve ladíte konzistenci. Instant funding bez challenge přeskakuje fázi ověřování úplně: nemusíte splnit cíl zisku, jen dodržet risk limity, ale za to nesete vyšší cenu vstupu. Pay After Pass obrací platební model – challenge zaplatíte až po jejím úspěšném složení, což ocení trader, který si věří, ale nechce riskovat peníze předem.
U For Traders challenge si vybíráte simulovaný kapitál od menších účtů až po $300,000, ceny startují od $23, a obchoduje se přes MetaTrader 5, TradeLocker, cTrader nebo For Traders X pro futures. Volba formátu by měla odpovídat vaší strategii, ne aktuální náladě – frustrovaný trader po neúspěšném pokusu často sáhne po dražším formátu z emoce, ne z rozumu.
Čtyři čísla, která si musíte zapsat před prvním obchodem
Procenta jsou abstraktní, dolary ne. Než otevřete první pozici, přepočítejte si všechna pravidla na konkrétní částku pro velikost účtu, kterou jste zvolili:
- Cíl zisku v dolarech – kolik přesně musíte vydělat k postupu.
- Denní limit ztráty v dolarech – tvrdá čára, po jejímž překročení je den u konce.
- Maximální drawdown v dolarech – hranice, která ukončuje celou challenge.
- Minimální počet tradingových dnů – pokud formát nějaké vyžaduje, naplánujte si je do kalendáře.
Trading challenge za 30 dní je mýtus, který si tradeři vymysleli sami – většina formátů žádný časový limit nemá. Tlak, který vás nutí "stihnout to do měsíce", nepřichází z pravidel prop firmy, ale z vlastní hlavy. Zapsaná čísla v dolarech tenhle tlak spolehlivě odstraní.
Krok 1: Přepočítejte si denní limit ztráty, max drawdown a trailing drawdown na dolary
Denní limit ztráty prop trading obvykle znamená maximální pokles equity o 5 % z počáteční bilance za jeden tradingový den, maximální drawdown challenge pak celkový pokles o 10 % od výchozí hodnoty účtu. Dokud si tahle dvě čísla nepřevedete z procent na konkrétní dolary a nenapíšete si je fixem na monitor, budete je porušovat — ne proto, že neumíte tradovat, ale proto, že procenta v hlavě počítáte pod tlakem špatně.
Denní limit ztráty: jak se počítá a kdy se resetuje
Denní limit ztráty se počítá z equity na začátku tradingového dne (typicky reset ve 00:00 podle serverového času platformy), nikoliv z aktuálního zůstatku v momentě, kdy otevíráte pozici. To znamená, že plovoucí ztráta na otevřených obchodech se do limitu počítá stejně jako uzavřená. Na účtu $100,000 s limitem 5 % máte na jeden den k dispozici $5,000 poklesu equity — a je jedno, jestli je to jeden špatný gold trade s velkým slippage, nebo tři menší ztráty na US100 za sebou.
Statický vs. trailing drawdown — rozdíl, na kterém padá nejvíc traderů
Statický max drawdown zůstává na jedné pevné hranici od začátku do konce — na účtu $100,000 to je $90,000 a je jedno, jestli jste v zisku nebo ve ztrátě. Trailing drawdown je jiné zvíře: hranice se posouvá nahoru za každým novým maximem equity nebo bilance (podle konkrétních pravidel formátu), takže čím víc vyděláváte, tím blíž máte k porušení, ne dál. Traderi, kteří tohle nevědí, si po sérii dobrých obchodů myslí, že mají "větší polštář" — ve skutečnosti mají menší. Právě tahle mezera mezi očekáváním a realitou je důvod, proč trailing drawdown vyhazuje víc účtů než denní limit u agresivně tradovaných formátů.
Příklad výpočtu equity hranice na účtu $100,000
Vezměte si účet $100,000 a porovnejte, jak se hranice chová v obou režimech, jakmile equity vyroste na $104,000:
| Typ drawdownu | Equity hranice na startu | Equity hranice po zisku +$4,000 (equity $104,000) |
|---|---|---|
| Statický max drawdown (10 %) | $90,000 | $90,000 — beze změny |
| Trailing drawdown (10 %) | $90,000 | $94,000 — posunuto nahoru o $4,000 |
| Denní limit ztráty (5 %) | $5,000 poklesu equity za den | $5,000 poklesu equity za den (nemění se, počítá se vždy z ranní equity) |
Napříč evaluacemi For Traders je vzorec pořád stejný: víc účtů padá na denním limitu ztráty než na nedosažení cíle zisku, a drtivá většina těchto porušení vzniká ze dvou až tří obchodů v jedné hodině — obvykle po FOMC, NFP nebo jiném volatilním otevření, kdy trader zvýší lot, aby "to dohnal". Proti tomu pomáhá jedna disciplína: nastavte si vlastní měkký denní stop na 60 % oficiálního limitu (na účtu $100,000 tedy $3,000 místo $5,000) a jakmile ho dotknete, zavíráte terminál. Zbylých 40 % je rezerva na slippage a na dny, kdy se prostě spletete — ne na to, abyste ji vydobyli zpátky ještě tentýž den.
Krok 2: Spočítejte si matematiku cíle — kolik obchodů a jaké R:R reálně stačí
Odpověď na otázku, jak rychle složit obchodní výzvu, se skrývá v jednom čísle: kolik R potřebujete nasbírat, ne kolik procent. Při riziku 1 % na obchod znamená 10% cíl zisku prop firma přesně 10 R čistého zisku — a to je matematicky dosažitelné v řádu jednotek až nízkých desítek obchodů, ne stovek.
Co je R a proč se cíl počítá v R, ne v procentech
R je částka, kterou riskujete na jeden obchod — typicky 1 % zůstatku účtu. Na účtu $100,000 je tedy 1 R = $1,000. Pokud máte stop loss a take profit nastavené v poměru
Krok 3: Nastavte velikost pozice na 1 % a vyberte si instrumenty
Velikost pozice spočítáte tak, aby vzdálenost mezi vstupem a stop lossem odpovídala přesně 1 % rizika na účtu — ne podle toho, kolik lotů „vypadá dobře". Vzorec je jednoduchý: riziko v dolarech ÷ (vzdálenost SL × hodnota bodu/pipu) = velikost pozice. Na účtu $100,000 je 1 % riziko = $1,000 na obchod, a tuhle částku dělíte podle toho, jak daleko je váš stop a jaký nástroj tradujete.
Position sizing podle ATR, ne podle kulatého čísla
Stop loss stavte na 1,5× ATR (Average True Range, průměrný denní rozkmit) pod poslední strukturu — ne na kulaté číslo jako 1950,00 u zlata nebo 1,1000 u EURUSD. Kulaté číslo je psychologická magnetka: algoritmy i retail objednávky se na něm hromadí, takže se plní jako první, ještě před tím, než trh skutečně otočí. Stop za strukturou plus ATR filtr vás dostane z dosahu běžného šumu, ale pořád v rozumné vzdálenosti, aby velikost pozice zůstala smysluplná.
XAUUSD: nejtradovanější instrument a nejčastější důvod přelotování
XAUUSD je na platformě For Traders zdaleka nejtradovanější instrument — a taky nejčastější důvod, proč tradeři vyhodí denní limit ztráty. Zlato má ATR běžně 150–250 pipů denně, zatímco EURUSD se pohybuje kolem 60–80 pipů. Pokud na XAUUSD nastavíte lot stejnou logikou jako na EURUSD, riskujete klidně 3–4× víc, než plánujete. Position sizing tady musí respektovat reálnou volatilitu, ne zvyk z jiného páru.
US100 / NSDQ a CME futures na For Traders X — tick value místo lotů
US100/NSDQ je druhý největší cluster na platformě a má svoje specifikum: gapy na otevření US session. Pozice držená přes noc nebo přes otevření Wall Street může skočit o desítky bodů bez jediného fillu mezi tím — počítejte s tím při nastavování SL, ne až po faktu.
U CME futures obchodovaných přes For Traders X se riziko nepočítá z lotů, ale z tick value kontraktu — tedy hodnoty jednoho tiku pohybu. Mikro kontrakty (MES, MNQ, MGC) mají tick value v jednotkách dolarů, takže vám umožní jemnější škálování rizika než standardní kontrakt, což se hodí hlavně na menších účtech.
| Instrument | Riziko (1 % z $100,000) | Stop loss | Přibližná velikost pozice |
|---|---|---|---|
| XAUUSD | $1,000 | 250 pipů (1,5× ATR) | ~0,4 lotu |
| EURUSD | $1,000 | 70 pipů (1,5× ATR) | ~1,4 lotu |
| US100/NSDQ | $1,000 | 120 bodů | ~1 kontrakt (mini) |
| Mikro futures (MGC/MNQ) | $1,000 | dle tick value kontraktu | 2–4 mikro kontrakty |
A poslední varování: nikdy netradujte pět korelovaných instrumentů zároveň s plným 1 % rizikem na každém. Pokud máte otevřené pozice na XAUUSD, EURUSD, GBPUSD a US100 ve stejném směru proti dolaru, netradujete pět rizik — tradujete jedno, jenom pětkrát větší. Přesně takhle se nejrychleji trefí denní limit ztráty i u traderů, kteří na papíře dodržují position sizing správně.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeKrok 4: Rozdělte fázi na tři režimy — kalibrace, jádro, ochrana zisku
Nejrychlejší cesta, jak projít prop firm challenge napoprvé, není "tradovat konzistentně" jako vágní rada z fóra — je to konkrétní rozvržení fáze na tři odlišné režimy rizika, z nichž každý má jiný cíl. Traderi, kteří zvládnou trading challenge za 30 dní bez zbytečného utrpení, nejedou celou dobu na stejné otáčky. Kalibrují, pak těží, pak brzdí.
Týden 1: kalibrace při 0,5 % rizika
První týden není o zisku — je o ověření, jak se váš setup chová v reálných podmínkách daného účtu. Riziko srazíte na polovinu, tedy 0,5 % na obchod, a sledujete tři věci: jak se plní vaše fill na XAUUSD při rychlém pohybu kolem NFP, jak se roztahuje spread na US100 před otevřením newyorské seance a jestli platforma (MetaTrader 5, TradeLocker nebo cTrader) reaguje na vaše příkazy bez slippage, který byste na demu jinde neviděli. Cíl týdne je 1–2 % zisku — ne víc. Pokud za týden uděláte 5 %, není to úspěch, je to signál, že jste riskovali víc, než jste plánovali, a měli byste se vrátit k position sizingu, ne slavit.
Týden 2–3: jádro fáze při plném 1 %
Jakmile víte, že vaše fill a spready sedí, přepnete na plné 1 % riziko a jedete setupy, které se v týdnu 1 osvědčily — ne nové nápady, ne experimenty s jiným instrumentem. Tady se odehraje většina práce: při R:R 1:2 a 45% úspěšnosti potřebujete zhruba 10 R k 10% cíli, což je typicky 15–20 obchodů rozložených do dvou týdnů. Nejde o to natlačit víc obchodů, ale nechat stejný proces běžet delší dobu. Pokud jste po týdnu 2 na 5–6 % z cíle, jste přesně tam, kde byste měli být — v grafu na cestu k dosažení cíle bez toho, abyste museli v posledním týdnu improvizovat.
Závěr: ochrana zisku a doběhnutí minimálních dnů
Ve chvíli, kdy jste na 7 % z 10% cíle, riziko stáhnete na 0,25–0,5 % a přestanete zkoušet cokoliv nového. Tohle je fáze, kde se nejvíc účtů zbytečně ztratí — trader je tři obchody od cíle, zvýší pozici, aby "to dorazil", trefí denní limit ztráty a fázi restartuje od nuly. Ironie je, že měl na 93 % hotovo. Poslední tři dny fáze proto nejsou o odvaze, ale o disciplíně: menší lot, stejný setup, žádná honba za rychlejším finišem.
A pokud jste s cílem hotoví už za sedm dní? Nejlepší tah je přestat tradovat naplno a jen doklikat minimální tradingové dny, které většina challenge podmínek vyžaduje — typicky mikroskopickým lotem nebo jedním obchodem s minimálním rizikem denně. Rychlost, se kterou se dá reálně rychle složit obchodní výzva, se neměří tím, jak brzy dosáhnete cíle, ale tím, jak málo riskujete poté, co ho máte splněný.
Krok 5: Rozhodněte se o zprávách — NFP a FOMC a slippage
Nejrychlejší cesta k porušení denního limitu ztráty je otevřená pozice na XAUUSD nebo US100 v momentě zveřejnění NFP nebo FOMC. Spready se v prvních vteřinách rozšíří několikanásobně, likvidita na chvíli zmizí a stop loss se často plní desítky pipů mimo úroveň, kterou jste zadali. Pro evaluaci to znamená jedno: zpráva, kterou jste chtěli vytěžit, vám může sebrat polovinu denního rozpočtu na jeden zahájený obchod.
Proč držení pozice přes data nejčastěji poruší denní limit
Představte si obchod s rizikem 1 % na účtu, kde je denní limit ztráty 5 %. Stop loss máte nastavený rozumně, s odstupem od ATR. Jenže v momentě zveřejnění NFP cena na XAUUSD dokáže během tří až pěti vteřin udělat pohyb, který by za normální likvidity trval hodiny. Váš stop se neplní na zadané úrovni, ale o desítky pipů dál — a z plánované 1% ztráty je najednou 2,5 % nebo víc. To je polovina denního limitu spotřebovaná na jeden obchod, který jste si mohli odpustit.
Rozšířené spready, slippage a plnění stopu mimo úroveň
Mechanika je jednoduchá a stejná napříč instrumenty. Před zprávou market makeři a likviditní poskytovatelé stahují kotace, protože nechtějí být na špatné straně prudkého pohybu. Spread na US100 se z běžných 1–2 bodů může na pár vteřin roztáhnout na desetinásobek. Vaše objednávka se sice odešle na správnou cenu, ale vyplní se (fill) tam, kde je v tu chvíli reálná likvidita — to je slippage. U tržních příkazů je to nevyhnutelné, u stop lossů to bolí nejvíc, protože právě stop loss má být vaše brzda, ne další zdroj rizika.
Pravidla prop firem ke zprávám a co si ohlídat
Ne každá prop trading výzva zprávy trestá stejně. Některé formáty účtů mají trading přes zprávy (news trading) omezený přímo v podmínkách — třeba zákaz otevírat nové pozice pár minut před a po klíčových datech, nebo povinnost mít pozici zavřenou. Jiné formáty žádné takové omezení nemají a nechávají riziko čistě na vás. Než začnete tradovat, vždy si ověřte pravidla ke zprávám v podmínkách konkrétní challenge — je to jedna z mála věcí, kde neznalost skutečně bolí na peněžence.
Osvědčený protokol je jednoduchý: 15 minut před a 15 minut po NFP nebo FOMC žádné otevřené pozice, nebo velikost pozice zmenšená na čtvrtinu obvyklého riska. Během evaluace nepotřebujete volatilitu zpráv — potřebujete předvídatelnost. Cíl zisku se dá splnit i bez jediného obchodu přes NFP, ale jeden špatně vyplněný stop loss vás dokáže poslat zpátky na start.
Krok 6: Protokol návratu, když jste v půlce fáze v mínusu
Nejdřív spočítejte, ne cítěte. Když jste v polovině fáze na −4 % z povoleného maximálního drawdownu 10 %, máte ještě reálnou matematickou šanci — ale jen pokud přestanete tradovat z frustrace a začnete tradovat z čísel. Otevřete kalkulačku dřív, než otevřete platformu.
Nejdřív spočítejte, kolik R vám zbývá do porušení limitu
Na účtu $100,000 (cca 2 300 000 Kč) s maximálním drawdownem 10 % máte celkový polštář $10,000. Při −4 % jste už vyčerpali $4,000 a zbývá vám $6,000. Pokud riskujete 1 % ($1,000) na obchod, máte přesně 6 R rezervy. To je konkrétní, tvrdé číslo — ne pocit, že "to ještě otočíte". Napište si ho na papír vedle monitoru. Každý obchod, který otevřete, ho buď posune blíž k nule, nebo dál od ní.
Snížení rizika místo navýšení pozic
Instinkt po sérii ztrát je dohnat je jedním velkým obchodem. To je učebnicová definice revenge tradingu a statisticky nejrychlejší cesta k vyhoření účtu — víc riska po prohře znamená menší rezervu R a méně pokusů na to samé číslo. Správný krok je opačný: snižte riziko na 0,5 % na obchod. Z 6 R rezervy tak najednou máte 12 pokusů místo 6, se stejnou pravděpodobností úspěchu na obchod. Risk management prop challenge nestojí na tom, kolik vyhrajete zítra, ale na tom, kolik pokusů si necháte na příště.
Souběžně udělejte audit deníku. Podívejte se na posledních 15–20 obchodů a ptejte se: padáte na jednom instrumentu (třeba XAUUSD v odpoledních hodinách po US datech), v jedné denní době, nebo na jednom typu setupu (třeba lov breakoutů bez potvrzení)? Prop trading psychologie funguje jednoduše — když najdete opakující se vzorec ztrát, přestanete ho tradovat na dva až tři dny, i kdyby se vám zrovna teď zdál "jasný".
Zaveďte si tvrdé pravidlo: dva po sobě jdoucí ztrátové dny = den povinné pauzy bez platformy otevřené. Ne proto, že by třetí den musel být ztrátový, ale proto, že po dvou ztrátách roste šance na emoční rozhodnutí rychleji, než roste vaše R rezerva.
Kdy je rozumnější fázi ukončit a začít znovu
Existuje i nepříjemná varianta, kterou konkurence obvykle zamlčí: pokud vám zbývá méně než 3 R do maximálního drawdownu, matematika už dávno nehraje ve váš prospěch. Se 45% úspěšností a R:R 1:2 potřebujete sérii obchodů, kde vám tři nezdařené pokusy stačí na vyřazení, zatímco k cíli zisku vede ještě dlouhá cesta. V tu chvíli je čistší a levnější koupit nový pokus na Trading Challenge, než se dva týdny psychicky trápit s účtem, kde jedna špatná svíčka znamená konec. Zoufalé dotahování ztráty není strategie — je to sázka na to, že vám štěstí vrátí to, co vzala disciplína. Lepší je ukončit fázi s hlavou vzhůru a nastoupit znovu s plnou rezervou a čistým deníkem.
Krok 7: Denní rutina a trading deník, které dělají rozdíl
Trader, který challenge složí, a trader, který vyhoří, mají obvykle stejnou znalost technické analýzy — rozdíl je v tom, co dělají 20 minut před otevřením platformy a 5 minut po zavření obchodu. Prop trading psychologie se neřeší za obchodu, ale kolem něj. Kdo si ráno nastaví scénáře a večer si je vyhodnotí, jede podle plánu i ve chvíli, kdy trh dělá něco, co nečekal.
Ranní příprava: 20 minut na TradingView než otevřete platformu
Než vůbec kliknete na tlačítko buy nebo sell, projděte si tenhle blok:
- Ekonomický kalendář — kdy je dnes NFP, FOMC nebo jiná zpráva, která umí za pár sekund udělat 30bodový pohyb na US100 a rozhodit spready na XAUUSD.
- Úrovně na TradingView — vyznačte si support, resistance, včerejší high/low, případně otevírací gap. Ne 15 indikátorů, jen čisté ceny, na které trh reaguje.
- Scénáře A a B — napište si předem: "Pokud cena vyrazí nad úroveň X, vstupuji long se stopem pod Y. Pokud nevyrazí, nic nedělám." Rozhodnutí padne doma, ne v afektu při rozjetém trhu.
- Velikost pozice — spočítaná předem podle risku 1 % na obchod, ne odhadnutá za pochodu, když vám adrenalin diktuje kulaté číslo lotu.
Tenhle blok netrvá hodinu. Trvá 20 minut a ušetří vám rozhodování v momentu, kdy je hlava nejméně chladná — těsně po vstupu do obchodu.
Co si zapisovat po každém obchodu (a co je zbytečné)
Trading deník nemá být esej. Pět položek stačí:
- Setup — breakout, pullback, retest úrovně — jedno slovo.
- R:R — kolik jste riskovali proti kolika jste mohli získat.
- Důvod vstupu — jedna věta, proč přesně tady a teď.
- Emoční stav — klid, netrpělivost, potřeba se odmstít trhu za předchozí ztrátu.
- Dodrželi jste plán? — ano/ne. Bez omáčky kolem.
Cokoliv navíc — dlouhé popisy svíček, citace z Twitteru, teorie o tom, co "trh chtěl udělat" — do deníku nepatří. Deník má sloužit k tomu, abyste za týden viděli vzorec, ne k tomu, abyste si dokazovali, jak dobře rozumíte trhu.
Týdenní review: tři čísla, která sledovat
Jednou týdně, ideálně v neděli večer, si sedněte k deníku a spočítejte tři čísla:
- Průměrné R na obchod — pokud je dlouhodobě záporné i při dodržování plánu, problém je ve strategii, ne v disciplíně.
- Procento obchodů podle plánu — kolik vstupů odpovídalo ranním scénářům, ne impulzu. Pod 70 % je varovný signál.
- Největší denní drawdown — jak blízko jste se v jednom dni přiblížili dennímu limitu ztráty.
Tahle tři čísla vám řeknou víc, než hodiny zpětného zoomování grafů. A pokud se chystáte trénovat na demu, než si koupíte Trading Challenge, dělejte to se stejnou velikostí účtu a stejnými pravidly, jaká vás čekají — trénink na $100,000 s volným riskem vás na $10,000 účet s 5% denním limitem nepřipraví vůbec. Tohle je jádro toho, jak projít prop firm challenge napoprvé: ne genialita v analýze, ale nudná, opakovaná rutina, kterou dodržíte i ve dni, kdy se vám do ní nechce.
Krok 8: Vyberte prop firmu a typ challenge podle svého stylu
Nejlevnější challenge na trhu vás nezajímá, pokud vám pravidla znemožní tradovat tak, jak reálně tradujete. Výběr firmy dělejte podle tří věcí: typu drawdownu, konzistence pravidel a výplatních podmínek — teprve pak podle ceny.
Na co se dívat v pravidlech: trailing vs. statický DD, konzistence, čas
Drawdown může být počítaný ze zůstatku (balance), z equity, nebo jako trailing — tedy posouvající se s vaším maximálním zůstatkem nahoru. Trailing drawdown počítaný z equity je nejtvrdší varianta: i otevřená plovoucí ztráta vás může vyřadit dřív, než obchod stihnete zavřít se ziskem. Statický max DD od startovního kapitálu je naopak nejpředvídatelnější a nejlépe se s ním plánuje risk management.
- Pravidlo konzistence — některé firmy vyžadují, aby žádný jeden den nepřinesl víc než X % z celkového profitu. Pro traderu s jedním velkým winnerem týdně je to problém, pro toho, kdo tradí 15–20 obchodů rozloženě, ne.
- Časový limit — bez limitu si můžete dovolit čekat na kvalitní setup. S limitem 30 dní musíte tradovat aktivněji, i za cenu horšího R:R.
- Povolené styly — scalping, news trading, držení pozic přes noc a přes víkend. Zákaz weekend holdingu vás vyřadí z hry hned, pokud vaše strategie počítá se swingem přes pátek.
Firma s levnější challenge, ale s trailing DD z equity a zákazem overnight holdingu, vás ve výsledku vyjde dráž — protože ji projdete s menší pravděpodobností napoprvé.
Na co se dívat ve výplatních podmínkách
Ptejte se na frekvenci výplat (týdenní, 14denní, měsíční), na minimální dny tradingu před první výplatou a na to, jestli podmínky rozumíte i po druhém čtení. Nejasně formulovaná pravidla — kde nevíte, jak přesně se počítá denní limit ztráty nebo od kdy běží nový obchodní den — jsou červená vlajka bez ohledu na to, jak lákavě zní cena challenge.
For Traders: co nabízíme a pro koho to není
U For Traders challenge si vybíráte podle stylu, ne firma vás nutí přizpůsobit se jednomu formátu. Nabízíme simulovaný kapitál až $300,000, formáty One-Step, Two-Step i Instant Funding (fundovaný účet jak získat bez evaluace) a Pay After Pass pro traderu, který chce zaplatit až po splnění cílů. Tradovat můžete na MetaTrader 5, TradeLocker, cTrader nebo na For Traders X pro CME futures. Ceny challenge začínají od $23.
Poctivě ale řekněme, pro koho to není. Pokud vaše strategie nemá definovaný stop loss a spoléháte na to, že se trh "vrátí", žádný formát challenge vám nepomůže — limity vás vyřadí dřív, než se cokoliv vrátí. A pokud hledáte garantovaný měsíční příjem, jste na špatné adrese: performance rewards jsou odvozené od výsledků na simulovaném kapitálu, ne fixní výplata. Vysoká míra neúspěchu v evaluacích je v tomto odvětví standard, ne výjimka For Traders — rozdíl mezi tím, kdo projde, a kdo ne, nedělá schopnost predikovat trh, ale disciplína dodržet denní limit ztráty i v den, kdy se vám do toho nechce.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeInstant Funding vs. klasická challenge: kdy se vyplatí přeskočit evaluaci
Výhody
- Instant Funding vás pustí k simulovanému kapitálu bez evaluační fáze — žádný cíl zisku, žádné čekání
- Hodí se traderům s ověřenou strategií a doloženou historií, kteří nechtějí ztrácet týdny na evaluaci
- Odpadá psychologický tlak 'musím splnit cíl do konce fáze', který sám o sobě vyvolává přepákování
- Pay After Pass posouvá platbu za challenge až za moment, kdy ji složíte — snižuje vstupní bariéru
Nevýhody / rizika
- Vyšší vstupní cena za srovnatelnou velikost účtu oproti Two-Step Challenge
- Pravidla drawdownu platí od prvního obchodu — chybí 'zahřívací' fáze, ve které si trader odladí velikost pozic
- Bez evaluace nemáte zpětnou vazbu, zda vaše strategie limity firmy skutečně snese
- Pro začátečníka bez konzistentní statistiky je dvoufázová challenge levnější způsob, jak si to ověřit
Časté otázky
Jak dlouho trvá složit prop trading challenge?+
Reálně to zvládnete za 2–6 týdnů, pokud tradujete disciplinovaně a nesnažíte se cíl uspěchat za pár dní. Two-Step Challenge nemá u For Traders minimální počet obchodních dní ve fázi 1, takže teoreticky můžete projít i za týden – ale statisticky přežívají déle ti, kdo si dají čas na 15–25 kvalitních obchodů místo 3–5 přetradovaných. Snaha stihnout to za 30 dní je reálná, jen musíte respektovat denní limit ztráty a nehnat riziko nad 1 % na obchod. Rychlost bez discipliny obvykle končí bustnutým účtem.
Jaký zisk a drawdown musíte splnit pro průchod challenge?+
Typický cíl je 8–10 % zisku ve fázi 1 a nižší cíl (často 5 %) ve fázi 2, s maximálním drawdownem kolem 10 % a denním limitem ztráty kolem 5 %. Přesná čísla se liší podle typu challenge a instrumentu – u futures bývají procenta počítaná jinak než u forexu nebo XAUUSD kvůli tick value. Klíčové je nedívat se na cíl zisku jako na cíl za den, ale rozpočítat ho na desítky obchodů s rozumným R:R. Kdo tlačí na rychlý zisk, obvykle první narazí na drawdown limit.
Co vyřadí víc traderů: denní limit ztráty nebo max drawdown?+
Denní limit ztráty vyřazuje traderů víc, protože se počítá od půlnoci do půlnoci a jedna špatně řízená série obchodů v rámci dne ho dokáže vyčerpat rychleji než postupný pokles účtu. Max drawdown je naproti tomu celkový strop od výchozího kapitálu (nebo trailing od maxima), který vás dohání pomaleji, ale nemilosrdně, pokud kumulujete malé ztráty. Praxe ukazuje, že traderi, kteří vybouchnou, nejčastěji porušují denní limit po sérii revenge tradů, ne pomalým drawdownem. Proto se denní limit sleduje víc než celkový.
Kolik obchodů a jaké R:R stačí na 8–10% cíl?+
Při R:R 1:2 a riziku 1 % na obchod stačí matematicky 5–8 vítězných obchodů z 15–20 uskutečněných, pokud vaše winrate sedí kolem 40–50 %. Nejde o to nastřílet cíl za pár dní – rozložení na 3–4 týdny s konzistentním rizikem snižuje šanci, že jedna špatná session smaže progres. Klíčové je nezvyšovat lot size po sérii proher ve snaze dohnat cíl – to je přesně vzorec, který posílá účty do bustu. Konzistentní R:R porazí sázku na jeden velký leg.
Jak velkou pozici otevřít při riziku 1 % na obchod?+
Velikost pozice spočítáte z rizika účtu, vzdálenosti stop lossu v pipech nebo bodech a hodnoty pipu daného instrumentu – ne z pocitu, kolik lotů „vypadá správně“. Na účtu $10,000 (cca 230 000 Kč) s rizikem 1 % riskujete $100 na obchod; pokud je stop loss 20 pipů od vstupu, velikost pozice dopočítáte tak, aby těch 20 pipů odpovídalo přesně $100 ztráty. Na XAUUSD nebo futures se počítá s tick value místo pipů, princip zůstává stejný. Fixní procentní riziko je jediný způsob, jak přežít sérii proher bez zásahu do denního limitu.
Má se tradovat přes NFP a FOMC během challenge?+
Většina zkušených traderů se zprávám typu NFP a FOMC během challenge vyhýbá nebo výrazně zmenšuje pozici, protože spread a slippage v těchto momentech dokážou aktivovat stop loss dřív, než čekáte. Volatilita kolem zpráv je lákavá kvůli rychlému pohybu, ale nepředvídatelný fill dělá z risk managementu loterii. Pokud chcete zprávy tradovat, dělejte to s poloviční velikostí pozice a širším stop lossem, ne s běžným 1% rizikem naslepo. Bezpečnější je počkat na potvrzený pullback po prvním impulzu.
Jaké instrumenty jsou na challenge nejvýhodnější?+
XAUUSD (zlato) je na platformě For Traders nejobchodovanějším instrumentem díky silným trendům a dostatečné volatilitě na dosažení cíle bez extrémního rizika. US100 (Nasdaq) je druhý nejpoužívanější cluster hlavně kvůli predikovatelným intradenním pohybům kolem otevření amerického trhu. Futures na CME jsou rychle rostoucí segment, zejména v USA, protože nabízí transparentní tick value a žádné requoty. Volba záleží na vašem stylu – swingaři preferují XAUUSD, scalpeři a intradenní traderi US100 nebo futures.
Jak se vrátit z mínusu v půlce challenge bez revenge tradingu?+
Nejdřív snižte velikost pozice na polovinu a přestaňte se dívat na deadline – tlak na čas je přesně to, co vede k revenge tradingu. Projděte si posledních 5–10 obchodů a najděte, jestli jste porušovali vlastní pravidla (moved stop, přetradování, chybějící setup), protože mínus zřídka vzniká z náhody. Vraťte se k menším, vysoce pravděpodobným setupům a nechte účet dýchat i za cenu, že fázi nestihnete v původním čase – restart challenge je levnější než bust ze zoufalství. Disciplína po ztrátě odděluje 5 %, kteří projdou, od zbytku.
Jaký je rozdíl mezi One-Step, Two-Step a Instant Funding?+
Two-Step Challenge má dvě evaluační fáze s nižšími cíli zisku v každé, což dává víc prostoru na chyby, ale trvá déle do fundovaného účtu. One-Step (podobně jako Three-Step u For Traders v opačném směru) je rychlejší cesta s jedním cílem, ale přísnějšími pravidly na obchod. Instant Funding přeskakuje evaluaci úplně – získáte přístup k simulovanému kapitálu okamžitě za vyšší vstupní poplatek, ideální pro traderyy s prokázanou historií, kteří nechtějí čekat na verifikaci. Volba závisí na tom, jestli preferujete rychlost, nebo nižší vstupní riziko.
Co se stane po úspěšném složení prop trading challenge?+
Po splnění všech podmínek dostanete přístup k fundovanému účtu se simulovaným kapitálem a nadále platí pravidla risk managementu jako během challenge, jen bez cíle zisku na dosažení. Zisk generovaný na simulovaném kapitálu se přepočítává na performance rewards, které se vyplácí podle rozvržení výplatních cyklů dané prop firmy – typicky měsíčně nebo po dosažení určitého prahu. Fundovaný účet stále podléhá dennímu limitu ztráty a max drawdownu, takže disciplína z challenge musí pokračovat. Kdo poleví po fundování, o rewards rychle přijde stejně jako o samotný účet.
Written by
Marcel Hambálek
Senior Trader, For Traders
Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeSouvisející články
Tradujte až s $300,000
Vybrat challenge