Jak efektivně porovnávat obchodní strategie
Jak porovnávat obchodní strategie objektivně: expectancy v R, profit faktor, max drawdown, velikost vzorku a test, která strategie projde prop challenge.

By Marcel Hambálek · Senior Trader, For Traders
Obchodní strategie porovnáte v pěti krocích: (1) převedete výsledky do R-násobků, aby byly nezávislé na velikosti pozice, (2) spočítáte expectancy, profit faktor a maximální drawdown, (3) ověříte velikost vzorku alespoň 100 obchodů, (4) přidáte reálný spread, slippage a komise a (5) otestujete, zda strategie přežije daily loss limit a max drawdown prop challenge.
Klíčové poznatky
- Expectancy v R je jediné číslo, které umožňuje férově porovnat scalping se swing tradingem — obě strategie mají jiný počet obchodů i jinou velikost pozice.
- Win rate sám o sobě nic neříká: strategie s 35% úspěšností a R:R 1:3 vydělává, strategie s 70 % a R:R 1:0,3 dlouhodobě prodělává.
- Rozdíl tří procentních bodů ve win rate na 40 obchodech je statistický šum — spolehlivé srovnání začíná zhruba u 100 obchodů na strategii a plných tržních cyklů.
- O průchodu challenge nerozhoduje hloubka drawdownu, ale jeho tvar a délka: strategie s -12 % za tři dny padá dřív než strategie s -18 % rozloženými do dvou měsíců.
- Vysokofrekvenční strategie na XAUUSD vypadají v backtestu bez spreadu a slippage nesrovnatelně lépe, než jak reálně obchodují — náklady musí být v modelu od prvního testu.
- Backtest je jen filtr. Finální rozhodnutí padá až po walk-forward testu, Monte Carlo simulaci a forward testu na simulovaném kapitálu.
Co je obchodní strategie a jaké typy mezi sebou vlastně porovnáváte
Obchodní strategie je uzavřený soubor pravidel pro vstup, výstup, velikost pozice a řízení rizika — ne pocit, že "gold dnes vypadá býčí". Pokud si pravidla nedokážete napsat na jeden papír A4, nemáte strategii, ale nápad, a nápady se porovnávat nedají. Než se pustíte do porovnání obchodních strategií, musíte mít u každé jasně definováno, kdy vstupujete, kdy vystupujete se ziskem, kdy vystupujete se ztrátou a jak velkou pozici otevíráte.
Definice: pravidla vstupu, výstupu a řízení rizika
Funkční definice obchodní strategie má čtyři pevné body: (1) podmínka vstupu — konkrétní signál, ne "vypadá to dobře", (2) podmínka výstupu na zisku — take profit, trailing nebo pravidlo na základě price action, (3) podmínka výstupu na ztrátě — stop loss definovaný předem, nikdy dodatečně, a (4) sizing — kolik procent účtu riskujete na jeden obchod. Chybí-li kterýkoli bod, backtest ani forward test nemá cenu, protože nevíte, co vlastně testujete. Teprve s touto definicí má smysl počítat expectancy nebo profit faktor, o kterých se bavíme dál v článku.
Pět hlavních typů strategií a jak se chovají v praxi
Retailový i prop trader si reálně vybírá z pěti základních rodin strategií:
- Scalping — desítky obchodů denně, typicky na XAUUSD kvůli likviditě a volatilitě, drží se sekundy až minuty, extrémně citlivý na spread.
- Intradenní breakout — čeká na proražení rozsahu, klasicky na US100 (NSDQ) po otevření amerického trhu, drží se minuty až hodiny.
- Trend following — jde s pohybem na vyšším timeframu, drží dny až týdny, méně obchodů, vyšší R:R.
- Mean reversion — sází na návrat k průměru po přestřelení, funguje dobře v range trzích, hůř v silném trendu.
- News trading — cílené obchody kolem NFP a FOMC, kdy volatilita vyskočí během sekund a spready se dočasně roztáhnou.
Proč nelze porovnávat scalping a swing trading přímo v dolarech
Porovnání scalpingu a swing tradingu podle čistého zisku v dolarech je slepá ulička. Scalper udělá 40 obchodů měsíčně s malým průměrným ziskem na obchod, swing trader udělá 5 obchodů s desetkrát větší expozicí na pozici. Dolar proti dolaru vyhraje ten, kdo zrovna měl větší lot, ne ten, kdo má lepší edge. Proto se strategie porovnávají v R-násobcích a expectancy na obchod, ne v absolutní částce — o tom podrobně v další kapitole.
| Typ strategie | Typický win rate | Typické R:R | Obchodů / měsíc | Citlivost na spread | Rizikový profil v challenge |
|---|---|---|---|---|---|
| Scalping (XAUUSD) | 55–65 % | 0,5–1 R | 200–600 | velmi vysoká | rychlé plnění daily limitu, náchylný k slippage |
| Intradenní breakout (US100) | 40–50 % | 1,5–2,5 R | 20–40 | střední | vyšší volatilita kolem otevření trhu |
| Trend following | 35–45 % | 2–4 R | 5–15 | nízká | delší expozice, riziko gapů |
| Mean reversion | 55–70 % | 0,7–1,2 R | 15–30 | střední | selhává při silném trendu |
| News trading (NFP, FOMC) | 30–50 % | 2–5 R | 2–8 | extrémní ve chvíli zveřejnění | riziko rozšířeného spreadu a slippage |
Čísla v tabulce jsou orientační pásma z běžné tržní praxe — u vaší vlastní strategie je nahraďte reálnými daty z minimálně 100 obchodů, jinak porovnáváte odhad s odhadem.
Tři pilíře výkonnosti: ziskovost, riziko a srovnání s trhem
Metriky výkonnosti tradingové strategie rozdělte do tří košů — kolik strategie vydělává, kolik riskujete, abyste se k tomu zisku dostali, a jak si strategie vede proti prostému držení trhu. Strategie, která exceluje v jednom pilíři a propadá ve druhém, vám dřív nebo později rozstřílí účet, i kdyby na papíře vypadala skvěle.
Ziskovost: čistý zisk, profit faktor, win rate a R:R
Profit faktor (hrubý zisk děleno hrubou ztrátou) nad 1,5 je hranice, od které má strategie smysl nasazovat na reálný nebo challenge účet — pod touto hodnotou vás jeden horší měsíc srazí do červených čísel. Past: profit faktor 2,1 vypočtený ze 40 obchodů, kde jeden jediný trade vydělal polovinu celého zisku. Vytáhněte ten extrémní obchod ven a podívejte se, jak se číslo změní — pokud se propadne pod 1,2, strategie stojí na náhodě, ne na edgi.
Win rate sám o sobě nic neříká. Strategie s win rate 35 % a poměrem riziko/výnos 1:3 je matematicky zdravější než strategie s win rate 65 % a R:R 1:0,8, pokud počítáte expectancy. Běžný rozsah u funkčních systémů je 40–60 % win rate v kombinaci s odpovídajícím R:R — u trend-following přístupů klidně 30–45 % s R:R 1:3 a víc, u mean reversion naopak 55–70 % s nižším R:R kolem 1:1. Vždy čtěte win rate a R:R jako pár, nikdy izolovaně.
Riziko: maximální drawdown, Sharpeho poměr, Sortinův poměr
Maximální drawdown je pokles equity z vrcholu na dno v procentech kapitálu — ideálně pod 20 %, protože nad touto hranicí se psychologicky i matematicky velmi těžko vrací zpět (pokles o 20 % vyžaduje zisk 25 % jen na dorovnání, pokles o 50 % vyžaduje zisk 100 %). U prop challenge je tohle číslo ještě přísnější, protože musí respektovat max drawdown limit dané platformy.
Sharpeho poměr nad 1 signalizuje, že výnos strategie adekvátně kompenzuje volatilitu; nad 2 je už solidní. Klasická past: Sharpe počítaný z měsíčních dat u intradenní strategie s desítkami obchodů denně — takový výpočet zprůměruje veškerou vnitrodenní volatilitu a číslo vyjde uměle vysoké. Sharpe vždy počítejte na frekvenci, která odpovídá vaší holding periodě.
Sortinův poměr řeší slabinu Sharpeho poměru — trestá jen negativní volatilitu, ne tu pozitivní. Pro strategie s asymetrickým rozdělením výsledků (typicky trend-following s dlouhým pravým chvostem zisků) je Sortinův poměr přesnější měřítko, protože Sharpe by takovou strategii nespravedlivě penalizoval za "volatilitu" způsobenou velkými výhrami.
Tabulka: metrika → co měří → hraniční hodnota → častá past
| Metrika | Co měří | Hraniční hodnota | Častá past |
|---|---|---|---|
| Profit faktor | Poměr hrubého zisku k hrubé ztrátě | > 1,5 | Zkreslení jedním extrémním obchodem |
| Win rate | Podíl ziskových obchodů | 40–60 % (v páru s R:R) | Čtení bez kontextu poměru riziko/výnos |
| Poměr riziko/výnos (R:R) | Průměrný zisk vs. průměrná ztráta v R | Odpovídá win rate (nižší WR = vyšší R:R) | Ignorování vazby na win rate |
| Maximální drawdown | Největší pokles equity z vrcholu | < 20 % kapitálu | Měřeno na malém vzorku obchodů |
| Sharpeho poměr | Výnos na jednotku celkové volatility | > 1 | Počítán na nesprávné časové frekvenci |
| Sortinův poměr | Výnos na jednotku negativní volatility | > 1,5–2 | Používán i tam, kde stačí Sharpe |
Expectancy v R: jediné číslo, kterým strategie porovnáte férově
Expectancy v R-multiple vám řekne, kolik reálně vyděláte (nebo proděláte) na jeden obchod, bez ohledu na to, jak velkou pozici jste otevřeli. Díky tomu porovnáte scalping na zlatě s pomalým breakoutem na indexu na stejné škále — a přesně tady se nejčastěji dělá chyba, kterou jsme popsali výše: srovnávání strategií podle procentního zisku místo podle rizika.
Jak převést obchody do R-násobků
R (risk unit) je vzdálenost od vstupu ke stop lossu vyjádřená jako 1R. Pokud riskujete 0,5 % kapitálu a obchod vydělá dvojnásobek rizika, zapíšete ho jako +2R — nezáleží, jestli jste na tom obchodu riskovali $50 nebo $500. Postup je jednoduchý:
- Zjistíte vzdálenost entry–stop loss v bodech nebo pipech = 1R.
- Výsledek obchodu (v penězích nebo bodech) vydělíte touto vzdáleností.
- Zaokrouhlíte na dvě desetinná místa — +1,80R, −1,00R apod.
Jakmile máte celý deník obchodů v R-násobcích, můžete strategie porovnávat bez ohledu na to, že jedna riskuje 0,25 % a druhá 1 % na obchod.
Vzorec expectancy a co znamená výsledek
Expectancy (očekávaná hodnota obchodu) se počítá takto:
expectancy = (win rate × průměrný zisk v R) − (loss rate × průměrná ztráta v R)
Výsledek 0,15R znamená, že na každý dolar rizika dlouhodobě vyděláte v průměru 0,15 dolaru — malé číslo, ale při dostatečném počtu obchodů a férovém money managementu jde o solidní, škálovatelnou edge. Hodnota 0,4R je už výrazně nadprůměrná a obvykle jde ruku v ruce s vyšším R:R nebo velmi disciplinovaným výběrem setupů. Cokoliv pod 0R znamená, že strategie dlouhodobě prodělává — bez ohledu na to, jak "dobře se to cítí" na poslední sérii obchodů.
Počítaný příklad: scalping na XAUUSD vs. breakout na US100
Vezměme dvě reálně používané strategie z praxe traderů na platformě For Traders:
| Strategie | Win rate | Průměrný zisk | Průměrná ztráta | Expectancy/obchod |
|---|---|---|---|---|
| XAUUSD scalping | 68 % | +0,35R | −0,55R | 0,68 × 0,35 − 0,32 × 0,55 = 0,062R |
| US100 breakout | 41 % | +2,10R | −1,00R | 0,41 × 2,10 − 0,59 × 1,00 = 0,271R |
Na první obchod vyhrává breakout na US100 s expectancy 0,271R — víc než čtyřikrát vyšší edge než scalping na XAUUSD, i když vyhrává jen 41 % obchodů. To je přesně ten moment, kdy si musíte uvědomit, že nižší win rate není handicap, pokud R:R dostatečně kompenzuje ztráty. Trader, který čeká na "jistotu" 60 %+ win rate, často odmítá strategie s lepší matematikou.
Frekvence obchodů ale hru změní. Scalping na zlatě generuje řádově 15 obchodů denně (~300 měsíčně), breakout na US100 typicky 2 obchody týdně (~8 měsíčně). Přepočet: scalping 300 × 0,062R = 18,6R měsíčně, breakout 8 × 0,271R = 2,17R měsíčně. Vyšší frekvence tak dokáže nižší expectancy na obchod vynahradit — za předpokladu, že spread a slippage tuto matematiku nesežerou, což prověříte v kroku číslo čtyři vašeho porovnání.
Kolik obchodů potřebujete, aby srovnání nebylo jen šum
Pod 30 obchody neporovnáváte strategie, ale náhodu. Sto obchodů je praktické minimum a u strategií s nízkým win rate potřebujete klidně dvakrát tolik — protože o výsledku rozhoduje pár velkých vítězů, a ty se ve vzorku ještě nemusely stihnout objevit. Statistická spolehlivost backtestu roste s velikostí vzorku obchodů pomalu a nelineárně, takže dřívější porovnání "strategie A má 58 % win rate, strategie B jen 55 %" je bez informace o počtu obchodů úplně bezcenné.

Minimální velikost vzorku podle typu strategie
Pro scalping s desítkami obchodů denně se ke 100 obchodům dostanete za týden, takže i 300–500 obchodů jako minimum je reálné požadovat. U breakout nebo swingové strategie s 8 obchody měsíčně je to jinak — 100 obchodů znamená rok dat, a to je přesně důvod, proč se u nízkofrekvenčních strategií hodnotí spíš expectancy v R a profit faktor než holý win rate. Strategie s nízkým win rate (typicky trendové systémy, kde 30 % obchodů táhne celý výsledek) potřebují vzorek 150–200 obchodů, protože právě tam číhá riziko, že jste zachytili nebo naopak minuli ten jeden extrémní pohyb, který dělá celou výkonnost obchodování.
Proč je rozdíl 3 % ve win rate na 40 obchodech bezcenný
Rozdíl 55 % vs. 58 % na vzorku 40 obchodů je matematicky rozdíl přesně dvou obchodů. Změňte výsledek jednoho tradu z prohry na výhru a win rate se posune o 2,5 procentního bodu — celý "rozdíl mezi strategiemi" tak stojí na jednom fillu, jedné svíčce, jednom slippage navíc. Než začnete tvrdit, že jedna strategie je lepší, zeptejte se, kolik obchodů by musela obrátit náhoda, aby se výsledek otočil. Pokud odpověď zní "jeden nebo dva", nemáte srovnání strategií, máte srovnání šumu.
Tvar equity křivky a délka drawdownu, ne jen jeho hloubka
Dvě equity křivky mohou skončit na stejném zisku a přitom být diametrálně odlišné strategie. Sledujte:
- Schodovitý průběh — dlouhé plošiny bez pohybu, pak skok. Ukazuje, že strategie žije z pár setupů, ne z konzistentní edge.
- Koncentrace zisků do jednoho období — pokud 70 % zisku vzniklo za tři měsíce z dvanácti, ptáte se, jestli to nebyl jen jeden vhodný tržní režim.
- Závislost na jednom nástroji nebo typu trhu — strategie testovaná jen na zlatě v trendu se v rozsekaném trhu na US100 může chovat úplně jinak.
Klíčová metrika, kterou lidé podceňují, je délka drawdownu — počet dní a počet obchodů, než equity křivka udělá nové maximum. Max DD 8 % vypadá bezpečně, ale pokud vám trvá 90 obchodů a čtyři měsíce se z něj vyhrabat, je to psychicky i prakticky horší než strategie s max DD 12 %, která se zotaví za 15 obchodů. Prop challenge vás nevyhodí za hloubku drawdownu samotnou, ale za to, že v jeho dlouhém průběhu porušíte daily loss limit nebo prostě dojde čas.
Backtest, který nelže: data, náklady a plné tržní cykly
Backtest obchodní strategie je filtr, ne důkaz — vyřadí strategie, které nefungují ani na papíře, ale nikdy vám nezaručí, že ta, co prošla, bude fungovat i zítra na živém trhu. Rozdíl mezi užitečným backtestem a hezkou pohádkou dělají tři věci: kvalita dat, reálné transakční náklady a délka testovaného období.
Kvalita dat a testované období
Pokud testujete na denních datech z jednoho brokera a pak tradujete na minutových datech u jiného, porovnáváte jablka s hruškami. Pro scalpingové a intradenní strategie potřebujete tickové nebo alespoň minutové (M1) historické ceny z jednoho konzistentního zdroje — jinak vám vstupy a výstupy padnou do jiných svíček, než jaké reálně nastanou.
Testované období musí obsahovat trend, range i krizovou volatilitu — ne jen posledních 12 měsíců rally na US100. Strategie, která nikdy neviděla den s ATR (average true range) trojnásobným oproti normálu, jako byl březen 2020 nebo zářijové FOMC šoky, není otestovaná — je jen naladěná na jeden typ trhu.
Spread, slippage a komise — reálný dopad na XAUUSD a US100
Většina "vítězných" backtestů umírá právě tady. Vysokofrekvenční a scalpingové strategie na XAUUSD vypadají v čistém backtestu skvěle, protože software předpokládá fill přesně na požadované ceně. V realitě na breakoutu platíte spread, slippage a komisi za lot — a u strategie s desítkami obchodů denně se to sčítá do zásadního rozdílu.
| Model expectancy (na obchod) | XAUUSD scalping | US100 scalping |
|---|---|---|
| Čistý backtest (bez nákladů) | +$4,80 | +$3,20 |
| Se spreadem | +$2,90 | +$2,10 |
| Se spreadem + průměrný slippage na breakoutu | +$1,40 | +$0,90 |
| Se spreadem + slippage + komise za lot | +$0,20 | −$0,15 |
V tomto typickém příkladu strategie na US100 přechází z papírově ziskové do ztrátové v okamžiku, kdy do modelu přidáte reálné transakční náklady. To je přesně důvod, proč vysokofrekvenční strategie v čistém backtestu falešně vítězí — čím víc obchodů, tím víc se kumuluje rozdíl mezi teoretickým a reálným fillem.
Curve fitting a další způsoby, jak si backtest vylepšit
Curve fitting (přeoptimalizace) je největší past v celém procesu porovnávání strategií. Poznáte ho podle tří signálů:
- Příliš mnoho parametrů — strategie s osmi proměnnými vstupy se vždy nějak "vyladí" na historická data, protože má dost stupňů volnosti na to, aby se přizpůsobila šumu, ne trhu.
- Optimalizace na maximální zisk místo na stabilitu — pokud vybíráte nastavení podle nejvyššího čistého zisku, sbíráte statistický outlier. Vybírejte podle nejplošší equity křivky napříč více nastaveními najednou.
- Výběr nejlepšího výsledku z tisíce běhů — když projedete tisíc kombinací parametrů a vezmete tu nejlepší, netestujete strategii, testujete štěstí. Tady pomůže walk-forward test nebo out-of-sample vzorek, který jste při optimalizaci ani neviděli.
Backtest, který přežije reálné náklady, plný tržní cyklus a out-of-sample data, je dobrým kandidátem na live trading. Není to ale ještě potvrzení — to přijde až s prvními sty obchodů na reálném účtu nebo v rámci Trading Challenge, kde vás daily loss limit a max drawdown prověří rychleji než jakýkoli backtest.
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeWalk-forward analýza, Monte Carlo a stresové testování
Walk-forward analýza a Monte Carlo simulace tradingu vám ukážou, jak se strategie zachová v podmínkách, které backtest na jedné historické křivce nikdy neprověří. Zatímco klasický backtest testuje jednu cestu ceny, walk-forward test prochází strategii oknem za oknem a Monte Carlo simulace zamíchá pořadí obchodů tisíckrát — obojí odhalí přeoptimalizované systémy dřív, než na to doplatíte na živém účtu.
Out-of-sample vzorek a walk-forward analýza krok za krokem
Walk-forward analýza funguje jako rolující okno: parametry strategie naladíte na in-sample vzorku (třeba 12 měsíců dat) a výsledek měříte výhradně na následujícím out-of-sample okně (třeba 3 měsíce), které jste při optimalizaci vůbec neviděli. Postup je následující:
- Rozdělte historická data na sérii oken — např. 12 měsíců pro optimalizaci, 3 měsíce pro test.
- Na in-sample okně najdete nejlepší kombinaci parametrů (SL, TP, filtry vstupu).
- Tyto parametry beze změny aplikujete na out-of-sample okno a zaznamenáte expectancy a profit faktor.
- Okno posunete o krok dál (rolling window) a celý proces opakujete přes celou historii.
Pokud výsledky na out-of-sample vzorku systematicky propadají oproti in-sample, strategie je přeoptimalizovaná na konkrétní úsek trhu a v reálném tradingu selže hned, jak se tržní podmínky posunou.
Monte Carlo simulace: rozdělení možných drawdownů
Monte Carlo simulace tradingu vezme vaši sérii obchodů (např. 300 R-násobků) a náhodně zamíchá jejich pořadí ve stovkách až tisících variant. Z každé varianty vypočítá equity křivku a její maximální drawdown. Výsledkem není jedno číslo, ale celé rozdělení možných scénářů — a z něj čtete pravděpodobnost, ne jistotu.
Prakticky se ptáte: „Jaká je pravděpodobnost, že maximální drawdown překročí 10 % (typický limit challenge)?" Pokud v 95. percentilu simulací drawdown limit prolomí, strategie je na hraně i přesto, že jednorázový historický backtest vypadal hladce. Právě tady se pořadí obchodů ukáže jako klíčové — stejná série ztrát na začátku měsíce dopadá jinak než rozptýlená mezi zisky.
Stres v praxi: NFP, FOMC a hodiny nízké likvidity
Stresové testování strategie znamená prověřit ji v okamžicích, kdy trh dělá věci, které běžný backtest podceňuje:
- NFP a FOMC: pětiminutové okno kolem zveřejnění amerických dat na Fed dokáže na XAUUSD posunout cenu o desítky pipů během jednoho ticku — pokud vaše strategie obchoduje v tomto okně, testujte ji zvlášť na těchto vzorcích.
- Rozšířený spread na XAUUSD: ve chvílích zvýšené volatility se spread na zlatě běžně roztáhne na několikanásobek běžné hodnoty — pokud jste v backtestu počítali s fixním spreadem, výsledky jsou nadhodnocené.
- Mezery po víkendu (gapy): stop loss vám může fill přeskočit o desítky pipů, zvlášť po nedělním otevření trhu.
- Asijská seance: nízká likvidita znamená širší spready a nižší kvalitu fillů i u zdánlivě klidných párů.
Porovnávejte strategie nejen podle průměrné výkonnosti, ale podle nejhoršího scénáře — jak se chovají v den NFP, jak přežijí gap po víkendu. Strategie s nižším průměrným výnosem, ale stabilním chováním ve stresu, je pro Trading Challenge s daily loss limitem často lepší volbou než ta s vyšší expectancy, která se ale v jeden špatný den rozpadne.
Která strategie projde prop challenge — přepočet pod limity
Strategie s nejvyšším ziskem v backtestu není automaticky ta, která přežije Trading Challenge. Rozhoduje, jak jsou vaše ztráty rozložené v čase — a limity prop firmy trestají koncentraci ztrát mnohem tvrději než jejich celkový součet.

Daily loss limit vs. max drawdown: dva různé zabijáci
Daily loss limit počítá kumulovanou ztrátu za jeden obchodní den — včetně nezrealizované ztráty na otevřených pozicích, ne jen uzavřených obchodů. Pokud vaše equity v průběhu dne klesne pod hranici, je to porušení bez ohledu na to, jak den skončí. Maximální drawdown je jiné zvíře: sleduje pokles od nejvyššího dosaženého zůstatku, ať statický (od výše počátečního kapitálu) nebo trailing drawdown (posouvá se nahoru s každým novým vrcholem equity). Strategie může mít skvělý denní management rizika a přesto narazit na trailing max DD, protože se pomalu sesouvá tři týdny v řadě.
V praxi to znamená rozdílné riziko podle stylu. Scalping na XAUUSD s vysokou frekvencí obchodů naráží spíš na daily loss limit — série pěti špatných vstupů za odpoledne dokáže smazat celý denní budget rychleji, než si stihnete uvařit kávu. Swingové strategie na forexu naopak riskují trailing max drawdown přes noční pohyby a víkendové gapy, kdy je pozice otevřená a vy u toho nejste.
Minimální počet obchodních dní a co to dělá se swing strategiemi
Two-Step Challenge i Instant Funding vyžadují splnění minimálního počtu obchodních dní — den se počítá, jen když v něm otevřete a zavřete alespoň jednu pozici. Pro scalpera to je formalita. Pro swing strategii, která typicky drží pozici tři až sedm dní a otevírá nový obchod jednou týdně, to může znamenat, že evaluaci proženete zbytečně dlouho, nebo že musíte přidat menší, čistě „technické“ obchody, aby den vůbec započítal. To zvyšuje expozici vůči trhu bez odpovídajícího nárůstu expectancy — a je to riziko, které v backtestu nikdy neuvidíte, protože backtest limity nepočítal.
Jak se změní pořadí strategií po aplikaci pravidel
Vezměte tři kandidátní strategie z backtestu a přepočítejte je pod stejnými limity challenge. Pořadí se často otočí:
| Strategie | Čistý zisk (backtest) | Nejhorší den | Trailing max DD | Prošla by limitem? |
|---|---|---|---|---|
| A — scalping XAUUSD | +18,4 % | −6,1 % | −7,9 % | Ne (daily loss limit) |
| B — swing EUR/USD | +11,2 % | −2,4 % | −9,8 % | Ne (trailing max DD) |
| C — intraday US100 | +9,7 % | −3,3 % | −5,2 % | Ano |
Strategie A vede v čistém zisku, ale koncentruje ztráty do jednoho volatilního dne kolem NFP a prorazí daily loss limit. Strategie B má nejnižší jednodenní propad, ale pomalý sesuv equity ji položí na trailing max drawdown. Vítězem je paradoxně strategie C s nejnižším celkovým ziskem — protože rozkládá riziko rovnoměrně a zůstává v obou limitech s rezervou.
Než nasadíte kapitál, ověřte si přesná čísla limitů pro konkrétní produkt — pravidla Two-Step Challenge a Instant Funding se liší a to, co unese jeden, druhý neodpustí.
Jaký benchmark zvolit, když netradujete akcie
Benchmark obchodní strategie musí odpovídat nástroji, který tradujete — u XAUUSD, forexových párů nebo CME futures nedává klasická alfa a beta vůči S&P 500 žádný smysl, protože tam neexistuje srovnatelné tržní portfolio. Řešením je buy-and-hold daného instrumentu, komoditní nebo sektorový index, bezriziková sazba jako minimální laťka, a pro srovnání napříč aktivy ATR-normalizovaný výnos.
Proč alfa a beta vůči S&P 500 u forexu a zlata nedávají smysl
Alfa a beta fungují na akciovém trhu proto, že S&P 500 reprezentuje diverzifikované portfolio, do kterého by investor mohl reálně alokovat kapitál místo vaší strategie. U EURUSD nic takového neexistuje — pár nemá "tržní kapitalizaci" ani dividendový výnos, je to čistá směna dvou měn s nulovým součtem. Beta vůči S&P 500 vám u zlata řekne akorát to, že XAUUSD má v některých režimech nízkou korelaci s akciemi (typicky záporná beta v risk-off fázích) — ale to je informace o korelaci, ne o kvalitě vaší strategie. R-kvadrát vyjde nízký prakticky vždy, protože regresní model vysvětluje jen zlomek variability. Pokoušet se takto poměřovat výkon je metodologická chyba, ne detail.
Benchmarky pro XAUUSD, US100/NSDQ a CME futures
Pro každý nástroj existuje smysluplnější referenční bod než S&P 500:
- XAUUSD — benchmarkem je prostý buy-and-hold zlata za stejné období, případně širší komoditní index. Pokud vaše strategie na zlatě generuje horší výnos než "koupit a držet", nemá smysl platit za aktivní řízení pozice.
- US100/NSDQ — zde dává smysl NASDAQ Composite jako referenční index, protože sleduje stejnou skupinu technologických titulů, ze kterých se skládá i podkladový CFD/futures kontrakt.
- CME futures — benchmarkem je kontinuální kontrakt (continuous contract) daného produktu, tedy zřetězená historická řada bez rollover skoků. Srovnávat strategii proti jednotlivé expiraci je zavádějící kvůli rozdílům v objemu a spreadu kolem rollu.
ATR-normalizované srovnání a bezriziková sazba
Když chcete porovnat strategii na zlatě se strategií na US100, absolutní zisk v dolarech vám nic neřekne — jeden bod na XAUUSD a jeden bod na NSDQ mají jinou váhu i jinou volatilitu. Řešením je vyjádřit zisk v násobcích průměrného denního rozpětí (ATR) daného nástroje. Strategie, která vydělá 3× denní ATR týdně na zlatě, je srovnatelná se strategií, která vydělá 3× denní ATR týdně na indexu — bez ohledu na to, že absolutní čísla v dolarech vypadají úplně jinak.
Druhá vrstva je bezriziková sazba jako spodní laťka: pokud vám strategie po odečtení nákladů generuje méně, než byste dostali na krátkodobých státních dluhopisech nebo peněžním trhu, aktivní riziko se nevyplácí. Aktuální úroveň najdete u Federal Reserve nebo v datech ECB — pro orientaci stačí sledovat sazbu Fed Funds jako referenci.
| Nástroj | Vhodný benchmark | Nevhodný benchmark |
|---|---|---|
| XAUUSD | Buy-and-hold zlata, komoditní index | S&P 500, akciová beta |
| US100/NSDQ | NASDAQ Composite | Dow Jones, sektorový akciový index mimo tech |
| CME futures (obecně) | Kontinuální kontrakt | Jednotlivá expirace bez rollu |
| Napříč aktivy | ATR-normalizovaný výnos | Absolutní zisk v dolarech |
Poslední pravidlo je disciplína, ne matematika: benchmark si zvolíte na začátku backtestu a držíte ho po celou dobu hodnocení. Pokud po třech měsících přeskočíte z buy-and-hold zlata na ATR-normalizovaný index jen proto, že vůči novému benchmarku vypadá strategie líp, přestáváte měřit výkon a začínáte si vybírat příběh, který se vám hodí.
Srovnávací žurnál a nástroje: od tabulky po simulovaný kapitál
Nejrychlejší způsob, jak přestat porovnávat strategie podle pocitu, je jeden sdílený žurnál se stejnými sloupci pro každou testovanou variantu. Tradingový žurnál a vyhodnocení strategie fungují jako jeden systém: bez konzistentní evidence srovnáváte jablka s hruškami, i kdyby obě strategie tradovaly stejný nástroj.
Šablona srovnávacího žurnálu: které sloupce musí obsahovat
Následující sloupce jsou minimum, se kterým se dá po 100+ obchodech dělat seriózní statistika. Nejde o byrokracii — každý sloupec odpovídá na konkrétní otázku, kterou si při optimalizaci strategie položíte.
| Sloupec | Proč ho sledovat |
|---|---|
| Datum a čas vstupu | Odhalí sezónnost a citlivost na zprávy jako NFP nebo FOMC |
| Nástroj (XAUUSD, NSDQ, EURUSD…) | Strategie se často chová jinak na zlatě než na indexech |
| Strategie / verze | Umožní srovnat variantu A vs. B se stejnými pravidly |
| Směr (long/short) | Odhalí strannou zaujatost, kterou backtest schová v průměru |
| Riziko v % | Základ pro přepočet na R-násobky napříč obchody |
| Výsledek v R | Umožňuje srovnávat výsledky nezávisle na velikosti pozice |
| MFE (maximum favorable excursion) | Kolik R bylo na stole, než jste vybrali profit |
| MAE (maximum adverse excursion) | Jak hluboko cena šla proti vám, než se otočila |
| Spread při vstupu | Reálný náklad, který backtest často ignoruje |
| Slippage | Rozdíl mezi zamýšlenou a skutečnou cenou fillu |
| Poznámka k porušení pravidel | Odliší chybu exekuce od chyby strategie |
MFE a MAE nejsou jen evidence pro archiv — jsou nástroj na ladění stopů a targetů. Pokud strategie má průměrné MFE 2,8R, ale vy vybíráte profit na 1,5R, o slušný kus výnosu přicházíte set-and-forget přístupem, který cílíte příliš blízko. Naopak vysoké MAE těsně před obratem signalizuje, že stop je posazený příliš těsně u kulatého čísla, kde ho sebere likvidita dřív, než strategie dostane šanci fungovat.
Nástroje pro backtest a evidenci (MetaTrader 5, TradeLocker, cTrader, For Traders X)
Volba platformy záleží na tom, co testujete a jak moc chcete proces zautomatizovat:
- MetaTrader 5 — Expert Advisor a vestavěný strategy tester jsou ideální pro mechanické strategie na forexu a zlatě, kde chcete rychle projet roky historických dat.
- TradeLocker a cTrader — silné pro manuální forward test, kde sledujete diskrečnější rozhodování a chcete čistý, rychlý execution na demo účtu.
- For Traders X — futures platforma pro traderi, kteří testují strategie na CME kontraktech a chtějí prostředí blízké reálnému futures tradingu.
- QuantConnect, Backtrader, Zipline — čistě programové nástroje pro pokročilý backtesting s vlastním kódem, walk-forward analýzou a statistickou validací mimo GUI platforem.
Forward test na simulovaném kapitálu s For Traders
Backtest a paper trading strategie vám řeknou, jestli má koncept matematickou hranu. Skutečné porovnání dvou nejlepších kandidátů ale patří na simulovaný kapitál, kde platí reálná pravidla rizika — daily loss limit, max drawdown, náklady na spread a slippage v reálném čase. U For Traders to znamená pustit obě strategie paralelně na demu, přes Instant Funding nebo Two-Step Challenge, a sledovat metriky žurnálu živě, ne zpětně v tabulce. Teprve tady se ukáže, která strategie přežije psychologicky náročné dny, ne jen na papíře.
Backtest vs. forward test na simulovaném kapitálu: co vám každý řekne
Výhody
- Backtest projde stovky obchodů za minuty a levně vyřadí strategie se zápornou expectancy
- Umožní testovat plné tržní cykly včetně období, která jste živě nezažili
- Forward test odhalí náklady, které backtest podhodnocuje: reálný spread, slippage a rekvóty
- Forward test měří i vás — schopnost dodržet pravidla pod tlakem daily loss limitu
Nevýhody / rizika
- Backtest svádí ke curve fittingu a k výběru nejhezčího výsledku z desítek běhů
- Historická data často nezachytí rozšíření spreadu kolem NFP a FOMC
- Forward test trvá týdny až měsíce a poskytne menší vzorek obchodů
- Na demu chybí psychologický tlak, na challenge účtu naopak přibude a mění chování
Připraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $23, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeČasté otázky
Jak porovnávat obchodní strategie mezi sebou?+
Obchodní strategie porovnáváte podle expectancy v R, max drawdownu a velikosti vzorku obchodů, ne podle celkového zisku v dolarech. Dvě strategie s různým počtem obchodů a velikostí pozice srovnáte jedině přes normalizované metriky – kolik R vydělá průměrný obchod a jak hluboký byl propad kapitálu vůči riziku. Zisk v penězích zkreslí velikost účtu i money management, expectancy v R ne. Přidejte k tomu profit factor a poměr zisku k max drawdownu, ať vidíte i riziko, se kterým byl výsledek dosažen.
Co je obchodní strategie a jaké má typy?+
Obchodní strategie je pevný soubor pravidel pro vstup, výstup a řízení rizika, který definuje, kdy a jak obchodujete. Mezi hlavní typy patří trendové strategie (sledování breakoutů a pokračování trendu), mean-reversion strategie (obchodování návratu k průměru po pullbacku) a scalping (krátkodobé obchody v řádu minut s malým cílem v pipech nebo bodech). Na For Traders účtech se nejčastěji porovnávají strategie na XAUUSD a US indexech, kde vysoká volatilita vyžaduje jasně definovaný stop loss a daily loss limit v pravidlech strategie samotné.
Proč je win rate sám o sobě zavádějící metrika?+
Win rate ukazuje jen procento vyhraných obchodů, ale nic neříká o poměru zisku ke ztrátě, takže strategie s 80% win rate může být dlouhodobě ztrátová. Strategie s R:R 1:3 a win rate 40 % má lepší expectancy než strategie s win rate 70 % a R:R 1:0.5. Marketingově se win rate dobře prodává, protože zní jednoduše a přesvědčivě, ale bez expectancy a profit factoru je to jen jedno číslo z mnoha. Vždy ho posuzujte společně s průměrným ziskem a průměrnou ztrátou na obchod.
Jak spočítat expectancy strategie v R?+
Expectancy v R spočítáte jako (win rate × průměrný zisk v R) mínus (loss rate × průměrná ztráta v R), čímž dostanete očekávaný výnos na jeden obchod nezávisle na velikosti pozice. Je to nejlepší jediné číslo pro srovnání strategií, protože eliminuje vliv velikosti účtu, páky i money managementu – všechno je přepočítané na násobky rizika R. Strategie s expectancy 0.3R je dlouhodobě zisková bez ohledu na to, jestli riskujete $50 nebo $500 na obchod. Pro srovnání dvou strategií tak stačí porovnat jejich průměrné expectancy na dostatečně velkém vzorku.
Kolik obchodů potřebujete pro validní srovnání strategií?+
Za statisticky použitelný vzorek se považuje minimálně 100 uzavřených obchodů na strategii, ideálně 200 a více, aby náhoda nezkreslila výsledek. Při méně než 30 obchodech je expectancy jen šum a klidová série pěti výher v řadě může vypadat jako edge, který ve skutečnosti neexistuje. Čím kratší je průměrná doba držení pozice (scalping vs. swing), tím rychleji se k dostatečnému vzorku dostanete. Před nasazením strategie na fundovaný účet vždy ověřte, že vzorek pokrývá víc tržních podmínek, ne jen jeden trend.
Jak nastavit backtest, aby výsledky nelhaly?+
Poctivý backtest musí zahrnovat reálný spread, slippage a komise, jinak vám vyjde výkonnost, kterou v živém obchodování nikdy nedosáhnete. Použijte ticková data nebo alespoň M1 data s dostatečnou hloubkou historie, která pokrývá plné tržní cykly – trend, range i vysokou volatilitu kolem NFP a FOMC. Vynechání spreadu u XAUUSD nebo futures dokáže expectancy uměle zdvojnásobit. Testujte i na out-of-sample datech, která strategie při optimalizaci neviděla, jinak riskujete overfitting na historická data.
Co přidá walk-forward analýza oproti klasickému backtestu?+
Walk-forward analýza testuje strategii postupně na neviděných datových oknech, takže odhalí, jestli parametry fungují i mimo období, na kterém byly optimalizované. Klasický backtest na celé historii je náchylný k overfittingu – strategie se „naučí“ minulost nazpaměť, ale selže na nových datech. Monte Carlo simulace k tomu přidá stovky náhodných přeskupení sekvence obchodů, čímž ukáže rozptyl možných drawdownů a pravděpodobnost, že strategie prorazí váš max drawdown limit. Obě metody dohromady dají mnohem realističtější obrázek než jediný backtest.
Jak porovnat strategie na volatilních zprávách jako NFP?+
Strategie porovnáváte odděleně pro obchody v čase zpráv (NFP, FOMC) a mimo něj, protože spready a slippage se v těchto oknech násobí a mění chování expectancy. Segmentujte data podle volatility (např. přes ATR) a sledujte, jestli strategie generuje větší max drawdown právě v těchto úsecích. Strategie, která na klidném trhu vypadá skvěle, může při nízké likviditě a rozšířeném spreadu propadnout daily loss limit na challenge účtu. Proto se u instrumentů jako XAUUSD a US100 doporučuje testovat výkonnost strategie zvlášť pro news okna a zvlášť pro běžný trading den.
Jaká strategie projde prop challenge s max drawdownem?+
Challenge nejlépe projde strategie s nižší volatilitou equity křivky a menším max drawdownem, i když má na backtestu nižší celkový zisk než agresivnější varianta. Rozhodující je poměr výnosu k riziku (Calmar ratio), ne absolutní zisk – strategie, která vydělá méně, ale s drawdownem 5 % místo 15 %, s mnohem menší pravděpodobností narazí na daily loss limit nebo max drawdown pravidlo. Při volbě mezi dvěma strategiemi pro Trading Challenge vždy dejte přednost té konzistentnější, protože jedno špatné rozhodnutí v den vysoké volatility dokáže agresivní strategii vyřadit ze hry úplně.
Written by
Marcel Hambálek
Senior Trader, For Traders
Marcel trades Futures and Forex day-trading setups on funded accounts and writes about the executional details most traders skip — order types, slippage, session timing, platform quirks on MT5 and NinjaTrader. Pragmatic, mechanics-first, no fluff. Sleduj na LinkedIn
Follow on LinkedInPřipraveni tradovat fundovaný kapitál?
Vyberte si svou cestu — Instant účty, One-Step nebo Two-Step Challenge — už od $49, s fundovaným kapitálem až $300,000.
Vybrat challengeTradujte až s $300,000
Vybrat challenge