Nejlepší plán řízení rizik pro úspěšné absolvování jakéhokoliv financovaného účtu

Hotový plán řízení rizik pro fundovaný účet: riziko na obchod, denní limit, max drawdown, lot size na XAUUSD i US100 a protokol po -3 %, -5 % a -8 %.

The Best Risk Management Plan to Pass Any Funded Account Challenge

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders

Plán řízení rizik pro fundovaný účet je písemný soubor pravidel, který určuje, kolik riskujete na jeden obchod (typicky 0,5–1 % zůstatku), kde končí váš obchodní den (vlastní strop nastavený zhruba na polovinu oficiálního denního limitu ztráty) a co uděláte, když se dostanete do propadu. Řízení propadů je přitom předem definovaný postup snižování rizika a velikosti pozice ve chvíli, kdy účet klesá — ne improvizace uprostřed série ztrát.

Klíčové poznatky

  • Riskujte 0,5–1 % zůstatku na obchod; na účtu $100,000 to znamená $500–$1,000, tedy prostor na 10–20 ztrátových obchodů v rámci běžného 10% maximálního drawdownu.
  • Vzorec velikosti pozice je vždy stejný: částka rizika ÷ vzdálenost stop lossu — u XAUUSD i US100 se liší jen hodnota bodu a ATR, ne logika.
  • Statický drawdown se počítá z počátečního zůstatku, trailing drawdown se táhne za novým maximem (často podle denního uzávěrkového zůstatku) — každý vyžaduje jinou velikost pozice a jiné plánování výběru.
  • Řízení propadů má tři úrovně: při -3 % půlíte riziko, při -5 % obchodujete jen A+ setupy, při -8 % končíte den i týden a děláte revizi.
  • S R:R 1:3 stačí win rate kolem 33 % na nulu — matematicky dosažitelný cíl challenge je otázka počtu obchodů, ne štěstí.
  • Během NFP, CPI a FOMC srazte riziko na 0–0,5 % nebo zůstaňte mimo trh; spready a slippage na zlatě dokážou porušit denní limit ztráty jedním fillem.

Podívejte se: související video

Co je plán řízení rizik pro fundovaný účet

Znáte to. Tři týdny challenge vypadaly jako učebnicová ukázka disciplíny — win rate nad 55 %, křivka equity stoupala pěkně po schodech. A pak přišel jeden den kolem NFP, spread se roztáhl, pozice se otočila proti vám a vy jste místo výstupu podle plánu čekali na návrat na vstup. Za dvě hodiny byl pryč měsíc práce a s ním i denní limit ztráty. Strategie fungovala. Chyběl jí plán řízení rizik.

Definice: řízení rizik vs. řízení propadů

Plán řízení rizik pro fundovaný účet je písemný, číselně vyplněný dokument — ne myšlenka v hlavě, ale tabulka nebo checklist, který určuje přesně kolik procent zůstatku riskujete na jeden obchod, kde je váš vlastní stop pro daný den a jak se chováte při sérii ztrát. Řízení propadů (drawdown management) je jeho konkrétní podmnožina: předem daný eskalační postup pro chvíli, kdy účet klesá — o kolik snížíte velikost pozice po dvou ztrátách za sobě, kdy přestanete tradovat úplně a kdy se vracíte na plnou velikost. Bez tohoto postupu improvizujete přesně ve chvíli, kdy je improvizace nejdražší.

Proč traderé padají i se ziskovou strategií

Evaluace u prop firmy není test schopnosti predikovat trh. Je to test velikosti pozice a disciplíny. Naprostá většina účtů, které neprojdou, nepadá na špatných vstupech — padá na porušení pravidel: přetradovaný den po ztrátě, riziko 3 % místo 1 % na "jistý" setup, ignorovaný denní limit ztráty ve snaze to "dorazit zpátky". Risk management u prop firmy se hodnotí jinak než u vlastního účtu — máte tvrdé stropy (max drawdown, denní limit), které nejde obejít argumentem "dlouhodobě to vydělá". Jedno porušení pravidel a challenge končí bez ohledu na to, jak dobrá byla vaše edge.

Čtyři pilíře, na kterých plán stojí

Celý plán řízení rizik v tradingu stojí na čtyřech číslech, která máte mít napsaná ještě před prvním obchodem:

  • Velikost pozice — typicky 0,5–1 % zůstatku na obchod, počítaná z reálné vzdálenosti stop lossu, ne z pocitu.
  • Stop loss / take profit — pevný R:R poměr nastavený před vstupem, nikdy posouvaný proti pozici.
  • Denní limit ztráty — vlastní strop nastavený pod oficiální limit firmy, který vás donutí zavřít platformu dřív, než se dostanete k hranici.
  • Maximální drawdown — hranice pro celou evaluaci, při jejímž přiblížení se velikost pozice automaticky snižuje.

Tyto čtyři pilíře fungují jen jako celek — a v celém článku se pracuje výhradně se simulovaným kapitálem: fundovaný účet je evaluace na demo prostředí, výsledky se promítají do výkonnostních odměn, nikdy ne do garantovaného výnosu.

Rizikové parametry podle velikosti účtu: $10k až $100k

Vaše riziko na obchod, denní strop i maximální drawdown se musí přepočítat na konkrétní dolarovou částku podle velikosti účtu — procenta v podmínkách jsou univerzální, ale reálné číslo, které vidíte na dashboardu, se liší od $50 na $10k účtu až po $2,500 na $100k účtu. Bez tohoto přepočtu riskujete naslepo.

Tabulka: riziko na obchod, vlastní denní strop, max DD

Velikost účtu0,5 % riziko/obchod1 % riziko/obchodOficiální denní limit ztráty (5 %)Vlastní denní strop (2–2,5 %)Max drawdown (10 %)
$10,000 (cca 230 000 Kč)$50$100$500$200–250$1,000
$25,000 (cca 575 000 Kč)$125$250$1,250$500–625$2,500
$50,000 (cca 1 150 000 Kč)$250$500$2,500$1,000–1,250$5,000
$100,000 (cca 2 300 000 Kč)$500$1,000$5,000$2,000–2,500$10,000

Proč si nastavit přísnější strop, než požaduje prop firma

Oficiální denní limit ztráty (typicky 5 % zůstatku) je hranice, za kterou vás platforma automaticky vyřadí z evaluace. Problém je, že mezi hlášením „ztráta −4,8 %“ a skutečným zavřením pozice můžou uplynout vteřiny, ve kterých se skluzem (slippage) nebo víkendovým gapem na zlatě propíchnete rovnou přes limit. Proto vlastní denní strop nastavujete zhruba na polovinu oficiálního — 2 až 2,5 % místo 5 %. Funguje jako nárazník: i kdyby vás poslední obchod dne dostal do neplánovaného propadu, máte stále rezervu, než narazíte na skutečnou hranici prop firmy.

Stejná logika platí pro maximální drawdown prop firmy. Sledujte ho jako klesající strop, ne jako pevnou čáru — čím blíž jste k hranici 10 %, tím menší by měla být vaše velikost pozice. Traderi, kteří tohle ignorují a jedou na plné riziko až do posledního dolaru rezervy, jsou přesně ti, co se v čase FOMC nebo NFP propálí jedním nešťastným swingem.

Kolik ztrátových obchodů v řadě váš účet unese

Vezměte si $50k účet z tabulky. Riziko na obchod 1 % = $500. Vlastní denní strop $1,000. To znamená přesně dvě plné ztráty v řadě, a den je u konce — zavíráte platformu, ne pozice na hraně. Stejný přepočet platí i na $10k účtu ($100 riziko, $200–250 strop = 2–2,5 ztráty) i na $100k účtu ($1,000 riziko, $2,000–2,500 strop = 2–2,5 ztráty). Bez ohledu na velikost účtu se dostáváte na stejné číslo: dvě ztráty v řadě při riziku 1 % vás posílají mimo trh na zbytek dne.

Na dashboardu sledujte nejen uzavřenou ztrátu, ale i plovoucí (floating) ztrátu otevřených pozic — ta se do denního limitu i do max drawdownu počítá stejně jako realizovaná. Otevřená pozice v minusu $400 na $50k účtu vám ukrajuje z rezervy dřív, než ji vůbec zavřete, takže vlastní strop musíte počítat včetně nezavřených obchodů, ne až po jejich uzavření.

Statický vs. trailing drawdown a jak každý mění vaši velikost pozice

Statický drawdown drží likvidační úroveň na pevné částce od počátečního zůstatku, zatímco trailing drawdown ji posouvá nahoru za každým novým maximem zůstatku. Rozdíl vypadá jako detail v pravidlech, ale prakticky určuje, kdy musíte po dobrém dni riziko snížit — a to i v situaci, kdy máte na účtu víc peněz než včera.

Statický drawdown: pevná podlaha od počátečního zůstatku

U statického drawdownu je likvidační úroveň zamrzlá od prvního dne. Na účtu $100,000 s maximálním drawdownem 10 % podlaha leží na $90,000 a nehýbe se — ať už vyděláte $5,000, nebo proděláte $3,000. Jakmile jednou vybudujete polštář nad počáteční zůstatek, ten polštář vám zůstává. Tohle je typ drawdownu, který traderům dovoluje po sérii dobrých dní pracovat s o něco větší velikostí pozice, protože vzdálenost k podlaze roste s každým vydělaným dolarem a nemizí.

Trailing drawdown na denním uzávěrkovém zůstatku — příklad krok za krokem

Trailing drawdown počítaný z denního uzávěrkového zůstatku funguje jinak: podlaha se každý den posune na nové maximum, pokud jste ho ten den dosáhli. Konkrétně na účtu $50,000 s trailing drawdownem 10 %:

  1. Den 1: účet uzavřete na $52,000 (nové maximum). Podlaha se přepočítá na 10 % z $52,000, tedy $46,800.
  2. Den 2: pokud účet klesne pod $46,800 kdykoliv během dne, jde o likvidaci — bez ohledu na to, že jste ještě před dvěma dny měli $5,000 rezervy od počátečního zůstatku.
  3. Reálný prostor k podlaze se z původních $5,000 (10 % z $50,000) nezvětšil na $5,200 navíc — pouze se posunul spolu s equity. Váš skutečný „polštář na riziko“ zůstává přibližně stejně velký, jen v jiném bodě na ose.

To je klíčový moment, který spousta traderů přehlédne: dobrý den vám nedává víc prostoru pro další riziko, jen ho přesouvá výš. Pokud po povedeném dni zvýšíte velikost pozice ve stejné relativní míře jako předtím, fakticky riskujete stejné procento k nové, blíž posunuté podlaze — a to je přesně scénář, kdy jeden špatný obchod po sérii výher smaže celý účet.

Jak si spočítat skutečnou vzdálenost k likvidační úrovni

Vzorec je jednoduchý, ale musíte ho počítat denně, ne jen při zakládání účtu:

  • Statický DD: vzdálenost k podlaze = aktuální zůstatek − počáteční zůstatek × (1 − max drawdown %).
  • Trailing DD: vzdálenost k podlaze = aktuální zůstatek − nejvyšší dosažený denní uzávěrkový zůstatek × (1 − max drawdown %).
ParametrStatický drawdownTrailing drawdown
Základ pro výpočet podlahypočáteční zůstateknejvyšší denní uzávěrkový zůstatek
Chování po dobrém dnipolštář roste a zůstávápolštář se posouvá, reálně stejně velký
Riziko po sérii výhernižší — máte víc prostoruvyšší — nutné dočasně snížit velikost pozice
Plánování výběru ziskuméně kritickévýběr může „zafixovat“ zisk mimo dosah drawdownu

Pro plánování výběru z toho plyne praktický závěr: u trailing drawdownu má smysl nechat část zisku „odstát“ jen do chvíle, kdy víte, že další růst zůstatku jen posune podlahu blíž k vaší otevřené pozici. Jakmile máte nárok na výběr performance rewards, vybraná částka se u většiny produktů z výpočtu podlahy odečte a přestane vás ohrožovat — proto se vyplatí výběr naplánovat hned po dosažení cíle, ne ho odkládat na později. Přesné hodnoty max drawdownu a typ výpočtu se liší podle produktu, takže si je vždy ověřte přímo v parametrech konkrétní Trading Challenge nebo Instant Funding účtu, než si nastavíte vlastní risk plán.

Jak spočítat velikost pozice na XAUUSD a US100 podle ATR

Velikost pozice se vždy počítá z rizika, ne z peněz, které máte na účtu volné — nejdřív si určíte, kolik dolarů smíte na obchodu ztratit, pak podle vzdálenosti stop lossu dopočítáte, kolik lotů si můžete dovolit. U zlata, které je na platformě nejobchodovanějším instrumentem, se tahle matematika řeší nejčastěji, protože XAUUSD dokáže za hodinu urazit desítky dolarů a fixní stop v pipech tu prostě nefunguje.

Jak spočítat velikost pozice na XAUUSD a US100 podle ATR

Univerzální vzorec: částka rizika ÷ vzdálenost stop lossu

Základní vzorec je stejný pro zlato, indexy i futures:

Velikost pozice = (Zůstatek účtu × % rizika) ÷ (Vzdálenost stop lossu × hodnota bodu/pipu na 1 lot)

Postup, který si osvojíte za pár dní tradingu a pak ho děláte automaticky:

  1. Zjistěte denní nebo hodinové ATR (Average True Range) daného instrumentu.
  2. Umístěte stop na 1,5× ATR za nejbližší strukturu (swing high/low) — ne na kulaté číslo, tam čeká likvidita a nejčastěji se tam vybírá stop před obratem.
  3. Spočítejte částku rizika jako procento zůstatku (typicky 0,5–1 %).
  4. Vydělte částku rizika vzdáleností stopu × hodnotou bodu na lot.
  5. Výsledek vždy zaokrouhlete dolů — nahoru zaokrouhlený lot size je nejčastější důvod, proč traderi nepřepálí XAUUSD stop, ale přepálí denní limit.

Krok za krokem: XAUUSD stop podle 1,5× ATR

Mějme účet $50,000 (cca 1 150 000 Kč), riziko 1 % = $500. Hodinové ATR na XAUUSD je aktuálně 4,00 USD, takže stop dáte na 1,5× ATR = 6,00 USD pod strukturu. U zlata platí 1 standardní lot = 100 uncí, takže pohyb o 1 USD = $100 na lot. Stop 6 USD tedy představuje $600 rizika na 1 lot.

Velikost pozice = $500 ÷ $600 = 0,83 lotu → zaokrouhleno dolů na 0,8 lotu. Přesně takhle vypadá velikost pozice kalkulačka v praxi — žádná magie, jen dělení.

US100 / NSDQ: přepočet bodů na loty

Stejný postup, jiná jednotka. Na US100 (NSDQ) se ATR měří v bodech, ne v dolarech. Řekněme hodinové ATR 80 bodů, stop na 1,5× ATR = 120 bodů. Na většině platforem (MetaTrader 5, TradeLocker) má 1 lot US100 hodnotu přibližně $20 na bod — tuto hodnotu si vždy ověřte ve specifikaci konkrétního účtu, protože se liší podle brokera i podle toho, jde-li o CFD nebo For Traders X futures kontrakt.

Riziko $500 ÷ (120 bodů × $20) = $500 ÷ $2,400 = 0,20 lotu. Zaokrouhleno dolů zůstává 0,2 lotu — přesně na hraně minimálního kroku u menších účtů, což je důvod, proč se u nižších balancí US100 hůř diverzifikuje než zlato.

Tabulka lotů pro účty $10k–$100k

Tabulka počítá s rizikem 1 %, XAUUSD stopem 6,00 USD (1,5× ATR) a US100 stopem 120 bodů (1,5× ATR), hodnota bodu $20/lot:

Velikost účtuRiziko 1 % ($)XAUUSD lot (stop 6 USD)US100 lot (stop 120 b.)
$10,000$1000,10,04
$25,000$2500,40,10
$50,000$5000,80,20
$100,000$1,0001,60,41

Ve chvílích vysoké volatility — kolem FOMC nebo NFP — počítejte navíc se spreadem a slippage: u zlata se spread dokáže rozšířit o 3–5× a fill přijde jinde, než jste klikli. Praktické řešení je jednoduché — velikost pozice o 10–15 % zmenšit, ne stop posouvat dál od strukt

Futures specifika: tick value, MNQ a MGC a počet kontraktů

U futures kontraktů se riziko nepočítá v lotech ani v procentech pipů — počítá se v ticích a v počtu kontraktů. To je největší mentální přeskok, který musí udělat každý trader přicházející z forexu nebo z CFD na indexy. Kdo si tenhle přepočet neudělá předem na papíře, končí na futures účtu s pozicí, která je 3× větší, než plánoval.

Jak se liší riziko u CME kontraktů oproti forexu

U forexu je matematika lineární — 1 pip u standardního lotu EURUSD má hodnotu zhruba $10, u mikro lotu $0,10, a velikost pozice ladíte plynule na dvě desetinná místa. U CME futures kontraktů tahle plynulost mizí. Kontrakt má pevně danou hodnotu ticku a vy si vybíráte pouze celé číslo kontraktů — 1, 2, 3... Nedá se koupit „0,3 kontraktu", takže se riziko na obchod nikdy nedá vyladit úplně přesně na 1 % — vždycky zaokrouhlujete dolů na nejbližší celé číslo, a to je v pořádku, dokonce žádoucí.

Druhý rozdíl je expirace a rolování. Forexový pár se neroluje, futures kontrakt ano — CME kontrakty na indexy a komodity mají čtvrtletní nebo měsíční expirace, a před rolováním roste spread i volatilita. Pokud držíte pozici přes rolovací okno, počítejte s tím do plánu řízení rizik stejně jako s FOMC nebo NFP.

MNQ a MGC: hodnota ticku a výpočet počtu kontraktů

Dva nejpoužívanější mikro kontrakty na platformách pro futures prop trading jsou MNQ (Micro E-mini Nasdaq-100) a MGC (Micro Gold). Obě jsou zlomkem standardních kontraktů, takže se hodí i na menší fundované účty.

KontraktTick sizeTick valueTypický SL (ticky)Riziko na 1 kontrakt
MNQ (Micro Nasdaq)0,25 bodu$0,5080–120 ticků$40–$60
MGC (Micro Gold)$0,10/oz$1,0050–80 ticků$50–$80

Výpočet počtu kontraktů je jednoduchý vzorec: riziko v dolarech ÷ (počet ticků do stop lossu × tick value) = počet kontraktů. Na účtu $10,000 s rizikem 1 % ($100) a stop lossem 80 ticků na MGC ($80 riziko/kontrakt) vám vzorec dá 1,25 — zaokrouhlíte dolů na 1 kontrakt. Přesně tady vidíte, proč na menších účtech vychází sizing často na jediný mikro kontrakt: matematika to tak počítá a snaha „ukrojit" ještě druhý kontrakt by vás dostala nad plánované riziko. Jeden kontrakt navíc, který si vynutíte proti výpočtu, umí propálit celý denní limit jedním nešťastným legem.

Denní limit ztráty na futures účtu v praxi

Na futures účtu se drawdown často řídí trailingem, ne pevnou hranicí od startovního zůstatku — limit se posouvá nahoru s vaším equity peakem, ale nikdy zpátky dolů. To znamená, že jakmile jednou vyděláte, vaše bezpečnostní rezerva k původnímu maximálnímu propadu se efektivně zmenšuje, i když jste v plusu. Praktický důsledek: po dobrém dni je vhodné riziko na obchod raději snížit, ne zvýšit, protože trailing vám ukrajuje z manévrovacího prostoru směrem dolů.

Obchodní hodiny jsou u futures taky jiné než u forexu — CME má definované seance a přestávky (tzv. maintenance period), a likvidita mimo hlavní seanci klesá, což rozšiřuje spready. Kdo tradinguje futures na platformě For Traders X, by měl mít v plánu řízení rizik napsáno explicitně, ve kterých hodinách obchoduje MNQ nebo MGC a ve kterých se pozicím vyhýbá bez ohledu na signál.

Matematika challenge: jaký win rate a R:R cíl skutečně dosáhne

Cíl challenge se splní kombinací win rate, poměru rizika a zisku (R:R) a počtu obchodů — ne velikostí jedné sázky. Než začnete počítat lot size, spočítejte si break-even win rate pro váš R:R a kolik čistých R potřebujete na splnění fáze. Bez těchto čísel je "mějte R:R 1:3" jen prázdná fráze, kterou opakuje každý druhý blog o tom, jak projít prop challenge.

Break-even win rate pro R:R 1:1, 1:2 a 1:3

Break-even win rate je procento vyhraných obchodů, při kterém s daným R:R nevyděláváte ani neprodělváte — expectancy tradingu je nulová. Vzorec je jednoduchý: 1 / (1 + R:R). Čím vyšší poměr rizika a zisku, tím nižší win rate vám stačí k tomu, abyste se dostali do plusu.

R:R poměrBreak-even win rateExpectancy při 40% win rate
1:150,0 %−0,2R
1:233,3 %+0,2R
1:325,0 %+0,6R

Vidíte to na vlastní oči: se stejným 40% win rate jste u R:R 1:1 v mínusu, u 1:2 lehce v plusu a u 1:3 máte solidní expectanci +0,6R na obchod. To je celý důvod, proč se poměr rizika a zisku 1:3 doporučuje tak často — ne kvůli módě, ale kvůli matematice.

Kolik obchodů potřebujete na 8% cíl při 1% riziku

Standardní cíl první fáze challenge kolem 8 % při riziku 1 % na obchod znamená, že potřebujete nasbírat 8R čistého zisku (8 % / 1 % = 8R). Při expectanci +0,6R na obchod (win rate 40 %, R:R 1:3) to vychází na přibližně 13–14 obchodů v průměru — samozřejmě s rozptylem, protože trh nejede podle průměru každý den.

To je klíčové číslo pro plán řízení rizik: pokud počítáte s 13–14 obchody na splnění fáze a máte na to 30 obchodních dní, jedete v naprosto zdravém tempu bez potřeby přidávat riziko. Problém nastává, když trader chce splnit fázi za 5 obchodů — tam už žádná matematika expectancy nefunguje, jen hazard.

Pravděpodobnost série ztrát a proč nesmíte zvyšovat riziko

Při win rate 40 % je pravděpodobnost pěti prohraných obchodů v řadě 0,6⁵ ≈ 7,8 %. Sedm ztrát v řadě vychází na 0,6⁷ ≈ 2,8 %. To zní jako málo, dokud si neuvědomíte, že tuto pravděpodobnost prověřujete při každém novém obchodu — v sérii 20–30 obchodů je šance, že narazíte alespoň na jednu takovou sekvenci, podstatně vyšší.

Právě proto musí rozpočet drawdownu v plánu řízení rizik unést sérii 5–7 ztrát bez porušení denního nebo maximálního limitu. Při riziku 1 % na obchod je 7 ztrát v řadě jen 7 % kapitálu — nepříjemné, ale zvládnutelné. Při riziku 3 % je to 21 % a účet je fakticky mrtvý. Zvětšování pozice po prohře, aby se "to dohnalo rychleji", navíc často naráží na pravidla konzistence prop firma — nesymetrická velikost lotů mezi obchody bývá důvod k zamítnutí payoutu i po úspěšném splnění cíle. Cíl se plní počtem obchodů a konzistencí, ne jedním hrdinským tahem.

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Řízení propadů: protokol po -3 %, -5 % a -8 %

Řízení propadů znamená mít předem napsaný postup, který vám automaticky sníží riziko a velikost pozic ve chvíli, kdy účet klesne o -3 %, -5 % a -8 % od nejvyššího dosaženého zůstatku (high-water mark). Bez tohoto protokolu se v propadu rozhodujete emočně — a přesně tehdy vzniká revenge trading, který zlikviduje i jinak solidní účet.

Podstata je jednoduchá: čím hlouběji jste v propadu, tím méně prostoru pro improvizaci máte mít. Každá úroveň má pevně danou akci. Nerozhodujete se v moment, kdy vám hoří equity křivka — rozhodli jste se předem, na papíře, s klidnou hlavou.

Úroveň propaduRiziko na obchodLimit obchodů / denKlíčové pravidlo
-3 %0,5 % (polovina normálu)max. 2 obchodyŽádné výjimky ze stop lossu
-5 %0,3–0,5 %1 obchod, jen A+ setup24h pauza po 2 ztrátách v řadě
-8 %0 % (stop tradingu)0 obchodůKonec týdne, revize deníku

Úroveň 1 (-3 %): poloviční riziko a limit obchodů na den

Jakmile equity klesne o 3 % od svého maxima, riziko na obchod automaticky padá na polovinu — typicky z 1 % na 0,5 %. Zároveň si nastavíte tvrdý strop dvou obchodů denně. Tři procenta nejsou katastrofa, je to signál, že trh nebo vaše čtení trhu právě nesedí. Cílem není vydělat propad zpátky rychle, ale zastavit ztrátu levněji, než by se stala.

Úroveň 2 (-5 %): pouze A+ setupy a povinná pauza

Na -5 % se seznam povolených obchodů zúží na setupy, které máte předem definované jako nejsilnější — žádné marginální vstupy "protože se to hýbe". Po dvou ztrátách v řadě na této úrovni přichází povinná 24hodinová pauza od obrazovky. Tohle pravidlo existuje kvůli jedné věci: revenge trading se rodí přesně v tomhle okně, kdy chcete "to hned vrátit". Pauza po sérii ztrát není trest, je to ochrana kapitálu i psychiky.

Úroveň 3 (-8 %): stop na týden a písemná revize

Na -8 % trading pro daný týden končí — bez ohledu na to, jak lákavý setup se právě objeví na grafu XAUUSD nebo NSDQ. Otevřete trading deník a projdete si posledních 10-15 obchodů: kde přesně selhal plán, ne trh. Mnoho tradeřů na této úrovni dočasně přejde zpátky na demo účet nebo trading simuluje na papíře, než se vrátí s ověřeným plánem. Je to levnější lekce než pokračovat s poškozenou hlavou na živém (byť simulovaném) kapitálu.

Jak se z propadu vracet: pravidla pro návrat k plné velikosti

Návrat k plné velikosti pozice není o pocitu "už je mi to jasné". Platí dvě jasná kritéria a stačí splnit jedno z nich:

  • tři po sobě jdoucí ziskové obchodní dny při sníženém riziku, nebo
  • equity se vrátí zpět nad úroveň, na které propad začal.

Teprve poté se riziko na obchod vrací na standardní 1 %. Tenhle mechanický návrat je stejně důležitý jako samotná eskalace — bez něj buď zůstanete zbytečně dlouho v obranném režimu, nebo se vrátíte k plné velikosti příliš brzy, protože jeden dobrý den vás přesvědčil, že "je to zase ono". Protokol napsaný předem funguje přesně proto, že v propadu už se nerozhoduje — jen se plní.

Zprávy a korelace: kdy riziko srazit na nulu

Kolem NFP, CPI a FOMC se spready na XAUUSD běžně rozšíří na trojnásobek až pětinásobek běžné hodnoty a stop loss se plní desítky pipů od místa, kde jste ho postavili — proto v těchto oknech snižte riziko na 0–0,5 % nebo obchodování na 15 minut před a po zveřejněním úplně vynechte. Toto pravidlo patří do plánu řízení rizik pro fundovaný účet stejně pevně jako velikost pozice na běžný den, protože právě tady vzniká nejvíc "neplánovaných" propadů.

NFP, CPI a FOMC: co se děje se spready a slippage

Obchodování během NFP a FOMC má jednu společnou vlastnost napříč aktivy — likvidita na pár vteřin zmizí a market makeři si tu chybějící likviditu vybírají rozšířeným spreadem. Na XAUUSD to v praxi znamená, že plánovaný stop loss na 1 % rizika se v okamžiku zveřejnění dat může naplnit se slippage odpovídajícím 1,5–2 % účtu. Na US100 a dalších indexech je efekt obdobný, jen s jinou amplitudou pohybu. Řešení není složité: pokud pozici držíte přes zveřejnění CPI nebo rozhodnutí FOMC, riziko na obchod srazte na 0–0,5 %, případně pozici zavřete pár minut předem a otevřete novou až po prvním prudkém výkyvu, kdy se spread vrátí k normálu. Ekonomický kalendář CPI, NFP a FOMC by měl být první věc, kterou ráno otevřete — ne proto, že budete tradovat zprávy, ale abyste věděli, kdy risk vypnout.

Korelace pozic — jak nedržet stejné riziko třikrát

Korelace instrumentů je past, do které padne skoro každý trader, který si hlídá riziko jen na úrovni jednotlivého obchodu. Pozice na XAUUSD, stříbře a short na DXY často nesou totéž makro riziko — oslabení dolaru. Když každou z nich risknete na 1 %, ve skutečnosti nedržíte 3 %, ale efektivně mnohem víc, protože se pohybují společně. Stejně to platí pro US100 a US500 — obě reagují na stejná data o sazbách a stejné sentiment risk-on/risk-off. Do plánu proto zaveďte strop na celkovou expozici účtu v korelovaných pozicích, typicky max 2 % napříč všemi obchody, které sdílí stejný makro faktor. Než otevřete třetí korelovaný obchod, ptejte se: "Pokud se tenhle scénář nenaplní, kolik ztratím najednou?"

Obchodní hodiny, které si napíšete do plánu

Do plánu patří i pevně daná obchodní hodina — okno, kdy skutečně tradujete, a okno, kdy jste mimo trh bez ohledu na to, jak dobře vypadá setup. Většina traderů na zlatě a indexech pracuje s londýnskou a newyorskou seancí, kde je likvidita nejhlubší a spready nejužší. Ranní rutina by měla vždy začínat kontrolou ekonomického kalendáře na daný den — pokud tam svítí červená CPI nebo FOMC, naplánujte kolem toho i čas, kdy jednoduše nebudete u obrazovky s otevřenou pozicí.

Obchodní deník a metriky, které skutečně mění výsledky

Obchodní deník, který funguje, není zápisník pocitů typu „cítil jsem se sebejistě", ale datový soubor s čísly, který vám po čtyřech týdnech řekne přesně, kde ztrácíte peníze. Bez něj řídíte riziko podle dojmu, s ním podle faktů — a fakta jsou to, co u fundovaného účtu rozhoduje mezi passem a resetem.

Co zapisovat u každého obchodu (minimální set polí)

Nepotřebujete komplikovanou appku ani deset záložek v Excelu. Potřebujete konzistenci — stejná pole u každého obchodu, ať už tradujete XAUUSD, US100 nebo futures na CME. Minimální set, který má smysl:

  • Instrument — co jste tradovali (zlato, index, forexový pár, futures kontrakt)
  • Datum a čas vstupu — kvůli pozdější analýze podle denní doby
  • Setup — jakou strategii jste použili (pullback, breakout, set-and-forget na newsy)
  • Riziko v % — kolik jste na obchod skutečně riskovali vůči zůstatku účtu
  • Vzdálenost stopu v ATR — jestli jste stop dali podle volatility, nebo podle kulatého čísla (kulaté číslo padne první)
  • R výsledek — kolik jste na obchodu vydělali nebo ztratili v násobcích rizika, ne v dolarech
  • Screenshot — vstup i výstup, aby vás paměť po týdnu neklamala
  • Dodrženo/nedodrženo plán — jediné binární pole ano/ne, které je důležitější než všechna ostatní dohromady

Čtyři metriky k týdenní revizi: win rate, průměrné R, MAE, dodržení plánu

Data bez pravidelné revize jsou jen archiv. Nastavte si pevný čas — třeba neděli večer nebo pátek po zavření trhu — a projděte tyto čtyři metriky:

MetrikaCo měříProč je důležitá
Win rateprocento ziskových obchodůsamo o sobě zavádějící — 30% win rate může být profitabilní při R:R 1:4
Průměrné R (expectancy)průměrný výsledek na obchod v násobcích rizikaukazuje, zda vaše strategie dlouhodobě vydělává peníze, i s nižším win rate
MAE (maximum adverse excursion)jak hluboko šla pozice proti vám, než skončila v ziskuukáže, jestli máte stopy moc těsné nebo naopak zbytečně široké
% obchodů podle plánukolik obchodů odpovídalo předem daným pravidlům vstupu a rizikau prop challenge rozhoduje víc než výnos samotný — disciplína je to, co vás dostane přes vyhodnocení

Poslední řádek tabulky si zapamatujte. Traderi, kteří u For Traders challenge propadnou, mají skoro vždy nižší procento obchodů podle plánu než ti, kteří projdou — ne nutně horší win rate. Trh vám odpustí špatný setup. Neodpustí vám, když po dvou stopkách zdvojnásobíte lot, abyste to „dohnali".

Jak z deníku vytáhnout pravidlo, které vám vydělá

Cíl deníku není hezká tabulka, ale konkrétní pravidlo, které příští týden změní vaše chování. Typický příklad z reálné analýzy: filtrujete si obchody podle času vstupu a zjistíte, že všechny pozice otevřené po 16:00 mají průměrné R -0,4, zatímco obchody v londýnské seanci drží kladné expectancy kolem +0,3R. Závěr je jednoduchý a okamžitě akční: přestáváte obchodovat po 16:00, bez ohledu na to, jak lákavě setup vypadá.

Stejným způsobem můžete odhalit, že vám nevychází konkrétní setup, konkrétní instrument nebo obchody s příliš těsným stopem podle ATR. Jedno pravidlo za týden, podložené čísly z vlastního deníku, udělá pro váš risk management víc než další teoretický článek o money managementu.

Konzervativní riziko 0,5 % na obchod: co získáte a co ztratíte

Výhody

  • Účet unese 20 ztrátových obchodů v rámci 10% maximálního drawdownu — jedna špatná série vás nevyřadí
  • Menší emoční tlak na obchod, což přímo zvyšuje procento obchodů odehraných podle plánu
  • Lépe zvládne slippage a rozšířené spready na XAUUSD během zpráv
  • Snadněji splníte pravidla konzistence, protože jednotlivé dny nevybočují

Nevýhody / rizika

  • Cíl evaluace trvá déle — potřebujete výrazně víc obchodů na stejný počet R
  • Při nízké frekvenci obchodování se můžete dostat na hranici časových nebo aktivitních podmínek
  • Malé pozice svádějí k tomu riziko „jen jednou“ zvýšit — právě tam začíná většina porušení
  • U futures účtů může 0,5 % vyjít pod jeden micro kontrakt, takže sizing je nutné řešit jinak

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Časté otázky

Kolik procent účtu riskovat na jeden obchod?+

Pro challenge se osvědčuje riziko 0,5–1 % účtu na obchod, ne víc. Při denním limitu ztráty 4–5 % vám tohle nastavení dá prostor na 4–8 neúspěšných obchodů v jednom dni, než se přiblížíte stropu, což je psychologicky zvládnutelné. Traderé, kteří riskují 2–3 % na pozici, si vlastně dávají jen dva až tři pokusy denně na to, vyhodit challenge do vzduchu. Menší riziko znamená pomalejší růst, ale výrazně vyšší šanci projít celou evaluací.

Jak spočítat velikost pozice podle ATR?+

Velikost pozice se počítá tak, že riziko v penězích (např. 1 % z účtu) vydělíte vzdáleností stop lossu v pipech nebo dolarech na lot. Pokud u XAUUSD nastavíte stop loss na 1,5× ATR(14) pod entry a to vychází na $8, u účtu $10,000 s rizikem $100 na obchod vám vyjde velikost pozice zhruba 0,08 lotu. U US100 se stejný princip aplikuje na body indexu místo dolarů na pip. ATR vám navíc řekne, jestli je aktuální volatilita na to, abyste vůbec obchodovali s běžnou velikostí pozice.

Jaký je rozdíl mezi statickým a trailing drawdownem?+

Statický drawdown se počítá vždy od počátečního zůstatku účtu, zatímco trailing drawdown se posouvá nahoru s každým novým maximem equity. U statického drawdownu víte přesně, kolik dolarů máte k dispozici, a tento strop se nemění. U trailing drawdownu vám otevřené ziskové pozice fakticky zmenšují bezpečnostní polštář, takže velikost pozice musíte počítat konzervativněji a zisky rychleji zajišťovat posunem stop lossu na break-even.

Co je řízení propadů a jak reagovat po -5 %?+

Řízení propadů (drawdown management) je předem daný protokol, který určuje, jak snížíte riziko podle toho, jak hluboko jste v mínusu. Po -3 % snížíte velikost pozice na polovinu, po -5 % obchodujete jen setup s nejvyšší jistotou a max. 0,3 % rizika, po -8 % přestáváte obchodovat do dalšího dne nebo do reset intervalu. Bez tohoto protokolu má drawdown tendenci se prohlubovat, protože se ho traderé snaží dohnat větší pozicí, což je přesně cesta k porušení denního limitu.

Jak funguje denní limit ztráty u challenge?+

Denní limit ztráty je maximální propad, který smíte za jeden obchodní den utržit, obvykle 4–5 % počátečního zůstatku, jinak challenge padá bez ohledu na celkový výsledek. Počítá se buď ze zůstatku na začátku dne, nebo z equity včetně plovoucích ztrát, podle pravidel konkrétního challenge. Osvědčuje se nastavit si vlastní přísnější strop, třeba na 2 %, a při jeho dosažení zavřít platformu — dává vám to rezervu proti slippage nebo náhlé volatilitě kolem zpráv.

Proč traderé selhávají i se ziskovou strategií?+

Nejčastější příčinou selhání není chybějící edge, ale nekonzistentní risk management — jedna přehnaně velká pozice po sérii proher smaže týdny disciplinovaného tradingu. Statistika napříč prop firmami ukazuje, že většina účtů padá kvůli porušení denního limitu ztráty, ne kvůli celkové ztrátovosti strategie. Druhým důvodem je obchodování mimo plán kolem NFP nebo FOMC, kdy se rozšíří spready a stop lossy se plní s větším skluzem, než traderé počítali.

Jaký R:R a win rate potřebujete pro splnění challenge?+

Při poměru rizika k zisku 1:2 stačí win rate kolem 35–40 % na to, aby byl cíl challenge (obvykle 8–10 % zisku) matematicky dosažitelný v rámci běžného počtu obchodních dnů. Čím nižší R:R používáte, tím vyšší win rate potřebujete, a naopak. Klíčové je propočítat si očekávanou hodnotu (expectancy) vaší strategie ještě před spuštěním challenge, ne až po sérii proher, kdy začnete měnit risk pod tlakem blížícího se limitu.

Jak obchodovat kolem NFP a FOMC bez porušení pravidel?+

Nejbezpečnější přístup je počkat 15–30 minut po zveřejnění dat, než se spready vrátí k normálu, a teprve pak vstupovat s menší velikostí pozice. Někteří traderé raději v den NFP nebo FOMC vůbec neobchodují, protože prudké pohyby na XAUUSD a US100 dokážou aktivovat stop loss se slippage, který posune skutečnou ztrátu nad plánovaný limit. Pokud pravidla challenge zakazují news trading přímo, ověřte si přesnou definici news okna v podmínkách vašeho konkrétního produktu.

MH

Written by

Marcel Hambálek

Senior Trader, For Traders

Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn

Follow on LinkedIn

Připraveni tradovat fundovaný kapitál?

Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.

Vybrat challenge

Tradujte až s $300,000

Vybrat challenge